Rimantin

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
tabletki
Dawka
0,05 g
Ilość
10 tabl.
Typ
Na receptę Rp
Refundacja
Nie
Producent: GENEXO SP. Z O.O.

Rimantin - Interakcje

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:

Zobacz wszystkie »

Pytania do farmaceuty

Nikt nie zadał jeszcze żadnych pytań dotyczących tego preparatu. Możesz zadać bezpłatne pytanie farmaceucie. Napisz własne pytanie lub wybierz jedno z poniższych:

Rimantin - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Rimantin - opis

Produkt leczniczy Rimantin, 50 mg, tabletki, przeznaczony jest dla osób dorosłych i dzieci do wczesnego leczenia grypy typu A, a także dla osób dorosłych do zapobiegania chorobom powodowanym przez wirusy grypy typu A podczas epidemii grypy.

Rimantin - skład

Jedna tabletka zawiera 50 mg chlorowodorku rymantadyny (Rimantadini hydrochloridum). Substancje pomocnicze biologicznie czynne: laktoza jednowodna.

Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

Rimantin - dawkowanie

Produkt Rimantin podaje się doustnie, po posiłkach, z dużą ilością wody.

Leczenie grypy

Leczenie należy rozpocząć możliwie jak najwcześniej, najlepiej w okresie 24 do 48 godzin od chwili pojawienia się pierwszych objawów grypy i kontynuować do 5 dni lub przez 24 do 48 godzin po ustąpieniu objawów grypy.

Dorośli

100 mg (2 tabletki) dwa razy na dobę.

Dzieci

Powyżej 14 lat 100 mg (2 tabletki) dwa razy na dobę; 11-14 lat 50 mg (1 tabletka) trzy razy na dobę; 7-10 lat 50 mg (1 tabletka) dwa razy na dobę.

U dzieci w wieku od roku do 6 lat Rimantin można stosować tylko po dokładnym rozważeniu stosunku ryzyka do korzyści.

Zapobieganie wystąpieniu grypy u dorosłych

100 mg (2 tabletki) dwa razy na dobę. Czas podawania leku należy określić indywidualnie dla każdego pacjenta. W celu uzyskania maksymalnej skuteczności należy przyjmować lek każdego dnia w trakcie okresu aktywności grypy. Skuteczność i bezpieczeństwo terapii dłuższej niż 6 tygodni nie zostały ustalone.

W przypadku stosowania szczepionki przeciw grypie zawierającej żywe atenuowane wirusy grypy (występujące obecnie w szczepionkach donosowych) należy przerwać podawanie produktu Rimantin na 48 godzin przed zaszczepieniem. Podawanie leku można rozpocząć w 14 dni po zaszczepieniu.

Szczególne grupy pacjentów

Osoby z niewydolnością nerek lub wątroby

U pacjentów z ciężkim zaburzeniem czynności nerek (klirens kreatyniny < 10 ml/minutę) lub ciężkim zaburzeniem czynności wątroby stosuje się 100 mg (2 tabletki) na dobę.

Osoby w podeszłym wieku

U osób w wieku powyżej 65 lat dawka wynosi 100 mg (2 tabletki) na dobę.

Rimantin - środki ostrożności

Produkt należy stosować z zachowaniem ostrożności u pacjentów z zaburzeniami czynności przewodu pokarmowego, chorobami wątroby, niewydolnością nerek, ciężkimi chorobami serca i zaburzeniami rytmu serca oraz u osób w podeszłym wieku.

U osób z wcześniej występującymi napadami padaczki lub stosujących leki przeciwpadaczkowe równoczesne stosowanie produktu powoduje ryzyko napadów padaczki. Zaleca się wówczas zmniejszenie dawki do 100 mg na dobę. W razie wystąpienia napadu padaczki koniecznie należy przerwać stosowanie leku.

Ze względu na zawartość laktozy produkt nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Rimantin - przedawkowanie

Nie zgłoszono żadnego przypadku przedawkowania. W razie zatrucia należy zapewnić leczenie objawowe i podtrzymujące czynności życiowe.

Opisano przedawkowanie podobnego leku - amantadyny. Występowały następujące objawy niepożądane: pobudzenie, omamy, arytmia oraz śmierć. Doniesiono, że dożylne podanie fizostygminy w dawce od 1 do 2 mg u osób dorosłych oraz 0,5 mg u dzieci, w razie konieczności powtórzonej lecz nie przekraczającej 2 mg/godzinę, ma korzystny wpływ u pacjentów z objawami niepożądanymi dotyczącymi ośrodkowego układu nerwowego po przedawkowaniu amantadyny.

Rimantin - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną, leki należące do grupy adamantanów, w tym amantadyna, lub na dowolną substancję pomocniczą.

Ostre choroby wątroby, ostre i przewlekłe choroby nerek, nadczynność tarczycy. Ciąża i karmienie piersią. Dzieci w 1. roku życia.

Rimantin - działania niepożądane

Na podstawie publikacji dotyczących stosowania produktów zawierających rymantadynę stwierdza się możliwość wystąpienia niżej wymienionych działań niepożądanych.

Działania niepożądane przedstawione zostały zgodnie z klasyfikacją układów i narządów MedDRA,

wraz z częstością ich występowania:

bardzo często (> =1/10)

często (> =1/100 do < 1/10)

niezbyt często (> =1/1 000 do < 1/100)

rzadko (> =1/10 000 do < 1/1 000)

bardzo rzadko (> = 1/10 000), częstość nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych)

Zaburzenia psychiczne

Często: bezsenność, nerwowość.

Niezbyt często\ pobudzenie, depresja, euforia.

Rzadko: omamy, w tym omamy węchowe, dezorientacja.

Zaburzenia układu nerwowego

Często: zawroty głowy, bóle głowy, zmęczenie.

Niezbyt często: hiperkineza, zaburzenia koncentracji, ataksja, senność.

Rzadko: zaburzenia chodu, drżenie, drgawki, zmiany smaku lub utrata smaku.

Zaburzenia ucha i błędnika

Niezbyt często: szumy uszne.

Zaburzenia serca

Rzadko: kołatanie serca, niewydolność serca, blok serca, częstoskurcz.

Zaburzenia naczyniowe

Rzadko: nadciśnienie, zaburzenia naczyń mózgowych.

Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia

Niezbyt często: duszność.

Rzadko: skurcz oskrzeli, kaszel.

Zaburzenia żołądka i jelit

Często: nudności, wymioty, brak łaknienia, bóle brzucha, suchość w ustach.

Niezbyt często: biegunka, niestrawność.

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej

Niezbyt często: wysypka.

Zaburzenia układu rozrodczego i piersi

Rzadko: mlekotok.

Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania

Często: osłabienie.

Rzadko: omdlenia.

Podczas podawania dawek większych niż zalecane opisywano także: zwiększone łzawienie, zwiększoną częstotliwość oddawania moczu, gorączkę, zaparcia, obfite pocenie się, utrudnione połykanie, przeczulicę i ból oczu.

Częstotliwość występowania działań niepożądanych, szczególnie związanych z układem pokarmowym i nerwowym, zwiększa się znacząco po zastosowaniu dawek wyższych niż zalecane.

Rimantin - ciąża i karmienie piersią

Nie są dostępne odpowiednie i dobrze kontrolowane badania kliniczne dotyczące stosowania leku podczas ciąży i w okresie karmienia piersią. Z tego względu podawanie preparatu w tych okresach jest przeciwwskazane.

Ciąża

Badania przeprowadzone na zwierzętach doświadczalnych wskazują, że rymantadyna przenika przez łożysko.

Laktacja

Rymantadyna przenika do mleka. Stężenie rymantadyny w mleku po upływie 2-3 godzin po podaniu pojedynczej dawki leku Rimantin przekracza jego stężenie w osoczu.

Rimantin - prowadzenie pojazdów

Pacjenci powinni zachować ostrożność, jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek niepożądane objawy dotyczące czynności ośrodkowego układu nerwowego (zawroty głowy, bóle głowy itp.); patrz punkt 4.8.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Rimantadini hydrochloridum

  Dostępne opakowania
  Rimantin

  Rimantin

  tabletki - 10 tabl. - 0,05 g
  GENEXO SP. Z O.O.
  Rimantin

  Rimantin

  tabletki - 20 tabl. - 0,05 g
  GENEXO SP. Z O.O.
  Powiązane artykuły
  Stomatologia - działy, najczęstsze zabiegi

  Dentysta w każdej szkole? Nowy pomysł

  Dentysta w każdej szkole? Nowy pomysł

  Mnisterstwo Zdrowia chce, by dentyści wrócili do szkół. Prace nad projektem założeń do ustawy w tej sprawie są w początkowej fazie. - Podoba mi się ten pomysł. Ciekawe tylko jakie zabiegi będą wchodziły w zakres takiej opieki stomatologicznej - zastawia...

  Choroby i dolegliwości

  Magiczne sztuczki, które skończyły się tragicznie

  Magiczne sztuczki, które skończyły się tragicznie

  Pokazy iluzjonistów oraz magików są emocjonujące i nierzadko mrożą krew w żyłach. Jednak nawet najlepsza sztuczka może przybrać bardzo groźną formę, powodując poważny uszczerbek na zdrowiu lub śmierć. Przedstawiamy sztuczki, które miały dramatyczny finał. Został...

  #dzieńdobryWP

  #dziejesienazywo: Parodontoza u dzieci (WIDEO)

  #dziejesienazywo: Parodontoza u dzieci (WIDEO)

  Parodontoza dotyka również dzieci Najczęściej parodontoza pojawia się u osób po 35. roku życia. Niekiedy problem może pojawić się jednak nawet u dzieci, w szczególności gdy występują u nich czynniki sprzyjające rozwojowi choroby - np. stłoczone zęby....

  Stomatologia - działy, najczęstsze zabiegi

  Pedodonta - czym się zajmuje i kiedy pójść z dzieckiem na wizytę?

  Pedodonta - czym się zajmuje i kiedy pójść z dzieckiem na wizytę?

  Pedodonta, czyli stomatolog dziecięcy, zajmuje się kontrolą, profilaktyką i leczeniem zębów mlecznych oraz stałych u dzieci i młodzieży. Co to dokładnie znaczy? Jakie zabiegi wykonuje dentysta? Kiedy pójść z dzieckiem na wizytę? Kim jest pedodonta? Pedodonta,...

  Leki i suplementy

  Bezpieczeństwo domowej apteczki

  Wszyscy przechowujemy leki w domu, ale nie zawsze nasze domowe apteczki spełniają podstawowe normy bezpieczeństwa. Rzadko porządkujemy miejsca przeznaczone na leki i często przechowujemy przeterminowane lekarstwa oraz specyfiki zgromadzone przez całą...

  Niezbędnik pacjenta

  Rzecznik praw pacjenta

  Rzecznik Praw Pacjenta jest organem administracji rządowej, którego zadaniem jest sprawowanie ochrony nad prawami pacjenta i przestrzeganie właściwej dla wykonywanych przez niego funkcji ustaw. Aby móc zostać rzecznikiem praw pacjenta, należy spełniać...

  Świńska grypa - charakterystyka, historia, objawy, leczenie, profilaktyka, powikłania

  Metoda leczenia świńskiej grypy

  Pod pojęciem "świńskiej grypy" kryje się zakaźna choroba układu oddechowego świń, która wywoływana jest przez wirusy grypy typu A (rzadziej C) w tym m.in. przez szczep A/H1N1. Wirus ten stał się znany po tym jak w 2009 roku wywołał epidemię. Sama choroba...

  Leczenie autyzmu

  Czy autyzm jest wyleczalny? (WIDEO)

  Czy autyzm jest wyleczalny? (WIDEO)

  Leczenie autyzmu Czy diagnoza autyzmu jest wyrokiem? Czy terapia jest w stanie zahamować lub wręcz cofnąć chorobę? Dawniej sądzono, że autyzmu nie można wyleczyć. W większości przypadków jest to prawdą - wiele osób całe życie zmaga się z objawami autyzmu....