Migard

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
tabletki powlekane
Dawka
2,5 mg
Ilość
1 tabl.
Typ
Na receptę Rp
Refundacja
Nie
Producent: MENARINI INTERNATIONAL OPERATIONS LUXEMBOURG S.A.

Migard - Interakcje

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:

Zobacz wszystkie »

Pytania do farmaceuty

Nikt nie zadał jeszcze żadnych pytań dotyczących tego preparatu. Możesz zadać bezpłatne pytanie farmaceucie. Napisz własne pytanie lub wybierz jedno z poniższych:

Migard - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Migard - opis

Doraźne leczenie ostrych napadów migreny z aurą lub bez aury. Migard jest wskazany do stosowania u dorosłych.

Migard - skład

Każda tabletka powlekana zawiera 2,5 mg frowatryptanu (Frovatriptanum) w postaci bursztynianu jednowodnego.

Substancje pomocnicze o znanym działaniu: około 100 mg laktozy w tabletce. Pełny wykaz substancji pomocniczych: patrz punkt 6.1.

Migard - dawkowanie

Dawkowanie

Frowatryptan należy zażyć jak najszybciej po rozpoczęciu napadu migreny, chociaż jest także skuteczny w późniejszej fazie. Nie należy stosować frowatryptanu zapobiegawczo.

Jeśli u pacjenta nie wystąpi reakcja na pierwszą dawkę frowatryptanu, nie należy przyjmować drugiej dawki w tym samym napadzie migreny, ponieważ nie wykazano, że może przynieść to jakąkolwiek korzyść.

Frowatryptan można stosować w kolejnych napadach migreny.

Dorośli (w wieku 18 do 65 lat)

Zalecana dawka frowatryptanu wynosi 2,5 mg.

Jeśli po początkowej poprawie migrena nawróci, można przyjąć drugą dawkę leku, pod warunkiem, że od czasu przyjęcia pierwszej dawki upłynęły co najmniej 2 godziny.

Całkowita dawka dobowa nie powinna być większa niż 5 mg na dobę.

Dzieci i młodzież (poniżej 18 lat)

Nie określono bezpieczeństwa stosowania ani skuteczności produktu leczniczego u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat. W związku z tym nie zaleca się stosowania leku w tej grupie wiekowej. Nie ma dostępnych danych.

Pacjenci w podeszłym wieku (powyżej 65 lat)

Z powodu niewystarczających danych dotyczących stosowania frowatryptanu u pacjentów w wieku powyżej 65 lat, nie zaleca się jego stosowania w tej grupie wiekowej.

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek

Modyfikacja dawki u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek nie jest konieczna (patrz punkt 5.2 Właściwości farmakokinetyczne).

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby

Modyfikacja dawki u pacjentów z łagodnymi do umiarkowanych zaburzeniami czynności wątroby nie jest konieczna (patrz punkt 5.2 Właściwości farmakokinetyczne).

Stosowanie frowatryptanu jest przeciwwskazane u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby (patrz punkt 4.3 Przeciwwskazania).

Sposób podawania

Podanie doustne.

Tabletki należy połykać w całości popijając wodą.

Migard - środki ostrożności

Frowatryptan należy stosować jedynie, gdy jednoznacznie rozpoznano migrenę.

Nie zaleca się stosowania frowatryptanu w leczeniu migreny hemiplegicznej, podstawnej ani okoporaźnej.

Podobnie jak w przypadku stosowania innych sposobów leczenia napadów migreny, przed rozpoczęciem leczenia bólu głowy u pacjentów bez uprzednio rozpoznanej migreny oraz u pacjentów z rozpoznaną migreną lecz zgłaszających nietypowe objawy, niezbędne jest wykluczenie innych, potencjalnie ciężkich neurologicznych chorób. Należy pamiętać, że u pacjentów z migreną jest zwiększone ryzyko niektórych incydentów naczyniowo-mózgowych (np. udar mózgu lub przemijający napad niedokrwienny).

Bezpieczeństwo i skuteczność podawania frowatryptanu w fazie aury, przed wystąpieniem bólu głowy w migrenie, nie zostały ustalone.

Podobnie jak innych agonistów receptora 5-HT1, frowatryptanu nie wolno stosować u pacjentów z grupy ryzyka choroby niedokrwiennej serca, w tym pacjentów palących dużo papierosów lub stosujących leczenie substytucyjne nikotyną, zanim nie przeprowadzi się u nich oceny układu sercowo-naczyniowego (patrz punkt 4.3 Przeciwwskazania). Szczególną uwagę należy zwrócić na kobiety po menopauzie oraz mężczyzn w wieku powyżej 40 lat, u których występują powyższe czynniki ryzyka. Istnieje ryzyko, że za pomocą badania kardiologicznego nie zostaną rozpoznane choroby serca u wszystkich pacjentów, u których one występują. W bardzo rzadkich przypadkach ciężkie incydenty sercowe występowały u pacjentów bez choroby układu sercowo-naczyniowego, przyjmujących leki z grupy agonistów receptora 5-HT1.

Podczas podawania frowatryptanu mogą wystąpić przemijające objawy, w tym bóle w klatce piersiowej lub uczucie ucisku, który może być silny i obejmować gardło (patrz punkt 4.8 Działania niepożądane).

Gdy wystąpią takie objawy, które mogą wskazywać na chorobę niedokrwienną serca, nie należy podawać następnych dawek frowatryptanu. Należy natomiast przeprowadzić dodatkowe badania diagnostyczne.

Pacjentów należy poinformować o wczesnych objawach i symptomach nadwrażliwości, w tym zaburzeń skórnych, obrzęku naczynioruchowego i reakcji anafilaktycznej (patrz punkt 4.8). W przypadku wystąpienia reakcji alergicznej/nadwrażliwości, należy przerwać podawanie frowatryptanu i ponownie nie wznawiać leczenia.

Zaleca się, aby po zastosowaniu frowatryptanu zachować co najmniej 24-godzinną przerwę przed podaniem leku z grupy pochodnych ergotaminy. Po podaniu preparatu zawierającego ergotaminę powinny upłynąć co najmniej 24 godziny zanim zostanie podany frowatryptan (patrz punkt 4.3 Przeciwwskazania i punkt 4.5 Interakcje z innymi produktami leczniczymi i inne rodzaje interakcji).

W przypadku zbyt częstego stosowania preparatu (podawanie kolejnych dawek leku przez kilka dni pod rząd, co jest nieprawidłowym stosowaniem produktu), substancja czynna może się kumulować w organizmie, prowadząc do nasilenia działań niepożądanych.

Długotrwałe stosowanie jakichkolwiek leków przeciwbólowych może spowodować nasilenie bólu głowy. Jeżeli u pacjenta występuje lub jest podejrzewana taka przyczyna bólu głowy, powinien on odstawić lek i zasięgnąć porady lekarza. U pacjentów, u których występują częste lub codzienne bóle głowy pomimo (lub z powodu) regularnego stosowania leków przeciw tym bólom, należy rozważyć rozpoznanie bólu głowy zależnego od ciągłego stosowania leków.

Nie należy przyjmować dawki frowatryptanu większej niż zalecana.

Ten lek zawiera laktozę, dlatego pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi chorobami, takimi jak: nietolerancja galaktozy, niedobór laktazy Lappa oraz zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy, nie powinni stosować tego leku.

Działania niepożądane tryptanów (agonistów receptorów 5HT) mogą występować częściej u osób przyjmujących jednocześnie preparaty ziołowe, zawierające ziele dziurawca (Hypericum perforatum).

Migard - przedawkowanie

Dane dotyczące przedawkowania frowatryptanu w postaci tabletek są ograniczone. Maksymalna pojedyncza dawka podana mężczyznom i kobietom z migreną wynosiła 40 mg (16 razy większa niż zalecana dawka 2,5 mg) a maksymalna pojedyncza dawka podana zdrowemu mężczyźnie wynosiła 100 mg (40 razy większa niż zalecana dawka). Obie dawki nie były kojarzone z wystąpieniem działań niepożądanych innych niż te wymienione w punkcie 4.8. Jednakże, po wprowadzeniu produktu do obrotu odnotowano jeden przypadek ciężkiego skurczu naczyń wieńcowych po przyjęciu 4-krotnie większej

dawki niż zalecana przez kolejne 3 dni u pacjenta stosującego zapobiegawcze leczenie przeciwmigrenowe trójpierścieniowym lekiem przeciwdepresyjnym. Pacjent powrócił do zdrowia.

Nie ma swoistego antidotum na frowatryptan. Okres półtrwania w fazie eliminacji frowatryptanu wynosi około 26 godzin (patrz punkt 5.2.Właściwości farmakokinetyczne).

Wpływ hemodializy lub dializy otrzewnowej na stężenia frowatryptanu w osoczu jest nieznany.

Leczenie

W przypadku przedawkowania frowatryptanu, pacjenta należy uważnie kontrolować przez co najmniej 48 godzin i stosować niezbędne leczenie wspomagające.

Migard - przeciwwskazania

- Nadwrażliwość na frowatryptan lub którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1.

- Pacjenci z przebytym zawałem mięśnia sercowego, chorobą niedokrwienną serca, skurczem naczyń wieńcowych (np. angina Prinzmetala), chorobą naczyń obwodowych oraz pacjenci,

u których występują objawy podmiotowe lub przedmiotowe typowe dla choroby niedokrwiennej serca.

- Umiarkowanie ciężkie lub ciężkie nadciśnienie tętnicze, niekontrolowane łagodne nadciśnienie tętnicze.

- Udar mózgu lub przemijający napad niedokrwienny (ang. TIA - transient ischaemic attack) w wywiadzie.

- Ciężkie zaburzenia czynności wątroby (stopień C wg Child-Pugh).

- Jednoczesne podawanie frowatryptanu i ergotaminy lub pochodnych ergotaminy (w tym metyzergidu) lub innych agonistów receptora 5-hydroksytryptaminy (5-HT1).

Migard - działania niepożądane

Frowatryptan podawano ponad 2700 pacjentom w zalecanej dawce 2,5 mg. Najczęstsze działania niepożądane (< 10%) obejmowały zawroty głowy, zmęczenie, parestezje, ból głowy, zaczerwienienie skóry i uderzenia gorąca. Działania niepożądane zgłaszane w badaniach klinicznych, w których stosowano frowatryptan, miały charakter przemijający, zazwyczaj były łagodne do umiarkowanych i ustępowały samoistnie. Niektóre z objawów zgłaszanych jako działania niepożądane mogą być objawami towarzyszącymi migrenie.

Poniżej zamieszczona tabela zawiera wszystkie działania niepożądane, które uznano za związane z leczeniem frowatryptanem w dawce 2,5 mg i które występowały częściej w grupie pacjentów przyjmujących lek niż w grupie przyjmującej placebo, w czterech badaniach klinicznych kontrolowanych placebo. Zamieszczono je według zmniejszającej się częstości występowania i według układów i narządów organizmu. Działania niepożądane odnotowane po wprowadzeniu produktu do obrotu zostały oznaczone gwiazdką.

-Klasyfikacja układów i narządów

Bardzo często > = 1/10

Często > =1/100 < 1/10

Niezbyt często > =1/1000 < 1/100

Rzadko > =1/10 000 < 1/1000

Częstość nie znana (nie może zostać określona na podstawie dostępnych danych)

Zaburzenia krwi i układu chłonnego

     

Limfadenopatia

 

Zaburzenia układu immunologicznego

       

Reakcje

nadwrażliwości* (w tym zaburzenia skórne, obrzęk naczynioruchowy i anafilasja

Zaburzenia metabolizmu i odżywiania

   

Odwodnienie

Hipoglikemia

 

Zaburzenia psychiczne

   

Lęk, bezsenność, stan splątania,

nieprawidłowe marzenia senne,

 

 

     

nerwowość, pobudzenie, depresja, depersonalizacja

zaburzenia osobowości

 

Zaburzenia układu nerwowego

 

Zawroty głowy, parestezje, ból głowy, senność, zaburzenia czucia, osłabienie czucia

Zaburzenia smaku, drżenia, zaburzenia uwagi, letarg, nadwrażliwość czuciowa, sedacja zawroty głowy, mimowolne skurcze mięśni

Niepamięć, nadmierne napięcie mięśni, obniżone napięcie mięśni, obniżenie odruchów, zaburzenia ruchowe

 

Zaburzenia oka

 

Zaburzenia wzroku

Ból oka,

podrażnienie oka, światłowstręt

Ślepota nocna

 

Zaburzenia ucha i błędnika

   

Szum w uszach, ból ucha,

Dyskomfort w obrębie ucha, zaburzenia dotyczące ucha, świąd ucha, niedosłuch

 

Zaburzenia serca

   

Kołatania, tachykardia

Bradykardia

Zawał mięśnia sercowego, skurcz tętnic wieńcowych*

Zaburzenia naczyniowe

 

Zaczerwienienie

Uczucie zimna obwodowych częściach kończyn, nadciśnienie

   

Zaburzenia oddechowe, klatki piersiowej i śródpiersia

 

Uczucie ściskania w gardle

Nieżyt nosa, zapalenie zatok, ból gardła i krtani,

Krwawienie z nosa,

czkawka,

hiperwentylacja,

zaburzenia

oddechowe,

podrażnienie gardła

 

Zaburzenia żołądka i jelit

 

Nudności, suchość błony śluzowej jamy ustnej, dyspepsja, ból brzucha

Biegunka, dysfagia, wzdęcia, dyskomfort żołądka, uczucie pełności w jamie brzusznej

Zaparcia, czkawka, choroba refleksowa przełyku, zespół jelita drażliwego, pęcherze na wargach, ból warg, skurcz przełyku, pęcherze na błonie śluzowej jamy ustnej, wrzód trawienny, ból ślinianek, zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, ból zęba

 

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej

 

Nasilone pocenie się

Świąd

Rumień, piloerekcja, plamica, pokrzywka

 

Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe i

   

Sztywność, ból mięśni i kości, ból kończyn, ból

   
             

 

tkanki łącznej

 

pleców, ból stawów

   

Zaburzenia nerek i dróg moczowych

   

Częstomocz wielomocz

Oddawanie moczu w nocy, ból w okolicy nerek,

 

Zaburzenia układu rozrodczego i piersi

     

Tkliwość piersi

 

Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania

 

Zmęczenie, dyskomfort w klatce piersiowej

Ból w klatce piersiowej, uczucie gorąca, nietolerancja temperatury, ból, astenia, pragnienie, powolność ruchów, uczucie przypływu energii, złe samopoczucie

Gorączka

 

Badania diagnostyczne

     

Wzrost stężenia bilirubiny we krwi, zmniejszenie stężenia wapnia we krwi,

nieprawidłowy wynik badania moczu

 

Urazy, zatrucia i powikłania po zabiegach

     

Samookaleczenie, np. ugryzienia

 

W dwóch długoterminowych otwartych badaniach klinicznych obserwowane działania nie były różne od wymienionych powyżej.

Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych

Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działań

niepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowania

produktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszać wszelkie

podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem Departamentu Monitorowania Niepożądanych

Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i

Produktów Biobójczych

Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa

Tel.: + 48 22 49 21 301

Faks: + 48 22 49 21 309

e-mail: ndl@urpl.gov.pl.

Migard - ciąża i karmienie piersią

Ciąża

Brak jest danych lub dostępne dane dotyczące stosowania frowatryptanu u kobiet w ciąży są ograniczone. Badania przeprowadzone na zwierzętach wykazały, że lek działa toksycznie na rozród (patrz punkt 5.3 Potencjalne ryzyko stosowania leku u ludzi jest nieznane. Migard nie jest zalecany do stosowania u kobiet w ciąży ani u kobiet w wieku rozrodczym nie stosujących antykoncepcji, chyba że jest to bezwzględnie konieczne.

Karmienie piersią

Nie wiadomo, czy frowatryptan lub jego metabolity przenikają do ludzkiego mleka. Frowatryptan i (lub) jego metabolity przenikają do mleka szczurów w okresie laktacji i osiągają stężenia czterokrotnie większe niż maksymalne stężenia leku we krwi. Nie można wykluczyć ryzyka dla noworodków/niemowląt karmionych piersią.

Nie zaleca się podawania frowatryptanu kobietom karmiącym piersią, chyba że jest to bezwzględnie konieczne. W takim przypadku musi być zachowana 24-godzinna przerwa.

Migard - prowadzenie pojazdów

Nie przeprowadzono żadnych badań dotyczących wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.

Migrena lub leczenie frowatryptanem mogą powodować senność. Należy poradzić pacjentom, aby w czasie napadów migreny i po podaniu frowatryptanu ocenili swoją zdolność do wykonywania złożonych zadań, takich jak kierowanie pojazdem mechanicznym.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Podziel się na Facebooku
    Zapytaj o lek

    za darmo

    • Odpowiedź w 24 godziny
    • Bez żadnych opłat
    • Wykwalifikowani farmaceuci

    farmaceutów jest teraz online

    0/500
    Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

    Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

    Substancja czynna

    Frovatriptanum

    Dostępne opakowania
    Migard

    Migard

    tabletki powlekane - 1 tabl. - 2,5 mg
    MENARINI INTERNATIONAL OPERATIONS LUXEMBOURG S.A.
    Migard

    Migard

    tabletki powlekane - 2 tabl. - 2,5 mg
    MENARINI INTERNATIONAL OPERATIONS LUXEMBOURG S.A.
    Migard

    Migard

    tabletki powlekane - 3 tabl. - 2,5 mg
    MENARINI INTERNATIONAL OPERATIONS LUXEMBOURG S.A.
    Migard

    Migard

    tabletki powlekane - 4 tabl. - 2,5 mg
    MENARINI INTERNATIONAL OPERATIONS LUXEMBOURG S.A.
    Migard

    Migard

    tabletki powlekane - 6 tabl. - 2,5 mg
    MENARINI INTERNATIONAL OPERATIONS LUXEMBOURG S.A.
    Migard

    Migard

    tabletki powlekane - 12 tabl. (2 blist.x 6 szt.) - 2,5 mg
    MENARINI INTERNATIONAL OPERATIONS LUXEMBOURG S.A.
    Powiązane artykuły
    Migrena

    Niesteroidowe leki przeciwzapalne a tryptany w leczeniu migreny

    Niesteroidowe leki przeciwzapalne a tryptany w leczeniu migreny

    Migrena jest jedną z najbardziej popularnych chorób na świecie. Częściej dotyka kobiety niż mężczyzn. Niestety jej leczenie polega na łagodzeniu bólu i zmniejszaniu częstotliwości ataków. Na rynku pojawiają się wciąż nowe leki, które mają za zadanie szybciej...

    Objawy depresji - rozpoznanie i leczenie

    Przewlekły ból głowy a depresja

    Przewlekły ból głowy a depresja

    Depresja i ból głowy należą do najczęstszych przyczyn cierpienia psychicznego i fizycznego oraz wykazują między sobą wiele zależności. Autorem pierwszych opisów dolegliwości bólowych w przebiegu depresji był już Hipokrates. Ból a depresja Coraz więcej...

    Migrena

    3 fakty i mity o migrenie

    3 fakty i mity o migrenie

    Z migreną nie da się wygrać? Cierpią na nią głównie kobiety? Czy zwykły ból głowy może przerodzić się w migrenę? Poznaj najpopularniejsze fakty i mity o migrenie. Migrena jest chorobą, której przebieg jest bardzo indywidualny. Niekiedy ból jest...

    Leki i suplementy

    Divascan - właściwości, stosowanie, skutki uboczne, zamienniki

    Divascan - właściwości, stosowanie, skutki uboczne, zamienniki

    Divascan jest lekiem przeciwmigrenowym, stosowanym w neurologii. W swoim składzie zawiera iprazochrom, który zapobiega zaburzeniom metabolicznym występującym miejscowo w procesie patomechanizmu wspomnianej powyżej migreny. Divascan jest lekiem dostępnym...

    Ból głowy - przyczyny, objawy, leczenie

    Leczenie bólu głowy bez leków - to możliwe!

    Leczenie bólu głowy bez leków - to możliwe!

    Ból głowy jest jedną z najczęstszych dolegliwości na świecie. Kiedy nas dopada, najchętniej sięgamy po tabletkę, aby jak najszybciej przynieść sobie ulgę. Ale tym samym uodparniamy się na działanie leku, a ponadto obciążamy żołądek. Ból możemy pokonać...

    Migrena

    Czym jest kwas tolfenamowy i jakie ma działanie?

    Czym jest kwas tolfenamowy i jakie ma działanie?

    Kwas tolfenamowy to unikalna i sprawdzona substancja, którą specjaliści polecają pacjentom cierpiącym z powodu migreny. Leczenie migreny kwasem tolfenamowym jest jedną z efektywniejszych metod ze względu na właściwości tej substancji. Działanie preparatu...

    Migrena

    Powikłania migreny

    Powikłania migreny

    Z danych statystycznych przedstawionych przez WHO wynika, że na migrenę cierpi aż 11 proc. populacji na świecie, z czego większość stanowią kobiety1. Już dzieci w wieku 9 lat mogą jej doświadczać, a u zdecydowanej większości (dziewięć na dziesięć przypadków)...

    Migrena

    Zachowaj kontrolę nad migreną

    Zachowaj kontrolę nad migreną

    Artykuł sponsorowany Migrena jest chorobą niezwykle rozpowszechnioną, badania epidemiologiczne oceniają jej częstość na około 10-15 proc. populacji. Jest więc najczęstszą chorobą neurologiczną i jedną z częstszych przewlekłch chorób człowieka1. Migrena...