Riflux

Riflux
Riflux
Riflux
Riflux
zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
tabletki powlekane
Dawka
0,15 g
Ilość
50 tabl. (blistry)
Typ
Bez recepty
Refundacja
Nie
Producent: POLFARMEX S.A.

Riflux - Interakcje

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:

Zobacz wszystkie »

Interakcje z żywnością

Alkohol

Należy unikać spożywania alkoholu przy jednoczesnym przyjmowaniu leków. W czasie kuracji krótkotrwałych należy unikać picia w ogóle, zaś w przypadku stałego zażywania – niekiedy można pić umiarkowanie, ale tylko po konsultacji z lekarzem. Nie należy też nigdy popijać leków napojami alkoholowymi. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Na czczo/po posiłku

Przyjęcie leku na czczo powoduje szybkie opróżnienie żołądka, co z kolei prowadzi do natychmiastowego wzrostu stężenia leku we krwi. Dzięki temu pacjent zaczyna odczuwać poprawę. Natomiast przyjęcie lekarstwa po posiłku opóźnia opróżnianie żołądka, co wydłuża czas pasażu leku. Dowiedz się więcej o znaczeniu spożywania leków na czczo lub po posiłku.

Zobacz wszystkie »

Pytania do farmaceuty

Nikt nie zadał jeszcze żadnych pytań dotyczących tego preparatu. Możesz zadać bezpłatne pytanie farmaceucie. Napisz własne pytanie lub wybierz jedno z poniższych:

Riflux - ulotka preparatu

Riflux - opis

Objawowe leczenie nawracających dolegliwości dyspeptycznych nie związanych z chorobą organiczną przewodu pokarmowego, takich jak zgaga, nadkwaśność soku żołądkowego, bóle w nadbrzuszu.

Lek hamuje wydzielanie kwasu solnego przez 12 godzin.

Riflux - skład

Jedna tabletka musująca zawiera150 mg ranitydyny (Ranitidinum) w postaci chlorowodorku (co odpowiada 168 mg ranitydyny chlorowodorku).

Substancja pomocnicza o znanym działaniu: aspartam 33 mg w tabletce. Jedna tabletka zawiera 328 mg sodu (14,3 mmol).

Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

Riflux - dawkowanie
Dorośli i młodzież od 12 lat: - w przypadku wystąpienia objawów dyspeptycznych należy stosowć 1 tabletkę preparatu. Jeżeli dolegliwości utrzymują się dłużej niż 1 godz.lub nawracają można użyć następną tabl. 75 mg. przed użyciem tabl należy rozpuścić w 100 ml.wody.
Riflux - środki ostrożności

Zawarty w preparacie sodu benzoesan może powodować reakcje alergiczne oraz wystąpienie napadu astmy u chorych na astmę. Nagłe wystąpienie uczucia ściskania w klatce piersiowej, świszczący oddech, wysypka, świąd powiek i twarzy mogą być objawem uczulenia na preparat. Preparat zawiera sód, co należy uwzględnić stosując lek u osób na diecie ubogosodowej.

Obserwowano zmiany czasu protrombinowego podczas jednoczesnego stosowania ranitydyny i warfaryny; zalecane jest zachowanie ostrożności w przypadku jednoczesnego stosowania ranitydyny i leków przeciwzakrzepowych oraz okresowe kontrolowanie czasu protrombinowego.

Pacjenci w podeszłym wieku (powyżej 65. roku życia) są bardziej narażeni na wystąpienie działań niepożądanych ze strony układu nerwowego; należy zwrócić szczególną uwagę na subtelne lub jawne zmiany osobowości lub możliwe interakcje z innymi lekami.

Przed rozpoczęciem leczenia pacjentów z owrzodzeniem żołądka należy wykluczyć nowotworowy charakter choroby, zwłaszcza u osób, u których dolegliwości dyspeptyczne nie występowały wcześniej lub zmieniły charakter, a także u osób, u których wraz z zaburzeniami dyspeptycznymi występuje chudnięcie, ponieważ leczenie ranitydyną może maskować objawy choroby nowotworowej i opóźniać rozpoznanie.

Lek wydalany jest głównie przez nerki i dlatego zalecane jest zachowanie ostrożności podczas stosowania leku u pacjentów z niewydolnością nerek. U pacjentów dializowanych lek należy podawać po zakończeniu dializy.

Niewydolność wątroby nie wpływa na parametry farmakokinetyczne preparatu, należy jednak zachować ostrożność podczas stosowania ranitydyny u pacjentów z niewydolnością wątroby. Ranitydyna może powodować nasilenie napadów porfirii ostrej; należy unikać stosowania preparatu u pacjentów z porfirią ostrą w wywiadzie.

Nie zaleca się podawania leku jednocześnie z terapią substytucyjną enzymami trzustkowymi lub w ostrym zapaleniu trzustki.

Palenie tytoniu zmniejsza skuteczność leku.

Pacjenci leczeni jednocześnie niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi i ranitydyną powinni być poddawani regularnej kontroli. Dotyczy to zwłaszcza pacjentów w podeszłym wieku.

Riflux - przedawkowanie

Dane dotyczące przedawkowania są bardzo ograniczone. Dawki do 18 g na dobę powodowały nasilenie działań niepożądanych obserwowanych w trakcie stosowania leku w dawkach 150 do 300 mg/dobę (bradykardia, arytmia komorowa, senność, uczucie suchości w jamie ustnej, niedociśnienie).

Nie jest znane specyficzne antidotum oraz nie ma zaleceń co do swoistego sposobu postępowania. W przypadku przedawkowania preparatu należy obserwować stan kliniczny pacjenta i w razie konieczności zastosować leczenie objawowe. W przypadku przedawkowania ranitydyny z innymi lekami należy zwrócić uwagę na metabolizm innych leków, ponieważ ranitydyna może wpływać na ich metabolizm. W razie konieczności lek można usunąć z osocza przez hemodializę.

Riflux - przeciwwskazania

- Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1.

- Marskość wątroby z nadciśnieniem wrotnym w wywiadzie. - Fenyloketonuria.

- Dzieci w wieku poniżej 16 lat.

Riflux - działania niepożądane

Bezpieczeństwo stosowania ranitydyny oceniano w trzech badaniach klinicznych obejmujących 1187 pacjentów, którym podawano ranitydynę w dawce 75 mg (maksymalnie cztery dawki na dobę przez 7 do 14 dni) i 1181 pacjentów, którym podawano placebo. Działania niepożądane obserwowano u 26% stosujących placebo i 25% w grupie pacjentów leczonych ranitydyną.

Najczęściej obserwowano występowanie: Zaburzenia układu nerwowego: bóle głowy (4% w grupie stosujących ranitydynę 75 mg i 4% w grupie placebo), zaburzenia smaku (0,3% i 0,0%).

Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia: zakażeń górnego odcinka układu oddechowego (5,0% i 4,3%), katar (1,2% i 1,2%), grypa i objawy grypopodobne (1,6% i 1,5%). Zaburzenia żołądka i jelit: nudności lub wymioty (2,3% i 2,7%), biegunki (2,4% i 1,7%), bóle w nadbrzuszu (1,2% i 1,8%), wzdęcia lub odbijanie (1,0% i 0,9%).

Dane odnośnie możliwości występowania działań niepożądanych podczas stosowania ranitydyny w dawkach od 150 do 300 mg/dobę:

Zaburzenia układu nerwowego: stany splątania (0,08%), niepokój ruchowy, omamy wzrokowe i słuchowe. Działania niepożądane ze strony układu nerwowego są bardziej nasilone w trakcie stosowania dużych dawek leku, u osób powyżej 65 lat oraz u pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek i (lub) wątroby.

Zaburzenia serca: bradykardia, blok przedsionkowo-komorowy, tachykardia.

Zaburzenia układu immunologicznego: reakcje nadwrażliwości (pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, skurcz oskrzeli, gorączka, niedociśnienie, sporadycznie wysypki). Donoszono również o przypadkach reakcji anafilaktycznych, pokrzywki połączonej z obrzękiem twarzy oraz skurczem krtani, zespołu Stevensa-Johnsona.

Zaburzenia układu rozrodczego i piersi: donoszono o pojedynczych przypadkach ginekomastii, impotencji, obniżenia libido u mężczyzn.

Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych: donoszono o pojedynczych przypadkach przemijającego zwiększenia aktywności enzymów wątrobowych, przemijającego zapalenia wątroby.

Zaburzenia żołądka i jelit: donoszono o pojedynczych przypadkach przemijającej hipergastrynemii. Zaburzenia krwi i układu chłonnego: donoszono o pojedynczych przypadkach zwiększenia stężenia kreatyniny oraz o przypadkach leukopenii, granulocytopenii, trombocytopenii.

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: rumień wielopostaciowy i świąd skóry (niezbyt często).

Riflux - ciąża i karmienie piersią

Lek może być stosowany w okresie ciąży jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności. W badaniach na zwierzętach (szczury, króliki), którym podawano dawki ranitydyny do 160 razy większe niż dawki zalecane u ludzi, nie wykazano niekorzystnego wpływu leku na rozrodczość i płód. Nie prowadzono odpowiednio kontrolowanych badań u ludzi.

Lek przenika do mleka kobiecego i może hamować wydzielanie żołądkowe, hamować metabolizm leków i pobudzać ośrodkowy układ nerwowy u karmionego piersią noworodka. Nie zaleca się stosowania leku w okresie karmienia piersią.

Riflux - prowadzenie pojazdów

Lek nie powoduje zwykle upośledzenia zdolności kierowania pojazdami oraz wykonywania innych czynności wymagających wzmożonej uwagi. Pogorszenie sprawności psychofizycznej może wystąpić, jeżeli pojawią się takie objawy niepożądane jak zawroty głowy, senność, stany splątania, niewyraźne widzenie.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Ranitidinum hydrochloridum

  Ranitydyna jest substancją leczniczą stosowaną w nadkwaśności soku żołądkowego, chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy oraz chorobie refluksowej. Najpopularniejszy inhibitor receptorów H2. Doskonały do szybkiego przerywania napadów zgagi.

  Dostępne opakowania
  Riflux

  Riflux

  tabletki powlekane - 50 tabl. (blistry) - 0,15 g
  POLFARMEX S.A.
  Riflux

  Riflux

  tabletki powlekane - 50 tabl. (fiol.) - 0,15 g
  POLFARMEX S.A.
  Riflux

  Riflux

  tabletki musujące - 4 tabl. (2 blist.po 2szt.) - 0,075 g
  POLFARMEX S.A.
  Riflux

  Riflux

  tabletki musujące - 8 tabl. (4 blist.x2szt.) - 0,075 g
  POLFARMEX S.A.
  Riflux

  Riflux

  tabletki musujące - 12 tabl. (blister) - 0,075 g
  POLFARMEX S.A.
  Riflux

  Riflux

  tabletki musujące - 12 tabl. (6 blist.po 2 szt.) - 0,075 g
  POLFARMEX S.A.
  Riflux

  Riflux

  tabletki musujące - 10 tabl. (blister) - 0,15 g
  POLFARMEX S.A.
  Riflux

  Riflux

  tabletki musujące - 30 tabl. (3 blist.po 10 szt.) - 0,15 g
  POLFARMEX S.A.
  Riflux

  Riflux

  tabletki musujące - 4 tabl. (2 blist.po 2szt.) - 0,15 g
  POLFARMEX S.A.
  Powiązane artykuły
  Niestrawność - rodzaje, objawy, diagnostyka, dieta, leczenie

  Trawienie - objawy niestrawności, jak unikać problemów z trawieniem

  Trawienie - objawy niestrawności, jak unikać problemów z trawieniem

  Doświadczenie zgagi, wzdęć czy bólu w nadbrzuszu może zwiastować problemy związane z procesem trawienia. Jednym z objawów jest niestrawność, która najczęściej występuje po zjedzeniu zbyt dużej ilości jedzenia o nieprawidłowej kompozycji. Trawienie...

  Zgaga - przyczyny, objawy, leczenie

  Jakie są przyczyny zgagi?

  Jakie są przyczyny zgagi?

  Nieprzyjemne pieczenie za mostkiem często wybudza cię ze snu? Po jedzeniu odczuwasz dolegliwe palenie w przełyku? Prawdopodobnie dokucza ci zgaga. Nie należy jej lekceważyć gdyż może zwiastować inną chorobę - refluks żołądkowo-przełykowy. Co to jest...

  Układ pokarmowy

  Dyspepsja - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

  Dyspepsja - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

  Dyspepsja, powszechnie nazywana niestrawnością, objawia się bólem podbrzusza, który trwa przynajmniej cztery tygodnie. Szacuje się, że aż 25 proc. populacji doświadcza dyspepsji. Bardziej narażone na nią są osoby dorosłe niż dzieci. Dyspepsja - przyczyny W...

  Leki i suplementy

  Emanera - czym jest, wskazania, dawkowanie, skład

  Emanera - czym jest, wskazania, dawkowanie, skład

  Emanera to lek w postaci kapsułek dojelitowych, który dostępny jest wyłącznie na receptę. Stosowany jest przede wszystkim w gastroenterologii, a jego działanie polega na hamowaniu wydzielania kwasu solnego w żołądku. Emanera jest dostępna w dwóch wersjach...

  Układ pokarmowy

  Gastropatia rumieniowa - przyczyny, objawy, leczenie

  Gastropatia rumieniowa - przyczyny, objawy, leczenie

  Gastropatia rumieniowa to dolegliwość obejmująca układ pokarmowy i trawienny. Najczęściej wywołana jest poprzez zakażenie bakteryjne, w tym także H. Pylori. Leczenie gastropatii rumieniowej jest długotrwałe i wymaga od pacjenta zmiany codziennych nawyków,...

  Układ pokarmowy

  Pepsyna - rola w organizmie, suplementacja, wskazania

  Pepsyna - rola w organizmie, suplementacja, wskazania

  Pepsyna to aktywna forma jednego z enzymów trawiennych, umiejscowionych wewnątrz żołądka. Spełnia ona szereg istotnych funkcji, a bez niej organizm może nie pracować właściwie. Pepsyna może być dostępna także w postaci doustnych preparatów. Jak działa...

  Kamica żółciowa - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, zapobieganie

  W ciele Hinduski znaleziono 12000 kamieni żółciowych

  W ciele Hinduski znaleziono 12000 kamieni żółciowych

  Kobieta cierpiąca na ból brzucha i zgagę wciąż jest oszołomiona po tym, jak lekarze znaleźli niemal 12000 kamieni żółciowych w jej organizmie. Może to być nowy rekord świata. 51-letnia Minati Mondal przez dwa miesiące cierpiała z powodu wyniszczających...

  Zdrowie

  Nukleazy trzustkowe - enzymy trawienne, podział nukleaz

  Nukleazy trzustkowe - enzymy trawienne, podział nukleaz

  Nukleazy trzustkowe są enzymami z grupy hydrolaz i przyczyniają się do rozkładu kwasów nukleinowych. W wyniku tego procesu kwasy nukleinowe zostają rozłożone na nukleotydy. Nukleazy trzustkowe należą do enzymów trawiennych, które odpowiadają za przetwarzanie...

  Zgaga - przyczyny, objawy, leczenie

  Zgaga a refluks żołądkowo-przełykowy

  Zgaga a refluks żołądkowo-przełykowy

  Zgaga to częsta dolegliwość ze strony układu pokarmowego. Niejednokrotnie mylona jest ona z refluksem żołądkowo-przełykowym. Jaka jest więc między nimi różnica? Czym jest zgaga? Zgaga charakteryzuje się nieprzyjemnym, często bolesnym pieczeniem w...