Ranigast MAX

Ranigast MAX
zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
tabletki powlekane
Dawka
0,15 g
Ilość
10 tabl. (blister)
Typ
Bez recepty
Refundacja
Nie
Producent: ZAKŁADY FARMACEUTYCZNE POLPHARMA S.A.

Ranigast MAX - Interakcje

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:

Zobacz wszystkie »

Interakcje z żywnością

Alkohol

Należy unikać spożywania alkoholu przy jednoczesnym przyjmowaniu leków. W czasie kuracji krótkotrwałych należy unikać picia w ogóle, zaś w przypadku stałego zażywania – niekiedy można pić umiarkowanie, ale tylko po konsultacji z lekarzem. Nie należy też nigdy popijać leków napojami alkoholowymi. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Na czczo/po posiłku

Przyjęcie leku na czczo powoduje szybkie opróżnienie żołądka, co z kolei prowadzi do natychmiastowego wzrostu stężenia leku we krwi. Dzięki temu pacjent zaczyna odczuwać poprawę. Natomiast przyjęcie lekarstwa po posiłku opóźnia opróżnianie żołądka, co wydłuża czas pasażu leku. Dowiedz się więcej o znaczeniu spożywania leków na czczo lub po posiłku.

Zobacz wszystkie »

Pytania do farmaceuty

Ranigast Max a jego długotrwałe stosowanie

Witam serdecznie. Czym grozi długotrwałe leczenie zgagi za pomocą leku Ranigast Max? Stosuję Ranigast Max już od kilku lat, oczywiście nie codziennie, ale wtedy kiedy jest taka potrzeba. Zgaga dopada mnie średnio raz na kilka dni, czasami rzadziej, czasami częściej. Próbowałem innych leków ale nic nie było dla mnie tak skuteczne jak właśnie Ranigast Max. I tu moje pytanie. Czy ten lek mogę stosować tak często i długotrwale czy istnieje ryzyko, że uodpornię...

Diagnoza refluksu i przepukliny przełyku

Witam Mam 60 lat dawna zdiagnozowano u mnie refluks i przepuklinę przełyku. Zawsze na wiosne lub jesień mam problemy z żoładkiem pomagał ranigast i siemie lniane, parę dni i było po kłopocie.Ale teraz nie mogę sobie z tym poradzić od dwöch tygodni czujè w ustach i przełyku silny kwas jakbym ssała cytrynę żadne leki nie pomagają, gastrolog u którego...

Odpowiada Lek. Zbigniew Żurawski Lek. Zbigniew Żurawski i 1 inny specjalista

Sposoby na codzienną zgagę

Witam! Cierpię z powodu zgagi. czasami nawet w nocy muszę wstać i iść po tabletkę. Od jakiegoś dłuższego czasu zgagę mam codziennie Do tej pory stosowałam ranigast pro i pomagał ale słyszałam ze na zgagę pomaga także olej lniany. Jak się go stosuje? rano, wieczorem, w czasie zgagi? i ile go przyjmować- łyżeczkę czy więcej? Co jest lepsze ranigast czy ten olej a może jeszcze są inne produkty na zgagę? czy ta zgaga codzienna może być oznaką czegoś poważniejszego? Z...

POKAŻ WIĘCEJ

Ranigast MAX - ulotka preparatu

Ranigast MAX - opis

Objawowe leczenie dolegliwości żołądkowych niezwiązanych z chorobą organiczną przewodu pokarmowego: niestrawność (dyspepsja), zgaga, nadkwaśność, ból w nadbrzuszu.

Ranigast MAX - skład

Każda tabletka powlekana zawiera 150 mg ranitydyny(Ranitidinum) w postaci chlorowodorku (co odpowiada 168 mg ranitydyny chlorowodorku).

Substancja pomocnicza o znanym działaniu : żółcień pomarańczowa (E110).

Ranigast MAX - dawkowanie

Dawkowanie

Produkt wskazany jest w doraźnym leczeniu dolegliwości dyspeptycznych u pacjentów w wieku powyżej 16 lat.

W przypadku wystąpienia objawów niestrawności zwykle stosuje się 1 tabletkę 150 mg na dobę. W razie nawrotu dolegliwości można zastosować 1 tabletkę 150 mg 2 razy na dobę. Dobowa dawka leku nie powinna być większa niż 300 mg (2 tabletki). Produktu nie należy stosować dłużej niż 2 tygodnie.

Jeśli dolegliwości nie ustępują po 2 tygodniach leczenia, należy bezzwłocznie zweryfikować diagnozę.

Dawkowanie w niewydolności nerek

U pacjentów z niewydolnością nerek (klirens kreatyniny mniejszy niż 50 ml/min) wydalanie ranitydyny może być zmniejszone, co może prowadzić do zwiększenia jej stężenia w surowicy krwi. Hemodializa zmniejsza stężenie ranitydyny w surowicy. U pacjentów przewlekle dializowanych należy podać ranitydynę w dawce 150 mg bezpośrednio po dializie.

Sposób podawania

Tabletkę należy połknąć w całości, popijając niewielką ilością wody.

Ranigast MAX - środki ostrożności

Leczenie antagonistami receptora histaminowego H 2 , w tym m.in. ranitydyną, może maskować objawy raka żołądka i opóźniać właściwe rozpoznanie.

Ranitydyna jest wydalana przez nerki, co może prowadzić do zwiększenia jej stężenia w surowicy krwi u pacjentów z niewydolnością nerek (klirens kreatyniny mniejszy niż 50 ml/min). 

Ranitydyna nie jest odpowiednia dla pacjentów z zaburzeniami czynności nerek pozostającychbez opieki medycznej.

Pacjenci, którzy stosują równocześnie niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) i ranitydynę powinni być systematycznie kontrolowani. Dotyczy to szczególnie pacjentów w podeszłym wieku oraz pacjentów z chorobą wrzodową w wywiadzie. Ranitydyna chroni przed związaną ze stosowaniem NLPZ chorobą wrzodową dwunastnicy, ale nie żołądka.

Istnieją nieliczne doniesienia sugerujące, że ranitydyna może wywołać ostre napady porfirii. Dlatego należy unikać stosowania produktu u pacjentów z ostrą porfirią w wywiadzie.

Jeśli dolegliwości nie ustępują po 14 dniach leczenia, należy bezzwłocznie zweryfikować diagnozę.

Produkt nie jest wskazany do stosowania u następujących grup pacjentów bez konsultacji z lekarzem lub farmaceutą:

- Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek (klirens kreatyniny mniejszy niż 50 ml/min) i/lub wątroby.

- Pacjenci przebywający pod kontrolą lekarską z innych przyczyn.

- Pacjenci z innymi dolegliwościami lub stosujący leki zarówno przepisane przez lekarza, jak i bez recepty.

- Pacjenci w średnim wieku lub w podeszłym wieku z nowymi objawami niestrawności lub u których objawy te uległy zmianie w ostatnim czasie.

- Pacjenci z trudnościami z przełykaniem, przewlekłym bólem brzucha lub niezamierzoną utratą masy ciała w połączeniu z objawami niestrawności. 

Stwierdzono, że w pewnych grupach pacjentów, jak osoby w podeszłym wieku, pacjenci z przewlekłymi chorobami płuc, z cukrzycą lub z zaburzeniami odporności może istnieć zwiększone ryzyko zachorowania na pozaszpitalne zapalenie płuc. 

W dużych badaniach epidemiologicznych wykazano, że ryzyko zachorowania na pozaszpitalne zapalenie płuc u osób aktualnie przyjmujących ranitydynę, w porównaniu z osobami, które przerwały leczenie, zwiększa się o 1,82 (1,26 – 2,64 przy przedziale ufności CI 95%).

Produkt zawiera lak z żółcienią pomarańczową (E110), która może powodować reakcje alergiczne.

Ranigast MAX - przedawkowanie

Opisano przypadek zatrucia po przyjęciu 18 g ranitydyny. Wystąpiły przemijające objawy podobne do objawów niepożądanych, mogących wystąpić w czasie leczenia ranitydyną. Niekiedy wystąpić może niedociśnienie i zaburzenia chodu.

W razie przedawkowania należy zastosować odpowiednie leczenie objawowe i podtrzymujące. Ranitydynę można usunąć z osocza krwi przez hemodializę.

Ranigast MAX - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Nie stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 16 lat.

Ranigast MAX - działania niepożądane

Działania niepożądane obserwowane w czasie leczenia ranitydyną podano poniżej. W wielu przypadkach nie wykazano związku przyczynowego między stosowaniem ranitydyny a wystąpieniem tych objawów.

Działania niepożądane zostały sklasyfikowane zgodnie z częstością występowania:

bardzo często (≥1/10) często (≥1/100, < 1/10) niezbyt często (≥1/1000, < 1/100) rzadko (≥10 000, < 1/1000) bardzo rzadko (< 1/10 000) nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych).

Zaburzenia krwi i układu chłonnego

Bardzo rzadko: Zmiany w obrazie krwi (leukopenia, trombocytopenia), zwykle przemijające.

Agranulocytoza lub pancytopenia, czasami z hipoplazją lub aplazją szpiku.

Zaburzenia układu immunologicznego

Rzadko: Reakcje nadwrażliwości (pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, gorączka, skurcz oskrzeli, niedociśnienie i ból w klatce piersiowej).

Bardzo rzadko:Wstrząs anafilaktyczny. Działania te występowały po pierwszej dawce.

Nieznana: Duszność.

Zaburzenia psychiczne

Bardzo rzadko: Przemijające stany splątania, depresja i omamy, szczególnie u pacjentów ciężko chorych, pacjentów w podeszłym wieku i u pacjentów z nefropatią.

Zaburzenia układu nerwowego

Bardzo rzadko: Bóle głowy (czasami silne), zawroty głowy i przemijające zaburzenia dotyczące ruchów mimowolnych.

Zaburzenia oka

Bardzo rzadko: Przemijające niewyraźne widzenie, prawdopodobnie w wyniku zaburzenia akomodacji oka.

Zaburzenia serca

Bardzo rzadko: Tak jak w przypadku innych antagonistów receptora H 2 bradykardia, tachykardia, blok przedsionkowo-komorowy.

Zaburzenia naczyniowe

Bardzo rzadko: Zapalenie naczyń.

Zaburzenia żołądka i jelit

Niezbyt często: Ból brzucha, zaparcia, nudności (objawy te ustępują w czasie trwania leczenia).

Bardzo rzadko: Ostre zapalenie trzustki, biegunka.

Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych

Rzadko: Przemijające zmiany aktywności enzymów wątrobowych.

Bardzo rzadko: Zapalenie wątroby (komórkowe, kanalikowe lub mieszane) przebiegające z żółtaczką lub bez, zwykle przemijające.

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej

Rzadko: Wysypka skórna.

Bardzo rzadko: Rumień wielopostaciowy, wypadanie włosów.

Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe i tkanki łącznej 

Bardzo rzadko: Bóle mięśni i bóle stawów.

Zaburzenia nerek i dróg moczowych

Rzadko: Podwyższenie stężenia kreatyniny (zwykle niewielkie; normalizuje się w czasie trwania leczenia).

Bardzo rzadko: Śródmiąższowe zapalenie nerek.

Zaburzenia układu rozrodczego i piersi

Bardzo rzadko: Przemijająca impotencja, ginekomastia, mlekotok.

Ranigast MAX - ciąża i karmienie piersią

Ciąża

Brak kontrolowanych badań dotyczących stosowania ranitydyny u kobiet w ciąży. Ranitydyna przenika przez barierę łożyskową, dlatego produkt można stosować u kobiet w ciąży tylko w przypadku zdecydowanej konieczności.

Ranitydyna podawana w dawkach leczniczych kobietom podczas porodu lub przed cesarskim cięciem nie wpływa niekorzystnie na przebieg porodu ani na późniejszy rozwój niemowlęcia.

Karmienie piersią

Ranitydyna przenika do mleka kobiecego, dlatego u kobiet karmiących piersią produkt leczniczy należy stosować tylko w przypadku zdecydowanej konieczności.

Płodność

Brak danych dotyczących wpływu ranitydyny na płodność u ludzi. W badaniach przeprowadzonych na zwierzętach nie wykazano wpływu na płodność osobników obu płci.

Ranigast MAX - prowadzenie pojazdów

Brak danych dotyczących przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn w czasie stosowania ranitydyny.

Niemniej, w niektórych przypadkach obserwowano działania niepożądane, takie jak: zawroty i bóle głowy lub niewyraźne widzenie (zaburzenia akomodacji), mogące ograniczać sprawność psychofizyczną, o czym należy poinformować pacjenta. W przypadku wystąpienia takich działań niepożądanych, nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Ranigast MAX - Zamienniki

Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Podziel się na Facebooku
    Zapytaj o lek

    za darmo

    • Odpowiedź w 24 godziny
    • Bez żadnych opłat
    • Wykwalifikowani farmaceuci

    farmaceutów jest teraz online

    0/500
    Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

    Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

    Substancja czynna

    Ranitidinum

    Substancja ta jest antagonistą histaminy. Działa przez blokowanie kompetycyjnie i odwracalne receptorów H2 w żołądku, zmniejszając wydzielanie kwasu solnego. Stosowana jest w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, zapobieganiu nawrotom choroby wrzodowej oraz w chorobie wrzodowej dwunastnicy w zakażeniu H. pylori. Stosuje się ją w zespole Zollingera i Ellisona, refluksowym zapalenie przełyku.

    Dostępne opakowania
    Ranigast MAX

    Ranigast MAX

    tabletki powlekane - 10 tabl. (blister) - 0,15 g
    ZAKŁADY FARMACEUTYCZNE POLPHARMA S.A.
    Ranigast MAX

    Ranigast MAX

    tabletki powlekane - 20 tabl. - 0,15 g
    ZAKŁADY FARMACEUTYCZNE POLPHARMA S.A.
    Ranigast MAX

    Ranigast MAX

    tabletki powlekane - 30 tabl. - 0,15 g
    ZAKŁADY FARMACEUTYCZNE POLPHARMA S.A.
    Powiązane artykuły
    Niestrawność - rodzaje, objawy, diagnostyka, dieta, leczenie

    Trawienie - objawy niestrawności, jak unikać problemów z trawieniem

    Trawienie - objawy niestrawności, jak unikać problemów z trawieniem

    Doświadczenie zgagi, wzdęć czy bólu w nadbrzuszu może zwiastować problemy związane z procesem trawienia. Jednym z objawów jest niestrawność, która najczęściej występuje po zjedzeniu zbyt dużej ilości jedzenia o nieprawidłowej kompozycji. Trawienie...

    Zgaga - przyczyny, objawy, leczenie

    Jakie są przyczyny zgagi?

    Jakie są przyczyny zgagi?

    Nieprzyjemne pieczenie za mostkiem często wybudza cię ze snu? Po jedzeniu odczuwasz dolegliwe palenie w przełyku? Prawdopodobnie dokucza ci zgaga. Nie należy jej lekceważyć gdyż może zwiastować inną chorobę - refluks żołądkowo-przełykowy. Co to jest...

    Układ pokarmowy

    Dyspepsja - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

    Dyspepsja - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

    Dyspepsja, powszechnie nazywana niestrawnością, objawia się bólem podbrzusza, który trwa przynajmniej cztery tygodnie. Szacuje się, że aż 25 proc. populacji doświadcza dyspepsji. Bardziej narażone na nią są osoby dorosłe niż dzieci. Dyspepsja - przyczyny W...

    Układ pokarmowy

    Gastropatia rumieniowa - przyczyny, objawy, leczenie

    Gastropatia rumieniowa - przyczyny, objawy, leczenie

    Gastropatia rumieniowa to dolegliwość obejmująca układ pokarmowy i trawienny. Najczęściej wywołana jest poprzez zakażenie bakteryjne, w tym także H. Pylori. Leczenie gastropatii rumieniowej jest długotrwałe i wymaga od pacjenta zmiany codziennych nawyków,...

    Układ pokarmowy

    Pepsyna - rola w organizmie, suplementacja, wskazania

    Pepsyna - rola w organizmie, suplementacja, wskazania

    Pepsyna to aktywna forma jednego z enzymów trawiennych, umiejscowionych wewnątrz żołądka. Spełnia ona szereg istotnych funkcji, a bez niej organizm może nie pracować właściwie. Pepsyna może być dostępna także w postaci doustnych preparatów. Jak działa...

    Leki i suplementy

    Emanera - czym jest, wskazania, dawkowanie, skład

    Emanera - czym jest, wskazania, dawkowanie, skład

    Emanera to lek w postaci kapsułek dojelitowych, który dostępny jest wyłącznie na receptę. Stosowany jest przede wszystkim w gastroenterologii, a jego działanie polega na hamowaniu wydzielania kwasu solnego w żołądku. Emanera jest dostępna w dwóch wersjach...

    Kamica żółciowa - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, zapobieganie

    W ciele Hinduski znaleziono 12000 kamieni żółciowych

    W ciele Hinduski znaleziono 12000 kamieni żółciowych

    Kobieta cierpiąca na ból brzucha i zgagę wciąż jest oszołomiona po tym, jak lekarze znaleźli niemal 12000 kamieni żółciowych w jej organizmie. Może to być nowy rekord świata. 51-letnia Minati Mondal przez dwa miesiące cierpiała z powodu wyniszczających...

    Choroba wrzodowa - przyczyny, helicobacter pylori, objawy, rozpoznanie, leczenie, powikłania, leczenie operacyjne, rokowanie

    Wrzody układu pokarmowego. Sprawdź, co je wywołuje (WIDEO)

    Wrzody układu pokarmowego. Sprawdź, co je wywołuje (WIDEO)

    Wrzody układu pokarmowego to niewielkie, miejscowe ubytki błony śluzowej żołądka lub dwunastnicy, o stożkowatym kształcie. Mają różną wielkość, od kilku do kilkunastu milimetrów. Niekiedy są bardzo głębokie i przechodzą przez całą grubość ściany żołądka...

    Zdrowie

    Nukleazy trzustkowe - enzymy trawienne, podział nukleaz

    Nukleazy trzustkowe - enzymy trawienne, podział nukleaz

    Nukleazy trzustkowe są enzymami z grupy hydrolaz i przyczyniają się do rozkładu kwasów nukleinowych. W wyniku tego procesu kwasy nukleinowe zostają rozłożone na nukleotydy. Nukleazy trzustkowe należą do enzymów trawiennych, które odpowiadają za przetwarzanie...

    Newsy

    Popularny lek zniknął z aptek. "Zapasy wyczerpały się"

    Popularny lek zniknął z aptek. "Zapasy wyczerpały się"

    Pacjenci mają problem ze zdobyciem popularnego środka łagodzącego objawy niestrawności, zgagi i nadkwaśności żołądka. W większości aptek lek jest niedostępny, a producent potwierdził, że zapasy się skończyły. Kiedy lek wróci do aptek? Brakuje leku...