Lutinus

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
tabletki dopochwowe
Dawka
0,1 g
Ilość
21 tabl.
Typ
Na receptę Rp
Refundacja
Nie
Producent: FERRING GMBH

Lutinus - Interakcje

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:

Zobacz wszystkie »

Pytania do farmaceuty

Hamowanie rozwoju śluzówki

Witam, Jesteśmy z żoną po II nieudanej próbie invitro ( I - transfer świeżego zarodka II kriotransfer po rozmrożeniu ) Wykonując kontrolnego usg ( przygotowywanie się do kolejnej próby w 16 dc szerokość śluzówki wynosiła 8,7mm - czy to jest prawidłowy wynik? Zaleceniem przed próbą kliniki jest przyjmowanie encorton 5mg 1,5 tab dziennie, estrofem 2mg 4x1, lutinus 100mg 3x 1 dopochwowo, luteina 50mg 2x2 pod język, witamina D... czy któryś z wskazanych leków hamuje rozwój śluzówki? dziękujemy...

Lutinus - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Lutinus - opis

Lutinus wskazany jest do wsparcia fazy lutealnej, jako część programu leczenia niepłodności u kobiet technikami wspomaganego rozrodu (ang. Assisted Reproductive Technologies, ART).

Lutinus - skład

1 tabletka dopochwowa zawiera 100 mg progesteronu

Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

Lutinus - dawkowanie

Dawkowanie

Dorośli

Lutinus podaje się dopochwowo w dawce 100 mg trzy razy na dobę, zaczynając w dniu pobrania komórki jajowej. Jeśli ciąża zostaje potwierdzona, to podawanie produktu Lutinus należy kontynuować przez 30 dni.

Dzieci i młodzież

Brak odpowiedniego zastosowania produktu Lutinus u dzieci i młodzieży.

Osoby w podeszłym wieku

Nie zbierano danych klinicznych dotyczących pacjentek w wieku powyżej 65 lat.

Szczególne grupy pacjentów

Nie ma doświadczenia dotyczącego stosowania produktu Lutinus u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek.

Sposób podawania

Produkt Lutinus należy umieścić bezpośrednio w pochwie za pomocą dołączonego aplikatora.

Lutinus - środki ostrożności

Stosowanie produktu Lutinus należy przerwać w przypadku podejrzenia któregokolwiek z następujących stanów klinicznych: zawał mięśnia sercowego, zaburzenia naczyń mózgowych, tętnicze lub żylne zaburzenia zakrzepowo-zatorowe (żylne zaburzenia zakrzepowo-zatorowe lub zatorowość płucna), zakrzepowe zapalenie żył, lub zakrzepica siatkówki.

Należy stosować ostrożnie u pacjentów z łagodnymi do umiarkowanych zaburzeniami czynności wątroby.

Pacjentki z depresją w wywiadzie wymagają uważnej obserwacji. W przypadku nasilenia się objawów depresji należy rozważyć przerwanie leczenia.

Progesteron może powodować, w mniejszym lub większym stopniu, zatrzymanie płynów, dlatego pacjentki ze schorzeniami, na które może mieć wpływ retencja płynów (np. padaczka, migrena, astma, zaburzenia czynności serca lub nerek), wymagają uważnej obserwacji.

U niewielkiej liczby pacjentek przyjmujących złożone leki estrogenowo-progestagenowe obserwowano zmniejszenie wrażliwości na insulinę a przez to zmniejszenie tolerancji na glukozę. Mechanizm takiego zmniejszenia jest nieznany, dlatego pacjentki z cukrzycą powinny być uważnie obserwowane podczas leczenia progestagenami.

Stosowanie steroidów płciowych może także zwiększać ryzyko zmian naczyniowych siatkówki. Dla zapobieżenia takim powikłaniom należy zachować ostrożność u pacjentek w wieku powyżej 35 lat, pacjentek palących i pacjentek z czynnikami ryzyka miażdżycy. Stosowanie produktu należy przerwać w przypadku wystąpienia epizodów przemijającego niedokrwienia, nagłych silnych bólów głowy lub zaburzeń widzenia związanych z obrzękiem tarczy nerwu wzrokowego lub krwotokiem siatkówkowym.

Nagłe przerwania podawania progesteronu może powodować zwiększony niepokój, zmienność nastrojów i zwiększoną podatność na występowanie drgawek.

Przed rozpoczęciem leczenia produktem Lutinus pacjentka i jej partner powinni być poddani badaniom lekarskim w celu określenia przyczyn niepłodności.

Lutinus - przedawkowanie

Duże dawki progesteronu mogą powodować senność.

Leczenie przedawkowania polega na przerwaniu podawania produktu Lutinus i wdrożeniu właściwego leczenia objawowego i wspomagającego.

Lutinus - przeciwskazania

Produktu Lutinus nie należy stosować u osób, u których występuje którykolwiek z następujących stanów klinicznych:

• nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1,

• krwawienie z pochwy nieznanego pochodzenia,  poronienie zatrzymane lub ciąża pozamaciczna,

• ciężkie zaburzenia czynności lub choroba wątroby,

• rak lub podejrzenie raka piersi lub dróg rodnych,

• zaburzenia zakrzepowo-zatorowe lub ciężkie zakrzepowe zapalenie żył, zarówno czynne jak i przebyte w przeszłości,  porfiria.

Lutinus - działania niepożądane

W badaniach klinicznych z udziałem pacjentek poddawanych zapłodnieniu pozaustrojowemu najczęstszymi działaniami niepożądanymi podczas leczenia produktem Lutinus są ból głowy, zaburzenia dotyczące sromu i pochwy oraz skurcz macicy, zgłaszane odpowiednio przez 1,5%, 1,5% i 1,4% pacjentek. Poniższa tabela przedstawia główne działania niepożądane u kobiet leczonych produktem Lutinus w badaniach klinicznych, uporządkowane według klasyfikacji układów i narządów oraz częstości występowania.

Klasyfikacja układów i narządów

Często

(≥ 1/100 do < 1/10)

Niezbyt często

(≥ 1/1000 do < 1/100)

nie znana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych)***

Zaburzenia układu nerwowego

ból głowy

zawroty głowy, bezsenność

uczucie zmęczenia

Zaburzenia żołądka i

jelit

rozdęcie brzucha, ból brzucha, nudności

biegunka, zaparcie

wymioty

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej

 

pokrzywka, wysypka

reakcje nadwrażliwości

Zaburzenia układu rozrodczego i piersi

skurcz macicy

zaburzenia dotyczące sromu i pochwy*,

 
   

grzybica pochwy, zaburzenia piersi**, świąd narządów płciowych

 

Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania

 

obrzęki obwodowe

 

* Po użyciu produktu Lutinus zgłaszano zaburzenia dotyczące sromu i pochwy, takie jak dyskomfort w obrębie sromu i pochwy, uczucie pieczenia w pochwie, upławy, suchość sromu i pochwy oraz krwawienie z pochwy, z łączną częstością wynoszącą 1,5%.

** W badaniach klinicznych zaburzenia piersi, takie jak ból piersi, obrzmienie piersi i tkliwość piersi, zgłaszano w pojedynczych przypadkach, z łączną częstością wynoszącą 0.4%.

*** Przypadki obserwowane po wprowadzeniu do obrotu.

Lutinus - ciąża i karmienie piersią

Ciąża

Tabletki dopochwowe Lutinus są wskazane wyłącznie w pierwszym trymestrze ciąży jako część programu leczenia technikami wspomaganego rozrodu.

Jak dotąd istnieją ograniczone i nie rozstrzygające dane dotyczące ryzyka wad wrodzonych, w tym nieprawidłowości narządów płciowych u dzieci płci męskiej i żeńskiej, w następstwie wewnątrzmacicznej ekspozycji podczas czasie ciąży.

W osiowym badaniu klinicznym wskaźnik procentowy anomalii płodowych w następstwie 10-tygodniowej ekspozycji na produkt leczniczy Lutinus podawany w dawce 100 mg TID (trzy razy na dobę) wynosił 4,5% w grupie Lutinus TID. U 404 pacjentek zaobserwowano łącznie 7 przypadków anomalii płodowych (tzn. przetoka przełykowa, niedorozwój ucha prawego ze spodziectwem, mała aorta/niedomykalność zastawki/skrzywienie przegrody, zniekształcenie ręki, rozszczep podniebienia/rozszczep wargi, wodogłowie i holoprozencefalia/trąbka/polidaktylia). Wskaźnik procentowy anomalii płodowych obserwowany podczas badania klinicznego jest porównywalny ze wskaźnikiem procentowym takich anomalii określonym dla populacji ogólnej, aczkolwiek sumaryczna ekspozycja jest zbyt mała, aby pozwalała na wyciąganie wniosków.

W trakcie przeprowadzania osiowego badania klinicznego liczba samoistnych poronień i ciąży pozamacicznych związanych ze stosowaniem produktu Lutinus w dawce 100 mg TID wynosiła odpowiednio 5,4% i 1%.

Laktacja

W mleku matek zidentyfikowano wykrywalne ilości progesteronu. Dlatego produktu Lutinus nie należy stosować w okresie karmienia piersią.

Lutinus - prowadzenie pojazdów

Lutinus wywiera niewielki lub umiarkowany wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Progesteron może powodować senność i (lub) zawroty głowy, dlatego zaleca się ostrożność u kierowców i użytkowników maszyn.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Lutinus - Zamienniki

Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Progesteronum

  Jest to syntetycznie otrzymywany hormon ciałka żółtego jajnika, który powstaje naturalnie w jajnikach, korze nadnerczy, jądrach oraz w łożysku od 3 miesiąca ciąży. W tym czasie umożliwia implantację jaja płodowego i utrzymanie ciąży. Stosowany jest w zaburzeniach cyklu miesiączkowego, bolesnym miesiączkowaniu, przy występowaniu cykli bezowulacyjnych, zespole napięcia przedmiesiączkowego, endometriozie, niepłodności związanej z niedomogą lutealną, poronieniach oraz hormonalnej terapii zastępczej.

  Dostępne opakowania
  Lutinus

  Lutinus

  tabletki dopochwowe - 21 tabl. - 0,1 g
  FERRING GMBH
  Lutinus

  Lutinus

  tabletki dopochwowe - 90 tabl. - 0,1 g
  FERRING GMBH
  Powiązane artykuły
  Patronaty

  Innowacje w leczeniu niepłodności w Polsce - 26.06.2013

  Technologie medyczne, kierowane do osób zmagających się z problemem niepłodności partnerskiej, stale rozwijają się i stają coraz bardziej skuteczne i pomocne. Wiele osób ma jednak znacznie utrudniony dostęp do rozwiązań medycznych, mogących wspomóc ich...

  Zapłodnienie in vitro

  Zapłodnienie in vitro metodą ICSI (WIDEO)

  Zapłodnienie in vitro metodą ICSI (WIDEO)

  Zapłodnienie in vitro metodą ICSI Coraz więcej par doświadcza problemów z poczęciem dziecka. Wówczas z pomocą przychodzi procedura in vitro. Jedną z metod zapłodnienia in vitro jest ICSI, czyli zabieg in vitro z docytoplazmatyczną iniekcją plemników....

  Diagnostyka niepłodności

  Jak przebiega test SCD (WIDEO)

  Jak przebiega test SCD (WIDEO)

  Jak przebiega test SCD? Test SCD to test dyspersji chromatyny plemników. Przed jego przeprowadzeniem konieczne jest właściwe przygotowanie. W czasie testu SCD wykonuje się barwienie próbek nasienia w celu wizualizacji stopnia fragmentacji DNA plemników....

  Leczenie niepłodności

  ICSI - zdjęcia

  ICSI - zdjęcia

  Wprowadzenie plemnika do komórki jajowej ICSI (Intracytoplasmic sperm injection) polega na wprowadzeniu plemnika do komórki jajowej.

  #dzieńdobryWP

  #dziejesienazywo: Dawstwo komórek jajowych (WIDEO)

  #dziejesienazywo: Dawstwo komórek jajowych (WIDEO)

  Przygotowanie do oddania komórek jajowych Dawczynie komórek jajowych przez 11 dni w miesiącu muszą poddawać się stymulacji organizmu. Polega ona na wykonywaniu serii bezbolesnych, podskórnych zastrzyków. Kobiety, które zdecydują się na oddanie komórki...

  Niezbędnik pacjenta

  Przełom czy zagrożenie? Kontrowersyjny projekt brytyjskich naukowców

  Przełom czy zagrożenie? Kontrowersyjny projekt brytyjskich naukowców

  Dynamiczny rozwój technologii medycznych daje możliwość powrotu do zdrowia osobom cierpiącym na schorzenia jeszcze niedawno uznawane za nieuleczalne. Niektóre z metod wydają się jednak dość kontrowersyjne. Za takie uznać można działania brytyjskich naukowców,...

  Zapłodnienie in vitro

  Zapłodnienie in vitro metodą IVF-IMSI-6600 (WIDEO)

  Zapłodnienie in vitro metodą IVF-IMSI-6600 (WIDEO)

  Zapłodnienie in vitro metodą IVF-IMSI-6600 Zapłodnienie in vitro metodą IMSI to jedna z usług Europejskiego Centrum Macierzyństwa InviMed. IMSI to zabieg in vitro z iniekcją morfologicznie dobranego plemnika. W czasie zabiegu następuje selekcja plemników...

  Psychologiczne aspekty niepłodności

  Badania laboratoryjne

  Badania laboratoryjne

  Wykonywanie badań laboratoryjnych Niepłodność idiopatyczna wymaga skrupulatnego badania. Jeśli podejrzewa się istnienie jakichkolwiek nieprawidłowości anatomicznych, wykonuje się laparoskopię.

  Rzęsistkowica - objawy, profilaktyka, leczenie

  Rzęsistki - zdjęcia

  Rzęsistki - zdjęcia

  Zdjęcia rzęsistka Do zarażenia dochodzi w czasie kontaktu z chorym partnerem.