Nico Fruit

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
guma do żucia lecznicza
Dawka
2 mg
Ilość
2 szt.
Typ
Bez recepty
Refundacja
Nie
Producent: APOTEX INC.

Nico Fruit - Interakcje

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:

Zobacz wszystkie »

Pytania do farmaceuty

Nikt nie zadał jeszcze żadnych pytań dotyczących tego preparatu. Możesz zadać bezpłatne pytanie farmaceucie. Napisz własne pytanie lub wybierz jedno z poniższych:

Nico Fruit - ulotka preparatu

Nico Fruit - opis

Produkt leczniczy Nico Fruit wskazany jest w leczeniu uzależnienia od wyrobów tytoniowych poprzez łagodzenie objawów odstawienia nikotyny w tym głodu nikotynowego (patrz punkt 5.1). Ułatwia zaprzestanie lub tymczasowe ograniczenie palenia u palaczy zmotywowanych do rzucenia palenia. Ostatecznym celem jest trwałe zaprzestanie używania wyrobów tytoniowych.

Produkt leczniczy Nico Fruit jest wskazany dla osób dorosłych.

Fachowe porady i wsparcie zazwyczaj zwiększają szanse powodzenia terapii.

Nico Fruit - skład

Nico Fruit 2 mg: Każda guma do żucia zawiera 2 mg nikotyny w postaci nikotyny z kationitem.

Nico Fruit 4 mg: Każda guma do żucia zawiera 4 mg nikotyny w postaci nikotyny z kationitem.

Substancje pomocnicze o znanym działaniu:

Każda guma Nico Fruit, 2 mg, zawiera: Maltitol 188 mg Sorbitol 223 mg

Każda guma Nico Fruit, 4 mg, zawiera: Maltitol 188 mg Sorbitol 208 mg

Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

Nico Fruit - dawkowanie

Dawkowanie

Moc produktu leczniczego Nico Fruit powinna zostać ustalona na podstawie stopnia uzależnienia pacjenta od nikotyny. Dla osób z niskim stopniem uzależnienia wskazana jest guma do żucia o mocy 2 mg. Dla osób z wysokim stopniem uzależnienia (Test Fagerstroma uzależnienia nikotynowego (FTND) ≥ 6 lub palenie ≥ 20 papierosówna dobę) lub u których nie powiodła się wcześniejsza terapia z zastosowaniem produktu leczniczego o mocy 2 mg, wskazana jest moc gumy do żucia 4 mg.

Początkowo można przyjmować 1 gumę do żucia z częstotliwością 1 do 2 godzin. W większości przypadków wystarczy stosowanie od 8 do 12 sztuk gum do żucia na dobę.

W celu zaprzestania palenia maksymalna dawka dobowa wynosi 24 gumy do żucia. W przypadku ograniczenia palenia, w okresach między paleniem maksymalna dawka dobowa leku wynosi 24 gumy do żucia 2 mg lub 12 gum do żucia 4 mg.

Dzieci i młodzież

Bez zalecenia lekarza produktu leczniczego Nico Fruit w postaci gumy do żucia nie należy stosować u osób w wieku poniżej 18 lat.

Nie określono bezpieczeństwa stosowania i skuteczności gumy do żucia Nico Fruit u osób w wieku poniżej 18 lat.

Sposób podawania

Dorośli i osoby w podeszłym wieku (powyżej 65 lat)

Gumę Nico Fruit należy przez około 30 minut żuć wolno do momentu poczucia silnego smaku lub uczucia lekkiego mrowienia. Wtedy należy przerwać żucie i zatrzymać gumę między dziąsłem a policzkiem do czasu, aż smak i uczucie mrowienia zanikną. Należy ponownie zacząć wolno żuć gumę, zachowując przedstawiony powyżej schemat postępowania.

Podczas żucia gumy nie należy ani jeść ani pić. Napoje, takie jak; kawa, soki owocowe czy napoje gazowane obniżając pH w ustach mogą zmniejszać wchłanianie nikotyny przez błonę śluzową jamy ustnej. W celu osiągnięcia maksymalnej absorpcji nikotyny, należy unikać picia wymienionych napoi w ciągu 15 minut przed zastosowaniem gumy do żucia.

Zaprzestanie palenia

Czas trwania leczenia jest dostosowywany indywidualnie. Zazwyczaj stosowanie leku powinno być kontynuowane przez co najmniej 3 miesiące. Po tym okresie czasu należy stopniowo zmniejszać liczbę stosowanych gum. Leczenie należy zakończyć, kiedy dawka zostanie zmniejszona do 1-2 gum na dobę. Nie zaleca się regularnego stosowania gumy do żucia Nico Fruit przez okres dłuższy niż 6 miesięcy. W niektórych przypadkach dłuższy okres stosowania gumy do żucia może być konieczny aby zapobiec nawrotowi palenia. Niewykorzystane gumy należy zachować na wypadek nagłego pojawienia się głodu nikotynowego. Jeśli rzucenie palenia nie powiodło się po okresie 6 miesięcy, należy zwrócić się o poradę do specjalisty.

Fachowe porady i wsparcie mogą zwiększyć szanse na sukces terapii.

Ograniczenie palenia

Guma do żucia Nico Fruit stosowana jest między okresami palenia, aby wydłużyć odstępy pomiędzy paleniem oraz w celu maksymalnego zmniejszenia ilości wypalanych papierosów. Liczba papierosów powinna być stopniowo zastępowana gumami do żucia Nico Fruit. Jeśli po 6 tygodniach nie osiągnie się zmniejszenia ilości wypalanych papierosów w ciągu doby przynajmniej o 50%, należy zwrócić się o poradę do specjalisty.

Należy podjąć próbę zaprzestania palenia, kiedy tylko pojawi się motywacja ku temu, ale nie później niż 4 miesiące od rozpoczęcia leczenia. W tym celu należy stopniowo zmniejszać liczbę stosowanych gum do żucia, na przykład zmniejszając liczbę o jedną gumę co 2-5 dni.

Jeżeli w ciągu 4 miesięcy od rozpoczęcia leczenia nie jest możliwa zdecydowana próba zaprzestania palenia, należy skonsultować się z lekarzem specjalistą. Nie zaleca się stosowania gumy do żucia Nico Fruit przez okres dłuższy niż 6 miesięcy.

Niektórzy byli palacze mogą wymagać dłuższego okresu leczenia, aby uniknąć powrotu do palenia. Niewykorzystane gumy należy zachować na wypadek nagłego pojawienia się głodu nikotynowego.

Fachowe porady i wsparcie mogą zwiększyć szanse na sukces terapii.

Nico Fruit - środki ostrożności

Guma do żucia może przyklejać się, a w rzadkich przypadkach spowodować uszkodzenie protez dentystycznych i mostów protetycznych.

Pacjenci uzależnieni od nikotyny, którzy niedawno przebyli zawał mięśnia sercowego, osoby z niestabilną lub pogarszającą się dławicą piersiową (w tym także dławicą Prinzmetala), ciężkimi zaburzeniami rytmu serca, niewyrównanym nadciśnieniem tętniczym czy niedawno przebytym udarem naczyniowo-mózgowym powinny być zachęcane do rzucenia palenia przy zastosowaniu środków niefarmakologicznych (np. takich jak poradnictwo fachowe).

W przypadku, gdy ta metoda nie przynosi rezultatu można rozważyć zastosowanie gumy Nico Fruit, mimo że dostępność danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania tego leku

w tej grupie pacjentów jest ograniczona i z tego względu leczenie należy rozpocząć pod ścisłą kontrolą lekarza.

Cukrzyca. Pacjenci chorzy na cukrzycę po zaprzestaniu palenia i rozpoczęciu nikotynowej terapii zastępczej (NTZ) powinni być po informowani o konieczności zwiększeni częstości kontroli poziomu cukru we krwi, gdyż zmniejszone pod wpływem nikotyny uwalnianie amin katecholowych może wpływać na metabolizm węglowodanów.

Reakcje alergiczne: Podatność na wystąpienie obrzęku naczynioruchowego i pokrzywki.

Lekarze odpowiednich specjalności powinni przeprowadzić ocenę ryzyka i korzyści stosowania produktu leczniczego Nico Fruit w przypadku pacjentów z następującymi schorzeniami:

• Zaburzenia czynności nerek i wątroby: Produkt należy stosować ostrożnie u pacjentów

z umiarkowaną lub ciężką niewydolnością wątroby i (lub) ciężką niewydolnością nerek, ponieważ w tych stanach u pacjentów może wystąpić obniżenie wielkości klirensu nikotyny lub jej metabolitów co może prowadzić do nasilenia działań niepożądanych.

• Guz chromochłonny nadnerczy i niewyrównana nadczynność tarczycy: Produkt leczniczy należy stosować ostrożnie u pacjentów z niewyrównaną nadczynnością tarczycy i guzem chromochłonnym nadnerczy, ponieważ nikotyna wpływa na uwalnianie amin katecholowych.

• Choroby żołądka i jelit: Połknięta nikotyna może zaostrzać objawy zapalenia błony śluzowej przełyku lub choroby wrzodowej żołądka albo dwunastnicy. W związku z tym, doustną NTZ należy stosować ostrożnie w przypadku występowania tych stanów.

Zagrożenia dla małych dzieci: Dawki nikotyny tolerowane przez palące tytoń osoby dorosłe i młodzież mogą powodować objawy ciężkiego zatrucia u małych dzieci co może doprowadzić do zgonu. Nie należy zostawiać produktów zawierających nikotynę w miejscach, w których mogą zostać użyte, dotykane lub spożyte przez dzieci, patrz punkt 4.9.

Przeniesione uzależnienie: Może wystąpić przeniesione uzależnienie od nikotyny, ale jest ono mniej szkodliwe i łatwiejsze do przerwania niż uzależnienie od palenia tytoniu.

Zaprzestanie palenia: Policykliczne węglowodory aromatyczne zawarte w dymie tytoniowym mogą indukować transformację leków metabolizowanych z udziałem cytochromów CY P1A2 (i ewentualnie CYP1A1). Zaprzestanie palenia przez osobę palącą może doprowadzić do spowolnienia metabolizmu i do związanego z tym wzrostu stężenia tych leków we krwi. Ma to potencjalne znaczenie kliniczne odnośnie leków o wąskim indeksie terapeutycznym, np. teofiliny, takryny, klozapiny i ropinirolu.

Po zaprzestaniu palenia, w osoczu krwi może również wzrosnąć stężenie innych leków, które podlegają częściowemu metabolizmowi pod wpływem enzymu CYP1A2, np. imipraminy, olanzapiny, klomipraminy i fluwoksaminy. Jednakże brak jest danych w powyższym zakresie, a potencjalne kliniczne znaczenie skutków w kontekście tych produktów leczniczych jest nieznane. Ograniczone dane wskazują, że metabolizm flekainidu i pentazocyny może również być indukowany przez palenie tytoniu.

Substancje pomocnicze:

Guma zawiera maltitol i sorbitol. Pacjenci z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy nie powinni stosować tego produktu leczniczego.

Guma zawiera butylohydroksytoluen, który może powodować miejscowe reakcje skórne (np. -kontaktowe zapalenie skory) oraz miejscowe podrażnienie błony śluzowej jamy ustnej.

Nico Fruit - przedawkowanie

Objawy przedawkowania nikotyny mogą wystąpić u pacjentów, którzy przed rozpoczęciem leczenia przyjmowali niewielkie ilości nikotyny lub w przypadku jednoczesnego stosowania nikotyny z innych źródeł.

Objawy przedawkowania są takie same jak po ostrym zatruciu nikotyną i obejmują: nudności, nadmierne wydzielanie śliny, ból brzucha, biegunkę, nadmierne pocenie, ból głowy, zawroty głowy, zaburzenia słuchu oraz znaczne osłabienie. Wysokie dawki nikotyny mogą powodować następujące objawy: niedociśnienie tętnicze, słabe i niemiarowe tętno, trudności w oddychaniu, krańcowe wyczerpanie, zapaść sercowo-naczyniową i uogólnione drgawki.

Dawki nikotyny tolerowane w trakcie leczenia przez dorosłe osoby palące mogą doprowadzić do ciężkich objawów zatrucia i mogą okazać się śmiertelne u małych dzieci.

Postępowanie w razie przedawkowania: Należy natychmiast przerwać podawanie nikotyny i włączyć objawowe leczenie pacjenta. Węgiel aktywny zmniejsza wchłanianie nikotyny z przewodu pokarmowego.

Nico Fruit - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą (wymienioną w punkcie 6.1).

Stosowanie u osób, które nigdy nie paliły.

Nico Fruit - działania niepożądane

Lek Nico Fruit guma do żucia może powodować działania niepożądane podobne do tych, które związane są ze stosowaniem nikotyny w inny sposób. Większość działań niepożądanych zgłoszonych przez pacjentów zwykle pojawiło się podczas pierwszych 3 do 4 tygodni od rozpoczęcia leczenia. Działania niepożądane, w następstwie stosowania gumy do żucia z nikotyną są przeważnie przypisane niepoprawnej metodzie żucia lub farmakologicznemu działaniu nikotyny, które jest zależne od dawki.

W poniższej tabeli zebrano wszystkie działania niepożądane, według klasyfikacji układów i narządów oraz częstości występowania.

Bardzo często (≥ 1/10); często (≥ 1/100 do < 1/10); niezbyt często (≥ 1/1000 do < 1/100); rzadko (≥ 1/10 000 do < 1/1000); bardzo rzadko (< 1/10 000), częstość nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych).

Klasyfikacja układów i narządów

Działania niepożądane

Zaburzenia układu nerwowego

Często

Zawroty głowy, bóle głowy

Zaburzenia serca

Niezbyt często

Kołatanie serca

Rzadko

Migotanie przedsionków

Zaburzenia żołądka i jelit

Często

Uczucie dyskomfortu w układzie pokarmowym, czkawka, nudności, wymioty.

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej

Niezbyt często

Rumień, pokrzywka

Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania

Często

Ból mięśni żuchwy, podrażnienie jamy ustnej lub gardła

Rzadko

Reakcje alergiczne, takie jak obrzęk naczynioruchowy

Niektóre objawy, takie jak zawroty, bóle głowy i zaburzenia snu, mogą być związane z objawami odstawienia występującymi po zaprzestaniu palenia. Po zaprzestaniu palenia może nastąpić wzrost częstości występowania owrzodzeń aftowych o niewyjaśnionej etiologii.

Guma do żucia może przyklejać się, lub w rzadkich przypadkach spowodować uszkodzenie protez dentystycznych i mostów protetycznych.

Nico Fruit - ciąża i karmienie piersią

Ciąża

Palenie w okresie ciąży jest związane z ryzykiem wewnątrzmacicznego opóźnienia rozwoju płodu, poronienia lub zwiększonej umieralności okołoporodowej. Zaprzestanie palenia jest jednym z najbardziej skutecznych działań poprawiających zdrowie zarówno palącej kobiety w ciąży, jak i jej dziecka. Im wcześniej uda się zerwać z nałogiem, tym lepiej.

Nikotyna przekracza barierę łożyska, wnika do organizmu płodu i może powodować zależne od dawki zmiany krążenia płodowego i ruchów oddechowych.

Dlatego palącym kobietom w ciąży zawsze zaleca się zaprzestanie palenia bez stosowania nikotynowej terapii zastępczej. Ryzyko kontynuowania palenia przez kobietę w ciąży może mieć jednak bardziej szkodliwe działanie na płód niż stosowanie produktów NTZ w nadzorowanym programie rzucania palenia. Kobiety w ciąży o wysokim stopniu uzależnienia od palenia tytoniu, powinny rozpocząć stosowanie produktu Nico Fruit wyłącznie po konsultacji z lekarzem.

Karmienie piersią

Nikotyna swobodnie przenika do mleka matki w ilościach, które mogą oddziaływać na dziecko, nawet gdy stosuje się ją w dawkach terapeutycznych. W związku z tym należy unikać stosowania produktu Nico Fruit podczas karmienia piersią. Kobiety karmiące piersią, którym nie udało się rzucić palenia, powinny rozpocząć stosowanie produktu Nico Fruit wyłącznie po konsultacji z lekarzem. Preparat należy stosować bezpośrednio po karmieniu piersią.

Nico Fruit - prowadzenie pojazdów

Produkt leczniczy Nico Fruit guma do żucia nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Podziel się na Facebooku
    Zapytaj o lek

    za darmo

    • Odpowiedź w 24 godziny
    • Bez żadnych opłat
    • Wykwalifikowani farmaceuci

    farmaceutów jest teraz online

    0/500
    Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

    Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

    Substancja czynna

    Nicotinum

    Substancja stosowana w terapii wspomagającej odzwyczajanie się od palenia tytoniu. Podawane są wówczas coraz niższe dawki nikotyny, aby organizm osoby uzależnionej od tej substancji mógł zaadaptować się do jej stopniowego braku. Nikotyna jest substancją łączącą się z receptorami związku biologicznie czynnego - acetylocholiny. Dzięki temu pobudza tzw. ośrodek nagrody w układzie nerwowym, zwiększa częstotliwość rytmu serca oraz ciśnienie tętnicze.

    Dostępne opakowania
    Nico Fruit

    Nico Fruit

    guma do żucia lecznicza - 2 szt. - 2 mg
    APOTEX INC.
    Nico Fruit

    Nico Fruit

    guma do żucia lecznicza - 10 szt. - 2 mg
    APOTEX INC.
    Nico Fruit

    Nico Fruit

    guma do żucia lecznicza - 12 szt. - 2 mg
    APOTEX INC.
    Nico Fruit

    Nico Fruit

    guma do żucia lecznicza - 20 szt. - 2 mg
    APOTEX INC.
    Nico Fruit

    Nico Fruit

    guma do żucia lecznicza - 24 szt. - 2 mg
    APOTEX INC.
    Nico Fruit

    Nico Fruit

    guma do żucia lecznicza - 30 szt. - 2 mg
    APOTEX INC.
    Nico Fruit

    Nico Fruit

    guma do żucia lecznicza - 36 szt. - 2 mg
    APOTEX INC.
    Nico Fruit

    Nico Fruit

    guma do żucia lecznicza - 40 szt. - 2 mg
    APOTEX INC.
    Nico Fruit

    Nico Fruit

    guma do żucia lecznicza - 48 szt. - 2 mg
    APOTEX INC.