Medox

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
syrop
Dawka
0,015 g/5ml
Ilość
100 ml (butelka)
Typ
Bez recepty
Refundacja
Nie
Producent: ZENTIVA K.S.

Medox - Interakcje

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:

Zobacz wszystkie »

Pytania do farmaceuty

Nikt nie zadał jeszcze żadnych pytań dotyczących tego preparatu. Możesz zadać bezpłatne pytanie farmaceucie. Napisz własne pytanie lub wybierz jedno z poniższych:

Medox - ulotka preparatu

Medox - opis

Ostre i przewlekłe choroby płuc i oskrzeli przebiegające z utrudnieniem odkrztuszania lepkiej wydzieliny w drogach oddechowych.

Medox - skład

5 ml syropu zawiera 15 mg ambroksolu chlorowodorku (Ambroxoli hydrochloridum).

Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

Medox - dawkowanie

Dobowa dawka lecznicza wynosi od 1,2 mg do 1,6 mg/kg mc. Syrop należy podawać w 2 do 3 dawkach podzielonych, najlepiej podczas posiłku. Należy popić dużą ilością płynu.

Dzieci w wieku poniżej 2 lat: 2,5 ml syropu dwa razy na dobę. Dzieci w wieku od 2 do 6 lat: 2,5 ml syropu trzy razy na dobę. Dzieci w wieku od 6 do 12 lat: 5 ml syropu dwa lub trzy razy na dobę.

Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat: 10 ml syropu trzy razy na dobę przez pierwsze 2 do 3 dni, następnie dawkę można zmniejszyć do 5 ml syropu trzy razy na dobę.

Dawkę należy odmierzyć korzystając z dołączonej łyżeczki miarowej o pojemności 5 ml z podziałką skalibrowaną 1 (1,25 ml) i 1/2 (2,5 ml). Przed podaniem, należy energicznie wstrząsnąć butelką, aby zlikwidować osad z miodu, który może tworzyć się na dnie butelki.

Podczas leczenia ambroksolem należy pić dużo płynów, aby ułatwić wydzielanie i rozrzedzanie śluzu zalegającego w drogach oddechowych.

Czas leczenia zależy od rodzaju, nasilenia objawów i postępu choroby.

Medox - środki ostrożności

Należy zachować ostrożność u pacjentów z chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy, z niewydolnością wątroby lub nerek, z osłabionym odruchem kaszlowym lub zaburzeniami oczyszczania rzęskowego oskrzeli, ze względu na możliwość zalegania wydzieliny.

U pacjentów z astmą oskrzelową ambroksol może początkowo nasilać kaszel.

Produktu nie należy stosować bezpośrednio przed snem.

Produkt zawiera cukier - 0,135 g w 5 ml syropu. U pacjentów z cukrzycą należy rozważyć dostosowanie dawki innych stosowanych leków, np. insuliny.

Produkt zawiera 1% miodu. Należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów z alergią pyłkową (katar sienny), ponieważ u tych pacjentów często występuje także alergia na miód.

Produkt zawiera sacharynę sodową i sorbitol. Produkt nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy.

Ze względu na zawartość glicerolu mogą wystąpić bóle głowy, zaburzenia żołądkowe i biegunka.

Medox - przedawkowanie

W przypadku przedawkowania ambroksolu mogą wystąpić następujące objawy: nudności, zmęczenie, nadmierne wydzielanie śluzu w drogach oddechowych. Należy wdrożyć leczenie objawowe.

Medox - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na ambroksol lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Medox - działania niepożądane

Ambroksol jest zwykle dobrze tolerowany.

Ambroksol może powodować wystąpienie poniższych działań niepożądanych [wymienione według klasyfikacji MedDRA zgodnie z następującą częstością występowania: bardzo często (> =1/10), często (> =1/100, < 1/10), niezbyt często (> =1/1 000, < 1/100), rzadko (> =1/10 000, < 1/1 000), bardzo rzadko (< 1/10 000), częstość nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych)].

Klasyfikacja układów i narządów MedDRA

Częstość występowania

Działanie niepożądane

Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia

niezbyt często

nieżyt nosa

Zaburzenia żołądka i jelit

często

ślinotok

niezbyt często

nudności, wymioty, zgaga, niestrawność, zaparcia, suchość w jamie ustnej, biegunka

Zaburzenia nerek i dróg moczowych

często

bolesne lub utrudnione oddawanie moczu

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej

często

świąd

Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania

niezbyt często

zmęczenie

Zaburzenia układu immunologicznego

rzadko

reakcje alergiczne (wysypka skórna, pokrzywka, obrzęk twarzy, duszność, podwyższenie temperatury ciała, dreszcze)

Medox - ciąża i karmienie piersią

Badania przedkliniczne oraz doświadczenie kliniczne u kobiet po 28. tygodniu ciąży nie wykazały żadnych działań niepożądanych występujących w okresie ciąży. Pomimo to, należy zachować ostrożność stosując produkt w okresie ciąży, zwłaszcza w pierwszym trymestrze. Ambroksol przenika przez barierę łożyskową. W okresie ciąży produkt można stosować jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności.

Ambroksol przenika do mleka matek. Należy zachować ostrożność podczas stosowania produktu w okresie karmienia piersią.

Medox - prowadzenie pojazdów

Nie ma wpływu.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Medox - Zamienniki

Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Ambroxoli hydrochloridum

  Substancja mukolityczna i sekretolityczna, której funkcja polega na zmniejszaniu lepkości wydzieliny oskrzelowej i zwiększaniu jej ilości. Dzięki niej zwiększa się ruchliwość rzęsek i przyspiesza transport śluzowo-rzęskowy. Zwiększa wydzielanie surfaktantu, ułatwia usuwanie wydzieliny z górnych dróg oddechowych, usprawnia drożność oskrzeli oraz łagodzi kaszel. Stosowana jest w schorzeniach z utrudnionym usuwaniem lepkiej wydzieliny z dróg oddechowych (ostre i przewlekłe zapalenie oskrzeli, zapalenie nosa i gardła, mukowiscydoza).

  Dostępne opakowania
  Medox

  Medox

  syrop - 100 ml (butelka) - 0,015 g/5ml
  ZENTIVA K.S.