Oekolp

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
globulki dopochwowe
Dawka
0,03 mg
Ilość
10 szt.
Typ
Na receptę Rp
Refundacja
Nie
Producent: DR KADE PHARMAZEUT.FABRIK GMBH

Oekolp - Interakcje

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:

Zobacz wszystkie »

Pytania do farmaceuty

Oekolp - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Oekolp - opis

Leczenie chorób spowodowanych niedoborem estrogenów, takich jak:

- zmiany atroficzne w obrębie pochwy i sromu:

Dolegliwości sromu i pochwy (świąd, pieczenie, suchość pochwy) dyspareunia, atroficzne zapalenie sromu i pochwy, upławy w przypadkach niedoboru estrogenów, zapalenie szyjki macicy, zwężenie pochwy, owrzodzenia pochwy i szyjki macicy; - Leczenie przed- i pooperacyjne pochwy u kobiet z niedoborem estrogenów.

Oekolp - skład

1 g kremu zawiera 1,0 mg estriolu (Estriolum)

Substancja pomocnicza o znanym działaniu: glikol propylenowy.

Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

Oekolp - dawkowanie

Należy stosować 0,5 g kremu (½ objętości aplikatora odpowiadająca 0,5 mg estriolu) na dobę lub w pojedynczych przypadkach, o ile to konieczne maksymalnie l g kremu (= l objętość aplikatora odpowiadająca l mg estriolu) na dobę, dopochwowo. Alternatywnie, odpowiednia ilość kremu dopochwowego stosowana jest na zewnętrzne narządy płciowe. Podana dawka maksymalna 1g kremu na dobę nie powinna być przekraczana.

Krem stosuje się dopochwowo za pomocą załączonego aplikatora wielokrotnego użytku. Alternatywnie stosując na zewnętrzne narządy płciowe należy nałożyć cienką warstwę kremu na miejsca wymagające leczenia i wetrzeć palcami.

Leczenie zmian atroficznych w obrębie narządów płciowych:

Zwykle stosuje się 0,5 g kremu OEKOLP na dobę przez okres 3 tygodni. Po tym czasie skuteczna jest zwykle dawka podtrzymująca 0,5 g kremu na dobę stosowana raz lub dwa razy na tydzień.

Leczenie przed i po operacjach w obrębie pochwy:

Zwykle stosuje się 0,5 g kremu na dobę (½ objętości aplikatora) przez okres około dwu tygodni przed operacją. Po operacji jako dawka podtrzymująca podawane jest 0,5 g kremu na dobę (½ objętości aplikatora) dwa razy w tygodniu.

W zależności od nasilenia objawów niedoboru hormonów w błonie śluzowej pochwy, konieczne być może stosowanie kremu OEKOLP przez dłuższy czas. W takim przypadku konieczne jest przeprowadzanie co sześć miesięcy badania lekarskiego z cytologiczną oceną błony śluzowej pochwy w celu stwierdzenia w jaki sposób należy kontynuować leczenie.

Oekolp - środki ostrożności

Wskazania do natychmiastowego przerwania leczenia:

Wystąpienie po raz pierwszy migrenowych bólów głowy lub częste występowanie nadzwyczajnie silnych bólów głowy, pierwsze objawy zapalenia żył lub objawy zakrzepowo-zatorowe, wystąpienie żółtaczki cholestatycznej, duży wzrost ciśnienia tętniczego krwi, ostre zaburzenia widzenia.

Krem OEKOLP powinien być podawany wyłącznie w oparciu o regularną kontrolę medyczną i badanie ginekologiczne. Dotyczy to w szczególności przypadków ciągłych lub powtarzających się krwawień z pochwy.

W przypadku dobrej odpowiedzi na leczenie, należy starać się stosować najmniejszą skuteczną dawkę leku.

Zakażenie w obrębie pochwy powinno być jednocześnie leczone za pomocą odpowiednich leków.

Brak jest danych na temat związku pomiędzy ciągłym długoterminowym podawaniem dopochwowym estriolu podczas menopauzy, a wzrostem ryzyka raka endometrium. Jednakże należy rozważyć odpowiednie środki ostrożności.

W przypadku stosowania prezerwatyw z lateksu w trakcie leczenia za pomocą kremu OEKOLP, może wystąpić zmniejszenie ich wytrzymałości a co za tym idzie zmniejszenie skuteczności ochrony.

Krem OEKOLP zawiera glikol propylenowy, który może powodować podrażnienie skóry.

Oekolp - przedawkowanie

Tkliwość i bolesność piersi, upławy, obrzęki, zwiększenie masy ciała, krwawienie z pochwy lub macicy (łyżeczkowanie diagnostyczne!), nudności i wymioty mogą być objawami przedawkowania, które może być zwalczane poprzez zmniejszenie dawki lub przerwanie leczenia.

Bardziej nasilone objawy niepożądane nie są znane nawet w przypadku zwiększania podawanych miejscowo dawek estriolu.

W przypadku zażycia przez dzieci produktów zawierających estriol w większych dawkach, nie należy oczekiwać wystąpienia ciężkiego zatrucia. Mogą wystąpić nudności i zaburzenia żołądkowo-jelitowe.

Oekolp - przeciwskazania

- nadwrażliwość na estriol lub którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1

- krwawienie z dróg rodnych o nieznanym pochodzeniu;

- podejrzenie lub obecność nowotworów złośliwych estrogenozależnych.

Oekolp - działania niepożądane

Czasami wystąpić mogą następujące działania niepożądane:

Zwłaszcza na początku leczenia plamienia, napięcie piersi i ich bolesność, zaburzenia żołądkowo-jelitowe (np. nudności), obrzęki z przemijającym zwiększeniem masy ciała i miejscowe podrażnienie pochwy ze świądem, pieczeniem i rumieniem. Ponadto, czasami na początku leczenia obserwowano zwiększenie ilości wydzieliny z szyjki macicy i upławy.

W rzadkich przypadkach mogą wystąpić migrenowe bóle głowy i bardzo rzadko kurcze nóg lub uczucie „ciężkich nóg”.

Oekolp - ciąża i karmienie piersią

Ciąża

Brak jest wskazań do podawania estriolu w ciąży. Estriol przenika do mleka matki. Karmienie piersią

Estriol w okresie karmienia piersią powinien być stosowany miejscowo i w małej dawce.

Oekolp - prowadzenie pojazdów

Nie dotyczy

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Estriolum

  Estriol to naturalny żeński hormon płciowy z grupy estrogenów. Stosowany jest w pomenopauzalnych dolegliwościach ze strony dolnej części układu moczowo-płciowego, przed operacjami narządów płciowych i po nich, w innych zaburzeniach okresu przekwitania, celem opanowania krwawienia w skazie krwotocznej. Może być stosowany miejscowo u kobiet, które nie mogą stosować systemowej hormonalnej terapii zastępczej.

  Dostępne opakowania
  Oekolp

  Oekolp

  globulki dopochwowe - 10 szt. - 0,03 mg
  DR KADE PHARMAZEUT.FABRIK GMBH
  Oekolp

  Oekolp

  krem dopochwowy - 25 g - 1 mg/g
  DR KADE PHARMAZEUT.FABRIK GMBH
  Powiązane artykuły
  Ginekologia

  Pochwa - przyczyny zapalenia, objawy i rodzaje zapalenia, leczenie

  Zapalenie pochwy należy do najczęstszych problemów ginekologicznych, z którymi zmagają się kobiety na każdym etapie swojego życia. Zapalenie pochwy jest stanem, który pojawia się w chwili zaburzenia prawidłowej równowagi flory bakteryjnej okolic intymnych....

  Infekcje intymne

  Preparaty na upławy

  Wydzielina pochwowa odgrywa istotną rolę w układzie rozrodczym kobiety, ponieważ oczyszcza szyjkę macicy i pochwę z bakterii oraz obumarłych komórek. Tym samym utrzymuje drogi rodne w „odpowiedniej higienie", zmniejszając ryzyko rozwoju infekcji intymnych....

  Ginekologia

  Swędzenie pochwy - przyczyny, zapobieganie, objawy infekcji

  Swędzenie pochwy - przyczyny, zapobieganie, objawy infekcji

  Na swędzenie pochwy uskarża się wiele kobiet, w zasadzie niezależnie od wieku. Świąd okolic intymnych jest kojarzony przede wszystkim z infekcją, ale można wskazać o wiele więcej czynników wywołujących tę nieprzyjemną dolegliwość. O czym może świadczyć...

  Dezodoranty

  Dezodorant do higieny intymnej

  Dezodorant do higieny intymnej to preparat dla kobiet, które chciałyby ograniczyć nieprzyjemny zapach miejsc intymnych. Działają one odświeżająco i mają przyjemny zapach. Pozwalają na poczucie świeżości nawet wtedy, kiedy kobieta ma miesiączkę, jest zestresowana...

  Infekcje intymne

  Nieprzyjemny zapach z pochwy - co robić?

  Nieprzyjemny zapach z pochwy - co robić?

  Brzydka woń wydobywająca się z pochwy może stanowić objaw choroby intymnej. Charakterystycznym symptomem rzęsistkowicy jest kwaśny zapach z pochwy, zaś o drożdżycy mówi się wówczas, gdy wyczuwalny jest zapach piwa lub chleba. Kluczem do uniknięcia chorób...

  Infekcje intymne

  Zakażenia okolic intymnych - co należy o nich wiedzieć?

  Zakażenia okolic intymnych - co należy o nich wiedzieć?

  Bakteryjne zapalenie pochwy i kandydoza to najczęściej zakażenia dróg rodnych występujące u kobiet. Jak je rozpoznać i leczyć? Zakażenia intymne to dość duży problem kobiet. - Niemal co druga pacjentka wśród najczęstszych dolegliwości, z którymi...

  Infekcje intymne

  Fakty i mity o chorobach intymnych

  Fakty i mity o chorobach intymnych

  Wiele jest porad dotyczących zapobiegania infekcjom intymnym. Niestety, część z nich nie jest prawdziwa, i co więcej - może przynieść więcej szkody niż pożytku. Jakie są najczęstsze fakty i mity na temat infekcji intymnych? Infekcje intymne dotyczą kobiet...