Ondansetron -1A Pharma

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
tabletki powlekane
Dawka
4 mg
Ilość
10 tabl.
Typ
Na receptę RpPielęgniarkaPołożna
Refundacja
Nie
Producent: 1A PHARMA GMBH

Ondansetron -1A Pharma - Interakcje

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:

Zobacz wszystkie »

Pytania do farmaceuty

Nikt nie zadał jeszcze żadnych pytań dotyczących tego preparatu. Możesz zadać bezpłatne pytanie farmaceucie. Napisz własne pytanie lub wybierz jedno z poniższych:

Ondansetron -1A Pharma - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Ondansetron -1A Pharma - opis

Dorośli

Leczenie nudności i wymiotów wywołanych cytotoksyczną chemioterapią i radioterapią. Zapobieganie i leczenie nudności i wymiotów w okresie pooperacyjnym.

Dzieci i młodzież

Leczenie nudności i wymiotów wywołanych chemioterapią u dzieci w wieku co najmniej 6 miesięcy. Zapobieganie i leczenie nudności i wymiotów w okresie pooperacyjnym u dzieci w wieku co najmniej 1 miesiąca.

Ondansetron -1A Pharma - skład

Każda tabletka powlekana zawiera 4 mg ondansetronu (Ondansetronum) w postaci dwuwodnego chlorowodorku ondansetronu.

Substancje pomocnicze: każda tabletka zawiera 74,25 mg laktozy w postaci laktozy jednowodnej i laktozy bezwodnej.

Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1

Ondansetron -1A Pharma - dawkowanie

Podanie doustne.

Nudności i wymioty wywołane chemioterapią i radioterapią

Dorośli:

Siła działania wymiotnego leczenia przeciwnowotworowego zmienia się zależnie od dawek leków oraz skojarzenia chemioterapii i radioterapii w zastosowanych schematach leczenia. Droga podania ondansetronu i jego dawka powinny być dobierane w sposób elastyczny, w zakresie od 8 do 32 mg na dobę i wybrane według poniższych wskazówek.

Chemioterapia i radioterapia o działaniu wymiotnym: ondansetron można podawać doodbytniczo, doustnie (w postaci tabletek lub syropu), dożylnie lub domięśniowo.

Podanie doustne: 8 mg na 1 do 2 godzin przed leczeniem, a po 12 godzinach kolejnych 8 mg.

Aby zapobiec opóźnionym lub przedłużonym wymiotom po pierwszych 24 godzinach, ondansetron należy podawać doustnie do 5 dni po zakończeniu cyklu leczenia przeciwnowotworowego.

Zalecana dawka doustna wynosi 8 mg dwa razy na dobę.

Chemioterapia o silnym działaniu wymiotnym: pacjentom otrzymującym chemioterapię o silnym działaniu wymiotnym (np. cisplatynę w dużych dawkach) ondansetron może być podawany dożylnie.

Aby zapobiec opóźnionym lub przedłużonym wymiotom po pierwszych 24 godzinach, ondansetron należy podawać doustnie do 5 dni po zakończeniu cyklu leczenia przeciwnowotworowego.

Zalecana dawka doustna wynosi 8 mg dwa razy na dobę.

Dzieci i młodzież

Nudności i wymioty wywołane chemioterapią u dzieci w wieku co najmniej 6 miesięcy i u młodzieży Dawkę produktu można obliczyć na podstawie powierzchni ciała lub masy ciała – patrz niżej. Kalkulacja dawkowania na podstawie masy ciała daje większe dawki dobowe niż obliczane według powierzchni ciała – patrz punkty 4.4 i 5.1.

Brak danych z badań klinicznych z grupą kontrolną, dotyczących stosowania ondansetronu w zapobieganiu opóźnionym lub przedłużonym nudnościom i wymiotom, wywołanym chemioterapią. Brak danych z badań klinicznych z grupą kontrolną, dotyczących stosowania ondansetronu w przypadku nudności i wymiotów, wywołanych radioterapią, u dzieci.

Dawkowanie na podstawie powierzchni ciała:

Ondansetron należy podawać bezpośrednio przed chemioterapią w pojedynczej dawce dożylnej wynoszącej 5 mg/m2 pc. Dawka dożylna nie może być większa niż 8 mg.

Doustne podawanie leku można rozpocząć 12 godzin później i kontynuować do 5 dni. Patrz niżej Tabela 1.

Całkowita dawka dobowa nie może przekraczać dawki dla dorosłych, wynoszącej 32 mg.

Tabela 1. Chemioterapia - dawkowanie u dzieci w wieku co najmniej 6 miesięcy i u młodzieży obliczone na podstawie powierzchni ciała

Powierzchni a ciała

Dzień 1.a,b

Dni 2.–6.b

< 0,6 m2 pc.

5 mg/m2 pc. iv.

2 mg (syrop lub tabletka) po 12 godzinach

2 mg (syrop lub tabletka) co 12 godzin

> 0,6 m2 pc.

5 mg/m2 pc. iv.

4 mg (syrop lub tabletka) po 12 godzinach

4 mg (syrop lub tabletka) co 12 godzin

a Dawka dożylna nie może być większa niż 8 mg. b Całkowita dawka dobowa nie może przekraczać dawki dla dorosłych – 32 mg.

Dawkowanie na podstawie masy ciała:

Kalkulacja dawkowania na podstawie masy ciała daje większe dawki dobowe niż obliczane według powierzchni ciała – patrz punkty 4.4 i 5.1.

Ondansetron należy podawać bezpośrednio przed chemioterapią, w pojedynczej dawce dożylnej, wynoszącej 0,15 mg/kg mc. Dawka dożylna nie może być większa niż 8 mg.

Można podać dożylnie dwie kolejne dawki w odstępach czterogodzinnych. Całkowita dawka dobowa nie może przekroczyć dawki dla dorosłych – 32 mg.

Doustne podawanie leku można rozpocząć 12 godzin później i kontynuować do 5 dni. Patrz niżej, Tabela 2.

Tabela 2: Chemioterapia - dawkowanie u dzieci w wieku co najmniej 6 miesięcy i u młodzieży obliczone na podstawie masy ciała

Masa ciała

Dzień1.a,b

Dni 2.–6.b

≤10 kg

Do 3 dawek 0,15 mg/kg mc. w odstępie 4 godzin

2 mg (syrop lub tabletka) co 12 godzin

> 10 kg

Do 3 dawek 0,15 mg/kg mc. w odstępie 4 godzin

4 mg (syrop lub tabletka) co 12 godzin

a Dawka dożylna nie może być większa niż 8 mg. b Całkowita dawka dobowa nie może przekroczyć dawki dla dorosłych – 32 mg.

Osoby w podeszłym wieku

Nie jest konieczna zmiana dawkowania, częstości ani drogi podawania produktu leczniczego.

Patrz również „Szczególne grupy pacjentów”.

Nudności i wymioty w okresie pooperacyjnym:

Dorośli:

Zapobieganie nudnościom i wymiotom w okresie pooperacyjnym: ondansetron może być podawany doustnie lub we wstrzyknięciu dożylnym.

Podanie doustne: 16 mg na godzinę przed znieczuleniem, ewentualnie 8 mg na godzinę przed znieczuleniem, a następnie dwie dawki po 8 mg w odstępach co 8 godzin.

Leczenie uporczywych nudności i wymiotów w okresie pooperacyjnym: Zaleca się dożylne podawanie ondansetronu.

Nie przeprowadzono badań dotyczących ondansetronu w postaci doustnej w zapobieganiu lub leczeniu pooperacyjnych nudności i wymiotów. W tym celu zaleca się podanie leku w powolnym wstrzyknięciu dożylnym.

Wstrzyknięcie:

W zapobieganiu nudnościom i wymiotom w okresie pooperacyjnym u dzieci i młodzieży, poddawanych zabiegom w znieczuleniu ogólnym, ondansetron można podawać w powolnym wstrzyknięciu dożylnym (trwającym nie krócej niż 30 sekund) w pojedynczej dawce 0,1 mg/kg mc. do maksymalnie 4 mg przed, podczas albo po wprowadzeniu do znieczulenia.

W leczeniu nudności i wymiotów u dzieci i młodzieży po operacji w znieczuleniu ogólnym ondansetron można podawać w powolnym wstrzyknięciu dożylnym (trwającym nie krócej niż 30 sekund) w pojedynczej dawce 0,1 mg/kg mc. do maksymalnie 4 mg.

Brak danych dotyczących stosowania ondansetronu w leczeniu pooperacyjnych wymiotów u dzieci w wieku poniżej 2 lat.

Osoby w podeszłym wieku:

Doświadczenie dotyczące stosowania ondansetronu w zapobieganiu i leczeniu nudności i wymiotów w okresie pooperacyjnym u osób w podeszłym wieku jest ograniczone.

Patrz również „Szczególne grupy pacjentów”.

Szczególne grupy pacjentów:

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek:

Nie jest konieczna zmiana dawki dobowej, częstości ani drogi podawania produktu leczniczego.

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby:

U osób z umiarkowanymi lub ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby klirens ondansetronu jest znacząco zmniejszony, a okres półtrwania w surowicy istotnie wydłużony. Nie należy przekraczać u tych pacjentów całkowitej dawki dobowej 8 mg.

Pacjenci z powolnym metabolizmem sparteiny/debryzochiny:

Okres półtrwania ondansetronu w fazie eliminacji u osób, które wolno metabolizują sparteinę i debryzochinę, nie jest zmieniony. W rezultacie podawanie kolejnych dawek tym pacjentom będzie dawało taki sam poziom ekspozycji na produkt, co w ogólnej populacji. Zmiana dawki dobowej lub częstości podawania nie jest wymagana.

Ondansetron -1A Pharma - środki ostrożności

Opisywano reakcje nadwrażliwości u pacjentów, którzy wykazywali nadwrażliwość na innych wybiórczych antagonistów receptorów 5HT3 (np. granisetron, dolasetron). Zdarzenia dotyczące układu oddechowego należy leczyć objawowo, a lekarze powinni zwracać na nie szczególną uwagę, jako na zwiastuny reakcji nadwrażliwości.

Bardzo rzadko i głównie po dożylnym podaniu ondansetronu opisywano przemijające zmiany w zapisie EKG, w tym wydłużenie odstępu QT. Dlatego należy zachować ostrożność u pacjentów z zaburzeniami rytmu serca lub zaburzeniami przewodzenia w sercu, pacjentów przyjmujących leki przeciwarytmiczne lub beta-adrenolityczne oraz pacjentów z ciężkimi zaburzeniami elektrolitowymi.

Ponieważ ondansetron wydłuża czas pasażu jelitowego, pacjenci z objawami podostrej niedrożności jelit powinni pozostawać pod obserwacją po podaniu produktu.

Stosowanie ondansetronu w celu zapobiegania i leczenia pooperacyjnych nudności i wymiotów u dzieci po zabiegach w obrębie jamy brzusznej nie jest wskazane.

U pacjentów poddanych zabiegowi usunięcia migdałków ondansetron podawany w celu zapobiegania nudnościom i wymiotom może maskować utajone krwawienie. Dlatego pacjentów tych należy uważnie obserwować po podaniu ondansetronu.

Ondansetronu w postaci tabletek powlekanych nie należy stosować u dzieci o całkowitej powierzchni ciała mniejszej niż 0,6 m2.

Dzieci i młodzież:

U dzieci i młodzieży otrzymującej ondansetron podczas chemioterapii z zastosowaniem leków o działaniu hepatotoksycznym należy uważnie kontrolować objawy zaburzeń czynności wątroby.

Nudności i wymioty wywołane chemioterapią. Jeśli dawka została obliczona na podstawie masy ciała pacjenta i podawana jest w trzech dawkach w odstępach czterogodzinnych, całkowita dawka dobowa jest większa niż w przypadku, gdy pojedyncza dawka 5 mg/m2 poprzedza podanie dawki doustnej. Nie porównywano skuteczności takich dwóch schematów dawkowania w badaniach klinicznych.

Krzyżowe porównanie badań wskazuje na zbliżoną skuteczność obu schematów – patrz punkt 5.1.

Produkt leczniczy zawiera laktozę.

Nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp) lub zespołem złego wchłaniania glukozy - galaktozy.

Ondansetron -1A Pharma - przedawkowanie

Objawy podmiotowe i przedmiotowe

Doświadczenie dotyczące przedawkowania ondansetronu jest ograniczone. W większości przypadków objawy były podobne do opisywanych u pacjentów otrzymujących ondansetron w zalecanych dawkach (patrz punkt 4.8). Opisywane objawy obejmowały zaburzenia widzenia, ciężkie zaparcie, niedociśnienie tętnicze i epizody związane z wpływem nerwu błędnego na naczynia z przemijającym blokiem przedsionkowo-komorowym drugiego stopnia. We wszystkich przypadkach objawy całkowicie ustępowały.

Leczenie

Brak swoistej odtrutki dla ondansetronu, dlatego we wszystkich przypadkach podejrzenia przedawkowania należy zastosować leczenie objawowe i podtrzymujące.

Nie zaleca się stosowania ipekakuany w leczeniu przedawkowania ondansetronu, gdyż uzyskanie reakcji pacjenta jest mało prawdopodobne ze względu na przeciwwymiotne działanie samego ondansetronu.

Ondansetron -1A Pharma - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na ondansetron lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Ondansetron -1A Pharma - działania niepożądane

Niżej wymieniono działania niepożądane według klasyfikacji układów i narządów oraz częstości.

Częstości zdefiniowano następująco: bardzo często (≥1/10); często (≥1/100, < 1/10); niezbyt często

(≥1/1000, < 1/100); rzadko (≥1/10 000, < 1/1000); bardzo rzadko (< 1/10 000), włącznie

z pojedynczymi przypadkami. Zdarzenia występujące bardzo często, często i niezbyt często na ogół określono na podstawie danych z badań klinicznych. Uwzględniono częstość działań po podaniu placebo. Zdarzenia występujące rzadko i bardzo rzadko pochodzą zasadniczo ze spontanicznych zgłoszeń po wprowadzeniu produktu do obrotu.

Następujące częstości działań niepożądanych opisywano po zastosowaniu ondansetronu w standardowych dawkach zalecanych zgodnie ze wskazaniem i postacią leku.

Zaburzenia układu immunologicznego:

Rzadko: natychmiastowe reakcje alergiczne, czasami ciężkie, włącznie z anafilaksją. Reakcje anafilaktyczne mogą zakończyć się zgonem.

Reakcje nadwrażliwości obserwowano również u pacjentów z nadwrażliwością na inne leki wybiórczo hamujące receptory 5-HT3.

Zaburzenia układu nerwowego:

Bardzo często: bóle głowy.

Niezbyt często: napady drgawkowe, zaburzenia ruchu, w tym reakcje pozapiramidowe, takie jak reakcje dystoniczne, napad przymusowego patrzenia w górę z rotacją gałek ocznych i dyskineza, bez rozstrzygających dowodów na trwałe kliniczne następstwa.

Rzadko: zawroty głowy podczas podawania dożylnego, którym można przeważnie zapobiec lub je opanować, wydłużając czas infuzji.

Zaburzenia oka:

Rzadko: przemijające zaburzenia widzenia (np. niewyraźne widzenie), głównie podczas podawania dożylnego.

Bardzo rzadko: przemijająca utrata wzroku, głównie podczas podawania dożylnego. W większości opisanych przypadków ustępowała w ciągu 20 minut. Przeważająca część pacjentów otrzymywała chemioterapię obejmującą cisplatynę. Niektórym przypadkom przejściowej utraty wzroku przypisywano pochodzenie korowe.

Zaburzenia serca:

Niezbyt często: zaburzenia rytmu serca, ból w klatce piersiowej z obniżeniem lub bez obniżenia odcinka ST, bradykardia.

Zaburzenia naczyniowe:

Często: uczucie gorąca lub nagłe zaczerwienienie skóry (zwłaszcza twarzy). Niezbyt często: niedociśnienie tętnicze.

Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia: Niezbyt często: czkawka.

Zaburzenia żołądka i jelit:

Często: wiadomo, że ondansetron wydłuża czas pasażu jelitowego i u niektórych pacjentów może powodować zaparcie. Pacjentów z objawami podostrej niedrożności jelit należy monitorować.

Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych:

Niezbyt często: bezobjawowe zwiększenie wartości parametrów czynności wątroby.* * Zaburzenia te obserwowano często u pacjentów otrzymujących chemioterapię z cisplatyną.

Dzieci i młodzież:

Profil działań niepożądanych u dzieci i młodzieży był porównywalny do obserwowanego u dorosłych.

Ondansetron -1A Pharma - ciąża i karmienie piersią

Ciąża

Nie ustalono bezpieczeństwa stosowania ondansetronu u kobiet w ciąży. Ocena wyników badań na zwierzętach nie wskazuje na bezpośrednie lub pośrednie szkodliwe działania dotyczące rozwoju zarodka lub płodu, przebiegu ciąży czy rozwoju około- i pourodzeniowego. Jednak badania na zwierzętach nie zawsze pozwalają przewidzieć reakcje u ludzi, dlatego nie zaleca się stosowania ondansetronu w okresie ciąży.

Karmienie piersią

Badania wykazały, że ondansetron przenika do mleka karmiących zwierząt. Dlatego zaleca się, aby matki przyjmujące ondansetron nie karmiły piersią.

Ondansetron -1A Pharma - prowadzenie pojazdów

Ondansetron nie zaburzał wyników testów sprawności psychomotorycznej ani nie miał działania sedatywnego.

Ondansetron nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Ondansetron -1A Pharma - Zamienniki

Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Podziel się na Facebooku
    Zapytaj o lek

    za darmo

    • Odpowiedź w 24 godziny
    • Bez żadnych opłat
    • Wykwalifikowani farmaceuci

    39 farmaceutów jest teraz online

    0/500
    Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

    Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

    Substancja czynna

    Ondansetronum

    Antagonista receptorów serotoninowych 5-HT3, który znajduje zastosowanie w zapobieganiu i eliminowaniu wymiotów i nudności wywołanych przez radioterapię i chemioterapię nowotworów. Stosowany też w zapobieganiu i leczeniu nudności i wymiotów po operacjach.

    Dostępne opakowania
    Ondansetron -1A Pharma

    Ondansetron -1A Pharma

    tabletki powlekane - 10 tabl. - 4 mg
    1A PHARMA GMBH
    Ondansetron -1A Pharma

    Ondansetron -1A Pharma

    tabletki powlekane - 30 tabl. - 4 mg
    1A PHARMA GMBH
    Ondansetron -1A Pharma

    Ondansetron -1A Pharma

    tabletki powlekane - 60 tabl. - 4 mg
    1A PHARMA GMBH
    Ondansetron -1A Pharma

    Ondansetron -1A Pharma

    tabletki powlekane - 100 tabl. - 4 mg
    1A PHARMA GMBH
    Ondansetron -1A Pharma

    Ondansetron -1A Pharma

    tabletki powlekane - 10 tabl. - 8 mg
    1A PHARMA GMBH
    Ondansetron -1A Pharma

    Ondansetron -1A Pharma

    tabletki powlekane - 30 tabl. - 8 mg
    1A PHARMA GMBH
    Ondansetron -1A Pharma

    Ondansetron -1A Pharma

    tabletki powlekane - 60 tabl. - 8 mg
    1A PHARMA GMBH
    Ondansetron -1A Pharma

    Ondansetron -1A Pharma

    tabletki powlekane - 100 tabl. - 8 mg
    1A PHARMA GMBH