Picozone

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
tabletki powlekane
Dawka
2,5 mg
Ilość
10 tabl.
Typ
Na receptę Rp
Refundacja
Nie
Producent: STADA ARZNEIMITTEL AG

Picozone - Interakcje

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:

Zobacz wszystkie »

Interakcje z żywnością

Cytrusy

Mimo dużej zawartości cennej witaminy C, cytrusy nie powinny być spożywane jednocześnie z przyjmowaniem leków, zawierają bowiem furanokumaryny. Szczególnie bogaty w nie jest grejpfrut oraz czerwone gorzkie pomarańcze, z których przygotowuje się dżemy. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z cytrusami.

Zobacz wszystkie »

Pytania do farmaceuty

Nikt nie zadał jeszcze żadnych pytań dotyczących tego preparatu. Możesz zadać bezpłatne pytanie farmaceucie. Napisz własne pytanie lub wybierz jedno z poniższych:

Picozone - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Picozone - opis

• Leczenie uzupełniające kobiet po menopauzie z pierwotnym rakiem piersi z obecnością receptorów hormonalnych.

• Rozszerzone leczenie uzupełniające hormonozależnego pierwotnego raka piersi u kobiet po menopauzie, które były wcześniej poddawane standardowemu leczeniu uzupełniającemu tamoksyfenem przez 5 lat.

• Leczenie pierwszego rzutu hormonozależnego zaawansowanego raka piersi u kobiet po menopauzie.

• Leczenie zaawansowanego raka piersi po nawrocie lub progresji choroby u kobiet w naturalnym lub sztucznie wywołanym stanie pomenopauzalnym leczonych uprzednio antagonistami estrogenów.

Nie wykazano skuteczności stosowania leku u pacjentek z rakiem piersi bez obecności receptorów hormonalnych.

Picozone - skład

Każda tabletka powlekana zawiera 2,5 mg letrozolu.

Substancje pomocnicze: każda tabletka powlekana zawiera 62,0 mg laktozy jednowodnej. Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

Picozone - dawkowanie

Dorośli i pacjentki w podeszłym wieku

Zalecana dawka preparatu Picozone wynosi 1 tabletkę powlekaną (2,5 mg) raz na dobę. Nie jest konieczne korygowanie dawkowania u pacjentek w podeszłym wieku.

Stosowanie preparatu Picozone w ramach leczenia uzupełniającego należy kontynuować przez 5 lat lub do chwili wystąpienia nawrotu nowotworu. Doświadczenia kliniczne ze stosowaniem leku w ramach leczenia uzupełniającego sięgają 2 lat (średni okres leczenia wynosił 25 miesięcy).

Doświadczenia kliniczne ze stosowaniem leku w ramach rozszerzonego leczenia uzupełniającego sięgają 3 lat (średni okres leczenia).

Leczenie zaawansowanego lub rozsianego raka piersi preparatem Picozone należy kontynuować do chwili wystąpienia widocznych oznak progresji guza.

Dzieci i młodzież

Nie istnieją istotne wskazania do stosowania preparatu Picozone u dzieci i młodzieży.

Pacjentki z niewydolnością wątroby i (lub) nerek

Nie jest konieczne korygowanie dawkowania u pacjentek z niewydolnością nerek, u których klirens kreatyniny wynosi > 30 ml/min.

Nie można przedstawić zaleceń dotyczących dawkowania u pacjentek z niewydolnością nerek, u których klirens kreatyniny wynosi < 30 ml/min, lub u pacjentek z ciężką niewydolnością wątroby, ponieważ nie są dostępne wystarczające dane na ten temat (patrz punkt 4.4 i punkt 5.2).

Picozone - środki ostrożności

U pacjentek, u których stan post-menopauzalny nie jest jasny, przed rozpoczęciem leczenia należy określić stężenia hormonów LH, FSH i (lub) estradiolu, w celu wyraźnego określenia statusu menopauzalnego pacjentki.

Nie badano stosowania letrozolu u wystarczającej liczby pacjentek z klirensem kreatyniny < 30 ml/min.

Stosowanie letrozolu badano jedynie u ograniczonej liczby kobiet z chorobą bez przerzutów i z chorobami wątroby o różnym nasileniu: niewydolnością wątroby o nasileniu łagodnym do umiarkowanego oraz ciężkim. U ochotników płci męskiej z ciężką niewydolnością wątroby (marskość wątroby i stopień niewydolności C wg klasyfikacji Childa-Pugha) bez chorób nowotworowych stwierdzono zwiększenie stężenia i okresu półtrwania leku w fazie końcowej od dwóch do trzech razy w porównaniu do zdrowych ochotników. Dlatego preparat Picozone należy stosować u takich pacjentek ostrożnie, po dokładnej ocenie stosunku ryzyka do korzyści (patrz punkt 5.2).

Preparat Picozone powoduje znaczne obniżenie stężenia estrogenów. Średni czas trwania obserwacji, wynoszący odpowiednio 30 i 39 miesięcy w przypadku leczenia uzupełniającego i rozszerzonego leczenia uzupełniającego, nie wystarcza do oceny ryzyka złamań związanego z długotrwałym stosowaniem preparatu Picozone.

U kobiet z osteoporozą i (lub) złamaniami w wywiadzie chorobowym lub ze zwiększonym ryzykiem osteoporozy przed rozpoczęciem leczenia uzupełniającego lub rozszerzonego leczenia uzupełniającego należy wykonać badanie gęstości mineralnej kości. Kobiety te należy obserwować pod kątem rozwoju osteoporozy w trakcie i po zakończeniu leczenia letrozolem. W razie potrzeby należy podjąć i regularnie monitorować profilaktykę lub leczenie osteoporozy.

Lek nie powinien być stosowany u pacjentek z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lappa) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Picozone - przedawkowanie

Zgłaszano jedynie pojedyncze przypadki przedawkowania letrozolu.

Nie istnieje swoiste postępowanie w przypadku przedawkowania. Należy stosować leczenie objawowe.

Picozone - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub to na którąkolwiek substancję pomocniczą. Przedmenopauzalny status hormonalny, ciąża, laktacja (patrz punkt 4.6 i 5.3).

Picozone - działania niepożądane

Działania niepożądane wystąpiły u około jednej trzeciej pacjentek z rozsianym nowotworem leczonych letrozolem, u około 70–75% pacjentek poddanych leczeniu uzupełniającemu (w grupach otrzymujących zarówno letrozol, jak i tamoksyfen) i u około 40% pacjentek poddanych rozszerzonemu leczeniu uzupełniającemu (zarówno w grupach otrzymujących letrozol, jak i placebo). Zasadniczo zaobserwowane działania niepożądane miały charakter łagodny lub umiarkowany, i w większości były związane z pozbawieniem organizmu estrogenów (były to np. uderzenia gorąca).

U pacjentek z rozsianym nowotworem najczęstszymi działaniami niepożądanymi w badaniach klinicznych były uderzenia gorąca (10,8%), nudności (6,9%) i zmęczenie (5,0%). Wiele reakcji niepożądanych można uznać za naturalne konsekwencje farmakologiczne pozbawienia organizmu estrogenów (np. uderzenia gorąca, łysienie i krwawienia z pochwy).

W trakcie rozszerzonego leczenia uzupełniającego letrozolem istotnie częściej stwierdzono następujące zdarzenia niepożądane, bez względu na ich przyczynę, niż podczas podawania placebo: uderzenia gorąca (50,7% wobec 44,3%), bóle stawowe/zapalenie stawów (28,5% wobec 23,2%) i bóle mięśniowe (10,2% wobec 7,0%). Większość tych zdarzeń niepożądanych obserwowano w pierwszym roku leczenia. Stwierdzono nieistotne statystycznie zwiększenie częstości występowania osteoporozy i złamań kostnych u pacjentek leczonych letrozolem w porównaniu do pacjentek otrzymujących placebo (odpowiednio 7,5% wobec 6,3% i 6,7% wobec 5,9%).

Podczas stosowania leku w ramach leczenia uzupełniającego, następujące zdarzenia niepożądane, bez względu na ich przyczynę, wystąpiły w dowolnym momencie po randomizacji odpowiednio w grupie otrzymującej letrozol i w grupie otrzymującej tamoksyfen: incydenty zakrzepowo-zatorowe (1,5% wobec 3,2%, P< 0,001), dławica piersiowa (0,8% wobec 0,8%), zawał serca (0,7% wobec 0,4%) i niewydolność serca (0,9% wobec 0,4%, P=0,006).

W trakcie badań klinicznych oraz doświadczeń ze stosowaniem letrozolu po wprowadzeniu go do obrotu zaobserwowano działania niepożądane wymienione poniżej w tabeli 1.

Tabela 1

Działania niepożądane wymieniono w odpowiednich punktach według częstości w porządku malejącym, z zastosowaniem następującej konwencji: bardzo często: ≥1/10; często: od ≥1/100 do < 1/10; niezbyt często: od ≥1/1000 do < 1/100; rzadko: od ≥1/10 000 do < 1/1000; bardzo rzadko: < 1/10 000, częstość nieznana (nie można jej oszacować na podstawie dostępnych danych).

W obrębie każdej grupy o określonej częstości występowania objawy niepożądane są wymienione zgodnie ze zmniejszającym się nasileniem.

Klasyfikacja układów i narządów

Bardzo często

≥1/10

Często

od ≥1/100 do < 1/10

Niezbyt często od ≥1/1000 do < 1/100

Rzadko od ≥1/10 000 do < 1/1000

Badania

diagnostyczne

 

Zwiększenie masy ciała

Zmniejszenie masy ciała

 

Zaburzenia

serca

   

Niewydolność serca, dławica piersiowa, zawał serca, tachykardia, kołatania serca

 

Zaburzenia krwi

i układu

chłonnego

   

Leukopenia

 

Zaburzenia układu

nerwowego

 

Ból głowy, zawroty głowy

Incydenty ze strony naczyń mózgowych, zaburzenia czucia, w tym parestezje i niedoczulica, senność, bezsenność, zaburzenia pamięci, zaburzenia smaku

 

Zaburzenia oka

   

Zaćma, podrażnienie oka, niewyraźne widzenie

 

Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia

   

Duszność, kaszel

 

Zaburzenia

żołądka i jelit

 

Nudności, wymioty, niestrawność, zaparcia, biegunka

Bóle brzucha, zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, suchość w jamie

 
     

ustnej

 

Zaburzenia nerek i dróg

moczowych

   

Zwiększona częstość oddawania moczu

 

Zaburzenia skóry i tkanki

podskórnej

Nadmierne pocenie się

Łysienie, wysypka, w tym wysypka rumieniowa, grudkowo-krostkowa, łuszczycopodobna i pęcherzykowa

Świąd, suchość skóry, pokrzywka

 

Zaburzenia

mięśniowoszkieletowe, tkanki łącznej i kości

Bóle stawowe

Osteoporoza, złamania

kości, bóle kostne, bóle mięśniowe

Zapalenie stawów

 

Zaburzenia metabolizmu i odżywiania

 

Jadłowstręt, hipercholesterolemia, zwiększenie łaknienia

Obrzęk ogólny

 

Zakażenia i zarażenia pasożytnicze

   

Zakażenia układu moczowego

 

Nowotwory łagodne i złośliwe (w tym

torbiele i polipy)

   

Ból nowotworowy (nie w trakcie podawania leku w ramach leczenia uzupełniającego i rozszerzonego leczenia uzupełniającego)

 

Zaburzenia

naczyniowe

   

Niedokrwienne incydenty sercowe, zakrzepowe zapalenie żył, w tym zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych i głębokich, nadciśnienie tętnicze

Udar mózgu, zator tętnicy płucnej, zakrzepica tętnicza

Zaburzenia ogólne i stany w

miejscu podania

Uderzenia gorąca, uczucie znużenia, w tym osłabienie

Obrzęki obwodowe, złe samopoczucie

Gorączka, suchość błon śluzowych, zwiększone pragnienie

 

Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych

   

Zwiększona aktywność enzymów wątrobowych

 

Zaburzenia układu rozrodczego i piersi

   

Krwawienie z pochwy,

upławy, suchość pochwy,

ból piersi

 

Zaburzenia psychiczne

 

Depresja

Lęk, w tym nerwowość, drażliwość

 
Picozone - ciąża i karmienie piersią

Ciąża

Letrozol jest przeciwwskazany do stosowania u kobiet przed menopauzą oraz podczas ciąży i laktacji (patrz punkt 4.3 i 5.3).

Kobiety w okresie rozrodczym

Lekarz powinien przedyskutować konieczność stosowania skutecznej antykoncepcji u kobiet, które mogą zajść w ciążę, w tym kobiet w okresie przedmenopauzalnym lub tych, które weszły w okres przedmenopauzalny ostatnio, dopóki ich status pomenopauzalny nie zostanie całkowicie określony (patrz punkt 5.3).

Laktacja

Preparat Picozone jest przeciwwskazany do stosowania podczas ciąży (patrz punkt 4.3).

Picozone - prowadzenie pojazdów

Ponieważ podczas leczenia zaawansowanego raka piersi oraz leczenia wspomagającego pierwotnego raka piersi obserwowano zmęczenie i zawroty głowy, a także niezbyt często zgłaszano senność, należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych lub obsługi maszyn.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Picozone - Zamienniki

Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Podziel się na Facebooku
    Zapytaj o lek

    za darmo

    • Odpowiedź w 24 godziny
    • Bez żadnych opłat
    • Wykwalifikowani farmaceuci

    farmaceutów jest teraz online

    0/500
    Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

    Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

    Substancja czynna

    Letrozolum

    Substancja ta jest niesteroidowym inhibitorem aromatazy, hamuje syntezę estrogenów. Znajduje zastosowanie w leczeniu uzupełniającym wczesnego stadium hormonozależnego raka piersi u kobiet po menopauzie. Stosuje się ją w leczeniu pierwszego rzutu zaawansowanego raka piersi z receptorami estrogenowymi u kobiet po menopauzie.

    Dostępne opakowania
    Picozone

    Picozone

    tabletki powlekane - 10 tabl. - 2,5 mg
    STADA ARZNEIMITTEL AG
    Picozone

    Picozone

    tabletki powlekane - 30 tabl. - 2,5 mg
    STADA ARZNEIMITTEL AG
    Picozone

    Picozone

    tabletki powlekane - 100 tabl. - 2,5 mg
    STADA ARZNEIMITTEL AG
    Powiązane artykuły
    Newsy

    Valcyte - lek dla dzieci po przeszczepach będzie refundowany

    Valcyte - lek dla dzieci po przeszczepach będzie refundowany

    Resort zdrowia opublikował projekt listy leków refundowanych, która będzie obowiązywała od września. Na liście znalazł się lek dla dzieci po przeszczepach. Niższa cena Valcyte to lek przeciwwirusowy stosowany po przeszczepie wielonarządowym. Projekt...

    Leczenie raka piersi

    Antydepresant w terapii wspomagającej leczenie raka piersi

    Antydepresant w terapii wspomagającej leczenie raka piersi

    Podczas Breast Cancer Symposium w San Antonio przedstawiono wyniki badań nad zastosowaniem leku na depresję w leczeniu raka piersi. Okazał się on skuteczny w zwalczaniu bólu wywoływanego przez lek na raka. Skutki uboczne leków na raka piersi Leczenie...

    Newsy

    Nowa lista leków refundowanych. Nie ma na niej Olaparybu

    Nowa lista leków refundowanych. Nie ma na niej Olaparybu

    Ministerstwo Zdrowia opublikowało listę leków refundowanych, która będzie obowiązywała od 1 marca 2021 roku. Niestety wiele środków nie uzyskało dofinansowania, w tym Olaparyb, popularny lek stosowany w leczeniu raka jajnika, co wywołało zaskoczenie i...