Lutinus

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
tabletki dopochwowe
Dawka
0,1 g
Ilość
21 tabl.
Typ
Na receptę Rp
Refundacja
Nie
Producent: FERRING GMBH

Lutinus - Interakcje

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:

Zobacz wszystkie »

Pytania do farmaceuty

Hamowanie rozwoju śluzówki

Witam, Jesteśmy z żoną po II nieudanej próbie invitro ( I - transfer świeżego zarodka II kriotransfer po rozmrożeniu ) Wykonując kontrolnego usg ( przygotowywanie się do kolejnej próby w 16 dc szerokość śluzówki wynosiła 8,7mm - czy to jest prawidłowy wynik? Zaleceniem przed próbą kliniki jest przyjmowanie encorton 5mg 1,5 tab dziennie, estrofem 2mg 4x1, lutinus 100mg 3x 1 dopochwowo, luteina 50mg 2x2 pod język, witamina D... czy któryś z wskazanych leków hamuje rozwój śluzówki? dziękujemy...

Lutinus - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Lutinus - opis

Lutinus wskazany jest do wsparcia fazy lutealnej, jako część programu leczenia niepłodności u kobiet technikami wspomaganego rozrodu (ang. Assisted Reproductive Technologies, ART).

Lutinus - skład

1 tabletka dopochwowa zawiera 100 mg progesteronu

Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

Lutinus - dawkowanie

Dawkowanie

Dorośli

Lutinus podaje się dopochwowo w dawce 100 mg trzy razy na dobę, zaczynając w dniu pobrania komórki jajowej. Jeśli ciąża zostaje potwierdzona, to podawanie produktu Lutinus należy kontynuować przez 30 dni.

Dzieci i młodzież

Brak odpowiedniego zastosowania produktu Lutinus u dzieci i młodzieży.

Osoby w podeszłym wieku

Nie zbierano danych klinicznych dotyczących pacjentek w wieku powyżej 65 lat.

Szczególne grupy pacjentów

Nie ma doświadczenia dotyczącego stosowania produktu Lutinus u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek.

Sposób podawania

Produkt Lutinus należy umieścić bezpośrednio w pochwie za pomocą dołączonego aplikatora.

Lutinus - środki ostrożności

Stosowanie produktu Lutinus należy przerwać w przypadku podejrzenia któregokolwiek z następujących stanów klinicznych: zawał mięśnia sercowego, zaburzenia naczyń mózgowych, tętnicze lub żylne zaburzenia zakrzepowo-zatorowe (żylne zaburzenia zakrzepowo-zatorowe lub zatorowość płucna), zakrzepowe zapalenie żył, lub zakrzepica siatkówki.

Należy stosować ostrożnie u pacjentów z łagodnymi do umiarkowanych zaburzeniami czynności wątroby.

Pacjentki z depresją w wywiadzie wymagają uważnej obserwacji. W przypadku nasilenia się objawów depresji należy rozważyć przerwanie leczenia.

Progesteron może powodować, w mniejszym lub większym stopniu, zatrzymanie płynów, dlatego pacjentki ze schorzeniami, na które może mieć wpływ retencja płynów (np. padaczka, migrena, astma, zaburzenia czynności serca lub nerek), wymagają uważnej obserwacji.

U niewielkiej liczby pacjentek przyjmujących złożone leki estrogenowo-progestagenowe obserwowano zmniejszenie wrażliwości na insulinę a przez to zmniejszenie tolerancji na glukozę. Mechanizm takiego zmniejszenia jest nieznany, dlatego pacjentki z cukrzycą powinny być uważnie obserwowane podczas leczenia progestagenami.

Stosowanie steroidów płciowych może także zwiększać ryzyko zmian naczyniowych siatkówki. Dla zapobieżenia takim powikłaniom należy zachować ostrożność u pacjentek w wieku powyżej 35 lat, pacjentek palących i pacjentek z czynnikami ryzyka miażdżycy. Stosowanie produktu należy przerwać w przypadku wystąpienia epizodów przemijającego niedokrwienia, nagłych silnych bólów głowy lub zaburzeń widzenia związanych z obrzękiem tarczy nerwu wzrokowego lub krwotokiem siatkówkowym.

Nagłe przerwania podawania progesteronu może powodować zwiększony niepokój, zmienność nastrojów i zwiększoną podatność na występowanie drgawek.

Przed rozpoczęciem leczenia produktem Lutinus pacjentka i jej partner powinni być poddani badaniom lekarskim w celu określenia przyczyn niepłodności.

Lutinus - przedawkowanie

Duże dawki progesteronu mogą powodować senność.

Leczenie przedawkowania polega na przerwaniu podawania produktu Lutinus i wdrożeniu właściwego leczenia objawowego i wspomagającego.

Lutinus - przeciwwskazania

Produktu Lutinus nie należy stosować u osób, u których występuje którykolwiek z następujących stanów klinicznych:

• nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1,

• krwawienie z pochwy nieznanego pochodzenia,  poronienie zatrzymane lub ciąża pozamaciczna,

• ciężkie zaburzenia czynności lub choroba wątroby,

• rak lub podejrzenie raka piersi lub dróg rodnych,

• zaburzenia zakrzepowo-zatorowe lub ciężkie zakrzepowe zapalenie żył, zarówno czynne jak i przebyte w przeszłości,  porfiria.

Lutinus - działania niepożądane

W badaniach klinicznych z udziałem pacjentek poddawanych zapłodnieniu pozaustrojowemu najczęstszymi działaniami niepożądanymi podczas leczenia produktem Lutinus są ból głowy, zaburzenia dotyczące sromu i pochwy oraz skurcz macicy, zgłaszane odpowiednio przez 1,5%, 1,5% i 1,4% pacjentek. Poniższa tabela przedstawia główne działania niepożądane u kobiet leczonych produktem Lutinus w badaniach klinicznych, uporządkowane według klasyfikacji układów i narządów oraz częstości występowania.

Klasyfikacja układów i narządów

Często

(≥ 1/100 do < 1/10)

Niezbyt często

(≥ 1/1000 do < 1/100)

nie znana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych)***

Zaburzenia układu nerwowego

ból głowy

zawroty głowy, bezsenność

uczucie zmęczenia

Zaburzenia żołądka i

jelit

rozdęcie brzucha, ból brzucha, nudności

biegunka, zaparcie

wymioty

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej

 

pokrzywka, wysypka

reakcje nadwrażliwości

Zaburzenia układu rozrodczego i piersi

skurcz macicy

zaburzenia dotyczące sromu i pochwy*,

 
   

grzybica pochwy, zaburzenia piersi**, świąd narządów płciowych

 

Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania

 

obrzęki obwodowe

 

* Po użyciu produktu Lutinus zgłaszano zaburzenia dotyczące sromu i pochwy, takie jak dyskomfort w obrębie sromu i pochwy, uczucie pieczenia w pochwie, upławy, suchość sromu i pochwy oraz krwawienie z pochwy, z łączną częstością wynoszącą 1,5%.

** W badaniach klinicznych zaburzenia piersi, takie jak ból piersi, obrzmienie piersi i tkliwość piersi, zgłaszano w pojedynczych przypadkach, z łączną częstością wynoszącą 0.4%.

*** Przypadki obserwowane po wprowadzeniu do obrotu.

Lutinus - ciąża i karmienie piersią

Ciąża

Tabletki dopochwowe Lutinus są wskazane wyłącznie w pierwszym trymestrze ciąży jako część programu leczenia technikami wspomaganego rozrodu.

Jak dotąd istnieją ograniczone i nie rozstrzygające dane dotyczące ryzyka wad wrodzonych, w tym nieprawidłowości narządów płciowych u dzieci płci męskiej i żeńskiej, w następstwie wewnątrzmacicznej ekspozycji podczas czasie ciąży.

W osiowym badaniu klinicznym wskaźnik procentowy anomalii płodowych w następstwie 10-tygodniowej ekspozycji na produkt leczniczy Lutinus podawany w dawce 100 mg TID (trzy razy na dobę) wynosił 4,5% w grupie Lutinus TID. U 404 pacjentek zaobserwowano łącznie 7 przypadków anomalii płodowych (tzn. przetoka przełykowa, niedorozwój ucha prawego ze spodziectwem, mała aorta/niedomykalność zastawki/skrzywienie przegrody, zniekształcenie ręki, rozszczep podniebienia/rozszczep wargi, wodogłowie i holoprozencefalia/trąbka/polidaktylia). Wskaźnik procentowy anomalii płodowych obserwowany podczas badania klinicznego jest porównywalny ze wskaźnikiem procentowym takich anomalii określonym dla populacji ogólnej, aczkolwiek sumaryczna ekspozycja jest zbyt mała, aby pozwalała na wyciąganie wniosków.

W trakcie przeprowadzania osiowego badania klinicznego liczba samoistnych poronień i ciąży pozamacicznych związanych ze stosowaniem produktu Lutinus w dawce 100 mg TID wynosiła odpowiednio 5,4% i 1%.

Laktacja

W mleku matek zidentyfikowano wykrywalne ilości progesteronu. Dlatego produktu Lutinus nie należy stosować w okresie karmienia piersią.

Lutinus - prowadzenie pojazdów

Lutinus wywiera niewielki lub umiarkowany wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Progesteron może powodować senność i (lub) zawroty głowy, dlatego zaleca się ostrożność u kierowców i użytkowników maszyn.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Lutinus - Zamienniki

Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Progesteronum

  Jest to syntetycznie otrzymywany hormon ciałka żółtego jajnika, który powstaje naturalnie w jajnikach, korze nadnerczy, jądrach oraz w łożysku od 3 miesiąca ciąży. W tym czasie umożliwia implantację jaja płodowego i utrzymanie ciąży. Stosowany jest w zaburzeniach cyklu miesiączkowego, bolesnym miesiączkowaniu, przy występowaniu cykli bezowulacyjnych, zespole napięcia przedmiesiączkowego, endometriozie, niepłodności związanej z niedomogą lutealną, poronieniach oraz hormonalnej terapii zastępczej.

  Dostępne opakowania
  Lutinus

  Lutinus

  tabletki dopochwowe - 21 tabl. - 0,1 g
  FERRING GMBH
  Lutinus

  Lutinus

  tabletki dopochwowe - 90 tabl. - 0,1 g
  FERRING GMBH
  Powiązane artykuły
  Badania

  Badania hormonalne - testosteron, estrogen, progesteron, prolaktyna

  Badania hormonalne - testosteron, estrogen, progesteron, prolaktyna

  Hormony regulują funkcjonowanie całego organizmu. Zaburzenie jednego z nich ma dotkliwe skutki, których nie wolno ignorować. Zbyt wysoki lub niski poziom hormonów może być przyczyną między innymi problemów z płodnością, nieregularnych miesiączek czy słabej...

  Leczenie grzybicy

  Leki przeciwgrzybicze

  Leki przeciwgrzybicze

  Zakażenia grzybicze zazwyczaj pojawiają się wtedy, kiedy zostaje zaburzona równowaga organizmu. Zdarza się to w przypadku: terapii antybiotykowej, przemęczenia, długotrwałego stresu. Zakażenie grzybicą może odbyć się poprzez stosunek płciowy, samozakażenie,...

  Normy laboratoryjne

  DHEA - przebieg, normy, zastosowanie

  DHEA - przebieg, normy, zastosowanie

  DHEA to dehydroepiandrosteron, naturalny hormon steroidowy produkowany z cholesterolu przez korę nadnerczy. DHEA pod względem budowy chemicznej jest podobny do testosteronu i innych androgenów i jest on ich prekursorem, który może być łatwo w nie przekształcany....

  Choroby i dolegliwości

  Azoospermia (brak plemników w nasieniu) - przyczyny i leczenie

  Azoospermia (brak plemników w nasieniu) - przyczyny i leczenie

  Azoospermia, czyli brak plemników w nasieniu, dotyka około 1 procenta mężczyzn. Wyróżnia się dwa rodzaje dysfunkcji. Pierwszy wynika zwykle z niedrożności przewodów nasiennych, zaś drugi z nieprawidłowości w produkcji komórek płciowych. Jakie są przyczyny...

  Choroby i dolegliwości

  Guz prolaktynowy - przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie

  Guz prolaktynowy - przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie

  Guz prolaktynowy to zwykle łagodny nowotwór przysadki, którego skutkiem jest hiperprolaktynemia. Objawem nadmiaru prolaktyny w surowicy krwi może być brak miesiączki i niepłodność u kobiet oraz impotencja, obniżenie libido i niepłodność u mężczyzn. Co...

  Urologia i nefrologia

  Androlog - przebieg wizyty, dodatkowe badania, leczenie

  Androlog - przebieg wizyty, dodatkowe badania, leczenie

  Andrologia stanowi odpowiednik ginekologii. W przeciwieństwie do ginekologa, androlog zajmuje się fizjologią oraz zaburzeniami, dotykającymi męskich narządów rozrodczych. Jak wygląda wizyta u androloga i jakie badania może zlecić ten specjalista? Kiedy...

  Koronawirus

  Kiedy powstanie lek na COVID-19? "Leczymy tylko objawowo"

  Kiedy powstanie lek na COVID-19? "Leczymy tylko objawowo"

  Tempo szczepień i liczba dostępnych dawek preparatów powodują, że przed nami długa droga do opanowania pandemii. Nowe mutacje i widmo kolejnej fali powodują, że znów wraca pytanie, czy i kiedy powstaną leki, które można by stosować u chorujących na COVID? Lek...

  Leki i suplementy

  Brak leków w aptekach. Pacjenci panikują i proszą o recepty na zapas

  Brak leków w aptekach. Pacjenci panikują i proszą o recepty na zapas

  W aptekach i hurtowniach brakuje popularnych leków. Chorujący na nadczynność tarczycy, Parkinsona czy cukrzycę mają coraz większy problem - Euthyrox, Metformax, Glucophage i Gardasil są trudno dostępne, a przecież nie tylko poprawiają jakość życia chorego,...