Ambrotaxer

Ambrotaxer
zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
syrop
Dawka
0,015 g/5ml
Ilość
100 ml (butelka)
Typ
Bez recepty
Refundacja
Nie
Producent: SOPHARMA WARSZAWA SP. Z O.O.

Ambrotaxer - Interakcje

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:

Zobacz wszystkie »

Pytania do farmaceuty

Nikt nie zadał jeszcze żadnych pytań dotyczących tego preparatu. Możesz zadać bezpłatne pytanie farmaceucie. Napisz własne pytanie lub wybierz jedno z poniższych:

Ambrotaxer - ulotka preparatu

Ambrotaxer - opis

Ostre i przewlekłe choroby dróg oddechowych przebiegające z zaleganiem lepkiej, śluzowej wydzieliny i utrudnieniem jej wykrztuszania.

Ambrotaxer - skład

5 ml syropu zawiera 15 mgambroksolu chlorowodorku .

Substancje pomocnicze:

5 ml syropu zawiera: sorbitol 1750 mg, metylu parahydroksybenzoesan 5 mg, propylu parahydroksybenzoesan 1 mg, glikol propylenowy 100 mg.

Ambrotaxer - dawkowanie

Sposób podawania:

Syrop Ambrotaxer należy przyjmować doustnie, w trakcie posiłków.

Dawkowanie:

Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat

Leczenie w ostrych chorobach lub początkowe leczenie w przewlekłych chorobach należy rozpoczynać od dawki 60 mg (20 ml syropu) 2 razy na dobę przez pierwsze 2 – 3 dni, a następnie dawkę można zmniejszyć o połowę – do 30 mg (10 ml) 2 razy na dobę. Maksymalna dawka dobowa to 120 mg.

Dzieci

- w wieku od 6 do 12 lat – 15 mg (5 ml) 2 do 3 razy na dobę;

- w wieku od 2 do 6 lat – 7,5 mg (2,5 ml) 3 razy na dobę;

- w wieku od 1 do 2 lat – 7,5 mg (2,5 ml) 2 razy na dobę;

- w 1 roku życia – produkt leczniczy nie jest zalecany;

Czas trwania leczenia – Bez konsultacji lekarskiej nie należy stosować tego produktu leczniczego dłużej niż przez 4 - 5 dni.

Ambrotaxer - środki ostrożności

Ambroksol należy podawać z zachowaniem ostrożności osobom z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby lub z zaburzeniami czynności nerek. W takich przypadkach należy zmniejszyć dawkę leku (połowa zalecanej dawki), a czas trwania leczenia nie powinien przekraczać 4 – 5 dni.

W ciężkiej niewydolności nerek należy brać pod uwagę możliwość kumulacji metabolitów ambroksolu, które powstały w wątrobie.

Jeżeli po 4 - 5 dniach stosowania produktu Ambrotaxer stan pacjenta nie ulegnie poprawie lub pogorszy się, konieczna jest ponowna ocena leczenia.

Podczas stosowania produktów leczniczych o działaniu wykrztuśnym, takich jak chlorowodorek ambroksolu, bardzo rzadko opisywano występowanie ciężkich reakcji skórnych, takich jak zespół Stevensa-Johnsona i zespół Lyella. Większość przypadków można wyjaśnić ciężkim przebiegiem choroby podstawowej pacjenta i (lub) jednoczesnym stosowaniem leków. Ponadto we wczesnej fazie zespołu Stevensa-Johnsona i zespołu Lyella u pacjentów mogą wystąpić wczesne, nieswoiste objawy jak w grypie (np. gorączka, bóle mięśni i stawów, katar, kaszel, ból gardła). Możliwe jest, że pacjenci wprowadzeni w błąd przez te objawy rozpoczynają leczenie objawowe z zastosowaniem leków przeciwkaszlowych i przeciw przeziębieniu. Z tego powodu w razie wystąpienia nowych zmian na skórze lub błonach śluzowych, pacjent powinien niezwłocznie zgłosić się do lekarza i przerwać stosowanie ambroksolu.

Ze względu na możliwość gromadzenia się wydzieliny oskrzelowej, należy zachować ostrożność podczas stosowania produktu leczniczego Ambrotaxer u pacjentów z zaburzeniami transportu śluzowo-rzęskowego w oskrzelach i dużą ilością wydzieliny (np. w rzadko występującym zespole nieruchomych rzęsek).

W związku z tym, że leki mukolityczne mogą uszkadzać błonę śluzową żołądka, ambroksol należy stosować ostrożnie u pacjentów z chorobą wrzodową żołądka i (lub) dwunastnicy w wywiadzie.

5 ml syropu Ambrotaxer zawiera 1,75 g sorbitolu. Pacjenci z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy nie powinni przyjmować tego produktu leczniczego. Produkt może mieć lekkie działanie przeczyszczające. Wartość kaloryczna sorbitolu wynosi 2,6 kcal/g.

Syrop Ambrotaxer zawiera metylu parahydroksybenzoesan i propylu parahydroksybenzoesan, które mogą powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego).

Syrop Ambrotaxer zawiera także glikol propylenowy, który może powodować objawy jak po spożyciu alkoholu.

Ambrotaxer - przedawkowanie

Dotychczas nie zgłoszono specyficznych objawów przedawkowania u ludzi.

W pojedynczych przypadkach przedawkowania i (lub) niewłaściwego stosowania produktu leczniczego występowały objawy odpowiadające znanym działaniom niepożądanym występującym w przypadku podawania zalecanych dawek i w związku z tym może być konieczne leczenie objawowe.

Ambrotaxer - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na ambroksolu chlorowodorek lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Ambrotaxer - działania niepożądane

Działania niepożądane pogrupowano według klasyfikacji układów i narządów, używając następującej konwencji:

bardzo często (≥1/10);

często (≥1/100 do < 1/10);

niezbyt często (≥1/1 000 do < 1/100);

rzadko (≥1/10 000 do < 1/1 000);

bardzo rzadko (< 1/10 000);

nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych)

Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia:

Niezbyt często: suchość błony śluzowej jamy ustnej

Częstość nieznana : suchość w gardle

Zaburzenia układu nerwowego:

Często: zaburzenia smaku

Zaburzenia żołądka i jelit:

Często: nudności, hipoestezja (osłabienie czucia) w obrębie jamy ustnej i gardła

Niezbyt często: wymioty, biegunka, dyspepsja, bóle brzucha

Zaburzenia układu immunologicznego:

Rzadko: wysypka skórna, pokrzywka

Częstość nieznana : reakcje anafilaktyczne, w tym wstrząs anafilaktyczny, obrzęk naczynioruchowy, świąd oraz inne objawy nadwrażliwości

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej:

Bardzo rzadko: ciężkie reakcje skórne, takie jak zespół Stevensa-Johnsona i martwica naskórka.

Ambrotaxer - ciąża i karmienie piersią

Ciąża:

Chlorowodorek ambroksolu przenika przez barierę łożyskową. Badania na zwierzętach nie wykazują bezpośredniego lub pośredniego szkodliwego wpływu na przebieg ciąży, rozwój zarodka/płodu, przebieg porodu lub rozwój po urodzeniu.

Duże doświadczenie kliniczne dotyczące stosowania po 28. tygodniu ciąży nie wykazało szkodliwego wpływu na płód.

Niemniej jednak należy zachować zwykłe środki ostrożności podczas stosowania produktu leczniczego w czasie ciąży. Szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży, nie zaleca się stosowania ambroksolu.

Laktacja:

Chlorowodorek ambroksolu przenika do mleka matki.

Mimo, że nie należy spodziewać się niekorzystnego wpływu na niemowlęta karmione piersią, nie zaleca się stosowania ambroksolu u kobiet karmiących piersią.

Ambrotaxer - prowadzenie pojazdów

Nie ma dowodów na wpływ produktu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Nie przeprowadzono badań dotyczących wpływu ambroksolu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Ambrotaxer - Zamienniki

Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Ambroxoli hydrochloridum

  Substancja mukolityczna i sekretolityczna, której funkcja polega na zmniejszaniu lepkości wydzieliny oskrzelowej i zwiększaniu jej ilości. Dzięki niej zwiększa się ruchliwość rzęsek i przyspiesza transport śluzowo-rzęskowy. Zwiększa wydzielanie surfaktantu, ułatwia usuwanie wydzieliny z górnych dróg oddechowych, usprawnia drożność oskrzeli oraz łagodzi kaszel. Stosowana jest w schorzeniach z utrudnionym usuwaniem lepkiej wydzieliny z dróg oddechowych (ostre i przewlekłe zapalenie oskrzeli, zapalenie nosa i gardła, mukowiscydoza).

  Dostępne opakowania
  Ambrotaxer

  Ambrotaxer

  syrop - 100 ml (butelka) - 0,015 g/5ml
  SOPHARMA WARSZAWA SP. Z O.O.
  Powiązane artykuły
  Leczenie grypy

  Śmiercionośna aspiryna

  Śmiercionośna aspiryna

  Statystyki prowadzone na przestrzeni lat udowadniają, że aspiryna może być przyczyną licznych zgonów w czasie trwania epidemii grypy. Dlatego lekarze ostrzegają przed zażywaniem dużych dawek aspiryny, szczególnie przy trwającej pandemii świńskiej grypy....

  Choroby i dolegliwości

  Co to jest leczenie objawowe?

  Co to jest leczenie objawowe?

  Leczenie objawowe to łagodzenie objawów choroby, a nie usuwanie jej przyczyn. Tę formę leczenia stosuje się, kiedy leczenie przyczynowe niepotrzebnie obciążyłoby organizm, a choroba i tak zostałaby zwalczona przez układ odpornościowy. Leczenie objawowe...

  Choroby i dolegliwości

  Wirusy - charakterystyka, infekcje wirusowe, profilaktyka

  Wirusy - charakterystyka, infekcje wirusowe, profilaktyka

  Wirusy to niewidoczne gołym okiem cząsteczki, które wywołują między innymi przeziębienie, grypę czy choroby układu oddechowego. Wirusy mogą rozprzestrzeniać się drogą kropelkową, płciową, poprzez dotyk lub kontakt z krwią. Niestety nie reagują na działanie...

  Leczenie grypy

  Leki na grypę

  Leki na grypę

  Leki antygrypowe, działające nie tylko objawowo, ale głównie przyczynowo, to leki przeciwwirusowe. Niestety, najczęściej pojawiamy się  u lekarza zbyt późno, by mogły skutecznie zadziałać. Leki przeciwwirusowe, czyli zwalczające wirusy, muszą być podane...

  Leczenie grypy

  Sposoby na grypę i przeziębienie

  Sposoby na grypę i przeziębienie

  Grypa to zakaźna choroba układu oddechowego wywołana przez wirusa grypy, przenoszona drogą kropelkową. Przeziębienie natomiast, to wirusowa lub bakteryjna infekcja górnych dróg oddechowych. Obie choroby posiadają wiele cech charakterystycznych, które...

  Leki i suplementy

  Jakie leki na przeziębienie Polacy kupują najczęściej?

  Jakie leki na przeziębienie Polacy kupują najczęściej?

  Okres jesienno-zimowy to czas zwiększonej zapadalności na przeziębienie i grypę. W tym czasie zdecydowanie częściej sięgamy po leki na grypę i przeziębienie, których zadaniem jest zwalczanie uciążliwych dolegliwości chorobowych. Które preparaty Polacy...

  Newsy - leki i suplementy

  Szansa na lek przeciw wirusom

  Szansa na lek przeciw wirusom

  Naukowcy z Medical Research Council w Cambridge odkryli tajniki mechanizmu działania układu odpornościowego. Wykorzystanie nowej wiedzy może doprowadzić do stworzenia leku, dzięki któremu infekcje wirusowe przejdą do historii... Dotychczasowy stan...

  Leczenie grypy

  Zalecenia lekarskie przy grypie

  Zalecenia lekarskie przy grypie

  Większość osób cierpiących na grypę leczy się w domu, co zazwyczaj skutkuje szybkim powrotem do zdrowia. Zdarzają się jednak poważniejsze przypadki, gdy domowe sposoby na grypę nie wystarczają. Objawy takie jak trudności z oddychaniem, ból w klatce piersiowej,...