Oekolp

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
globulki dopochwowe
Dawka
0,03 mg
Ilość
10 szt.
Typ
Na receptę Rp
Refundacja
Nie
Producent: DR KADE PHARMAZEUT.FABRIK GMBH

Oekolp - Interakcje

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:

Zobacz wszystkie »

Pytania do farmaceuty

Oekolp - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Oekolp - opis

Leczenie chorób spowodowanych niedoborem estrogenów, takich jak:

- zmiany atroficzne w obrębie pochwy i sromu:

Dolegliwości sromu i pochwy (świąd, pieczenie, suchość pochwy) dyspareunia, atroficzne zapalenie sromu i pochwy, upławy w przypadkach niedoboru estrogenów, zapalenie szyjki macicy, zwężenie pochwy, owrzodzenia pochwy i szyjki macicy; - Leczenie przed- i pooperacyjne pochwy u kobiet z niedoborem estrogenów.

Oekolp - skład

1 g kremu zawiera 1,0 mg estriolu (Estriolum)

Substancja pomocnicza o znanym działaniu: glikol propylenowy.

Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

Oekolp - dawkowanie

Należy stosować 0,5 g kremu (½ objętości aplikatora odpowiadająca 0,5 mg estriolu) na dobę lub w pojedynczych przypadkach, o ile to konieczne maksymalnie l g kremu (= l objętość aplikatora odpowiadająca l mg estriolu) na dobę, dopochwowo. Alternatywnie, odpowiednia ilość kremu dopochwowego stosowana jest na zewnętrzne narządy płciowe. Podana dawka maksymalna 1g kremu na dobę nie powinna być przekraczana.

Krem stosuje się dopochwowo za pomocą załączonego aplikatora wielokrotnego użytku. Alternatywnie stosując na zewnętrzne narządy płciowe należy nałożyć cienką warstwę kremu na miejsca wymagające leczenia i wetrzeć palcami.

Leczenie zmian atroficznych w obrębie narządów płciowych:

Zwykle stosuje się 0,5 g kremu OEKOLP na dobę przez okres 3 tygodni. Po tym czasie skuteczna jest zwykle dawka podtrzymująca 0,5 g kremu na dobę stosowana raz lub dwa razy na tydzień.

Leczenie przed i po operacjach w obrębie pochwy:

Zwykle stosuje się 0,5 g kremu na dobę (½ objętości aplikatora) przez okres około dwu tygodni przed operacją. Po operacji jako dawka podtrzymująca podawane jest 0,5 g kremu na dobę (½ objętości aplikatora) dwa razy w tygodniu.

W zależności od nasilenia objawów niedoboru hormonów w błonie śluzowej pochwy, konieczne być może stosowanie kremu OEKOLP przez dłuższy czas. W takim przypadku konieczne jest przeprowadzanie co sześć miesięcy badania lekarskiego z cytologiczną oceną błony śluzowej pochwy w celu stwierdzenia w jaki sposób należy kontynuować leczenie.

Oekolp - środki ostrożności

Wskazania do natychmiastowego przerwania leczenia:

Wystąpienie po raz pierwszy migrenowych bólów głowy lub częste występowanie nadzwyczajnie silnych bólów głowy, pierwsze objawy zapalenia żył lub objawy zakrzepowo-zatorowe, wystąpienie żółtaczki cholestatycznej, duży wzrost ciśnienia tętniczego krwi, ostre zaburzenia widzenia.

Krem OEKOLP powinien być podawany wyłącznie w oparciu o regularną kontrolę medyczną i badanie ginekologiczne. Dotyczy to w szczególności przypadków ciągłych lub powtarzających się krwawień z pochwy.

W przypadku dobrej odpowiedzi na leczenie, należy starać się stosować najmniejszą skuteczną dawkę leku.

Zakażenie w obrębie pochwy powinno być jednocześnie leczone za pomocą odpowiednich leków.

Brak jest danych na temat związku pomiędzy ciągłym długoterminowym podawaniem dopochwowym estriolu podczas menopauzy, a wzrostem ryzyka raka endometrium. Jednakże należy rozważyć odpowiednie środki ostrożności.

W przypadku stosowania prezerwatyw z lateksu w trakcie leczenia za pomocą kremu OEKOLP, może wystąpić zmniejszenie ich wytrzymałości a co za tym idzie zmniejszenie skuteczności ochrony.

Krem OEKOLP zawiera glikol propylenowy, który może powodować podrażnienie skóry.

Oekolp - przedawkowanie

Tkliwość i bolesność piersi, upławy, obrzęki, zwiększenie masy ciała, krwawienie z pochwy lub macicy (łyżeczkowanie diagnostyczne!), nudności i wymioty mogą być objawami przedawkowania, które może być zwalczane poprzez zmniejszenie dawki lub przerwanie leczenia.

Bardziej nasilone objawy niepożądane nie są znane nawet w przypadku zwiększania podawanych miejscowo dawek estriolu.

W przypadku zażycia przez dzieci produktów zawierających estriol w większych dawkach, nie należy oczekiwać wystąpienia ciężkiego zatrucia. Mogą wystąpić nudności i zaburzenia żołądkowo-jelitowe.

Oekolp - przeciwskazania

- nadwrażliwość na estriol lub którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1

- krwawienie z dróg rodnych o nieznanym pochodzeniu;

- podejrzenie lub obecność nowotworów złośliwych estrogenozależnych.

Oekolp - działania niepożądane

Czasami wystąpić mogą następujące działania niepożądane:

Zwłaszcza na początku leczenia plamienia, napięcie piersi i ich bolesność, zaburzenia żołądkowo-jelitowe (np. nudności), obrzęki z przemijającym zwiększeniem masy ciała i miejscowe podrażnienie pochwy ze świądem, pieczeniem i rumieniem. Ponadto, czasami na początku leczenia obserwowano zwiększenie ilości wydzieliny z szyjki macicy i upławy.

W rzadkich przypadkach mogą wystąpić migrenowe bóle głowy i bardzo rzadko kurcze nóg lub uczucie „ciężkich nóg”.

Oekolp - ciąża i karmienie piersią

Ciąża

Brak jest wskazań do podawania estriolu w ciąży. Estriol przenika do mleka matki. Karmienie piersią

Estriol w okresie karmienia piersią powinien być stosowany miejscowo i w małej dawce.

Oekolp - prowadzenie pojazdów

Nie dotyczy

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Estriolum

  Estriol to naturalny żeński hormon płciowy z grupy estrogenów. Stosowany jest w pomenopauzalnych dolegliwościach ze strony dolnej części układu moczowo-płciowego, przed operacjami narządów płciowych i po nich, w innych zaburzeniach okresu przekwitania, celem opanowania krwawienia w skazie krwotocznej. Może być stosowany miejscowo u kobiet, które nie mogą stosować systemowej hormonalnej terapii zastępczej.

  Dostępne opakowania
  Oekolp

  Oekolp

  globulki dopochwowe - 10 szt. - 0,03 mg
  DR KADE PHARMAZEUT.FABRIK GMBH
  Oekolp

  Oekolp

  krem dopochwowy - 25 g - 1 mg/g
  DR KADE PHARMAZEUT.FABRIK GMBH
  Powiązane artykuły
  Leki i suplementy

  GIF wycofuje z obrotu Oekolp - krem dopochwowy

  GIF wycofuje z obrotu Oekolp - krem dopochwowy

  Główny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju produktu leczniczego Oekolp (Estriolum) - krem stosowany dopochwowo. Decyzję podjęto niezwłocznie. Chodzi o 41 serii. GIF wycofuje kolejny produkt z obrotu Do...

  Infekcje intymne

  Leki na grzybicę pochwy

  Leki na grzybicę pochwy

  Grzybica pochwy to choroba intymna, którą wywołuje drożdżak bielnik biały. Objawem tego schorzenia narządów płciowych kobiety jest świąd pochwy, pieczenie i zaczerwienienie sromu oraz ból w trakcie mikcji. W terapii zakażenia grzybiczego pochwy stosuje...

  Zapalenie pęcherza moczowego - przyczyny, objawy, leczenie

  Dlaczego menopauza sprzyja zakażeniom dolnych dróg moczowych?

  Dlaczego menopauza sprzyja zakażeniom dolnych dróg moczowych?

  Zakażenie dolnych dróg moczowych to prosta w leczeniu, lecz dość kłopotliwa przypadłość, która - szacunkowo - dotyka co piątą kobietę. Wywołują ją głównie bakterie Escherichia coli, a może pojawić się w wyniku wzmożonej aktywności seksualnej i zmian hormonalnych....

  Ból podczas stosunku - przyczyny i leczenie

  Jak radzić sobie z problemami podczas współżycia?

  W idealnym świecie każde zbliżenie z partnerem byłoby dla kobiety źródłem niepohamowanej rozkoszy, zwieńczonej wielokrotnym orgazmem. Rzeczywistość bywa jednak zgoła inna. Podrażnienia w obrębie okolic intymnych i suchość pochwy sprawiają, że kontakty...

  Choroby i dolegliwości

  Atrofia - definicja, atrofia mięśni, pochwy i skóry

  Atrofia to termin używany w medycynie na określenie zaniku, inaczej wiądu, czyli zmniejszenia objętości. Taki zanik może dotyczyć jakiejś komórki, tkanki, narządu lub części ciała. Atrofia może dotknąć miedzy innymi mięśni, mózgu, skóry, narządów płciowych. Atrofia...

  Infekcje intymne

  Świąd pochwy - co należy wiedzieć?

  Świąd pochwy - co należy wiedzieć?

  Świąd pochwy to jeden z objawów chorób układu rozrodczego kobiet: grzybicy pochwy, bakteryjnego zakażenia pochwy i rzęsistkowicy. Jako przyczynę swędzenia pochwy podaje się m. in. brak równowagi flory bakteryjnej, stosowanie antybiotykoterapii i nadmierną...

  Choroby i dolegliwości

  Rozwiązujemy 6 zawstydzających problemów zdrowotnych

  Rozwiązujemy 6 zawstydzających problemów zdrowotnych

  Istnieją pewne problemy zdrowotne, na temat których wolelibyśmy nie rozmawiać. Zapominamy jednak, że to, co nam dosłownie spędza sen z powiek, dla lekarza jest codziennością. Nie powinniśmy zatem czuć oporów przed opowiedzeniem mu o swoich bolączkach...

  Kobiece problemy

  Pochwa - przyczyny zapalenia, objawy i rodzaje zapalenia, leczenie

  Zapalenie pochwy należy do najczęstszych problemów ginekologicznych, z którymi zmagają się kobiety na każdym etapie swojego życia. Zapalenie pochwy jest stanem, który pojawia się w chwili zaburzenia prawidłowej równowagi flory bakteryjnej okolic intymnych....

  Gadżety erotyczne - dla kobiet, dla mężczyzn, dla par

  Lubrykanty - intymne żele nawilżające, jak wybrać dobry żel nawilżający

  Lubrykanty - intymne żele nawilżające, jak wybrać dobry żel nawilżający

  Żele nawilżające, czyli lubrykanty, to sposób na nawilżanie pochwy, co ułatwia stosunek seksualny, kiedy naturalne nawilżenie jest zaburzone. Wbrew pozorom, nie przydają się one tylko kobietom w wieku okołomenopauzalnym, chociaż im także. Lubrykanty od...

  Antybiotyk - działanie, rodzaje, działania niepożądane, stosowanie

  Skutki uboczne antybiotyków

  Ludzkość borykała się z zakażeniami bakteryjnymi od zarania swoich dziejów. Cudowny wynalazek jakim są antybiotyki pozwolił walczyć z chorobami, które dotąd były nieuleczalne. Choćby dżuma, która w wiekach średnich praktycznie zdziesiątkowała populację...