Pantoprazole Wockhardt

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
tabletki dojelitowe
Dawka
0,02 g
Ilość
18 tabl.
Typ
Na receptę Rp
Refundacja
Nie
Producent: WOCKHARDT UK LTD

Pantoprazole Wockhardt - Interakcje

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:

Zobacz wszystkie »

Pytania do farmaceuty

Nikt nie zadał jeszcze żadnych pytań dotyczących tego preparatu. Możesz zadać bezpłatne pytanie farmaceucie. Napisz własne pytanie lub wybierz jedno z poniższych:

Pantoprazole Wockhardt - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Pantoprazole Wockhardt - opis

Dorośli i młodzież w wieku 12 lat i powyżej Objawowa choroba refluksowa przełyku.

Długotrwałe leczenie i zapobieganie nawrotowi zapalenia przełyku z cofaniem treści żołądkowej.

Dorośli

Zapobieganie owrzodzeniu żołądka i dwunastnicy wywołanemu nieselektywnymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ) u pacjentów, u których konieczne jest ciągłe leczenie niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ) (patrz punkt 4.4).

Pantoprazole Wockhardt - skład

Jedna dojelitowa tabletka zawiera:

20 mg pantoprazolu (w postaci pantoprazolu sodowego półtorawodnego).

Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

Pantoprazole Wockhardt - dawkowanie

Tabletek nie należy żuć ani rozkruszać. Należy je połykać w całości, na godzinę przed posiłkiem, popijając wodą.

Zalecana dawka:

Dorośli i młodzież w wieku 12 lat i powyżej:

Objawowa choroba refluksowa przełyku

Zaleca dawka doustna to jedna dojelitowa tabletka zawierająca 20 mg pantoprazolu na dobę. Objawy ustępują zwykle w ciągu dwóch do czterech tygodni. Jeśli nie jest to wystarczające, zniesienie objawów następuje zwykle w ciągu kolejnych czterech tygodni. Po ustąpieniu objawów, nawracające objawy można kontrolować, stosując „na żądanie” 20 mg pantoprazolu na dobę.. Jeśli pomimo stosowania pantoprazolu „na żądanie” objawy nie ustąpią, należy rozważyć zalecenie leczenia długotrwałego w sposób ciągły.

Długotrwałe leczenie i zapobieganie nawrotom zapalenia przełyku z cofaniem treści żołądkowej

W leczeniu długotrwałym zalecana dawka podtrzymująca preparatu Panogastin to 1 tabletka dojelitowa na dobę. Jeśli wystąpi nawrót choroby, dawkę można zwiększyć do 40 mg pantoprazolu na dobę. W takim przypadku dostępne są tabletki dojelitowe zawierające 40 mg pantoprazolu. Po wyleczeniu nawrotu choroby, dawkę można ponownie zmniejszyć do 20 mg pantoprazolu na dobę.

Dorośli:

Zapobieganie owrzodzeniu żołądka i dwunastnicy wywołanemu nieselektywnymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ) u pacjentów, u których konieczne jest ciągłe leczenie niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ)

Zaleca dawka doustna to jedna dojelitowa tabletka 20 mg pantoprazolu na dobę.

Szczególne populacje pacjentów

Dzieci w wieku poniżej 12 lat:

Nie zaleca się stosowania tabletek dojelitowych 20 mg pantoprazolu u dzieci w wiekuponiżej 12 lat, ze względu na ograniczoną ilość danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności ich stosowania w tej grupie pacjentów.

Zaburzenia czynności wątroby

U pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby nie należy stosować dawki większej niż 20 mg pantoprazolu na dobę (patrz punkt 4.4).

Zaburzenia czynności nerek

Nie ma konieczności zmniejszania dawki w przypadku stosowania u pacjentów z zaburzeniami czynnościnerek.

Pacjenci w podeszłym wieku

Nie jest konieczna zmiana dawki w przypadku stosowania u pacjentów w podeszłym wieku.

Pantoprazole Wockhardt - środki ostrożności

Zaburzenia czynności wątroby

U pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynnościwątroby, podczas leczenia pantoprazolem należy regularnie kontrolować aktywność enzymów wątrobowych, szczególnie w przypadku długotrwałego podawania. W razie zwiększenia się aktywności enzymów wątrobowych należy przerwać stosowanie leku (patrz punkt 4.2).

Jednoczesne stosowanie z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ) Stosowanie tabletek dojelitowych 20 mg pantoprazolu w zapobieganiu owrzodzeniu żołądka i dwunastnicy wywołanemu nieselektywnymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ) należy ograniczyć do pacjentów, u których konieczne jest ciągłe leczenie NLPZ oraz u pacjentów z grupy podwyższonego ryzyka rozwinięcia się powikłań żołądkowojelitowych. Ryzyko powinno się oceniać na podstawie indywidualnych czynników ryzyka pacjenta, np. wiek (> 65 lat), owrzodzenie żołądka lub dwunastnicy, czy krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego w przeszłości.

W przypadku niepokojących objawów

W razie wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów (np. znaczna utrata masy ciała, nawracające wymioty, utrudnione przełykanie, krwioplucie, niedokrwistość, czy smoliste stolce) lub podejrzenia bądź obecności wrzodu żołądka należy wykluczyć charakter nowotworowy, ponieważ leczenie pantoprazolem może złagodzić objawy i spowodować opóźnienie diagnozy.

Jeśli objawy nie ustąpią pomimo zastosowania odpowiedniego leczenia, należy rozważyć wykonanie dalszych badań.

Jednoczesne stosowanie z atazanawirem

Jednoczesne stosowanie atazanawiru z inhibitorami pompy protonowej nie jest zalecane (patrz punkt 4.5). W przypadku oceny konieczności stosowania atazanawiru w skojarzeniu z inhibitorem pompy protonowej zaleca się dokładną kontrolę kliniczną (np. ilości kopii wirusa) i jednoczesne zmniejszenie dawki atazanawiru do 400 mg w skojarzeniu ze 100 mg rytonawiru. Nie należy stosować dawki większej niż 20 mg pantoprazolu na dobę.

Wpływ na wchłanianie witaminy B12

Pantoprazol, tak jak inne leki hamujące wydzielanie kwasu solnego w żołądku, może powodować zmniejszenie wchłaniania witaminy B12 (cyjanokobalaminy) z powodu hipo- lub achlorhydrii. Kwestię tę powinno się rozważyć u pacjentów z niedoborem witaminy w organizmie lub obecnością czynników ryzyka zmniejszonego wchłaniania witaminy B12 w trakcie długotrwałego leczenia bądź w razie wystąpienia odpowiadających objawów klinicznych.

Długotrwałe podawanie

W przypadku długotrwałego podawania leku, szczególnie, jeśli okres leczenia przedłuża jest dłuższy niż jeden rok, pacjenci powinni być objęci regularną kontrolą.

Ryzyko wystąpienia złamań

Inhibitory pompy protonowej, szczególnie jeśli stosowane są przez dłuższy czas (ponad rok), mogą w nieznacznym stopniu zwiększyć ryzyko złamań bioder, nadgarstków i kręgosłupa, głównie u osób w podeszłym wieku lub też w przypadku jednoczesnego występowania innych czynników ryzyka złamania. Badania dowodzą, iż inhibitory pompy protonowej mogą zwiększyć ogólne ryzyko wystąpienia złamań o 10-40%. Wzrost ryzyka złamania może być też spowodowany występowaniem innych czynników ryzyka. Pacjenci z osteoporozą powinni być otoczeni odpowiednią opieką, zgodnie z obecnymi wytycznymi postępowania klinicznego, jak również powinni otrzymywać odpowiednią dawkę witaminy D i wapnia.

Zakażenia bakteryjne przewodu pokarmowego

Podczas stosowania pantoprazolu, podobnie jak innych inhibitorów pompy protonowej (IPP), może wystąpić zwiększenie liczby bakterii normalnie występujących w górnych odcinkach przewodu pokarmowego. Leczenie dojelitowymi tabletkami zawierającymi 20 mg pantoprazolu może powodować nieznaczne zwiększenie ryzyka zakażeń przewodu pokarmowego, takimi bakteriami jak Salmonella i Campylobacter.

Niedobór magnezu

U pacjentów leczonych IPP takimi jak pantoprazole przez co najmniej 3 miesiące, a w większości przypadków przez rok, wystąpił ciężki niedobór magnezu. Mogą pojawić się poważne objawy niedoboru magnezu takie jak zmęczenie, tężyczka, majaczenie, drgawki, zawroty głowy i arytmia komorowa, ale objawy te mogą przebiegać w sposób utajony i zostać przeoczone. U większości pacjentów, u których wystąpił niedobór magnezu, nastąpiła poprawa po uzupełnieniu poziomu magnezu i zaprzestaniu stosowania IPP.

W przypadku pacjentów, u których przewiduje się dłuższe stosowanie IPP lub u pacjentów, kórzy przyjmują IPP z lekiem digoxin lub lekami mogącymi powodować niedobór magnezu (np. lekami moczopędnymi), lekarz powinien zlecić badanie poziomu magnezu przed rozpoczęciem stosowania IPP oraz okresowo w trakcie leczenia.

Pantoprazole Wockhardt - przedawkowanie

Brak znanych objawów przedawkowania u ludzi.

Dawki do 240 mg pantoprazolu podawanego dożylnie w ciągu dwóch minut były dobrze tolerowane. Ponieważ pantoprazol silnie wiąże się z białkami, nie ulega on łatwo dializie.

W przypadku przedawkowania z klinicznymi objawami intoksykacji poza leczeniem objawowym i wspomagającym brak szczególnych zaleceń terapeutycznych.

Pantoprazole Wockhardt - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną, podstawione benzoimidazole lub którąkolwiek substancję pomocniczą.

Pantoprazole Wockhardt - działania niepożądane

U około 5 % pacjentów mogą wystąpić działania niepożądane. Najczęściej zgłaszane działania niepożądane to biegunka i ból głowy, które występują u około 1% pacjentów.

Poniższa tabela zawiera listę działań niepożądanych zgłaszanych podczas stosowania pantoprazolu, które przedstawiono z uwzględnieniem następującej klasyfikacji:

Bardzo często (≥1/10); często (≥1/100 do < 1/10); niezbyt często (≥1/1 000 do < 1/100); rzadko (≥1/10 000 do < 1/1 000); bardzo rzadko (< 1/10 000), nie znana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych). W przypadku wszystkich działań niepożądanych zgłaszanych po wprowadzeniu leku do obrotu nie jest możliwe określenie częstości występowania danego działania niepożądanego i w związku z tym częstość ich występowania oznaczono jako „nie znana”.

W obrębie każdej grupy o określonej częstości występowania działania niepożądane wymieniono zgodnie ze zmniejszającym się nasileniem.

Tabela 1. Działania niepożądane związane ze stosowaniem pantoprazolu w próbach klinicznych i doświadczenia po wprowadzeniu leku do obrotu

 

Niezbyt często

Rzadko

Bardzo rzadko

Nie znana

Zaburzenia krwi i układu chłonnego

   

Małopłytkowość; leukopenia

 
 

Niezbyt często

Rzadko

Bardzo rzadko

Nie znana

Zaburzenia układu immunologicznego

 

Nadwrażliwość (w tym reakcje anafilaktyczne i wstrząs anafilaktyczny)

   

Zaburzenia metabolizmu i odżywiania

 

Hiperlipidemia i zwiększenie stężenia lipidów (triglicerydy, cholesterol);

zmiany masy

ciała

 

Hiponatremia, niedobór magnezu (patrz Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania, punkt 4.4)

Zaburzenia psychiczne

Zaburzenia snu

Depresja (i jej nasilenie)

Dezorientacja (i jej nasilenie)

Omamy;

zaburzenia świadomości (szczególnie u pacjentów z predyspozycjami,

nasilenie tych objawów w przypadku wcześniejszego występowania)

Zaburzenia układu nerwowego

Ból głowy

Zawroty głowy

     

Zaburzenia oka

 

Zaburzenia widzenia / niewyraźne widzenie

   

Zaburzenia

żołądka i jelit

Biegunka; nudności / wymioty; wzdęcia i odbijanie się; zaparcia; suchość błony śluzowej jamy ustnej; ból i uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej

     
 

Niezbyt często

Rzadko

Bardzo rzadko

Nie znana

Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych

Zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych

(aminotransferaz, γ-GT)

Zwiększenie stężenia bilirubiny

 

Uszkodzenie komórek wątroby; żółtaczka; niewydolność komórek wątroby

Zaburzenia skóry

i tkanki podskórnej

Wysypka / wykwity skórne; świąd skóry

Pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy

 

Zespół StevensaJohnsona; zespół Lyella; rumień wielopostaciowy; nadwrażliwość na światło

Zaburzenia mięśniowoszkieletowe i tkanki łącznej

Złamania bioder, nadgarstków i kręgosłupa (patrz rozdział 4.4)

Bóle stawów, bóle mięśni

   

Zaburzenia nerek i dróg moczowych

     

Śródmiąższowe zapalenie nerek

Zaburzenia układu

rozrodczego i piersi

 

Ginekomastia

   

Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania

Osłabienie, zmęczenie i złe samopoczucie

Podwyższenie temperatury

ciała; obrzęk

obwodowy

   
Pantoprazole Wockhardt - prowadzenie pojazdów

Istnieje możliwość wystąpienia działań niepożądanych, takich jak zawroty głowy i zaburzenia wzroku (patrz część 4.8). Pacjenci, u których występują takie objawy nie powinni prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Podziel się na Facebooku
    Zapytaj o lek

    za darmo

    • Odpowiedź w 24 godziny
    • Bez żadnych opłat
    • Wykwalifikowani farmaceuci

    farmaceutów jest teraz online

    0/500
    Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

    Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

    Substancja czynna

    Pantoprazolum

    Substancja o działaniu zmniejszającym wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Stosowana w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, a także w przypadku nadkwaśności soku żołądkowego w przebiegu choroby refluksowej lub zakażenia bakterią Helicobacter pylori. Wykazuje skuteczność w zapobieganiu owrzodzenia błony śluzowej żołądka podczas leczenia środkami przeciwzapalnymi uszkadzającymi śluzówkę żołądka.

    Dostępne opakowania
    Pantoprazole Wockhardt

    Pantoprazole Wockhardt

    tabletki dojelitowe - 18 tabl. - 0,02 g
    WOCKHARDT UK LTD
    Pantoprazole Wockhardt

    Pantoprazole Wockhardt

    tabletki dojelitowe - 18 tabl. - 0,04 g
    WOCKHARDT UK LTD