Pentasa

zobacz opinie o produkcie »
Cena
151,94 zł
Forma
czopki doodbytnicze
Dawka
1 g
Ilość
14 czop. (torebka)
Typ
Na receptę Rp
Refundacja
Tak
Producent: FERRING GMBH

Pentasa - Interakcje

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:

Zobacz wszystkie »

Pytania do farmaceuty

Bóle brzucha i biegunka u 19-letniej osoby

Witam. Od 6dni mam biegunke,teraz mniej chodze do lazieki ale dalej biegunka. Nagle boli brzuch i musze isc do toalety. Czekam na wyniki badan p.p.yeesini,kalprotektyny,choroby trzewnej,tsh,ft3-4 i histpat z wycinkow z jelita kretego i katnicy,ogolnie kolonoskopia ok,wykonana w pelnej sedacji. Boli mnie caly brzuch,zoladek i lewa strona od rzeber w dol. Przyjmuje metronidazol,enterol,vivomix,pentasa,tribux forte,fibraxine,falvit. Mam jechac na izbe,juz nie wytrzymuje.

Zatrzymanie wydalania gazów

Witam.2 grudnia mialam kolonoskopię,z powdu bogunek i bolu brzucha.Zostaly pobrane wycinki z jelita kretego i katnicy.Histpay sugieruje Ch L-C ale obraz nie byl dość charakterystyczny.Jestem na Pentasie i Duspatalin Retard.Od dwoch tygodni nie oddaje gazow, zatrzymaly sie.Wczesniej wydalalam ale bardzo rzadko.Wzdec nie mam, ale czuje,ze mam powiekszony brzuch.Jaki jest powod zatrzymania gazow.?Stolce raczej normalnie,raz biegunka z bolem brzucha ktory po wyproznieniu mija i tak co chwila.

Bolesność brzucha, wzdęcia a zapalenie jelita cienkiego

Rano czuję z prawej strony przy pępku gulkę ,ktora po rozmasowaniu przejawia się w gaz ktory mogę oddac,często kłucia z prawej strony brzucha własnie niedaleko pępka,nad pępkiem często przy dotykaniu tez pojawia się bol,w gardle uczucie czegos,częste odbijanie,w marcu gastroskopia -refluks zółci do żołądka,kolonoskopia -zapalenie jelita cienkiego,pobrany wycinek,nic niepokojącego,wizyty u gastrologow,leki Asamax,Pentasa,Porprazol,Coaxil ,bole kosci,mięsni,przeczulica skory i co dalej??gdzie się

Wycięcie wyrostka robaczkowego związane z ostrym zgorzelinowym zapaleniem

Witam, z początkiem lutego wycięto mi wyrostek robaczkowy (ostre zgorzelinowe zapalenie).Po 4 dniach wypisano mnie z CRP na poz 66,7 mg/l. Po miesiącu wróciłem do szpitala z CRP 108. Wykonano Kolonoskopię-wynik z okolicy zastawki krętniczo-kątniczej i jelita końcowego- obraz może odpowiadać chorobie Crohna. Leki: Pentasa 1mg 3x2, Metronidazol 250mg 2x2, Ciprinol1x1, Debutir 2x1, VSL

Odpowiada Dr n. med. Wojciech Kawiorski Dr n. med. Wojciech Kawiorski i 1 inny specjalista

Pentasa - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Pentasa - opis

Wskazania do stosowania:
Leczenie wrzodziejącego zapalenia esicy i odbytnicy.

Pentasa - skład

1 tabletka o przedłużonym uwalnianiu zawiera 1 g mesalazyny (Mesalazinum).

Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

Pentasa - dawkowanie

Dawkowanie

Dorośli:

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego, leczenie czynnej fazy choroby:

Dawkę należy ustalać indywidualnie, do 4 g na dobę jeden raz na dobę lub w dawkach podzielonych.

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego, leczenie podtrzymujące: Zalecana dawka wynosi 2 g jeden raz na dobę.

Choroba Crohna, leczenie czynnej fazy choroby i leczenie podtrzymujące:

Dawkę należy ustalać indywidualnie, do 4 g na dobę w dawkach podzielonych.

U pacjentów z czynną fazą choroby Crohna, u których nie występuje pożądana reakcja na leczenie dawką 4 g na dobę w ciągu 6 tygodni, oraz u pacjentów z chorobą Crohna, u których w czasie leczenia podtrzymującego dawką 4 g na dobę dochodzi do uczynnienia choroby, należy zastosować inne leczenie.

Pacjenci w wieku podeszłym

Nie jest konieczne zmniejszenie dawki.

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek: Patrz punkt 4.4.

Dzieci i młodzież

Dane kliniczne dotyczące stosowania u dzieci (w wieku od 6 do 18 lat) są ograniczone.

Dzieci w wieku 6 lat i starsze:

Leczenie czynnej fazy choroby:

Dawkę należy ustalać indywidualnie; zwykle stosuje się od 30 mg/kg do 50 mg/kg masy ciała na dobę w dawkach podzielonych. Dawka maksymalna: 75 mg/kg masy ciała na dobę w dawkach podzielonych. Całkowita dawka nie powinna być większa niż 4 g na dobę (maksymalna dawka dla dorosłych).

Leczenie podtrzymujące:

Dawkę należy ustalać indywidualnie; zwykle stosuje się od 15 mg/kg do 30 mg/kg masy ciała na dobę w dawkach podzielonych. Całkowita dawka nie powinna być większa niż 2 g na dobę.

Ogólne zalecenie jest takie, że połowa dawki dla dorosłych może być podawana dzieciom o masie ciała do 40 kg, a zwykła dawka dla dorosłych może być podawana dzieciom o masie ciała powyżej 40 kg.

Sposób podawania

Tabletek nie należy żuć ani rozgryzać. W celu ułatwienia połykania tabletkę można umieścić w naczyniu z niewielką ilością wody lub soku, zamieszać i od razu wypić powstałą zawiesinę.

W celu uzyskania pożądanego działania zalecone dawki należy przyjmować regularnie i konsekwentnie.

Pentasa - środki ostrożności

Podczas leczenia produktem Pentasa należy dokładnie obserwować pacjentów, u których w wywiadzie stwierdzono występowanie działań niepożądanych po zastosowaniu leków zawierających sulfasalazynę. W przypadku wystąpienia ostrych objawów nietolerancji, takich jak skurczowe bóle brzucha, ostry ból brzucha, gorączka, silny ból głowy lub wysypka, należy natychmiast przerwać leczenie.

Należy zachować środki ostrożności u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby. Przed rozpoczęciem i w trakcie leczenia lekarz prowadzący powinien zlecić wykonanie badań wydolności wątroby, takie jak AlAT lub AspAT.

Mesalazyny nie należy stosować u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek. Należy regularnie kontrolować parametry czynności nerek, np. stężenie kreatyniny w surowicy krwi, zwłaszcza w początkowej fazie leczenia. Przed rozpoczęciem i w trakcie leczenia lekarz prowadzący powinien zlecić wykonanie badań fizykochemicznych moczu, np. za pomocą testów paskowych. U pacjentów, u których w czasie leczenia dochodzi do rozwoju zaburzeń czynności nerek, należy podejrzewać nefrotoksyczne działanie mesalazyny. W przypadku równoczesnego stosowania innych leków mających działanie nefrotoksyczne należy zwiększyć częstość kontrolowania czynności nerek.

Rzadko zgłaszane były powodowane przez mesalazynę reakcje nadwrażliwości serca (zapalenie mięśnia sercowego i zapalenie osierdzia). Bardzo rzadko zgłaszane były poważne zaburzenia składu krwi. Przed rozpoczęciem i w trakcie leczenia należy, na zlecenie lekarza prowadzącego, przeprowadzać badanie rozmazu krwi obwodowej. Jak podano w punkcie 4.5 dotyczącym interakcji, równoczesne leczenie mesalazyną pacjentów otrzymujących azatiporynę lub 6-merkaptopurynę, lub tioguaninę może zwiększać ryzyko zaburzeń składu krwi. W razie podejrzenia lub wystąpienia takich działań niepożądanych należy przerwać leczenie.

Jako wytyczną należy przyjąć wykonanie badań kontrolnych 14 dni po rozpoczęciu leczenia, a następnie jeszcze 2 do 3 razy w odstępach 4-tygodniowych. W przypadku prawidłowych wyników kolejne badania kontrolne należy przeprowadzać co 3 miesiące. Jeśli wystąpią dodatkowe objawy, badania należy wykonywać natychmiast.

Pacjenci z zaburzeniami czynności płuc, w szczególności pacjenci z astmą oskrzelową, powinni być ściśle monitorowani w trakcie leczenia.

Pentasa - przedawkowanie

Ostra toksyczność u zwierząt: Jednorazowe doustne dawki mesalazyny do 5 g/kg u świń ani jednorazowe dożylne dawki mesalazyny 920 mg/kg u szczurów nie były śmiertelne.

Ostra toksyczność u ludzi: Jest tylko ograniczone doświadczenie kliniczne dotyczące przedawkowania produktu leczniczego Pentasa, które nie wskazuje na toksyczne działanie na nerki lub wątrobę. Nie ma specyficznej odtrutki, a leczenie przedawkowania jest objawowe i podtrzymujące. Istnieją doniesienia o pacjentach przyjmujących przez miesiąc dawki 8 g na dobę bez jakichkolwiek działań niepożądanych.

Postępowanie w przypadku przedawkowania u ludzi: Leczenie objawowe w szpitalu. Ścisłe monitorowanie czynności nerek.

Pentasa - przeciwskazania

 Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1, lub salicylany.

 Ciężkie zaburzenia czynności wątroby i (lub) nerek.

 Choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy.

 Skaza krwotoczna.

Pentasa - działania niepożądane

W badaniach klinicznych najczęściej zgłaszanymi działaniami niepożądanymi są: biegunka, nudności, ból brzucha, ból głowy, wymioty oraz wysypka.

Sporadycznie mogą wystąpić reakcje nadwrażliwości i gorączka polekowa.

Częstość działań niepożądanych na podstawie badań klinicznych i zgłoszeń w ramach monitorowania działań niepożądanych:

Klasyfikacja układów i narządów

MedDRA

Często

(1/100 do < 1/10)

Rzadko

(1/10 000 do < 1/1 000)

Bardzo rzadko (< 1/10 000)

Częstość

Nieznana

(częstość nie może być

określona na podstawie

dostępnych danych)

Zaburzenia krwi i układu chłonnego

   

Eozynofilia (jako część reakcji alergicznej), zmieniona liczba komórek krwi [niedokrwistość, niedokrwistość aplastyczna, leukopenia (w tym granulocytopenia i neutropenia)], małopłytkowość, agranulocytoza, pancytopenia

 

Zaburzenia układu immunologicznego

   

Pancolitis

Reakcje nadwrażliwości

Zaburzenia układu nerwowego

Ból głowy

Zawroty głowy

Neuropatia obwodowa

 

Zaburzenia serca

 

Zapalenie mięśnia sercowego*, zapalenie osierdzia*

   

Zaburzenia układu oddechowego,

klatki piersiowej i śródpiersia

   

Reakcje alergiczne i zmiany włókniste w płucach (w tym duszność, kaszel, alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych, eozynofilia płucna, śródmiąższowa choroba płuc, naciek płucny, zapalenie płuc, skurcz oskrzeli)

 

Zaburzenia

żołądka i jelit

Biegunka, ból brzucha, nudności, wymioty

Zwiększona aktywność amylazy, ostre zapalenie trzustki*, wzdęcie

   

Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych

   

Zwiększona aktywność enzymów wątrobowych, zwiększone stężenie wskaźników cholestazy i bilirubiny,

hepatotoksyczność (w tym zapalenie wątroby*, zastoinowe zapalenie wątroby, marskość, niewydolność wątroby)

 

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej

Wysypka (w tym pokrzywka, wysypka rumieniowa)

 

Łysienie

 

Zaburzenia mięśniowoszkieletowe i tkanki łącznej

   

Ból mięśni, ból stawów, reakcje podobne do tocznia rumieniowatego

 

Zaburzenia nerek i dróg moczowych

   

Zaburzenia czynności nerek (w tym ostre i przewlekłe śródmiąższowe zapalenie nerek*, zespół nerczycowy, niewydolność nerek), odbarwienie moczu

 

Zaburzenia układu rozrodczego i piersi

   

Oligospermia (przemijająca)

 

Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania

     

Gorączka polekowa

(*) Mechanizm powodowanego przez mesalazynę zapalenia mięśnia sercowego, zapalenia osierdzia, zapalenia trzustki, zapalenia nerek i zapalenia wątroby jest nieznany, ale może mieć podłoże alergiczne.

Ważne jest, aby mieć na uwadze, że szereg z tych zaburzeń może być również przypisanych samej chorobie zapalnej jelita.

Pentasa - ciąża i karmienie piersią

Produkt leczniczy Pentasa należy stosować w ciąży i okresie karmienia piersią ostrożnie, i tylko wówczas, gdy potencjalne korzyści są większe niż możliwe ryzyko.

Ciąża:

Mesalazyna przenika przez barierę łożyskową i jej stężenie w osoczu krwi pępowinowej jest dziesięciokrotnie mniejsze niż stężenie w osoczu matki. Metabolit, acetylomesalazyna, występuje w takim samym stężeniu w osoczu krwi pępowinowej i osoczu matki. W żadnym z kilku badań obserwacyjnych nie zgłoszono działania teratogennego i nie ma dowodów na istotne ryzyko stosowania mesalazyny u ludzi. Badania na zwierzętach z zastosowaniem mesalazyny w postaci doustnej nie wykazały bezpośredniego ani pośredniego szkodliwego wpływu na przebieg ciąży, rozwój zarodka lub płodu, poród i rozwój pourodzeniowy. Donoszono o zaburzeniach krwi (pancytopenia, leukopenia, małopłytkowość, niedokrwistość) u noworodków matek leczonych produktem leczniczym Pentasa.

W jednym przypadku zgłoszono niewydolność nerek u noworodka po długotrwałym stosowaniu dużej dawki mesalazyny (2 do 4 g doustnie) w okresie ciąży.

Karmienie piersią:

Mesalazyna przenika do mleka kobiecego. Stężenie mesalazyny w mleku jest mniejsze niż we krwi kobiety karmiącej piersią, natomiast stężenie metabolitu, acetylomesalazyny, jest podobne lub większe.

Nie przeprowadzano kontrolowanych badań klinicznych dotyczących stosowania produktu leczniczego Pentasa u matek karmiących piersią.

Doświadczenie w stosowaniu doustnych postaci mesalazyny u kobiet karmiących piersią jest ograniczone. Nie można wykluczyć reakcji nadwrażliwości, takich jak biegunka u dziecka. Jeśli u dziecka wystąpi biegunka, należy przerwać karmienie piersią.

Pentasa - prowadzenie pojazdów

Nie zaobserwowano wpływu mesalazyny na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Pentasa - Zamienniki

Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Mesalazinum

  Substancja ta uwalniana jest z tabletek dojelitowych w końcowym odcinku jelita cienkiego i początkowym odcinku jelita grubego. Mechanizm działania prawdopodobnie polega na hamowaniu syntezy prostaglandyny PGE2, prostacykliny PGI2, tromboksanu A2, leukotrienu B4 i zatrzymywaniu utleniania w błonie śluzowej. Stosowana jest we wrzodziejącym łagodnym i umiarkowanym zapaleniu jelita grubego oraz w chorobie Leśniowskiego i Crohna.

  Dostępne opakowania
  Pentasa

  Pentasa

  czopki doodbytnicze - 14 czop. (torebka) - 1 g
  FERRING GMBH
  Pentasa

  Pentasa

  czopki doodbytnicze - 28 czop. (torebka) - 1 g
  FERRING GMBH
  Pentasa

  Pentasa

  tabletki o przedłużonym uwalnianiu - 100 tabl. (fiolka) - 0,5 g
  FERRING GMBH
  Pentasa

  Pentasa

  granulat o przedłużonym uwalnianiu - 60 sasz.a 2g - 2 g
  FERRING GMBH
  Pentasa

  Pentasa

  granulat o przedłużonym uwalnianiu - 30 sasz. - 4 g
  FERRING GMBH
  Pentasa

  Pentasa

  granulat o przedłużonym uwalnianiu - 50 sasz.a 2g - 1 g
  FERRING GMBH
  151,94 zł
  Pentasa

  Pentasa

  tabletki o przedłużonym uwalnianiu - 60 tabl. - 1 g
  FERRING GMBH
  179,70 zł
  Pentasa

  Pentasa

  tabletki o przedłużonym uwalnianiu - 100 tabl. (blistry) - 0,5 g
  FERRING GMBH
  150,54 zł
  Pentasa

  Pentasa

  czopki doodbytnicze - 28 czop. (blist.) - 1 g
  FERRING GMBH
  176,23 zł