Czy można spożywać niewielkie ilości alkoholu podczas przyjmowania Rovamycine?
Raz dziennie biorę antybiotyk Rovamycine od tygodnia, czy mogę go łączyć z małą ilością alkoholu?
Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:
Zobacz wszystkie »Raz dziennie biorę antybiotyk Rovamycine od tygodnia, czy mogę go łączyć z małą ilością alkoholu?
Jaki bezpieczny probiotyk osłonowo przy antybiotyku (ROVAMYCINE) w 32 tygodniu ciąży.?
Witam. Proszę o pomoc: od dziś (mimo niskiego crp = 0,7, inne bad. Nie były robione) lekarz na ropny katar zalecił rovamycine na 5 dni. Ogolne samopoczucie jest dobre (brak goraczki i oslabienia) i w ogole nie czuje potrzeby zazywania leku. Jestem juz po dwóch dawkach i nie wiem czy te 5 dni to przypadkiem nie za krótko?? W ulotce wspomniano cos o 10 dniach. Jak juz się zdecydowalam na lek to chciałabym/wiedzieć ze jak już sobie nie pomoge, to przynajmniej...
Witam . Stosuje tabletki Naraya PLus i się przeziębiłam czy stosując ROVAMYCINE , Thiocodin , Scorbolamis i ACC czy nie zaburzę działania tabletek Naraya PLus ?
Witam. Mam pytanie zażywam antybiotyk Rovamycine spiramycinum mam toksoplazmoze i jestem ciekawa czy gdybym zaraziła się Listerioza ten antybiotyk tez zadziała na ta druga bakterie ?? Dziękuję za odpowiedź.
Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.
Zakażenia górnych i dolnych dróg oddechowych:
- zapalenie gardła i migdałków wywołane przez paciorkowce grupy A (Streptococcus pyogenes);
- zapalenie zatok przynosowych wywołane przez: Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae, Moraxella catarrhalis, Staphylococcus aureus;
- zapalenie ucha środkowego wywołane przez: Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae, Moraxella catarrhalis, Mycoplasma pneumoniae, Chlamydia trachomatis;
- ostre zapalenie płuc i oskrzeli wywołane przez: Streptococcus pyogenes, Streptococcus pneumoniae, Staphylococcus aureus;
- atypowe zapalenie płuc wywołane przez: Legionellapneumophila, Chlamydiapsittaci, Mycoplasma pneumoniae.
Zapobiegawczo w toksoplazmozie wrodzonej.
Zapobieganie meningokokowemu zapaleniu opon mózgowych w przypadku nosicielstwa Neisseria meningitidis w nosogardzieli.
Chemioprofilaktyka nawrotów gorączki reumatycznej tylko u pacjentów uczulonych na penicylinę.
W stomatologii, w stanach ostrych: ropnie, zapalenie jamy ustnej z przekrwieniem, ostre zapalenie dziąseł, wrzodziejące, martwicze zapalenie dziąseł.
Zapalenie cewki moczowej wywołane przez Chlamydia trachomatis różnych serotypów. Zakażenia skórne wywołane przez Staphylococcus aureus i Streptococcus pyogenes. Kryptosporydioza wywołana przez Cryptosporidium muris. Toksoplazmoza ciężarnych.
Jedna tabletka zawiera 1,5 mln j.m. lub 3 mln j.m. spiramycyny (Spiramycinum).
Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.
Dawkowanie
Dorośli:
dawka podstawowa 6 mln j.m. na dobę (w 2 dawkach podzielonych); dawkę tę można zwiększyć do 9 mln j.m. na dobę (w 3 dawkach podzielonych).
Dzieci:
dawka podstawowa 150 000 j.m./kg mc./dobę w 2-3 dawkach podzielonych; dawkę tę można zwiększyć do 300 000 j.m./kg mc./dobę w 2-3 dawkach podzielonych.
Długość leczenia
W zakażeniach gardła i migdałków wywołanych przez paciorkowce grupy A leczenie trwa 10 dni.
Zapobieganie meningokokowemu zapaleniu opon mózgowych: Dorośli: 3 mln j.m. co 12 godzin przez 5 dni. Dzieci: 75 000 j.m./kg mc. co 12 godzin przez 5 dni.
Pacjenci z zaburzeniem czynności nerek:
Ze względu na bardzo mały wskaźnik wydalania preparatu z moczem (po podaniu doustnym lub dożylnym) nie ma konieczności modyfikacji dawki (patrz punkt 5.2. Właściwości farmakokinetyczne).
Sposób podawania
Tabletki należy połykać w całości, popijając szklanką wody.
Podawanie tabletek jest niewskazane u dzieci poniżej 6. roku życia (możliwość zadławienia).
W razie wystąpienia objawów alergii podczas leczenia spiramycyną preparat należy odstawić.
Znane są przypadki rzekomobłoniastego zapalenia jelita grubego po zastosowaniu antybiotyków o szerokim zakresie działania, dlatego ważne jest wzięcie pod uwagę tej możliwości u pacjentów, u których wystąpiła ostra biegunka w trakcie leczenia antybiotykami lub po nim.
Spiramycyna jest w niewielkim stopniu wydalana z moczem i w niewydolności nerek nie ma konieczności modyfikowania dawki.
Stosować ostrożnie u osób z niewydolnością wątroby ze względu na możliwość nasilenia się objawów niepożądanych.
Ze względu na to, że w bardzo rzadkich przypadkach obserwowano ostrą hemolizę u pacjentów z niedoborem aktywności dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej, nie zaleca się stosowania spiramycyny w tej grupie pacjentów.
Stosować ostrożnie u osób z nadwrażliwością na inne antybiotyki z grupy makrolidów.
Nie jest znana dawka toksyczna spiramycyny.
W wyniku przyjęcia dużych dawek mogą wystąpić objawy ze strony przewodu pokarmowego: nudności, wymioty, biegunka.
U noworodków otrzymujących duże dawki spiramycyny oraz u pacjentów z czynnikami ryzyka wydłużenia odstępu QT, którym podano dożylnie spiramycynę, obserwowano niekiedy przemijające wydłużenia odstępu QT po przerwaniu leczenia. Dlatego też w razie przedawkowania spiramycyny zaleca się wykonanie badania EKG w celu pomiaru
odstępu QT, zwłaszcza w przypadku występowania innych czynników ryzyka (hipokalemia, wrodzone wydłużenie odstępu QT, przyjmowanie leków wydłużających odstęp QT lub zwiększających ryzyko wystąpienia zaburzeń rytmu serca typu torsade de pointes).
Nie ma specyficznego antidotum skutecznego w przypadku przedawkowania spiramycyny. Jeżeli istnieje podejrzenie znacznego przedawkowania, zalecane jest leczenie objawowe.
Nadwrażliwość na spiramycynę lub którykolwiek składnik preparatu.
Czasami mogą wystąpić następujące działania niepożądane:
- układ pokarmowy: bóle brzucha, nudności, wymioty, biegunka, odnotowano bardzo rzadkie przypadki rzekomobłoniastego zapalenia jelita grubego;
- reakcje nadwrażliwości: wysypka, pokrzywka, świąd, bardzo rzadko obrzęk naczynioruchowy i wstrząs anafilaktyczny, odosobnione przypadki zapalenia naczyń, w tym plamica Henocha-Schonleina;
- obwodowy i ośrodkowy układ nerwowy: odnotowano sporadyczne przypadki przemijających parestezji;
- wątroba: odnotowano bardzo rzadkie przypadki nieprawidłowych wyników testów czynności wątroby;
- krew i układ krwiotwórczy: w bardzo rzadkich przypadkach występowała ostra hemoliza (patrz punkt 4.4. Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania).
Stosowanie w ciąży
Spiramycyna przenika do łożyska, osiągając w nim stężenie do pięciu razy większe niż występujące w surowicy.
Badania na zwierzętach nie wykazały działania teratogennego.
Ze względu na brak działania teratogennego u zwierząt, nie jest spodziewane działanie uszkadzające płód u ludzi. Dotychczas substancje wywołujące wady rozwojowe u ludzi wykazywały działanie teratogenne w odpowiednio przeprowadzonych badaniach na dwóch gatunkach zwierząt.
Bezpieczeństwo stosowania spiramycyny nie było przedmiotem kontrolowanych badań klinicznych. Jednakże od wielu lat spiramycyna była bezpiecznie stosowana przez kobiety w ciąży.
Spiramycynę można stosować w ciąży jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności.
Stosowanie w okresie laktacji
Spiramycyna przenika do mleka kobiecego. W razie konieczności leczenia spiramycyną kobieta nie powinna karmić piersią.
Brak danych.
Ten preparat należy do kategorii:
Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:
za darmo
farmaceutów jest teraz online
maść oczna - 3,5 g - (1mg+3500j.m.+6000j.m.)/g
roztwór do podania w wodzie do picia - 1 l (butelka) - 0,05 g/ml
zawiesina doustna - 100 ml (butelka) - (0,2g+0,04g)/5ml
zawiesina doustna - 100 ml (butelka) - (0,2g+0,04g)/5ml
Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.
Komentarze