Miacalcic Nasal 200

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
aerozol do nosa
Dawka
200 j.m./daw. (/doz.)
Ilość
14 daw.
Typ
Na receptę Rp
Refundacja
Nie
Producent: NOVARTIS PHARMA GMBH

Miacalcic Nasal 200 - Interakcje

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:

Zobacz wszystkie »

Pytania do farmaceuty

Nikt nie zadał jeszcze żadnych pytań dotyczących tego preparatu. Możesz zadać bezpłatne pytanie farmaceucie. Napisz własne pytanie lub wybierz jedno z poniższych:

Miacalcic Nasal 200 - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Miacalcic Nasal 200 - opis

Leczenie osteoporozy pomenopauzalnej.

Miacalcic Nasal 200 - skład

Substancją czynną jest: syntetyczna kalcytonina łososiowa (Calcitoninum salmonis).

Jedna odmierzona dawka zawiera 200 j.m. (jednostek międzynarodowych) syntetycznej kalcytoniny łososiowej.

Jedna jednostka międzynarodowa (j.m.) odpowiada około 0,2 mikrograma syntetycznej kalcytoniny łososiowej.

Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

Miacalcic Nasal 200 - dawkowanie

Zaleca się podawanie Miacalcic Nasal 200 naprzemiennie do obydwu otworów nosowych. Zalecana dawka Miacalcic Nasal 200 w leczeniu osteoporozy to 200 j.m. na dobę.

Zaleca się stosowanie produktu leczniczego Miacalcic Nasal 200 z preparatami wapnia i witaminy D w celu zapobiegania postępującej utracie masy kostnej.

Leczenie osteoporozy pomenopauzalnej produktem leczniczym Miacalcic Nasal 200 powinno być długotrwałe (patrz punkt 5.1 „Właściwości farmakodynamiczne”).

Długotrwałe leczenie

U chorych leczonych długotrwale mogą pojawić się przeciwciała przeciw kalcytoninie, jednakże jej skuteczność kliniczna zwykle nie jest przez to zmniejszona. Po przerwie w leczeniu, odpowiedź terapeutyczna na Miacalcic Nasal 200 powraca.

Stosowanie u dzieci

Brak jest wystarczających danych potwierdzających zasadność stosowania kalcytoniny łososiowej w schorzeniach, którym towarzyszy osteoporoza u dzieci. W związku z tym nie zaleca się stosowania kalcytoniny łososiowej u dzieci w wieku od 0 do 18 lat.

Stosowanie u pacjentów w podeszłym wieku / w specjalnych grupach pacjentów Rozległe doświadczenie w stosowaniu produktu leczniczego Miacalcic Nasal 200 u osób w podeszłym wieku nie wykazało dowodów na zmniejszenie tolerancji leku lub konieczność zmiany dawkowania. Dotyczy to również pacjentów z zaburzeniem czynności nerek lub wątroby, chociaż nie przeprowadzono ukierunkowanych badań w tych grupach pacjentów.

Miacalcic Nasal 200 - środki ostrożności

Ponieważ kalcytonina łososiowa jest peptydem, istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia uogólnionych reakcji alergicznych i reakcji typu alergicznego, włączając w to pojedyncze przypadki wstrząsu anafilaktycznego, które odnotowano u pacjentów otrzymujących Miacalcic Nasal 200. U pacjentów, u których podejrzewa się nadwrażliwość na kalcytoninę łososiową, należy rozważyć celowość wykonania testów skórnych za pomocą rozcieńczonego, jałowego roztworu z ampułek Miacalcic, przed rozpoczęciem leczenia produktem leczniczym Miacalcic Nasal 200.

Miacalcic Nasal 200 - przedawkowanie

Stwierdzono, że nudności, wymioty, zaczerwienienie twarzy i zawroty głowy zależą od wielkości dawki przy pozajelitowym podawaniu produktu leczniczego Miacalcic. Można oczekiwać, że takie same objawy mogą wystąpić przy przedawkowaniu produktu leczniczego Miacalcic Nasal 200.

Jednak podawanie produktu leczniczego Miacalcic Nasal 200 w dawce pojedynczej do 1600 j.m. i w dawce do 800 j.m. na dobę przez trzy dni, nie powodowało żadnych poważnych działań niepożądanych. Odnotowano pojedyncze przypadki przedawkowania. Przedawkowanie leczy się objawowo.

Miacalcic Nasal 200 - przeciwwskazania

Znana nadwrażliwość na syntetyczną kalcytoninę łososiową lub którąkolwiek z substancji pomocniczych (patrz punkt 4.4 „Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania”, 4.8

„Działania niepożądane” oraz 6.1 „Wykaz substancji pomocniczych”).

Miacalcic Nasal 200 - działania niepożądane

Miejscowe działania niepożądane są zazwyczaj łagodne (w 80% przypadków) i tylko w mniej niż 5% przypadków wymagają przerwania stosowania produktu leczniczego.

Działania niepożądane (Tabela 1) pogrupowano pod względem częstości występowania, rozpoczynając od najczęściej występujących, w następujący sposób: bardzo często (≥1/10); często (≥1/100 do < 1/10); niezbyt często (≥1/1 000 do < 1/100); rzadko (≥1/10

000 do < 1/1 000); bardzo rzadko (< 1/10 000), łącznie z pojedynczymi przypadkami.

Tabela 1

Zaburzenia układu immunologicznego

Rzadko: Nadwrażliwość.

Bardzo rzadko: Reakcje anafilaktyczne i rzekomoanafilaktyczne, wstrząs anafilaktyczny.

Zaburzenia układu nerwowego:

Często: Ból głowy, zawroty głowy, zaburzenia smaku.

Zaburzenia oka:

Niezbyt często: Zaburzenia widzenia. Zaburzenia naczyniowe:

Często: Nagłe zaczerwienienie twarzy. Niezbyt często: Nadciśnienie.

Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia

Bardzo często: Nieprzyjemne odczucia w obrębie nosa, przekrwienie błony śluzowej nosa, obrzęk błony śluzowej nosa, kichanie, nieżyt nosa, suchość śluzówek nosa, alergiczny nieżyt nosa, podrażnienie nosa, nieprzyjemny zapach z nosa, rumień śluzówki nosa, otarcie śluzówki nosa.

Często: Krwawienie z nosa, zapalenie zatok, nieżyt wrzodziejący, zapalenie

gardła.

Niezbyt często: Kaszel.

Zaburzenia żołądka i jelit:

Często: Nudności, biegunka, ból brzucha. Niezbyt często: Wymioty.

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej:

Rzadko: Wysypka uogólniona.

Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe i tkanki łącznej

Często: Bóle stawów.

Niezbyt często: Bóle mięśniowo-szkieletowe.

Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania:

Często: Zmęczenie.

Niezbyt często: Objawy grypopodobne, obrzęk (twarzy, kończyn i uogólniony).

Rzadko: Świąd.

Działania niepożądane odnotowane na podstawie spontanicznych zgłoszeń oraz danych literaturowych (częstość nieznana)

Następujące działanie niepożądane zidentyfikowano na podstawie zgłoszeń odnotowanych po wprowadzeniu produktu do obrotu oraz na podstawie przeglądu literaturowego. Ze względu na fakt, że działanie to zgłoszono dobrowolnie w populacji o nieokreślonej wielkości, nie jest możliwe wiarygodne oszacowanie częstości jego występowania, dlatego częstość sklasyfikowano jako nieznaną.

Zaburzenia układu nerwowego: drżenie.

Miacalcic Nasal 200 - ciąża i karmienie piersią

Ciąża

Nie zaleca się podawania produktu leczniczego Miacalcic Nasal 200 kobietom ciężarnym, ponieważ nie przeprowadzono badań u kobiet w ciąży. Jednakże badania na zwierzętach wykazały, że kalcytonina łososiowa nie wykazuje działania embriotoksycznego ani teratogennego. Okazało się, że kalcytonina łososiowa nie przenika przez barierę łożyskową u zwierząt.

Karmienie piersią

Nie wiadomo, czy kalcytonina łososiowa jest wydzielana do mleka kobiet, ponieważ nie przeprowadzono badań u kobiet karmiących piersią. Nie zaleca się karmienia piersią w czasie stosowania produktu leczniczego Miacalcic Nasal 200.

Miacalcic Nasal 200 - prowadzenie pojazdów

Nie przeprowadzono badań nad wpływem produktu leczniczego Miacalcic Nasal 200 na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Miacalcic może powodować zmęczenie, zawroty głowy oraz zaburzenia widzenia (patrz punkt 4.8 „Działania niepożądane”), które mogą spowolnić reakcje pacjenta. Należy zatem ostrzec pacjenta o możliwości wystąpienia tych działań niepożądanych. W przypadku ich wystąpienia nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Calcitoninum salmonis

  Kalcytonina łososiowa to substancja lecznicza o charakterze hormonu polipeptydowego o działaniu przeciw osteoporozie. Uzyskiwana jest z łososi. Stosuje się ją w osteoporozie pierwotnej i wtórnej, bólach kości, chorobie Pageta, przełomie hiperkalcemicznym i hpiperkalcemii przewlekłej. Stosuje się ją w postaci roztworu do wstrzykiwań lub aerozolu do nosa. Działa poprzez hamowanie aktywności komórek kościogubnych (osteoklastów), a w początkowej fazie także przez aktywację komórek kościotwórczych (osteoblastów).

  Dostępne opakowania
  Miacalcic Nasal 200

  Miacalcic Nasal 200

  aerozol do nosa - 14 daw. - 200 j.m./daw. (/doz.)
  NOVARTIS PHARMA GMBH
  Powiązane artykuły
  Osteoporoza - klasyfikacja, diagnostyka, profilaktyka, leczenie

  Osteoporoza wtórna

  Osteoporoza wtórna

  Osteoporoza wtórna to rodzaj osteoporozy, który pojawia się jako powikłanie stanu chorobowego lub następstwo pewnego stylu życia. Leczenie osteoporozy wtórnej niekiedy stanowi dla lekarzy duże wyzwanie - konieczne jest bowiem leczenie choroby wywołującej...

  Zabiegi

  Kyfoplastyka balonowa

  Kyfoplastyka balonowa

  Kyfoplastyka balonowa jest to metoda zabiegowego leczenia złamań trzonów kręgowych powstałych w wyniku osteoporozy, procesu nowotworowego czy urazów. Technika ta jest bezpieczna, małoinwazyjna, a przy tym skutecznie poprawia jakość życia pacjentów z tego...

  Osteoporoza - klasyfikacja, diagnostyka, profilaktyka, leczenie

  Osteoporoza (prezentacja edukacyjna)

  Osteoporoza (prezentacja edukacyjna)

  Osteoporoza - co to jest? Co to jest osteoporoza? Osteoporoza to choroba układu kostnego, charakteryzująca się niską masą kości i upośledzoną mikroarchitekturą tkanki kostnej, co prowadzi do jej zwiększonej łamliwości i podatności na złamania. Osteoporoza...

  Zdrowie

  Wczesna diagnoza osteoporozy poprawia rokowanie

  Wczesna diagnoza osteoporozy poprawia rokowanie

  **Osteoporoza to choroba kości, która jest jedną z najczęstszych przyczyn niepełnosprawności w podeszłym wieku. U kobiet jest diagnozowana znaczenie częściej niż u mężczyzn. W Polsce zmaga się z nią blisko 2 mln osób po 50. roku życia. To jednak niepełne...

  Osteoporoza - klasyfikacja, diagnostyka, profilaktyka, leczenie

  Badania na osteoporozę

  Badania na osteoporozę

  Osteoporoza to choroba, która charakteryzuje się ubytkiem masy kostnej i osłabieniem przestrzennej struktury kości. Jej bezpośrednią przyczyną jest spadek ilości wapnia w kościach. Niełatwo się zorientować, że tkanka kostna zaczyna słabnąć. O osteoporozie...

  Ortopedia i reumatologia

  Osteomalacja - czym jest, objawy i leczenie

  Osteomalacja - czym jest, objawy i leczenie

  Osteomalacja jest bardzo poważną chorobą układu kostnego, która najczęściej dotyka osób w wieku dorosłym. Innym określeniem dla tego schorzenia jest rozmiękanie kości. Dlaczego osteomalacja to rozmiękanie? Ponieważ jest to schorzenie polegające na znacznym...

  Osteoporoza - klasyfikacja, diagnostyka, profilaktyka, leczenie

  Diagnostyka osteoporozy

  Diagnostyka osteoporozy

  Według wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) rozpoznanie osteoporozy możemy postawić na podstawie: złamania niskoenergetycznego bez względu na BMD (czyli gęstość mineralną kości którą można zmierzyć w badaniu jakim jest densytometria) oraz zmniejszonej...

  Newsy

  Nowe odkrycie w dziedzinie ortopedii

  Nowe odkrycie w dziedzinie ortopedii

  Zmniejszona gęstość kości (osteoporoza), brachydaktylia i inne wady układu kostnego - to cel badań naukowców z Uniwersytetu Penn State. Badacze opisali proteinę Spop, która ma wpływ na wzrost i rozwój kości. Jej odkrycie to nowa szansa dla diagnostyki...

  Leki i suplementy

  Maść nitroglicerynowa na ukąszenie węża

  Maść nitroglicerynowa na ukąszenie węża

  Australijscy naukowcy opublikowali w piśmie „Nature Medicine" wyniki badań, które wskazują, iż zastosowanie maści nitroglicerynowej na ukąszenie jadowitego węża zwiększa szanse na przeżycie. Działanie maści nitroglicerynowej Szacuje się, że każdego...