Paracetamol Sandoz

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
tabletki
Dawka
1 g
Ilość
8 tabl.
Typ
Bez recepty
Refundacja
Nie
Producent: SANDOZ GMBH

Paracetamol Sandoz - Interakcje

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:

Zobacz wszystkie »

Interakcje z żywnością

Alkohol

Należy unikać spożywania alkoholu przy jednoczesnym przyjmowaniu leków. W czasie kuracji krótkotrwałych należy unikać picia w ogóle, zaś w przypadku stałego zażywania – niekiedy można pić umiarkowanie, ale tylko po konsultacji z lekarzem. Nie należy też nigdy popijać leków napojami alkoholowymi. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Inne produkty spożywcze

Przyjmując leki, należy pamiętać, by zwrócić szczególną uwagę na produkty, które mogą przyczynić się do powstania niebezpiecznych interakcji z medykamentami. Przeczytaj pełny opis interakcji leków z innymi produktami żywnościowymi.

Zobacz wszystkie »

Pytania do farmaceuty

Nikt nie zadał jeszcze żadnych pytań dotyczących tego preparatu. Możesz zadać bezpłatne pytanie farmaceucie. Napisz własne pytanie lub wybierz jedno z poniższych:

Paracetamol Sandoz - ulotka preparatu

Paracetamol Sandoz - opis

Lekki lub umiarkowany ból związany z chorobą zwyrodnieniową stawów w obrębie biodra i kolana.

Paracetamol Sandoz - skład

Każda tabletka zawiera 1000 mg paracetamolu (Paracetamolum).

Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

Paracetamol Sandoz - dawkowanie

Leczenie rozpoczyna się od 500 mg paracetamolu (pół tabletki) lub, w razie konieczności, 1000 mg (1 tabletka). Maksymalna dawka dobowa wynosi 4000 mg (4 tabletki).

Minimalna przerwa między kolejnymi dawkami powinna wynosić 4 godziny. W razie nawrotu bólu następną dawkę produktu leczniczego można przyjąć po upływie 4 godzin.

Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 15 lat.

Pacjenci nadużywający alkoholu

Nie przekraczać maksymalnej dawki dobowej, która wynosi 2 tabletki w ciągu 24 godzin.

Sposób podawania

Tabletkę należy połknąć, popijając odpowiednią ilością wody. Można ją również rozpuścić w wodzie, wymieszać płyn i wypić.

Jeśli ból powróci, można przyjąć kolejną dawkę.

Paracetamol Sandoz - środki ostrożności

Nie zaleca się długotrwałego lub częstego stosowania produktu leczniczego. Zaleca się ostrożność

u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby i nerek, a także u osób z przewlekłym alkoholizmem. Nie należy u tych pacjentów podawać dobowej dawki paracetamolu większej niż 2 g.

Jednorazowe przyjęcie dawki kilkakrotnie większej od maksymalnej dawki dobowej może spowodować ciężkie uszkodzenie wątroby. Wprawdzie nie występuje utrata przytomności, jednak należy niezwłocznie zwrócić się o pomoc medyczną.

Paracetamol Sandoz - przedawkowanie

Paracetamol może spowodować zatrucie, zwłaszcza u pacjentów w podeszłym wieku, małych dzieci, pacjentów z chorobą wątroby, z przewlekłym alkoholizmem, z przewlekłym niedożywieniem oraz pacjentów przyjmujących produkty lecznicze indukujące aktywność enzymów. Przedawkowanie może prowadzić do zgonu.

Objawy

Objawy przedawkowania występują zazwyczaj w ciągu pierwszych 24 godzin i obejmują: nudności, wymioty, jadłowstręt, bladość oraz ból brzucha. Podanie paracetamolu w pojedynczej dawce 7,5 g lub większej dorosłym albo 140 mg/kg mc. dzieciom powoduje rozpad komórek wątroby, który może spowodować całkowitą i nieprzemijającą martwicę wątroby prowadzącą do jej niewydolności, kwasicy metabolicznej i encefalopatii. Konsekwencją może być śpiączka i zgon. Jednocześnie po upływie 12 do 48 godzin od podania obserwuje się zwiększoną aktywność aminotransferaz (AspAT, AlAT), dehydrogenazy mleczanowej i zwiększenie stężenia bilirubiny razem ze zmniejszonym stężeniem protrombiny. Początkowe kliniczne objawy uszkodzenia wątroby widoczne są zazwyczaj po 2 dobach, a maksymalne nasilenie osiągają po upływie 4 do 6 dni.

Postępowanie

- Natychmiastowa hospitalizacja.

- Przed rozpoczęciem leczenia niezwłoczne pobranie próbki krwi w celu oznaczenia stężenia paracetamolu w osoczu.

- Szybkie usunięcie przyjętego leku przez płukanie żołądka, następnie podanie węgla aktywnego (adsorbant) i siarczanu sodu (środek przeczyszczający).

- Dożylne lub doustne podanie odtrutki, N-acetylocysteiny (NAC), jeśli to możliwe przed upływem 10 godzin od przedawkowania. N-acetylocysteina może także dawać pewną ochronę nawet po 10 godzinach, ale w takim przypadku stosuje się dłuższe leczenie. - Leczenie objawowe.

Badania czynności wątroby należy wykonać na początku leczenia i powtarzać co 24 godziny.

W większości przypadków aktywność aminotransferaz powraca do wartości prawidłowych w ciągu 1 do 2 tygodni razem z całkowitym powrotem prawidłowej czynności wątroby. W bardzo ciężkich przypadkach może być konieczny przeszczep wątroby.

Paracetamol Sandoz - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1.

Paracetamol Sandoz - działania niepożądane

Po zastosowaniu paracetamolu w dawkach leczniczych występują nieliczne działania niepożądane.

Niżej wymieniono działania niepożądane zgodnie z klasyfikacją układów i narządów oraz częstością. Częstości określono następująco: bardzo często (≥1/10), często (≥1/100 do < 1/10), niezbyt często (≥1/1000 do < 1/100), rzadko (≥1/10 000 do < 1/1000), bardzo rzadko (< 1/10 000), częstość nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych).

Zaburzenia krwi i układu chłonnego

Rzadko: agranulocytoza (po długotrwałym stosowaniu), plamica małopłytkowa i niedokrwistość hemolityczna

Zaburzenia układu immunologicznego

Niezbyt często: reakcje alergiczne, zwłaszcza wysypka, pokrzywka i gorączka

Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych

Paracetamol w ilości 7,5 g (u dzieci > 140 mg/kg mc.) może spowodować uszkodzenie wątroby. Większe ilości powodują nieodwracalną martwicę wątroby.

Zaburzenia nerek i dróg moczowych

Bardzo rzadko: śródmiąższowe zapalenie nerek (opisano jeden przypadek po bardzo długim stosowaniu dużych dawek paracetamolu).

Paracetamol Sandoz - ciąża i karmienie piersią

Ciąża

Wyniki badań epidemiologicznych, w których paracetamol stosowano doustnie w dawkach leczniczych, nie wskazują na niekorzystny wpływ na przebieg ciąży lub zdrowie płodu i (lub) noworodka. Paracetamol można stosować w okresie ciąży w dawkach leczniczych.

Karmienie piersią

Paracetamol przenika w niewielkich ilościach do mleka kobiecego. Nie zgłaszano niekorzystnego wpływu na niemowlęta karmione piersią. Paracetamol można stosować przez krótki czas u kobiet karmiących piersią pod warunkiem niepodawania dawek większych niż zalecone. Podczas długotrwałego leczenia należy zachować ostrożność.

Paracetamol Sandoz - prowadzenie pojazdów

Paracetamol nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Paracetamol Sandoz - Zamienniki

Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Paracetamolum

  Substancja o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. W ośrodkowym układzie nerwowym hamuje działanie prostaglandyn - związków biologicznie czynnych odpowiedzialnych m.in. za podwyższenie ciepłoty ciała i zwiększenie wrażliwości na bodźce bólowe. Substancja lecznicza stosowana jest w przypadku bólów o słabym i umiarkowanym nasileniu.

  Dostępne opakowania
  Paracetamol Sandoz

  Paracetamol Sandoz

  tabletki - 8 tabl. - 1 g
  SANDOZ GMBH
  Paracetamol Sandoz

  Paracetamol Sandoz

  tabletki - 60 tabl. - 1 g
  SANDOZ GMBH
  Paracetamol Sandoz

  Paracetamol Sandoz

  tabletki - 10 tabl. - 1 g
  SANDOZ GMBH
  Paracetamol Sandoz

  Paracetamol Sandoz

  tabletki - 16 tabl. - 1 g
  SANDOZ GMBH
  Paracetamol Sandoz

  Paracetamol Sandoz

  tabletki - 20 tabl. - 1 g
  SANDOZ GMBH
  Paracetamol Sandoz

  Paracetamol Sandoz

  tabletki - 30 tabl. (blister) - 1 g
  SANDOZ GMBH
  Paracetamol Sandoz

  Paracetamol Sandoz

  tabletki - 100 tabl. (butelka) - 1 g
  SANDOZ GMBH
  Powiązane artykuły
  Choroba zwyrodnieniowa

  Guzek Schmorla - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

  Guzek Schmorla - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

  Kręgosłup pełni wiele kluczowych ról dla naszego organizmu. Utrzymuje ciało w odpowiedniej pozycji, umożliwia poruszanie się i chroni narządy wewnętrzne. Z tego względu jest stale narażony na różnorakie przeciążenia i urazy. Niektóre powodują uciążliwy...

  Leki i suplementy

  Neuro TERAPIA

  Neuro TERAPIA

  Neuro TERAPIA - na ból kręgosłupa i stawów Żel Neuro TERAPIA z ekstraktem goździka korzennego leczy, łagodzi i zapobiega: bólom kręgosłupa, również wynikającym z dyskopatii, zwłaszcza części szyjnej i lędźwiowej, zespołom bólowym występującym w trakcie...

  Leki i suplementy

  Blokada ortopedyczna - wskazania, przebieg, skuteczność, powikłania

  Blokada ortopedyczna - wskazania, przebieg, skuteczność, powikłania

  Blokada ortopedyczna to metoda, która ma celu zniwelowanie stanu zapalnego i dolegliwości bólowych. Zabieg polega na podaniu zastrzyku wprost do chorego stawu, co gwarantuje korzystny efekt już po kilku dniach. Co warto wiedzieć o blokadzie ortopedycznej? Czym...

  Ortopedia i reumatologia

  Artroza

  Artroza to zmiany zwyrodnieniowe stawów, powstałe na skutek zużycia się lub urazu chrząstki stawowej. Artroza ma charakter niezapalny, tzn. jej początki objawiają się uszkodzeniem powierzchni chrzęstnej, a dopiero to może prowadzić do zapalenia. Reumatolodzy...

  Choroba zwyrodnieniowa

  Zwyrodnienie stawów - charakterystyka, leczenie

  Lek na zwyrodnienie stawów - czy istnieje? Zwyrodnienie stawów dotyka co piątego mieszkańca Europy. Wśród cierpiących z tego powodu są nie tylko ludzie starsi - po 60. roku życia, ale także osoby w średnim wieku, a nawet 30- i 20-latkowie. Cześć z nich...

  Toczeń - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

  Bolą stawy. Czy mogę mieć toczeń?

  Przeżyć życie bez bólu stawów? Czy to możliwe? Niewiele osób ma to szczęście. Bóle stawów mogą dotyczyć każdego. Podobnie jak ból w szerszym znaczeniu, może być banalnym, przemijającym objawem, ale częściej jest sygnałem poważniejszej choroby. Bóle stawów...

  Ortopedia i reumatologia

  Bóle barku - przyczyny, leczenie

  Bóle barku - przyczyny, leczenie

  Bark jest jednym z miejsc najbardziej narażonych na urazy. Mięśnie i stawy pracują tutaj bezustannie, bez ich pomocy nie można wykonać najprostszych czynności. Dlatego też każda dolegliwość, nawet niewielki ból, jaki się tam pojawia, jest dotkliwie odczuwany. Przyczyny...