Myolastan

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
tabletki powlekane
Dawka
0,05 g
Ilość
10 tabl. (blister)
Typ
Na receptę Rp
Refundacja
Nie
Producent: SANOFI AVENTIS FRANCE

Myolastan - Interakcje

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:

Zobacz wszystkie »

Interakcje z żywnością

Alkohol

Należy unikać spożywania alkoholu przy jednoczesnym przyjmowaniu leków. W czasie kuracji krótkotrwałych należy unikać picia w ogóle, zaś w przypadku stałego zażywania – niekiedy można pić umiarkowanie, ale tylko po konsultacji z lekarzem. Nie należy też nigdy popijać leków napojami alkoholowymi. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Zobacz wszystkie »

Pytania do farmaceuty

Nikt nie zadał jeszcze żadnych pytań dotyczących tego preparatu. Możesz zadać bezpłatne pytanie farmaceucie. Napisz własne pytanie lub wybierz jedno z poniższych:

Myolastan - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Myolastan - opis

Leczenie wspomagające przykurczów mięśniowych w reumatologii.

Stosowanie w neurologii: spastyczne przykurcze kończyn pochodzenia mózgowego i rdzeniowego, takie jak spastyczna hemiplegia, spastyczna paraplegia. Jako lek wspomagający w rehabilitacji ruchowej.

Myolastan - skład

Jedna tabletka powlekana zawiera 50 mg tetrazepamu

Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

Myolastan - dawkowanie

Do stosowania doustnego ? dla dorosłych.

Tabletki należy połknąć popijając niewielką ilością wody. Czas leczenia powinien być możliwie krótki.

Pacjenci ambulatoryjni

Leczenie należy rozpocząć od dawki 50 mg (1 tabletka) przyjętej wieczorem przed snem. Dawkę można stopniowo zwiększać o pół tabletki na dobę do maksymalnej dawki dobowej 100 mg. Dawkę dobową można przyjmować jednorazowo wieczorem przed snem albo w dwóch lub trzech dawkach podzielonych, z których wyższą należy przyjąć wieczorem przed snem.

Pacjenci hospitalizowani lub obłożnie chorzy (leżący)

Leczenie należy rozpocząć od początkowej dawki dobowej 50 mg (1 tabletka), którą należy przyjąć wieczorem przed snem.

Stopniowo można zwiększać dawkę dobową o pół tabletki na dobę do dawki 150 mg na dobę. Może być ona przyjmowana jednorazowo wieczorem przed snem lub w dwóch dawkach podzielonych (1 tabletka rano i dwie tabletki wieczorem przed snem) albo w trzech dawkach podzielonych.

Pacjenci w podeszłym wieku, z niewydolnością wątroby lub nerek Zaleca się zmniejszenie dawki: np. do połowy dawki standardowej.

Dzieci

Produktu leczniczego nie stosować u dzieci w wieku poniżej 6 lat. U dzieci w wieku powyżej 6 lat produkt leczniczy stosować w maksymalnej dawce 4 mg/kg mc. na dobę w dawkach podzielonych. U dzieci produkt leczniczy można stosować tylko w przypadkach gdy leczenie jest bezwzględnie konieczne (ciężki zespół spastyczny).

Myolastan - środki ostrożności

Ostrzeżenia Tolerancja:

Niektóre efekty działania benzodiazepin mogą ulegać zmianie w czasie długotrwałego stosowania ze względu na zjawisko tolerancji.

Uzależnienie:

Każde leczenie benzodiazepinami, zwłaszcza długotrwałe, może prowadzić do powstania fizycznego i psychicznego uzależnienia. Wystąpienie uzależnienia zależy od:

- czasu trwania kuracji,

- dawki,

- uzależnienia od innych substancji lub leków w wywiadzie, włącznie z alkoholem.

Jeżeli wystąpi uzależnienie to gwałtowne przerwanie kuracji może spowodować wystąpienie zespołu ?odstawienia?: bezsenności, bólów głowy, niepokoju, bólów mięśniowych, zwiększonego napięcia mięśniowego oraz rzadziej podrażnienia, pobudzenia i splątania.

W bardzo rzadkich przypadkach mogą wystąpić drżenia, halucynacje, nadwrażliwość na zapachy lub światło, utrata poczucia rzeczywistości, omamy, napady drgawkowe.

Zespół odstawienia może wystąpić po kilku dniach od zakończenia leczenia.

Bez względu na wskazania, jednoczesne stosowania kilku benzodiazepin może zwiększyć ryzyko wystąpienia zależności.

Efekt ?odbicia?:

Zespół objawów przemijających, może przyjąć formę nasilenia choroby (lęku).

Niepamięć:

Amnezja następcza może wystąpić i utrzymywać się kilka godzin po zastosowaniu leku.

Reakcje paradoksalne:

U niektórych pacjentów benzodiazepiny mogą wywołać reakcje paradoksalne: pobudzenie, niepokój, niepamięć. Wymaga to odstawienia produktu leczniczego. Dzieci i osoby w podeszłym wieku są bardziej wrażliwe na działanie produktu leczniczego i podatne na wystąpienie reakcji paradoksalnych.

Dzieci:

U dzieci produkt leczniczy może być stosowany tylko w przypadkach gdy leczenie jest bezwzględnie konieczne (ciężki zespół spastyczny).

Środki ostrożności dotyczące stosowania:

Odstawienie produktu leczniczego przez stopniowe zmniejszanie dawki

Pacjenta należy dokładnie poinstruować o konieczności stopniowego zmniejszania dawki produktu leczniczego.

Ponadto, pacjent powinien być ostrzeżony o możliwości wystąpienia efektu ?odbicia?.

Opieka psychiatryczna

Najwięcej uwagi należy poświęcić przypadkom uzależnienia od innych substancji lub produktów leczniczych w wywiadzie oraz alkoholizmowi.

Pacjenci w podeszłym wieku, pacjenci z niewydolnością wątroby lub nerek

Zaleca się zmniejszenie dawki produktu leczniczego, na przykład do połowy dawki stosowanej u dorosłych.

Pacjenci z niewydolnością oddechową

U pacjentów z niewydolnością oddechową należy uwzględnić depresyjny wpływ benzodiazepin na ośrodek oddechowy (nasilenie hipoksji może prowadzić do wystąpienia objawów wymagających umieszenia pacjenta w oddziale intensywnej terapii).

Myolastan - przedawkowanie

W przypadku znacznego przedawkowania głównym objawem jest głęboki sen, który może przejść w śpiączkę (zależnie od dawki). Objawy splątania i śpiączki mogą występować w przypadkach o łagodnym przebiegu.

Najcięższe przypadki, manifestujące się ataksją, hipotonią, hipotensją, depresją ośrodka oddechowego, mogą zakończyć się zgonem.

Rokowanie jest pozytywne zwłaszcza gdy pacjent nie przyjmował jednocześnie innych leków psychotropowych i gdy znajduje się pod fachową opieką.

W przypadku przedawkowania produktu leczniczego drogą doustną, przed upływem godziny należy przeprowadzić płukanie żołądka, wywołać wymioty, zabezpieczyć drożność dróg oddechowych. Po upływie tego czasu, podanie węgla aktywowanego może zmniejszyć wchłanianie produktu leczniczego. Stosowanie flumazenilu może być korzystne w diagnostyce i leczeniu celowego lub przypadkowego przedawkowania benzodiazepin.

Flumazenil, antagonista działania benzodiazepin, może wywołać zaburzenia neurologiczne w postaci konwulsji.

Myolastan - przeciwwskazania

Produktu leczniczego nigdy nie należy stosować w następujących przypadkach:

- nadwrażliwość na benzodiazepiny,

- ciężka niewydolność oddechowa,

- zespół bezdechu nocnego,

- ciężka niewydolność wątroby (ryzyko wystąpienia encefalopatii), - u dzieci w wieku poniżej 6 lat, - myasthenia gravis.

Myolastan - działania niepożądane

Wystąpienie działań niepożądanych zależy od stosowanej dawki i indywidualnej wrażliwości pacjenta na produkt leczniczy.

Zaburzenia ogólne

- zawroty głowy,

- astenia,

- hipotonia mięśniowa.

Zaburzenia układu nerowego i zaburzenia psychiczne

- uczucie upojenia alkoholowego,

- zmniejszenie czujności, senność (zwłaszcza u pacjentów w podeszłym wieku),

- amnezja następcza (patrz punkt 4.4), spowolnienie reakcji psychicznych,

- reakcje paradoksalne (patrz punkt 4.4) u niektórych pacjentów (zwłaszcza u dzieci i osób w podeszłym wieku): pobudzenie, agresywność, napięcie, snopodobny stan splątania, omamy, zaburzenia osobowości, zaburzenia świadomości,

- przedłużone stosowanie (zwłaszcza w dużych dawkach) może prowadzić do rozwinięcia się zależności fizycznej i psychicznej, a odstawienie leku do ryzyka wystąpienia zespołu z odstawienia lub efektu odbicia po odstawieniu leku (patrz punkt 4.4), - obniżenie libido.

Zaburzenia układu immunologicznego

- były opisywane reakcje alergiczne, czasami ciężkie, w tym anafilaksja, obrzęk naczynioruchowy lub pokrzywka.

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej

- grudkowo-plamkowa, rumieniowata i świerzbiączkowa wysypka skórna, wyprysk

- były opisywane przypadki reakcji skórnych, takich jak rumień wielopostaciowy, zespół StevensaJohnsona oraz zespołu Lyella. Objawy te występowały w czasie jednoczesnego stosowania produktów leczniczych, które wywołują opisane reakcje.

Myolastan - ciąża i karmienie piersią

Ciąża

Brak jest wystarczających danych dotyczących stosowania pochodnych benzodiazepiny u kobiet w ciąży. Badania na zwierzętach wykazały, że niektóre pochodne benzodiazepiny wykazują działanie teratogenne. Na podstawie badań klinicznych sugerowano, że niektóre pochodne benzodiazepiny mogą zwiększać ryzyko uszkodzenia płodu, jednak nie zostało to potwierdzone badaniami epidemiologicznymi. W związku z tym należy unikać przepisywania produktu leczniczego w pierwszym trymestrze ciąży.

Z powodu braku wystarczających danych stosowania produktu leczniczego u kobiet w ciąży, jako środek ostrożności, zaleca się nie przepisywania terazepamu kobietom w drugim trymestrze ciąży.

Stosowanie dużych dawek w ostatnim trymestrze ciąży może powodować hamowanie czynności ośrodka oddechowego u noworodka oraz hipotonię. Mogą wystąpić objawy z odstawienia u noworodka w ciągu kilku dni lub tygodni po urodzeniu. Nie należy stosować produktu leczniczego w trzecim trymestrze ciąży.

Karmienie piersią

Stosowanie pochodnych benzodiazepin może wywołać działanie sedatywne u dziecka. W związku z tym, jeśli stosowanie produktu leczniczego u matki jest konieczne, należy przerwać karmienie piersią.

Myolastan - prowadzenie pojazdów

Osoby prowadzące pojazdy i obsługuące urządzenia mechaniczne należy ostrzec, że stosowanie produktu leczniczego może spowodować senność, zmniejszenie czujności, wrażenie oszołomienia alkoholowego. Jednoczesne stosowanie z innymi produktami leczniczymi o działaniu sedatywnym nie jest zalecane szczególnie u osób prowdzących pojazdy lub obsługujących urządzenia mechaniczne (patrz punkt 4.5).

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Myolastan - Zamienniki

Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Podziel się na Facebooku
    Zapytaj o lek

    za darmo

    • Odpowiedź w 24 godziny
    • Bez żadnych opłat
    • Wykwalifikowani farmaceuci

    farmaceutów jest teraz online

    0/500
    Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

    Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

    Substancja czynna

    Tetrazepam

    Jest to długo działająca pochodna benzodiazepiny. Powoduje wiotczenie mięśni szkieletowych, wykazuje działanie uspokajające, przeciwdrgawkowe i przeciwlękowe. Powoduje zmniejszenie sztywności porannej, przywraca sprawność ruchową i zwiększa ruchomość kręgosłupa oraz stawów. Stosowana jest w przykurczach mięśniowych i zespołach spastycznych z patologicznie zwiększonym napięciem mięśniowym.

    Dostępne opakowania
    Myolastan

    Myolastan

    tabletki powlekane - 10 tabl. (blister) - 0,05 g
    SANOFI AVENTIS FRANCE
    Myolastan

    Myolastan

    tabletki powlekane - 20 tabl. (2 blist.po 10 szt.) - 0,05 g
    SANOFI AVENTIS FRANCE
    Powiązane artykuły
    Neurologia

    Dyskoliza ozonowa - wskazania, przebieg i bezpieczeństwo zabiegu

    Dyskoliza ozonowa - wskazania, przebieg i bezpieczeństwo zabiegu

    Dyskoliza ozonowa to zabieg z zakresu neurologii interwencyjnej, który polega na leczeniu dyskopatii lędźwiowej poprzez wykorzystanie leczniczych właściwości ozonu. Wskazaniem do zabiegu jest przewlekły ból zlokalizowany bez poprawy po leczeniu zachowawczym....

    Ważne tematy

    Refundacja sprzętu ortopedycznego w 3 krokach

    Refundacja sprzętu ortopedycznego w 3 krokach

    Skręciłeś kostkę i musisz kupić ortezę? A może ktoś z Twoich bliskich potrzebuje wózka inwalidzkiego? Pamiętaj, że w ramach ubezpieczenia zdrowotnego pacjenci mogą skorzystać z refundacji (zwrotu części lub całości poniesionych kosztów). Mało tego - z...

    Ortopedia i reumatologia

    Orteza - charakterystyka, zalety, rodzaje, stosowanie

    Orteza - charakterystyka, zalety, rodzaje, stosowanie

    Skręciłeś kostkę i myślisz, że jesteś skazany na założenie gipsu? Niekoniecznie, ponieważ funkcję stabilizatora spełniają również lekkie ortezy. Dowiedz się, czym jest orteza i w jakich przypadkach może zastąpić gips. Co to jest orteza? Orteza to...

    Ortopedia i reumatologia

    Kości nadgarstka - rodzaje, objawy i leczenie złamań

    Kości nadgarstka - rodzaje, objawy i leczenie złamań

    Złamania kości nadgarstka są często trudne do wykrycia. Nadgarstek umożliwia nam poruszanie dłonią, dzięki niemu jesteśmy w stanie podnosić różne przedmioty czy wykonywać codzienne czynności. Jest niezbędny dla naszego sprawnego funkcjonowania. Nadgarstek...

    RZS - przyczyny, objawy, leczenie

    Reumatyczne zapalenie stawów - rehabilitacja (WIDEO)

    Reumatyczne zapalenie stawów - rehabilitacja (WIDEO)

    Rehabilitacja chorych na RZS W przypadku wielu schorzeń rehabilitacja jest kluczem do załagodzenia objawów i wyleczenia pacjenta. Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów. Tutaj kluczem do wyleczenia chorej osoby jest...

    RZS - przyczyny, objawy, leczenie

    Reumatoidalne zapalenie stawów: leczenie kompleksowe (WIDEO)

    Reumatoidalne zapalenie stawów: leczenie kompleksowe (WIDEO)

    Leczenie RZS Reumatoidalne zapalenie stawów dotyka osób w każdym wieku. Jest to choroba, którą obecnie da się całkowicie zatrzymać, pod warunkiem, że postawi się odpowiednio szybko trafną diagnozę. Im wcześniej zostanie postawione rozpoznanie i wdrożone...