Lutinus

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
tabletki dopochwowe
Dawka
0,1 g
Ilość
21 tabl.
Typ
Na receptę Rp
Refundacja
Nie
Producent: FERRING GMBH

Lutinus - Interakcje

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:

Zobacz wszystkie »

Pytania do farmaceuty

Hamowanie rozwoju śluzówki

Witam, Jesteśmy z żoną po II nieudanej próbie invitro ( I - transfer świeżego zarodka II kriotransfer po rozmrożeniu ) Wykonując kontrolnego usg ( przygotowywanie się do kolejnej próby w 16 dc szerokość śluzówki wynosiła 8,7mm - czy to jest prawidłowy wynik? Zaleceniem przed próbą kliniki jest przyjmowanie encorton 5mg 1,5 tab dziennie, estrofem 2mg 4x1, lutinus 100mg 3x 1 dopochwowo, luteina 50mg 2x2 pod język, witamina D... czy któryś z wskazanych leków hamuje rozwój śluzówki? dziękujemy...

Krwiak podkosmówkowy w 6 tygodniu ciąży

Pomocy moja dzidzia ma 6 tygodni i 5 dni, niestety na pierwszym usg wykryto u mnie krwiaka podkosmówkowego na usg wymiar 1,27*1,32. Mam leżeć brać lutinus, duphaston, estrofen i relanium. Czy to wystarczy tak bardzo boję się że strace dziecko:(

Poziom beta-HCG a szansa na oczyszczenie macicy

Dzień dobry, Jestem we wczesnej ciąży. 20.08- miałam jednodniowe krwawienie bez żadnych skrzepów. Bhcg robione w tym samym dniu 20.08 wyszło 7126, natomiast kolejne badanie 23.08 wyszło 6210. Przez ten cały czas miałam plamienia różowe i beżowe. Brałam Lutinus i Duphaston. Od spadku bhcg odstawiłam leki. Moje pytanie czy przy takim bhcg konieczne jest łyżeczkowanie, czy jednak jest szansa że macica sama się oczyści??

Lutinus - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Lutinus - opis

Lutinus wskazany jest do wsparcia fazy lutealnej, jako część programu leczenia niepłodności u kobiet technikami wspomaganego rozrodu (ang. Assisted Reproductive Technologies, ART).

Lutinus - skład

1 tabletka dopochwowa zawiera 100 mg progesteronu

Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

Lutinus - dawkowanie

Dawkowanie

Dorośli

Lutinus podaje się dopochwowo w dawce 100 mg trzy razy na dobę, zaczynając w dniu pobrania komórki jajowej. Jeśli ciąża zostaje potwierdzona, to podawanie produktu Lutinus należy kontynuować przez 30 dni.

Dzieci i młodzież

Brak odpowiedniego zastosowania produktu Lutinus u dzieci i młodzieży.

Osoby w podeszłym wieku

Nie zbierano danych klinicznych dotyczących pacjentek w wieku powyżej 65 lat.

Szczególne grupy pacjentów

Nie ma doświadczenia dotyczącego stosowania produktu Lutinus u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek.

Sposób podawania

Produkt Lutinus należy umieścić bezpośrednio w pochwie za pomocą dołączonego aplikatora.

Lutinus - środki ostrożności

Stosowanie produktu Lutinus należy przerwać w przypadku podejrzenia któregokolwiek z następujących stanów klinicznych: zawał mięśnia sercowego, zaburzenia naczyń mózgowych, tętnicze lub żylne zaburzenia zakrzepowo-zatorowe (żylne zaburzenia zakrzepowo-zatorowe lub zatorowość płucna), zakrzepowe zapalenie żył, lub zakrzepica siatkówki.

Należy stosować ostrożnie u pacjentów z łagodnymi do umiarkowanych zaburzeniami czynności wątroby.

Pacjentki z depresją w wywiadzie wymagają uważnej obserwacji. W przypadku nasilenia się objawów depresji należy rozważyć przerwanie leczenia.

Progesteron może powodować, w mniejszym lub większym stopniu, zatrzymanie płynów, dlatego pacjentki ze schorzeniami, na które może mieć wpływ retencja płynów (np. padaczka, migrena, astma, zaburzenia czynności serca lub nerek), wymagają uważnej obserwacji.

U niewielkiej liczby pacjentek przyjmujących złożone leki estrogenowo-progestagenowe obserwowano zmniejszenie wrażliwości na insulinę a przez to zmniejszenie tolerancji na glukozę. Mechanizm takiego zmniejszenia jest nieznany, dlatego pacjentki z cukrzycą powinny być uważnie obserwowane podczas leczenia progestagenami.

Stosowanie steroidów płciowych może także zwiększać ryzyko zmian naczyniowych siatkówki. Dla zapobieżenia takim powikłaniom należy zachować ostrożność u pacjentek w wieku powyżej 35 lat, pacjentek palących i pacjentek z czynnikami ryzyka miażdżycy. Stosowanie produktu należy przerwać w przypadku wystąpienia epizodów przemijającego niedokrwienia, nagłych silnych bólów głowy lub zaburzeń widzenia związanych z obrzękiem tarczy nerwu wzrokowego lub krwotokiem siatkówkowym.

Nagłe przerwania podawania progesteronu może powodować zwiększony niepokój, zmienność nastrojów i zwiększoną podatność na występowanie drgawek.

Przed rozpoczęciem leczenia produktem Lutinus pacjentka i jej partner powinni być poddani badaniom lekarskim w celu określenia przyczyn niepłodności.

Lutinus - przedawkowanie

Duże dawki progesteronu mogą powodować senność.

Leczenie przedawkowania polega na przerwaniu podawania produktu Lutinus i wdrożeniu właściwego leczenia objawowego i wspomagającego.

Lutinus - przeciwskazania

Produktu Lutinus nie należy stosować u osób, u których występuje którykolwiek z następujących stanów klinicznych:

• nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1,

• krwawienie z pochwy nieznanego pochodzenia,  poronienie zatrzymane lub ciąża pozamaciczna,

• ciężkie zaburzenia czynności lub choroba wątroby,

• rak lub podejrzenie raka piersi lub dróg rodnych,

• zaburzenia zakrzepowo-zatorowe lub ciężkie zakrzepowe zapalenie żył, zarówno czynne jak i przebyte w przeszłości,  porfiria.

Lutinus - działania niepożądane

W badaniach klinicznych z udziałem pacjentek poddawanych zapłodnieniu pozaustrojowemu najczęstszymi działaniami niepożądanymi podczas leczenia produktem Lutinus są ból głowy, zaburzenia dotyczące sromu i pochwy oraz skurcz macicy, zgłaszane odpowiednio przez 1,5%, 1,5% i 1,4% pacjentek. Poniższa tabela przedstawia główne działania niepożądane u kobiet leczonych produktem Lutinus w badaniach klinicznych, uporządkowane według klasyfikacji układów i narządów oraz częstości występowania.

Klasyfikacja układów i narządów

Często

(≥ 1/100 do < 1/10)

Niezbyt często

(≥ 1/1000 do < 1/100)

nie znana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych)***

Zaburzenia układu nerwowego

ból głowy

zawroty głowy, bezsenność

uczucie zmęczenia

Zaburzenia żołądka i

jelit

rozdęcie brzucha, ból brzucha, nudności

biegunka, zaparcie

wymioty

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej

 

pokrzywka, wysypka

reakcje nadwrażliwości

Zaburzenia układu rozrodczego i piersi

skurcz macicy

zaburzenia dotyczące sromu i pochwy*,

 
   

grzybica pochwy, zaburzenia piersi**, świąd narządów płciowych

 

Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania

 

obrzęki obwodowe

 

* Po użyciu produktu Lutinus zgłaszano zaburzenia dotyczące sromu i pochwy, takie jak dyskomfort w obrębie sromu i pochwy, uczucie pieczenia w pochwie, upławy, suchość sromu i pochwy oraz krwawienie z pochwy, z łączną częstością wynoszącą 1,5%.

** W badaniach klinicznych zaburzenia piersi, takie jak ból piersi, obrzmienie piersi i tkliwość piersi, zgłaszano w pojedynczych przypadkach, z łączną częstością wynoszącą 0.4%.

*** Przypadki obserwowane po wprowadzeniu do obrotu.

Lutinus - ciąża i karmienie piersią

Ciąża

Tabletki dopochwowe Lutinus są wskazane wyłącznie w pierwszym trymestrze ciąży jako część programu leczenia technikami wspomaganego rozrodu.

Jak dotąd istnieją ograniczone i nie rozstrzygające dane dotyczące ryzyka wad wrodzonych, w tym nieprawidłowości narządów płciowych u dzieci płci męskiej i żeńskiej, w następstwie wewnątrzmacicznej ekspozycji podczas czasie ciąży.

W osiowym badaniu klinicznym wskaźnik procentowy anomalii płodowych w następstwie 10-tygodniowej ekspozycji na produkt leczniczy Lutinus podawany w dawce 100 mg TID (trzy razy na dobę) wynosił 4,5% w grupie Lutinus TID. U 404 pacjentek zaobserwowano łącznie 7 przypadków anomalii płodowych (tzn. przetoka przełykowa, niedorozwój ucha prawego ze spodziectwem, mała aorta/niedomykalność zastawki/skrzywienie przegrody, zniekształcenie ręki, rozszczep podniebienia/rozszczep wargi, wodogłowie i holoprozencefalia/trąbka/polidaktylia). Wskaźnik procentowy anomalii płodowych obserwowany podczas badania klinicznego jest porównywalny ze wskaźnikiem procentowym takich anomalii określonym dla populacji ogólnej, aczkolwiek sumaryczna ekspozycja jest zbyt mała, aby pozwalała na wyciąganie wniosków.

W trakcie przeprowadzania osiowego badania klinicznego liczba samoistnych poronień i ciąży pozamacicznych związanych ze stosowaniem produktu Lutinus w dawce 100 mg TID wynosiła odpowiednio 5,4% i 1%.

Laktacja

W mleku matek zidentyfikowano wykrywalne ilości progesteronu. Dlatego produktu Lutinus nie należy stosować w okresie karmienia piersią.

Lutinus - prowadzenie pojazdów

Lutinus wywiera niewielki lub umiarkowany wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Progesteron może powodować senność i (lub) zawroty głowy, dlatego zaleca się ostrożność u kierowców i użytkowników maszyn.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Lutinus - Zamienniki

Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Progesteronum

  Jest to syntetycznie otrzymywany hormon ciałka żółtego jajnika, który powstaje naturalnie w jajnikach, korze nadnerczy, jądrach oraz w łożysku od 3 miesiąca ciąży. W tym czasie umożliwia implantację jaja płodowego i utrzymanie ciąży. Stosowany jest w zaburzeniach cyklu miesiączkowego, bolesnym miesiączkowaniu, przy występowaniu cykli bezowulacyjnych, zespole napięcia przedmiesiączkowego, endometriozie, niepłodności związanej z niedomogą lutealną, poronieniach oraz hormonalnej terapii zastępczej.

  Dostępne opakowania
  Lutinus

  Lutinus

  tabletki dopochwowe - 21 tabl. - 0,1 g
  FERRING GMBH
  Lutinus

  Lutinus

  tabletki dopochwowe - 90 tabl. - 0,1 g
  FERRING GMBH
  Powiązane artykuły
  Normy laboratoryjne

  DHEA - przebieg, normy, zastosowanie

  DHEA to dehydroepiandrosteron, naturalny hormon steroidowy produkowany z cholesterolu przez korę nadnerczy. DHEA pod względem budowy chemicznej jest podobny do testosteronu i innych androgenów i jest on ich prekursorem, który może być łatwo w nie przekształcany....

  Rzęsistkowica - objawy, profilaktyka, leczenie

  Rzęsistki - zdjęcia

  Rzęsistki - zdjęcia

  Zdjęcia rzęsistka Do zarażenia dochodzi w czasie kontaktu z chorym partnerem.

  Diagnostyka niepłodności

  Badanie MSOME-6600 (WIDEO)

  Badanie MSOME-6600 (WIDEO)

  Badanie MSOME-6600 Badanie MSOME-6600 to badanie morfologii organelli ruchliwych plemników przy powiększeniu 6600 razy. Jest ono wykorzystywane w diagnostyce niepłodności męskiej. Test zaczyna się od właściwego przygotowania plemników. Plemniki zostają...

  #dzieńdobryWP

  #dziejesienazywo: Jak pogodzić się z niepłodnością? (WIDEO)

  #dziejesienazywo: Jak pogodzić się z niepłodnością? (WIDEO)

  Akceptacja niepłodności Kiedy kolejne próby poczęcia dziecka nie przynoszą rezultatu, para staje przed trudną decyzją o zaakceptowaniu niepłodności. Każdy związek radzi sobie w inny sposób. Niektórzy próbują cały czas, licząc na to, że w końcu się uda....

  Przyczyny niepłodności

  Bezpłodność może być dziedziczona

  Chłopcy, których ojcowie potrzebowali pomocy przy poczęciu, mają gorszą jakość spermy ****jako dorośli niż ich rówieśnicy, którzy zostali poczęci bez wspomagania medycznego. Metoda ICSI pozwala ominąć problemy z męską płodnością W ramach badania...

  Diagnostyka niepłodności

  Badanie nasienia

  Badanie nasienia

  Obserwacja próbki pod mikroskopem Nasienie do badania pobiera się w tym samym dniu, kiedy wykonywana jest punkcja u kobiety. Można oddać je w ośrodku lub przynieść z domu.

  Diagnostyka niepłodności

  Plemnik

  Plemnik

  Ilustracja przedstawiająca plemnika Niepłodność męską stwierdza się na przykład w przypadku, gdy w mililitrze spermy znajduje się mniej niż 20 mln plemników. Nie oznacza to jednak całkowitej niepłodności.

  Zapłodnienie in vitro

  In vitro - zdjęcia

  In vitro - zdjęcia

  Zapłodnienie pozaustrojowe Zapłodnienie pozaustrojowe polega na połączeniu komórki jajowej i plemnika w warunkach laboratoryjnych. Na zdjęciu widoczny zarodek w piątym dniu po zapłodnieniu.

  Leczenie niepłodności

  Leczenie niepłodności u mężczyzn

  Leczenie niepłodności u mężczyzn

  Para u specjalisty Nowoczesne terapie dają szanse na wyleczenie niepłodności. Wskazane jest, by na leczenie zgłosiła się para. To daje większe szanse na sukces terapii i automatycznie jej powodzenie.