Ambrotaxer
zobacz opinie o produkcie »
- Cena
- -
- Forma
- syrop
- Dawka
- 0,015 g/5ml
- Ilość
- 100 ml (butelka)
- Typ
- Bez recepty
- Refundacja
- Nie
Producent: SOPHARMA WARSZAWA SP. Z O.O.
Ambrotaxer - Interakcje
Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:
Zobacz wszystkie »Pytania do farmaceuty
Nikt nie zadał jeszcze żadnych pytań dotyczących tego preparatu. Możesz zadać bezpłatne pytanie farmaceucie. Napisz własne pytanie lub wybierz jedno z poniższych:
Ambrotaxer - ulotka preparatu
Ambrotaxer - opis
Ostre i przewlekłe choroby dróg oddechowych przebiegające z zaleganiem lepkiej, śluzowej wydzieliny i utrudnieniem jej wykrztuszania.
Ambrotaxer - skład
5 ml syropu zawiera 15 mgambroksolu chlorowodorku .
Substancje pomocnicze:
5 ml syropu zawiera: sorbitol 1750 mg, metylu parahydroksybenzoesan 5 mg, propylu parahydroksybenzoesan 1 mg, glikol propylenowy 100 mg.
Ambrotaxer - dawkowanie
Sposób podawania:
Syrop Ambrotaxer należy przyjmować doustnie, w trakcie posiłków.
Dawkowanie:
Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat
Leczenie w ostrych chorobach lub początkowe leczenie w przewlekłych chorobach należy rozpoczynać od dawki 60 mg (20 ml syropu) 2 razy na dobę przez pierwsze 2 – 3 dni, a następnie dawkę można zmniejszyć o połowę – do 30 mg (10 ml) 2 razy na dobę. Maksymalna dawka dobowa to 120 mg.
Dzieci
- w wieku od 6 do 12 lat – 15 mg (5 ml) 2 do 3 razy na dobę;
- w wieku od 2 do 6 lat – 7,5 mg (2,5 ml) 3 razy na dobę;
- w wieku od 1 do 2 lat – 7,5 mg (2,5 ml) 2 razy na dobę;
- w 1 roku życia – produkt leczniczy nie jest zalecany;
Czas trwania leczenia – Bez konsultacji lekarskiej nie należy stosować tego produktu leczniczego dłużej niż przez 4 - 5 dni.
Ambrotaxer - środki ostrożności
• Ambroksol należy podawać z zachowaniem ostrożności osobom z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby lub z zaburzeniami czynności nerek. W takich przypadkach należy zmniejszyć dawkę leku (połowa zalecanej dawki), a czas trwania leczenia nie powinien przekraczać 4 – 5 dni.
• W ciężkiej niewydolności nerek należy brać pod uwagę możliwość kumulacji metabolitów ambroksolu, które powstały w wątrobie.
• Jeżeli po 4 - 5 dniach stosowania produktu Ambrotaxer stan pacjenta nie ulegnie poprawie lub pogorszy się, konieczna jest ponowna ocena leczenia.
• Podczas stosowania produktów leczniczych o działaniu wykrztuśnym, takich jak chlorowodorek ambroksolu, bardzo rzadko opisywano występowanie ciężkich reakcji skórnych, takich jak zespół Stevensa-Johnsona i zespół Lyella. Większość przypadków można wyjaśnić ciężkim przebiegiem choroby podstawowej pacjenta i (lub) jednoczesnym stosowaniem leków. Ponadto we wczesnej fazie zespołu Stevensa-Johnsona i zespołu Lyella u pacjentów mogą wystąpić wczesne, nieswoiste objawy jak w grypie (np. gorączka, bóle mięśni i stawów, katar, kaszel, ból gardła). Możliwe jest, że pacjenci wprowadzeni w błąd przez te objawy rozpoczynają leczenie objawowe z zastosowaniem leków przeciwkaszlowych i przeciw przeziębieniu. Z tego powodu w razie wystąpienia nowych zmian na skórze lub błonach śluzowych, pacjent powinien niezwłocznie zgłosić się do lekarza i przerwać stosowanie ambroksolu.
• Ze względu na możliwość gromadzenia się wydzieliny oskrzelowej, należy zachować ostrożność podczas stosowania produktu leczniczego Ambrotaxer u pacjentów z zaburzeniami transportu śluzowo-rzęskowego w oskrzelach i dużą ilością wydzieliny (np. w rzadko występującym zespole nieruchomych rzęsek).
• W związku z tym, że leki mukolityczne mogą uszkadzać błonę śluzową żołądka, ambroksol należy stosować ostrożnie u pacjentów z chorobą wrzodową żołądka i (lub) dwunastnicy w wywiadzie.
• 5 ml syropu Ambrotaxer zawiera 1,75 g sorbitolu. Pacjenci z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy nie powinni przyjmować tego produktu leczniczego. Produkt może mieć lekkie działanie przeczyszczające. Wartość kaloryczna sorbitolu wynosi 2,6 kcal/g.
• Syrop Ambrotaxer zawiera metylu parahydroksybenzoesan i propylu parahydroksybenzoesan, które mogą powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego).
• Syrop Ambrotaxer zawiera także glikol propylenowy, który może powodować objawy jak po spożyciu alkoholu.
Ambrotaxer - przedawkowanie
Dotychczas nie zgłoszono specyficznych objawów przedawkowania u ludzi.
W pojedynczych przypadkach przedawkowania i (lub) niewłaściwego stosowania produktu leczniczego występowały objawy odpowiadające znanym działaniom niepożądanym występującym w przypadku podawania zalecanych dawek i w związku z tym może być konieczne leczenie objawowe.
Ambrotaxer - przeciwwskazania
Nadwrażliwość na ambroksolu chlorowodorek lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.
Ambrotaxer - działania niepożądane
Działania niepożądane pogrupowano według klasyfikacji układów i narządów, używając następującej konwencji:
bardzo często (≥1/10);
często (≥1/100 do < 1/10);
niezbyt często (≥1/1 000 do < 1/100);
rzadko (≥1/10 000 do < 1/1 000);
bardzo rzadko (< 1/10 000);
nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych)
Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia:
Niezbyt często: suchość błony śluzowej jamy ustnej
Częstość nieznana : suchość w gardle
Zaburzenia układu nerwowego:
Często: zaburzenia smaku
Zaburzenia żołądka i jelit:
Często: nudności, hipoestezja (osłabienie czucia) w obrębie jamy ustnej i gardła
Niezbyt często: wymioty, biegunka, dyspepsja, bóle brzucha
Zaburzenia układu immunologicznego:
Rzadko: wysypka skórna, pokrzywka
Częstość nieznana : reakcje anafilaktyczne, w tym wstrząs anafilaktyczny, obrzęk naczynioruchowy, świąd oraz inne objawy nadwrażliwości
Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej:
Bardzo rzadko: ciężkie reakcje skórne, takie jak zespół Stevensa-Johnsona i martwica naskórka.
Ambrotaxer - ciąża i karmienie piersią
Ciąża:
Chlorowodorek ambroksolu przenika przez barierę łożyskową. Badania na zwierzętach nie wykazują bezpośredniego lub pośredniego szkodliwego wpływu na przebieg ciąży, rozwój zarodka/płodu, przebieg porodu lub rozwój po urodzeniu.
Duże doświadczenie kliniczne dotyczące stosowania po 28. tygodniu ciąży nie wykazało szkodliwego wpływu na płód.
Niemniej jednak należy zachować zwykłe środki ostrożności podczas stosowania produktu leczniczego w czasie ciąży. Szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży, nie zaleca się stosowania ambroksolu.
Laktacja:
Chlorowodorek ambroksolu przenika do mleka matki.
Mimo, że nie należy spodziewać się niekorzystnego wpływu na niemowlęta karmione piersią, nie zaleca się stosowania ambroksolu u kobiet karmiących piersią.
Ambrotaxer - prowadzenie pojazdów
Nie ma dowodów na wpływ produktu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Nie przeprowadzono badań dotyczących wpływu ambroksolu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Kategorie preparatu
Ten preparat należy do kategorii:
Ambrotaxer - Zamienniki
Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:
Podziel się na Facebooku
Zapytaj o lek
za darmo
- Odpowiedź w 24 godziny
- Bez żadnych opłat
- Wykwalifikowani farmaceuci
farmaceutów jest teraz online
0/500
Podobne preparaty
-
Kalium sulfoguajacolicum (Rec.)
substancja - 100 g
-
Sulfoguajacolicum (Rec.)
substancja - 250 g
-
Blu Kid
płyn - 150 ml
-
Cholinki Ziołowe malina z vit.C
pastylki do ssania - 8 pastyl.
Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.
Substancja czynna
Ambroxoli hydrochloridum
Substancja mukolityczna i sekretolityczna, której funkcja polega na zmniejszaniu lepkości wydzieliny oskrzelowej i zwiększaniu jej ilości. Dzięki niej zwiększa się ruchliwość rzęsek i przyspiesza transport śluzowo-rzęskowy. Zwiększa wydzielanie surfaktantu, ułatwia usuwanie wydzieliny z górnych dróg oddechowych, usprawnia drożność oskrzeli oraz łagodzi kaszel. Stosowana jest w schorzeniach z utrudnionym usuwaniem lepkiej wydzieliny z dróg oddechowych (ostre i przewlekłe zapalenie oskrzeli, zapalenie nosa i gardła, mukowiscydoza).
Dostępne opakowania
Ambrotaxer
syrop - 100 ml (butelka) - 0,015 g/5ml
SOPHARMA WARSZAWA SP. Z O.O.
SOPHARMA WARSZAWA SP. Z O.O.
Polecane artykuły
Dane zamieszczone w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i poglądowy, powstały przy dołożeniu należytej staranności, w zakresie ich opracowania, niemniej z uwagi na dużą zawartość danych w serwisie, może się zdarzyć wystąpienie błędu. W przypadku zażywania produktów leczniczych wskazane, a w pewnych przypadkach konieczne, jest skontaktowanie się z lekarzem lub farmaceutą. Baza KS-BLOZ nie zastępuje przepisów prawa i decyzji odpowiednich organów, ani specjalistycznej wiedzy lekarzy i farmaceutów. W granicach dopuszczonych prawem, wyłączona zostaje odpowiedzialność (w tym odszkodowawcza) producenta bazy KS-BLOZ za dane zawarte w jej treści. Treść licencji dla osób fizycznych, na korzystanie z Bazy Leków i Środków Ochrony Zdrowia KS-BLOZ, znajdziesz tutaj.
Komentarze