Luteina

zobacz opinie o produkcie »
Cena
28,58 zł
Forma
tabletki dopochwowe
Dawka
0,2 g
Ilość
30 tabl.
Typ
Na receptę Rp
Refundacja
Tak
Producent: ADAMED SP.Z O.O.

Luteina - Interakcje

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:

Zobacz wszystkie »

Pytania do farmaceuty

Luteina bez recepty

Dzień dobry. Chciałabym zapytać czy jest dostępna na rynku luteina bez recepty? Wiem, że luteina na pewno dostępna jest na receptę, natomiast różnego typu preparaty z luteiną można dostać bez recepty, natomiast najczęściej są to suplementy diety i nie sądzę, żeby działały one tak samo dobrze jak leki. Czy luteina bez recepty jest dostępna na rynku czy aby ją otrzymać trzeba koniecznie wcześniej udać się do lekarza? I czy ewentualne zażywanie luteiny może powodować jakieś efekty uboczne dla organizmu?...

POKAŻ WIĘCEJ

Luteina - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Luteina - opis

Luteina jest wskazana:

? W stanach niedoboru endogennego progesteronu pod postacią zaburzeń cyklu miesiączkowego, bolesnego miesiączkowania, cykli bezowulacyjnych, zespołu napięcia przedmiesiączkowego

i czynnościowych krwawień macicznych.

? W leczeniu endometriozy.

? W programach zapłodnienia in vitro.

? W leczeniu niepłodności związanej z niedomogą lutealną.

? W leczeniu poronień nawykowych i zagrażających.

? W leczeniu niewydolności fazy lutealnej okresu przedmenopauzalnego.

? W ramach hormonalnej terapii zastępczej, u kobiet po menopauzie z zachowaną macicą, celem ochrony endometrium.

Luteina - skład

Jedna tabletka dopochwowa zawiera 100 mg progesteronu. Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

Luteina - dawkowanie

Dawkowanie

Dla dawek innych niż 100 mg dostępne są tabletki dopochwowe o mocy 50 mg i 200 mg.

Dorośli

Dawkowanie progesteronu powinno być każdorazowo ustalane indywidualnie w zależności od wskazań oraz odpowiedzi terapeutycznej.

W zaburzeniach cyklu miesiączkowego, bolesnym miesiączkowaniu, zespole napięcia przedmiesiączkowego, niewydolności fazy lutealnej okresu przedmenopauzalnego stosuje się dopochwowo 25 do 50 mg progesteronu 2 razy na dobę w drugiej fazie cyklu miesiączkowego (naturalnego lub odtworzonego) przez 10-12 dni.

W zaburzeniach cyklu miesiączkowego, bolesnym miesiączkowaniu, zespole napięcia przedmiesiączkowego leczenie progesteronem kontynuuje się przez 3-6 kolejnych cykli. W niewydolności fazy lutealnej okresu przedmenopauzalnego leczenie progesteronem należy prowadzić do wystąpienia menopauzy.

W hormonalnej terapii zastępczej w skojarzeniu z estrogenami stosuje się 25 do 50 mg progesteronu dopochwowo 2 razy na dobę w terapii sekwencyjnej od 15 do 25 dnia cyklu lub w terapii ciągłej codziennie.

W próbie progesteronowej we wtórnym braku miesiączki progesteron stosuje się dopochwowo w dawce 50 mg 2 razy na dobę przez 5-7 dni. Krwawienie powinno wystąpić w ciągu 7-10 dni od zaprzestania podawania progesteronu.

W leczeniu czynnościowych krwawień z dróg rodnych stosuje się 50 mg progesteronu dopochwowo 2 razy na dobę przez 5-7 dni. Leczenie należy kontynuować przez kolejne 2-3 miesiące podając progesteron w dawce 25 do 50 mg 2 razy na dobę dopochwowo od 15 do 25 dnia cyklu.

W endometriozie stosuje się 50 do 100 mg progesteronu 2 razy na dobę dopochwowo w terapii ciągłej przez okres 6 miesięcy.

W poronieniach nawykowych i zagrażających, cyklach bezowulacyjnych i indukowanych stosuje się dopochwowo 50 do 150 mg progesteronu 2 razy na dobę.

W przypadku poronień nawykowych suplementację progesteronu należy rozpocząć w cyklu, w którym planowane jest zajście w ciążę. Leczenie należy kontynuować nieprzerwanie do 18 - 20 tygodnia ciąży.

W programach zapłodnienia in vitro stosuje się 150 do 200 mg progesteronu 2 razy na dobę dopochwowo.

Leczenie kontynuuje się do 77 dnia po transferze zarodka.

Zakończenie terapii powinno następować poprzez stopniowe zmniejszenie podawanej dawki leku.

Dzieci i młodzież

Brak wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania i skuteczności produktu Luteina, tabletki dopochwowe u dzieci i młodzieży.

Sposób podawania

Produkt Luteina, tabletki dopochwowe należy umieścić bezpośrednio w pochwie za pomocą dołączonego aplikatora.

Luteina - środki ostrożności

Przed rozpoczęciem leczenia progesteronem, należy przeprowadzić badanie ginekologiczne i palpacyjne badanie piersi.

Pacjentki z depresją powinny być pod szczególną kontrolą, ponieważ progesteron może nasilać objawy choroby.

Progesteron może powodować zatrzymywanie płynów w organizmie, dlatego pacjentki ze schorzeniami, których objawy mogą być nasilone w wyniku retencji płynów (np. padaczka, migrena, astma, zaburzenia czynności serca lub nerek) wymagają uważnej obserwacji.

Progesteron należy stosować ostrożnie u pacjentek z łagodnymi do umiarkowanych zaburzeniami czynności wątroby.

Progesteron może powodować obniżenie wrażliwości na insulinę, dlatego pacjentki z cukrzycą lub

zdiagnozowaną insulinoopornością powinny być uważnie obserwowane.

Duże dawki progesteronu należy stosować ostrożnie u pacjentek z tendencją do tworzenia się

zakrzepów.

Należy poinformować pacjentki o konieczności zgłaszania zauważonych zmian w piersiach.

Produkt Luteina nie wykazuje skuteczności antykoncepcyjnej. W przypadku przyjmowana progesteronu ze wskazań innych niż związane z prokreacją należy równocześnie stosować środki antykoncepcyjne.

Luteina - przedawkowanie

Najczęstsze objawy przedawkowania progesteronu to: senność, zawroty głowy, depresja. Po zmniejszeniu dawki leku objawy te na ogół ustępują samoistnie.

W niektórych przypadkach może być konieczne zaprzestanie podawania leku i wdrożenie właściwego leczenia objawowego i podtrzymującego.

Luteina - przeciwwskazania

Produktu Luteina, tabletki dopochwowe nie należy stosować u osób, u których występuje którykolwiek z następujących stanów klinicznych:

? Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1.

? Krwawienie z pochwy nieznanego pochodzenia, poronienie zatrzymane, ciąża pozamaciczna.

? Nowotwór lub podejrzenie nowotworu piersi lub dróg rodnych.

? Zaburzenia zakrzepowo-zatorowe lub ciężkie zakrzepowe zapalenie żył, zarówno czynne jak i przebyte w przeszłości.

? Ciężkie zaburzenia czynności lub choroba wątroby.

Produktu Luteina, tabletki dopochwowe nie należy również stosować w okresie karmienia piersią.

Luteina - działania niepożądane

Podczas stosowania progesteronu, który jest identyczny z hormonem endogennym, działania niepożądane występują sporadycznie.

Zaburzenia układu nerwowego:

- Senność.

- Bóle i zawroty głowy.

- Zaburzenia koncentracji i uwagi.

- Uczucie lęku.

- Stany depresyjne.

Zaburzenia układu rozrodczego i piersi:

- Zaburzenia dotyczące pochwy (podrażnienie, świąd, upławy).

Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych

Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowania produktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszać wszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych {aktualny adres, nr telefonu i faksu ww. Departamentu} e-mail: adr@urpl.gov.pl

Luteina - ciąża i karmienie piersią

Ciąża

Progesteron może być bezpiecznie stosowany w I trymestrze ciąży.

Brak wystarczających danych klinicznych dotyczących stosowania progesteronu w II i III trymestrze ciąży.

Karmienie piersią

Stosowanie progesteronu jest przeciwwskazane w okresie karmienia piersią ze względu na przenikanie hormonu do mleka matki.

Luteina - prowadzenie pojazdów

Progesteron podawany dopochwowo nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

W przypadku pojawienia się działań niepożądanych takich jak senność, zaburzenia koncentracji i uwagi, zawroty głowy nie zaleca się prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn (patrz pkt. 4.8).

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Progesteronum

  Jest to syntetycznie otrzymywany hormon ciałka żółtego jajnika, który powstaje naturalnie w jajnikach, korze nadnerczy, jądrach oraz w łożysku od 3 miesiąca ciąży. W tym czasie umożliwia implantację jaja płodowego i utrzymanie ciąży. Stosowany jest w zaburzeniach cyklu miesiączkowego, bolesnym miesiączkowaniu, przy występowaniu cykli bezowulacyjnych, zespole napięcia przedmiesiączkowego, endometriozie, niepłodności związanej z niedomogą lutealną, poronieniach oraz hormonalnej terapii zastępczej.

  Dostępne opakowania
  Luteina

  Luteina

  tabletki dopochwowe - 30 tabl. - 0,2 g
  ADAMED SP.Z O.O.
  Luteina

  Luteina

  tabletki dopochwowe - 30 tabl. (2 blist.po 15 szt.) - 0,05 g
  ADAMED SP.Z O.O.
  28,58 zł
  Luteina

  Luteina

  tabletki dopochwowe - 30 tabl. - 0,1 g
  ADAMED SP.Z O.O.
  54,40 zł
  Luteina

  Luteina

  tabletki dopochwowe - 60 tabl. - 0,1 g
  ADAMED SP.Z O.O.
  103,76 zł
  Powiązane artykuły
  Badania

  Przebieg badania ginekologicznego

  Wizyta u lekarza ginekologa, a szczególnie badanie narządu rodnego, budzi obawę wśród kobiet, dlatego, że dotyczy najbardziej intymnej części ciała. Lekarz ginekolog powinien dołożyć wszelkich starań, aby zminimalizować lęk i stres pacjentki. Najważniejszą...

  Ważne tematy

  Ważny Temat - Zapewnij sobie komfort w "te dni"

  Ważny Temat - Zapewnij sobie komfort w "te dni"

  Organizm kobiety funkcjonuje między innymi w oparciu o cykl miesiączkowy. Nawet, jeśli kobieta nie prowadzi kalendarza menstruacyjnego, jest w stanie przewidzieć, kiedy nadejdą te dni. Objawy miesiączki związane są z wahaniami stężenia hormonów. O pierwszych...

  Doppelherz - Bo szkoda życia na pauzę

  Fakty i mity na temat menopauzy

  Fakty i mity na temat menopauzy

  Menopauza dotyka wyłącznie kobiety po pięćdziesiątce MIT Średni wiek, w którym pojawia się menopauza, to ok. 50 lat. Prawidłowo powinna wystąpić między 40. a 60. rokiem życia. Coraz częściej pojawia się jednak u kobiet tuż po czterdziestce. Wpływ...

  Hormony - charakterystyka, działanie i możliwe choroby endokrynologiczne

  Działanie mózgu u kobiet zmienia się wraz z wahaniem poziomu hormonów

  Mimo że już od jakieś czasu wiadomo, że struktura mózgu nawet w dorosłości nie jest niezmienna, ostatnio badacze dokonali niezwykłego odkrycia. Naukowcy z Instytutu Nauk Kognitywnych i Neuronauk im. Maxa Plancka zauważyli, że mózg jest nie tylko w stanie...

  Temat Miesiąca - Nie tracę czasu na PMS

  Przyłącz się do akcji #NieTracęDni i zmień spojrzenie na PMS!

  Przyłącz się do akcji #NieTracęDni i zmień spojrzenie na PMS!

  Artykuł sponsorowany Wokół zespołu napięcia przedmiesiączkowego (ang. premenstrualsyndrome, PMS) narosło wiele krzywdzących mitów i złośliwych komentarzy. Kampania #NieTracęDni chce się z nimi rozprawić i uświadomić wszystkim, którzy naśmiewają się z...

  Ważne tematy

  Temat Miesiąca - Nie tracę czasu na PMS

  Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) nie jest kobiecym wymysłem. Okazuje się, że bardzo duża część pań skarży się na symptomy, które pojawiają się nawet na ok. 10 dni przed pierwszym dniem miesiączki i które bardzo utrudniają im codzienne funkcjonowanie....

  Zespół napięcia przedmiesiączkowego – przyczyny, objawy, leczenie

  PMS - objawy, leczenie, jak sobie radzić, czy PMS to choroba?

  PMS - objawy, leczenie, jak sobie radzić, czy PMS to choroba?

  Co to jest PMS? Ten tajemniczy skrót wywodzi się z angielskiego Premenstrual Syndrome, które tłumaczymy jako zespół napięcia przedmiesiączkowego. To około 300 objawów, które mogą pojawić się na kilkanaście lub kilka dni przed miesiączką. U każdej kobiety...

  Ważny Temat - Zapewnij sobie komfort w "te dni"

  Castagnus - skuteczna broń w walce z PMS

  Castagnus - skuteczna broń w walce z PMS

  Miesiączka, choć jest stanem zupełnie naturalnym, przez wiele pań postrzegana jest jako "zło konieczne". Uciążliwe mogą być nie tylko same krwawienia, ale także następujące w trakcie cyklu zmiany stężeń hormonów, które z kolei mogą wpływać zarówno na...