Probeven

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
tabletki powlekane
Dawka
0,75 g
Ilość
8 tabl. (blister)
Typ
Bez recepty
Refundacja
Nie
Producent: PROENZI S.R.O

Probeven - Interakcje

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:

Zobacz wszystkie »

Pytania do farmaceuty

Nikt nie zadał jeszcze żadnych pytań dotyczących tego preparatu. Możesz zadać bezpłatne pytanie farmaceucie. Napisz własne pytanie lub wybierz jedno z poniższych:

Probeven - ulotka preparatu

Probeven - opis

Proenzi jest wskazany do łagodzenia objawów łagodnej do umiarkowanej choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych.

Probeven - skład

Jedna tabletka powlekana zawiera 942 mg - glukozaminy siarczanu z chlorkiem sodu, która odpowiada

750 mg siarczanu glukozaminy.

Substancje pomocnicze:

sód 75,9 mg (3,3 mmol),

laktoza j ednowodna 3 mg,

lecytyna sojowa (E 322).

Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

Probeven - dawkowanie

Sposób podawania:

Tabletki Proenzi należy połykać w całości.

Tabletki można przyjmować w trakcie lub niezależnie od posiłku.

Dorośli i pacjenci w podeszłym wieku: 1 tabletka 2 razy na dobę lub 2 tabletki raz na dobę.

Glukozamina nie jest wskazana do łagodzenia ostrych objawów bólowych. Złagodzenie objawów (zwłaszcza bólu) może nie być odczuwane przez kilka tygodni leczenia, a w niektórych przypadkach, nawet dłużej. Jeśli objawy nie ustępują po 2-3 miesiącach stosowania, leczenie glukozaminą należy poddać ponownej ocenie.

Dodatkowe informacje dotyczące szczególnych populacji:

— dzieci i młodzież:

nie ustalono bezpieczeństwa stosowania i skuteczności u dzieci i młodzieży, dlatego produktu Proenzi nie należy stosować u osób w wieku poniżej 18 lat.

— pacjenci w podeszłym wieku:

Nie przeprowadzono specjalnych badań dotyczących stosowania u osób w podeszłym wieku, lecz zgodnie z doświadczeniem klinicznym nie jest wymagane dostosowanie dawkowania w leczeniu poza tym zdrowych^ pacjentów w podeszłym wieku.

— zaburzenie czynności nerek i (lub) wątroby:

nie można sformułować zaleceń dotyczących dawkowania u osób z zaburzeniem czynności nerek i (lub) wątroby, ponieważ nie przeprowadzono badań kierunkowych.

Probeven - środki ostrożności

Produkt leczniczy Proenzi zawiera laktozę jednowodną. Pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy typu Lapp lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy, nie powinni przyjmować tego produktu leczniczego.

Preparat zawiera w 1 tabletce 75,9 mg sodu. Dzienne zalecane spożycie sodu wynosi 151,7 mg (6,6 mmol), należy zatem zachować ostrożność u osób stosujących dietę ubogosodową.

Należy wykluczyć inne choroby stawów, które mogą wymagać odmiennego leczenia.

U pacjentów z nieprawidłową tolerancją glukozy zaleca się kontrolę stężenia glukozy we krwi i, co istotne, zapotrzebowania na insulinę przed rozpoczęciem leczenia oraz okresowo, w trakcie leczenia. U pacjentów z czynnikami ryzyka chorób sercowo-naczyniowych zaleca się kontrolę stężenia lipidów we krwi, ponieważ obserwowano hipercholesterolemię u kilku pacjentów leczonych glukozaminą.

Opisano zaostrzenie objawów astmy, które wystąpiło po rozpoczęciu leczenia glukozaminą (objawy ustąpiły po odstawieniu glukozaminy). Dlatego pacjenci z astmą rozpoczynający leczenie glukozaminą, powinni zdawać sobie sprawę z możliwego nasilenia objawów.

Probeven - przedawkowanie

W sytuacji przypadkowego lub celowego przedawkowania glukozaminy możliwe jest wystąpienie objawów przedmiotowych i podmiotowych, takich jak: ból głowy, zawroty głowy, dezorientacja, ból stawów, nudności, wymioty, biegunka lub zaparcie.

Jeśli wystąpią objawy przedawkowania należy zaprzestać leczenia glukozaminą i jeśli potrzeba, zastosować standardowe leczenie podtrzymujące.

W badaniach klinicznych u jednej na pięć zdrowych, młodych osób obserwowano ból głowy po infuzji dawki glukozaminy wynoszącej do 30 g. Ponadto, opisano jeden przypadek przedawkowania u 12-letniej dziewczyny, która przyjęła doustnie 28 g chlorowodorku glukozaminy. Wystąpiły bóle stawowe, wymioty i dezorientacja. Pacjentka całkowicie powróciła do zdrowia.

Probeven - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na glukozaminę (lub którekolwiek jej pochodne), siarczany lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w pkt 6.1.

Produktu Proenzi nie wolno stosować u pacjentów uczulonych na skorupiaki, ponieważ substancja czynna otrzymywana jest ze skorupiaków.

Proenzi zawiera lecytynę sojową, dlatego też osoby uczulone na soję lub orzeszki ziemne nie powinny stosować tego produktu leczniczego.

Probeven - działania niepożądane

Najczęściej obserwowane działania niepożądane związane z leczeniem glukozaminą to: nudności, ból brzucha, niestrawność, biegunka, zaparcia. Ponadto zgłaszano ból głowy, zmęczenie, swędzącą wysypkę i zaczerwienienie twarzy. Zwykle obserwowane działania niepożądane są łagodne i przemijające.

Klasyfikacja układów lub narządów

Często (od ≥ 1/100 do < 1/10)

Niezbyt często (od ≥ 1/1000 do < 1/100)

Rzadko (od ≥ 1/10000 do < 1/1000)

Częstość nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych)

Zaburzenia układu nerwowego

Ból głowy Zmęczenie

   

Zawroty głowy

Zaburzenia układu oddechowego

     

Astma/zaostrzenie astmy

Zaburzenia żołądka i jelit

Nudności Ból brzucha Niestrawność Zaparcie Biegunka

   

Wymioty

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej

 

Wysypka Świąd

Zaczerwienienie twarzy

 

Obrzęk

naczynioruchowy Pokrzywka

Zaburzenia metaboliczne i dotyczące odżywiania

     

Nieprawidłowa kontrola cukrzycy Hipercholesterolemia

Zaburzenia ogólne

     

Obrzęk/obrzęk obwodowy

Obserwowano przypadki hipercholesterolemii, zaostrzenia astmy, wahań poziomu cukru, lecz nie ustalono związku przyczynowego.

Proenzi może spowodować zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych oraz w rzadkich przypadkach żółtaczkę.

Probeven - ciąża i karmienie piersią

Ciąża

Brak jest właściwych danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania glukozaminy u kobiet w ciąży. Badania przeprowadzone na zwierzętach są niewystarczające. Glukozaminy nie należy stosować w czasie

ciąży.

Karmienie piersią

Nie ma badań dotyczących wydzielania glukozaminy do mleka kobiecego. Brak również danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania u dziecka, dlatego stosowanie glukozaminy- nie jest zalecane w okresie karmienia piersią.

Probeven - prowadzenie pojazdów

Brak badań dotyczących wpływu produktu na zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługiwanie maszyn. W razie wystąpienia senności i zawrotów głowy po przyjęciu leku, nie jest zalecane prowadzenie pojazdów i obsługiwanie urządzeń mechanicznych w ruchu.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Glucosamini sulfas

  Substancja, która jest aminocukrem, służącym do syntezy proteoglikanów, czyli składników budujących chrząstkę. Stosowana jest w chorobie zwyrodnieniowej stawów, najczęściej kolanowych u osób starszych, sportowców, po wypadkach. Wykazuje pozytywny wpływ na trofikę chrząstki.

  Dostępne opakowania
  Probeven

  Probeven

  tabletki powlekane - 8 tabl. (blister) - 0,75 g
  PROENZI S.R.O
  Probeven

  Probeven

  tabletki powlekane - 8 tabl. (butelka) - 0,75 g
  PROENZI S.R.O
  Probeven

  Probeven

  tabletki powlekane - 10 tabl. (blister) - 0,75 g
  PROENZI S.R.O
  Probeven

  Probeven

  tabletki powlekane - 10 tabl. (butelka) - 0,75 g
  PROENZI S.R.O
  Probeven

  Probeven

  tabletki powlekane - 12 tabl. (blister) - 0,75 g
  PROENZI S.R.O
  Probeven

  Probeven

  tabletki powlekane - 12 tabl. (butel.) - 0,75 g
  PROENZI S.R.O
  Probeven

  Probeven

  tabletki powlekane - 14 tabl. (blister) - 0,75 g
  PROENZI S.R.O
  Probeven

  Probeven

  tabletki powlekane - 14 tabl. (butelka) - 0,75 g
  PROENZI S.R.O
  Probeven

  Probeven

  tabletki powlekane - 20 tabl. (blister) - 0,75 g
  PROENZI S.R.O
  Powiązane artykuły
  Choroby zwyrodnieniowe stawów

  Gonartroza, czyli choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego

  Gonartroza, czyli choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego

  Gonartroza, czyli choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego, jest jedną z najczęstszych przyczyn niepełnosprawności na świecie. Stawy kolanowe są jednymi z najbardziej narażonych na zwyrodnienia stawów. Czym objawia się gonartroza i jakie są jej przyczyny? Zwyrodnienie...

  Choroby zwyrodnieniowe stawów

  Pyszny sposób na zwyrodnienie stawów kolan

  Pyszny sposób na zwyrodnienie stawów kolan

  Z biegiem lat chrząstka, która amortyzuje stawy kolanowe, zużywa się, pozostawiając kości boleśnie ocierające się o siebie, to właśnie nazywamy chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego. Okazuje się, że dla osób cierpiących na tę chorobę istnieje całkiem...

  Anemia - typy choroby i ich przyczyny

  Osteofitoza - przyczyny, objawy, leczenie

  Osteofitoza - przyczyny, objawy, leczenie

  Osteofitoza to dolegliwość związana ściśle z chorobą zwyrodnieniową. Obejmuje głównie kości i stawy w obrębie kręgosłupa, kolan, bioder, a także nadgarstków i palców. Jej rozwój znacznie utrudnia poruszanie się, a w związku z tym także codzienne funkcjonowanie....

  Ortopedia i reumatologia

  Osteofity - przyczyny, objawy i leczenie

  Osteofity - przyczyny, objawy i leczenie

  Osteofity to patologiczne zmiany w obrębie tkanki kostnej, które mogą mieć różne pochodzenie i przejawiać się na różne sposoby. Są skutkiem toczących się w stawach zmian zwyrodnieniowych i długo mogą nie dawać żadnych objawów. Co warto o nich wiedzieć? Co...

  Choroba zwyrodnieniowa

  Choroba zwyrodnieniowa

  Choroba zwyrodnieniowa

  Choroba zwyrodnieniowa stawów (ang. Osteoarthritis, OA) to coraz bardziej powszechny problem, jest jedną z tzw. chorób cywilizacyjnych, do których przyczynia się siedzący tryb życia, niedostateczna ilość i jakość ruchu. Pierwszymi objawami choroby zwyrodnieniowej...

  Choroby i dolegliwości

  Sklerotyzacja - przyczyny, objawy, leczenie

  Sklerotyzacja - przyczyny, objawy, leczenie

  Choć słowo "sklerotyzacja" kojarzy się z zaburzeniami pamięci, dolegliwość ta nie ma z tym nic wspólnego. Sklerotyzacja podchrzęstna zwykle jest jednym z pierwszych objawów rozwijającej się choroby zwyrodnieniowej. Dolegliwości nie należy lekceważyć,...

  Niezbędnik pacjenta

  Termin konsultacji lekarskiej? Już w 2024 roku

  Termin konsultacji lekarskiej? Już w 2024 roku

  Babcia pana Bartosza ma 87 lat. Choruje na zwyrodnienie stawów. Kiedy jednak zgłosiła się do jednego ze szpitali w województwie opolskim z prośbą o konsultację lekarską, placówka zaproponowała jej termin na 2024, czyli za osiem lat. Babcia ma pierwszą...

  Choroba zwyrodnieniowa

  Guzek Schmorla - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

  Guzek Schmorla - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

  Kręgosłup pełni wiele kluczowych ról dla naszego organizmu. Utrzymuje ciało w odpowiedniej pozycji, umożliwia poruszanie się i chroni narządy wewnętrzne. Z tego względu jest stale narażony na różnorakie przeciążenia i urazy. Niektóre powodują uciążliwy...