Ranigast MAX

Ranigast MAX
zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
tabletki powlekane
Dawka
0,15 g
Ilość
10 tabl. (blister)
Typ
Bez recepty
Refundacja
Nie
Producent: ZAKŁADY FARMACEUTYCZNE POLPHARMA S.A.

Ranigast MAX - Interakcje

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:

Zobacz wszystkie »

Interakcje z żywnością

Alkohol

Należy unikać spożywania alkoholu przy jednoczesnym przyjmowaniu leków. W czasie kuracji krótkotrwałych należy unikać picia w ogóle, zaś w przypadku stałego zażywania – niekiedy można pić umiarkowanie, ale tylko po konsultacji z lekarzem. Nie należy też nigdy popijać leków napojami alkoholowymi. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Na czczo/po posiłku

Przyjęcie leku na czczo powoduje szybkie opróżnienie żołądka, co z kolei prowadzi do natychmiastowego wzrostu stężenia leku we krwi. Dzięki temu pacjent zaczyna odczuwać poprawę. Natomiast przyjęcie lekarstwa po posiłku opóźnia opróżnianie żołądka, co wydłuża czas pasażu leku. Dowiedz się więcej o znaczeniu spożywania leków na czczo lub po posiłku.

Zobacz wszystkie »

Pytania do farmaceuty

POKAŻ WIĘCEJ

Ranigast MAX - ulotka preparatu

Ranigast MAX - opis

Objawowe leczenie dolegliwości żołądkowych niezwiązanych z chorobą organiczną przewodu pokarmowego: niestrawność (dyspepsja), zgaga, nadkwaśność, ból w nadbrzuszu.

Ranigast MAX - skład

Każda tabletka powlekana zawiera 150 mg ranitydyny(Ranitidinum) w postaci chlorowodorku (co odpowiada 168 mg ranitydyny chlorowodorku).

Substancja pomocnicza o znanym działaniu : żółcień pomarańczowa (E110).

Ranigast MAX - dawkowanie

Dawkowanie

Produkt wskazany jest w doraźnym leczeniu dolegliwości dyspeptycznych u pacjentów w wieku powyżej 16 lat.

W przypadku wystąpienia objawów niestrawności zwykle stosuje się 1 tabletkę 150 mg na dobę. W razie nawrotu dolegliwości można zastosować 1 tabletkę 150 mg 2 razy na dobę. Dobowa dawka leku nie powinna być większa niż 300 mg (2 tabletki). Produktu nie należy stosować dłużej niż 2 tygodnie.

Jeśli dolegliwości nie ustępują po 2 tygodniach leczenia, należy bezzwłocznie zweryfikować diagnozę.

Dawkowanie w niewydolności nerek

U pacjentów z niewydolnością nerek (klirens kreatyniny mniejszy niż 50 ml/min) wydalanie ranitydyny może być zmniejszone, co może prowadzić do zwiększenia jej stężenia w surowicy krwi. Hemodializa zmniejsza stężenie ranitydyny w surowicy. U pacjentów przewlekle dializowanych należy podać ranitydynę w dawce 150 mg bezpośrednio po dializie.

Sposób podawania

Tabletkę należy połknąć w całości, popijając niewielką ilością wody.

Ranigast MAX - środki ostrożności

Leczenie antagonistami receptora histaminowego H 2 , w tym m.in. ranitydyną, może maskować objawy raka żołądka i opóźniać właściwe rozpoznanie.

Ranitydyna jest wydalana przez nerki, co może prowadzić do zwiększenia jej stężenia w surowicy krwi u pacjentów z niewydolnością nerek (klirens kreatyniny mniejszy niż 50 ml/min). 

Ranitydyna nie jest odpowiednia dla pacjentów z zaburzeniami czynności nerek pozostającychbez opieki medycznej.

Pacjenci, którzy stosują równocześnie niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) i ranitydynę powinni być systematycznie kontrolowani. Dotyczy to szczególnie pacjentów w podeszłym wieku oraz pacjentów z chorobą wrzodową w wywiadzie. Ranitydyna chroni przed związaną ze stosowaniem NLPZ chorobą wrzodową dwunastnicy, ale nie żołądka.

Istnieją nieliczne doniesienia sugerujące, że ranitydyna może wywołać ostre napady porfirii. Dlatego należy unikać stosowania produktu u pacjentów z ostrą porfirią w wywiadzie.

Jeśli dolegliwości nie ustępują po 14 dniach leczenia, należy bezzwłocznie zweryfikować diagnozę.

Produkt nie jest wskazany do stosowania u następujących grup pacjentów bez konsultacji z lekarzem lub farmaceutą:

- Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek (klirens kreatyniny mniejszy niż 50 ml/min) i/lub wątroby.

- Pacjenci przebywający pod kontrolą lekarską z innych przyczyn.

- Pacjenci z innymi dolegliwościami lub stosujący leki zarówno przepisane przez lekarza, jak i bez recepty.

- Pacjenci w średnim wieku lub w podeszłym wieku z nowymi objawami niestrawności lub u których objawy te uległy zmianie w ostatnim czasie.

- Pacjenci z trudnościami z przełykaniem, przewlekłym bólem brzucha lub niezamierzoną utratą masy ciała w połączeniu z objawami niestrawności. 

Stwierdzono, że w pewnych grupach pacjentów, jak osoby w podeszłym wieku, pacjenci z przewlekłymi chorobami płuc, z cukrzycą lub z zaburzeniami odporności może istnieć zwiększone ryzyko zachorowania na pozaszpitalne zapalenie płuc. 

W dużych badaniach epidemiologicznych wykazano, że ryzyko zachorowania na pozaszpitalne zapalenie płuc u osób aktualnie przyjmujących ranitydynę, w porównaniu z osobami, które przerwały leczenie, zwiększa się o 1,82 (1,26 – 2,64 przy przedziale ufności CI 95%).

Produkt zawiera lak z żółcienią pomarańczową (E110), która może powodować reakcje alergiczne.

Ranigast MAX - przedawkowanie

Opisano przypadek zatrucia po przyjęciu 18 g ranitydyny. Wystąpiły przemijające objawy podobne do objawów niepożądanych, mogących wystąpić w czasie leczenia ranitydyną. Niekiedy wystąpić może niedociśnienie i zaburzenia chodu.

W razie przedawkowania należy zastosować odpowiednie leczenie objawowe i podtrzymujące. Ranitydynę można usunąć z osocza krwi przez hemodializę.

Ranigast MAX - przeciwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Nie stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 16 lat.

Ranigast MAX - działania niepożądane

Działania niepożądane obserwowane w czasie leczenia ranitydyną podano poniżej. W wielu przypadkach nie wykazano związku przyczynowego między stosowaniem ranitydyny a wystąpieniem tych objawów.

Działania niepożądane zostały sklasyfikowane zgodnie z częstością występowania:

bardzo często (≥1/10) często (≥1/100, < 1/10) niezbyt często (≥1/1000, < 1/100) rzadko (≥10 000, < 1/1000) bardzo rzadko (< 1/10 000) nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych).

Zaburzenia krwi i układu chłonnego

Bardzo rzadko: Zmiany w obrazie krwi (leukopenia, trombocytopenia), zwykle przemijające.

Agranulocytoza lub pancytopenia, czasami z hipoplazją lub aplazją szpiku.

Zaburzenia układu immunologicznego

Rzadko: Reakcje nadwrażliwości (pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, gorączka, skurcz oskrzeli, niedociśnienie i ból w klatce piersiowej).

Bardzo rzadko:Wstrząs anafilaktyczny. Działania te występowały po pierwszej dawce.

Nieznana: Duszność.

Zaburzenia psychiczne

Bardzo rzadko: Przemijające stany splątania, depresja i omamy, szczególnie u pacjentów ciężko chorych, pacjentów w podeszłym wieku i u pacjentów z nefropatią.

Zaburzenia układu nerwowego

Bardzo rzadko: Bóle głowy (czasami silne), zawroty głowy i przemijające zaburzenia dotyczące ruchów mimowolnych.

Zaburzenia oka

Bardzo rzadko: Przemijające niewyraźne widzenie, prawdopodobnie w wyniku zaburzenia akomodacji oka.

Zaburzenia serca

Bardzo rzadko: Tak jak w przypadku innych antagonistów receptora H 2 bradykardia, tachykardia, blok przedsionkowo-komorowy.

Zaburzenia naczyniowe

Bardzo rzadko: Zapalenie naczyń.

Zaburzenia żołądka i jelit

Niezbyt często: Ból brzucha, zaparcia, nudności (objawy te ustępują w czasie trwania leczenia).

Bardzo rzadko: Ostre zapalenie trzustki, biegunka.

Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych

Rzadko: Przemijające zmiany aktywności enzymów wątrobowych.

Bardzo rzadko: Zapalenie wątroby (komórkowe, kanalikowe lub mieszane) przebiegające z żółtaczką lub bez, zwykle przemijające.

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej

Rzadko: Wysypka skórna.

Bardzo rzadko: Rumień wielopostaciowy, wypadanie włosów.

Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe i tkanki łącznej 

Bardzo rzadko: Bóle mięśni i bóle stawów.

Zaburzenia nerek i dróg moczowych

Rzadko: Podwyższenie stężenia kreatyniny (zwykle niewielkie; normalizuje się w czasie trwania leczenia).

Bardzo rzadko: Śródmiąższowe zapalenie nerek.

Zaburzenia układu rozrodczego i piersi

Bardzo rzadko: Przemijająca impotencja, ginekomastia, mlekotok.

Ranigast MAX - ciąża i karmienie piersią

Ciąża

Brak kontrolowanych badań dotyczących stosowania ranitydyny u kobiet w ciąży. Ranitydyna przenika przez barierę łożyskową, dlatego produkt można stosować u kobiet w ciąży tylko w przypadku zdecydowanej konieczności.

Ranitydyna podawana w dawkach leczniczych kobietom podczas porodu lub przed cesarskim cięciem nie wpływa niekorzystnie na przebieg porodu ani na późniejszy rozwój niemowlęcia.

Karmienie piersią

Ranitydyna przenika do mleka kobiecego, dlatego u kobiet karmiących piersią produkt leczniczy należy stosować tylko w przypadku zdecydowanej konieczności.

Płodność

Brak danych dotyczących wpływu ranitydyny na płodność u ludzi. W badaniach przeprowadzonych na zwierzętach nie wykazano wpływu na płodność osobników obu płci.

Ranigast MAX - prowadzenie pojazdów

Brak danych dotyczących przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn w czasie stosowania ranitydyny.

Niemniej, w niektórych przypadkach obserwowano działania niepożądane, takie jak: zawroty i bóle głowy lub niewyraźne widzenie (zaburzenia akomodacji), mogące ograniczać sprawność psychofizyczną, o czym należy poinformować pacjenta. W przypadku wystąpienia takich działań niepożądanych, nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Ranigast MAX - Zamienniki

Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Ranitidinum

  Substancja ta jest antagonistą histaminy. Działa przez blokowanie kompetycyjnie i odwracalne receptorów H2 w żołądku, zmniejszając wydzielanie kwasu solnego. Stosowana jest w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, zapobieganiu nawrotom choroby wrzodowej oraz w chorobie wrzodowej dwunastnicy w zakażeniu H. pylori. Stosuje się ją w zespole Zollingera i Ellisona, refluksowym zapalenie przełyku.

  Dostępne opakowania
  Ranigast MAX

  Ranigast MAX

  tabletki powlekane - 10 tabl. (blister) - 0,15 g
  ZAKŁADY FARMACEUTYCZNE POLPHARMA S.A.
  Ranigast MAX

  Ranigast MAX

  tabletki powlekane - 20 tabl. - 0,15 g
  ZAKŁADY FARMACEUTYCZNE POLPHARMA S.A.
  Ranigast MAX

  Ranigast MAX

  tabletki powlekane - 30 tabl. - 0,15 g
  ZAKŁADY FARMACEUTYCZNE POLPHARMA S.A.
  Powiązane artykuły
  Newsy

  Popularne leki na zgagę mogą mieć wpływ na wyższe ryzyko udaru

  Zdarza się, że rozwiązanie jednego problemu prowadzi do powstania innych. Podobnie dziać się może w przypadku leczenia zgagi. Miliony osób na świecie leczą refluks żołądka i zgagę inhibitorami pompy protonowej (PPI). Leki z grupy PPI należą do najczęściej...

  Zgaga - przyczyny, refluks, leczenie

  Sposoby na problemy trawienne

  Pieczenie w żołądku, odbijanie się i kwaśny posmak w ustach to bardzo nieprzyjemne dolegliwości. W takich przypadkach często pierwszą reakcją jest sięgnięcie po leki obniżające kwasowość. Następnym krokiem powinno być działanie mające na celu uniknięcie...

  Układ pokarmowy

  Nerwica żołądka - objawy, leczenie

  Choroby psychosomatyczne powstają na skutek działania czynników psychologicznych, głównie emocjonalnych. Przeżywanie stresu, lęku i innych silnych emocji na poziomie psychiki, nie zostaje obojętne dla funkcjonowania organizmu. Jedną ze współcześnie powszechnych...

  Zgaga - przyczyny, refluks, leczenie

  Zgaga - najważniejsze informacje

  Zgaga - najważniejsze informacje

  Zgaga to pieczenie lub ból w przełyku spowodowane przez wędrujący z żołądka sok trawienny, który przez przełyk dostaje się aż do gardła. Uczuciu pieczenia w przełyku może towarzyszyć obecność soku żołądkowego w jamie ustnej. Zgaga często występuje u kobiet...

  Choroby i dolegliwości

  Układ pokarmowy

  Dolegliwości związane z układem pokarmowym to najczęstsze przyczyny zgłoszeń pacjentów do lekarza. Mogą występować w każdym wieku, a znaczna część stanowi symptom tak zwanej niestrawności i nietolerancji pewnych pokarmów. Jednak część objawów jest sygnałem...

  Niestrawność - rodzaje, objawy, diagnostyka, dieta, leczenie

  Leczenie niestrawności

  Problemy z niestrawnością nie pojawiają się bez przyczyny. Żeby rozwiązać zagadkę wzdęć, dyskomfortu w jamie brzusznej, zgagi, odbijania o nieprzyjemnym zapachu i smaku w ustach, biegunki i innych podobnych dolegliwości, wystarczy przypomnieć sobie posiłki...

  Niestrawność - rodzaje, objawy, diagnostyka, dieta, leczenie

  Trawienie - objawy niestrawności, jak unikać problemów z trawieniem

  Doświadczenie zgagi, wzdęć czy bólu w nadbrzuszu może zwiastować problemy związane z procesem trawienia. Jednym z objawów jest niestrawność, która najczęściej występuje po zjedzeniu zbyt dużej ilości jedzenia o nieprawidłowej kompozycji. Trawienie -...

  Układ pokarmowy

  Dwunastnica - charakterystyka, funkcje, choroby

  Dwunastnica - charakterystyka, funkcje, choroby

  Dwunastnica to początkowy odcinek jelita cienkiego. W tym miejscu zachodzą procesy trawienne oraz wchłanianie składników odżywczych z pożywienia. Dowiedz się, jak jest zbudowana dwunastnica, jakie pełni funkcje i jakie objawy mogą być charakterystyczne...

  Ból brzucha - przyczyny, diagnostyka, leczenie

  Naturalne lekarstwa na ból brzucha

  Naturalne lekarstwa na ból brzucha

  Herbata rumiankowa Napar z suszonych kwiatów rumianku działa uspokajająco i łagodzi dolegliwości bólowe w obrębie brzucha. Ponadto ułatwia zasypianie. Sok z aloesu Sok na bazie aloesu skutecznie zwalcza zaparcia. Łagodzi także wzdęcia, biegunkę oraz bolesne...