Loperamid WZF

zobacz opinie o produkcie »
Cena
7,56 zł
Forma
tabletki
Dawka
2 mg
Ilość
10 tabl.
Typ
Bez recepty
Refundacja
Tak
Producent: WARSZAWSKIE ZAKŁ.FARM. POLFA S.A.

Loperamid WZF - Interakcje

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:

Zobacz wszystkie »

Pytania do farmaceuty

Glistnica a bóle w boku

Czy glistnica może dawać takie objawy jak ból w lewym boku, odbijanie, przelewanie w jelitach, zasłaniecia, częste oddawanie stolca w godzinach porannych, natychmiastowe parcie na stolec? W badaniach kału wyszło nieliczne jaja glist. Brałem dwie serie vermox, w odstępie dwutygodniowym, lecz nadal mam takie objawy, byłem u lekarza,...

Częste oddawanie stolca

Witam, mam problem mianowicie od 4 miesięcy często oddaję stolec (normalnej konsystencji,bez śluzu i krwi, wcześniej bywały biegunki), 3 do 6 razy dziennie, zwykle w godzinach rannych. Po za tym boli mnie brzuch w lewym dolnym boku oraz czuje przelewanie w jelitach jak się położę. Robiłem badania USG...

Loperamid WZF - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Loperamid WZF - opis

Loperamid WZF jest wskazany w objawowym leczeniu ostrej i przewlekłej biegunki.

U pacjentów z wytworzoną przetoką jelita krętego Loperamid WZF może być stosowany w celu zmniejszenia liczby i objętości stolców oraz zwiększenia ich konsystencji.

Loperamid WZF jest wskazany do stosowania u dorosłych i dzieci w wieku 6 lat i powyżej.

Loperamid WZF - skład

Jedna tabletka zawiera 2 mg loperamidu chlorowodorku (Loperamidi hydrochloridum).

Substancja pomocnicza o znanym działaniu: każda tabletka zawiera 100 mg laktozy jednowodnej. Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

Loperamid WZF - dawkowanie

Dawkowanie

Dorośli i dzieci w wieku 6 lat i powyżej

Ostra biegunka: początkowa dawka - 2 tabletki (4 mg) dla dorosłych i 1 tabletka (2 mg) dla dzieci; a następnie 1 tabletka (2 mg) po każdym kolejnym wolnym stolcu.

Przewlekła biegunka: początkowa dawka wynosi 2 tabletki (4 mg) na dobę dla dorosłych i 1 tabletka

(2 mg) na dobę dla dzieci; tę początkową dawkę należy zmodyfikować aż do momentu uzyskania od

1 do 2 normalnych stolców na dobę, co zazwyczaj osiąga się poprzez stosowanie dawki podtrzymującej wynoszącej od 1 do 6 tabletek (od 2 do 12 mg) na dobę.

Dawka maksymalna w ostrej i przewlekłej biegunce wynosi 8 tabletek (16 mg) na dobę dla dorosłych; u dzieci dawka produktu musi być dostosowana do masy ciała (3 tabletki/20 kg mc./dobę).

Osoby w podeszłym wieku

U osób w podeszłym wieku nie jest konieczna modyfikacja dawkowania.

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek

U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek nie jest konieczna modyfikacja dawkowania.

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby

Pomimo, że brak jest danych dotyczących farmakokinetyki leku u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby, w tej grupie pacjentów Loperamid WZF należy stosować ostrożnie z powodu zmniejszenia metabolizmu związanego z efektem pierwszego przejścia przez wątrobę (patrz punkt 4.4).

Loperamid WZF - środki ostrożności

U pacjentów z biegunką, zwłaszcza u dzieci, może dojść do utraty płynów i elektrolitów.

W tych przypadkach postępowaniem z wyboru jest uzupełnianie odpowiednich ilości płynów i elektrolitów.

Ponieważ długotrwała biegunka może być objawem poważniejszych chorób, nie należy stosować loperamidu długotrwale, dopóki przyczyna biegunki nie zostanie ustalona.

Jeżeli po podaniu leku w ostrej biegunce, w ciągu 48 godzin nie obserwuje się poprawy stanu klinicznego pacjenta, podawanie produktu Loperamid WZF należy przerwać i pacjent powinien skonsultować się z lekarzem.

Produkt należy stosować ostrożnie u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby, ponieważ może to powodować względne przedawkowanie, prowadzące do działania toksycznego na ośrodkowy układ nerwowy. Pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby należy uważnie obserwować, czy nie występują u nich objawy toksyczności ze strony ośrodkowego układu nerwowego.

U pacjentów z AIDS leczonych z powodu biegunki loperamidem, należy przerwać podawanie produktu przy pierwszych objawach wzdęcia brzucha. Istnieją pojedyncze doniesienia o przypadkach wystąpienia toksycznego rozszerzeniu okrężnicy podczas stosowania loperamidu u pacjentów z AIDS z zakaźnym zapaleniem okrężnicy wywołanym zarówno przez bakterie jak i wirusy.

Ponieważ większość leku jest metabolizowana w wątrobie, a metabolity lub lek w postaci niezmienionej są wydalane z kałem, nie ma konieczności modyfikacji dawkowania u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek.

Ze względu na zawartość laktozy, produkt nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy typu Lappa lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Loperamid WZF - przedawkowanie

Objawy

W przypadku przedawkowania (także przedawkowania względnego związanego z zaburzeniem czynności wątroby) mogą wystąpić następujące objawy: zahamowanie czynności ośrodkowego układu nerwowego (osłupienie, zaburzenia koordynacji ruchowej, senność, zwężenie źrenic, nadmierne napięcie mięśniowe i depresja oddechowa), zatrzymanie moczu i niedrożność jelit. Dzieci mogą być bardziej wrażliwe niż dorośli na toksyczne działanie leku na ośrodkowy układ nerwowy.

Leczenie W przypadku wystąpienia objawów przedawkowania jako antidotum można podać nalokson. Ponieważ czas działania produktu Loperamid WZF jest dłuższy niż naloksonu (1 do 3 godzin) może być wskazane powtórne podanie naloksonu. Dlatego też pacjent powinien pozostawać pod ścisłą kontrolą lekarską przynajmniej przez 48 godzin w celu wykrycia ewentualnego zahamowania czynności ośrodkowego układu nerwowego.

Loperamid WZF - przeciwwskazania

• Nadwrażliwość na loperamidu chlorowodorek lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1.

• Loperamid WZF nie jest przeznaczony do leczenia dzieci w wieku poniżej 6 lat.

• Produktu Loperamid WZF nie należy stosować jako leczenia zasadniczego:

- u pacjentów z ostrą czerwonką, która charakteryzuje się obecnością krwi w kale i wysoką gorączką;

- u pacjentów z ostrym rzutem wrzodziejącego zapalenia jelita grubego;

- u pacjentów z bakteryjnym zapaleniem jelita cienkiego i okrężnicy spowodowanym chorobotwórczymi bakteriami z rodzaju Salmonella, Shigella i Campylobacter;

- u pacjentów z rzekomobłoniastym zapaleniem jelit, związanym z podawaniem antybiotyków o szerokim spektrum działania.

Ogólnie, produktu Loperamid WZF nie należy stosować w przypadkach, w których powinno się unikać zwolnienia perystaltyki jelit, z powodu możliwego ryzyka wystąpienia ciężkich powikłań, w tym niedrożności jelit, okrężnicy olbrzymiej (megacolon) i toksycznego rozszerzenia okrężnicy (megacolon toxicum). Leczenie produktem Loperamid WZF należy natychmiast przerwać w przypadku wystąpienia zaparcia, wzdęcia brzucha lub niedrożności jelit.

Leczenie biegunki produktem Loperamid WZF jest leczeniem wyłącznie objawowym. W każdym przypadku, w którym możliwe jest ustalenie etiologii, gdy jest to uzasadnione (lub wskazane) należy zastosować leczenie przyczynowe.

Loperamid WZF - działania niepożądane

Wiele zdarzeń niepożądanych związanych ze stosowaniem loperamidu są częstymi objawami zespołów biegunkowych (dyskomfort i ból w jamie brzusznej, nudności, wymioty, suchość w jamie ustnej, zmęczenie, senność, zawroty głowy, zaparcie, wzdęcia z oddawaniem wiatrów). Często objawy te trudno jest odróżnić od działań niepożądanych stosowanego leku.

Poniżej przedstawiono działania niepożądane związane ze stosowaniem loperamidu: [bardzo rzadko (< 1/10 000)].

Zaburzenia psychiczne

Bardzo rzadko: senność.

Zaburzenia układu nerwowego

Bardzo rzadko: zawroty głowy.

Zaburzenia żołądka i jelit

Bardzo rzadko: ból brzucha, niedrożność jelit, wzdęcia brzucha, nudności, zaparcia, wymioty, rozszerzenie okrężnicy (megacolon), w tym toksyczne rozszerzenie okrężnicy (megacolon toxicum), wzdęcia z oddawaniem wiatrów i niestrawność.

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej

Bardzo rzadko: wysypka, pokrzywka i świąd.

Pojedyncze przypadki obrzęku naczynioruchowego, wysypki pęcherzowej, w tym zespołu Stevensa i Johnsona, rumienia wielopostaciowego i martwicy toksyczno-rozpływnej naskórka.

Zaburzenia nerek i dróg moczowych

Bardzo rzadko: pojedyncze przypadki zatrzymania moczu.

Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania

Bardzo rzadko: pojedyncze przypadki reakcji alergicznych, niekiedy ciężkie reakcje nadwrażliwości, w tym wstrząs anafilaktyczny i reakcje przypominające anafilaksję.

Loperamid WZF - ciąża i karmienie piersią

Ciąża

Mimo, że nic nie wskazuje na to, aby loperamid wykazywał działanie teratogenne lub embriotoksyczne, należy dokładnie rozważyć przewidywane korzyści terapeutyczne względem potencjalnego ryzyka związanego z podaniem produktu Loperamid WZFkobietom w ciąży, szczególnie w pierwszym trymestrze.

Karmienie piersią

Małe ilości loperamidu są wydzielane z mlekiem kobiecym, dlatego nie zaleca się stosowania produktu w okresie karmienia piersią.

Loperamid WZF - prowadzenie pojazdów

W zespole objawów w przebiegu biegunki leczonej produktem Loperamid WZFmogą pojawić się: zmęczenie, zawroty głowy lub senność. Dlatego też wskazane jest zachowanie ostrożności podczas prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Loperamid WZF - Zamienniki

Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Loperamidum

  Dostępne opakowania
  Loperamid WZF

  Loperamid WZF

  tabletki - 10 tabl. - 2 mg
  WARSZAWSKIE ZAKŁ.FARM. POLFA S.A.
  Loperamid WZF

  Loperamid WZF

  tabletki - 15 tabl. - 2 mg
  WARSZAWSKIE ZAKŁ.FARM. POLFA S.A.
  Loperamid WZF

  Loperamid WZF

  tabletki - 10 tabl. (blistry) - 2 mg
  WARSZAWSKIE ZAKŁ.FARM. POLFA S.A.
  Loperamid WZF

  Loperamid WZF

  tabletki - 30 tabl. - 2 mg
  WARSZAWSKIE ZAKŁ.FARM. POLFA S.A.
  7,56 zł
  Powiązane artykuły
  Biegunka - przyczyny, leczenie, domowe sposoby na biegunkę

  Jak pozbyć się ostrej biegunki? (WIDEO)

  Jak pozbyć się ostrej biegunki? (WIDEO)

  Ostra biegunka Biegunka to uciążliwy problem, który pojawia się niespodziewanie w różnych okolicznościach, np. w czasie podróży. Dolegliwość częściej dotyczy dzieci i osób w starszym wieku i ustępuje po 2-3 dniach. Biegunka może mieć jednak charakter...

  Mukowiscydoza - charakterystyka, objawy, diagnostyka, leczenie

  Nowa terapia skojarzona w leczeniu infekcji u pacjentów z mukowiscydozą

  Lek bez recepty stosowany w leczeniu biegunki w połączeniu z minocykliną - antybiotykiem o szerokim spektrum działania może poprawić jakość życia chorych z mukowiscydozą. Antybiotykooporność przy mukowiscydozie Mukowiscydoza jest śmiertelną chorobą...

  Biegunka - przyczyny, leczenie, domowe sposoby na biegunkę

  Jak walczyć z biegunką? (WIDEO)

  Jak walczyć z biegunką? (WIDEO)

  Jak pozbyć się biegunki? Biegunka to dolegliwość, która czasami bywa groźna, jednak w większości przypadków i przy odpowiednim postępowaniu szybko przechodzi. O tym, jak sobie radzić z biegunką domowymi sposobami i jak sprawdzić, czy nie wymaga ona interwencji...

  Leki i suplementy

  Orsalit na odwodnienie

  Orsalit na odwodnienie

  Orsalit o smaku bananowym Orsalit o smaku bananowym nie tylko szybko nawadnia, ale i pysznie smakuje. Orsalit o smaku malinowym Malinowy smak płynu Orsalit przypadnie do gustu nie tylko dzieciom. Orsalit Płyn Orsalit to lek, który zawsze warto mieć...

  Biegunka - przyczyny, leczenie, domowe sposoby na biegunkę

  Preparat ORSALIT zapobiega odwodnieniu

  Preparat ORSALIT zapobiega odwodnieniu

  Opakowanie Orsalitu ORSALIT skutecznie łagodzi objawy biegunki i zapobiega odwodnieniu organizmu. Nazwa produktu ORSALIT to twój sprawdzony sposób na odwodnienie. Apteczka z Orsalitem ORSALIT w twojej podręcznej apteczce.

  Leki i suplementy

  Smecta - działanie, dawkowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne

  Smecta - działanie, dawkowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne

  Smecta to lek, który skutecznie likwiduje biegunkę. Jest dostępny bez recepty w formie proszku do rozpuszczenia w wodzie. Preparat jest bezpieczny i można go podawać dzieciom poniżej 1. roku życia. W jaki sposób działa Smecta i jak dawkować ten lek? Czy...

  Normy laboratoryjne

  Kał - rotawirusy

  Badanie kału w kierunku zakażeń rotawirusowych jest podstawową metodą w celu wykrycia rotawirusów, które są jedną z najczęstszych przyczyn biegunek zakaźnych wśród dzieci. Pomimo dużego rozpowszechnienia infekcji rotawirusowych i dość burzliwych objawów...

  Temat Miesiąca - Pokonaj biegunkę

  Dlaczego nie możemy dopuść do powikłań biegunki?

  Dlaczego nie możemy dopuść do powikłań biegunki?

  Biegunka, czyli potocznie rozwolnienie, nie jest chorobą, tylko jednym z jej objawów. Najczęściej ma miejsce podczas zakażenia wirusowego albo bakteryjnego, przewodu pokarmowego. Nie należy jej lekceważyć, gdyż powikłania mogą być bardzo groźne -...

  Choroby i dolegliwości

  Kaliciwirusy u ludzi - drogi zakażenia, objawy, rozpoznanie, leczenie

  Kaliciwirusy u ludzi - drogi zakażenia, objawy, rozpoznanie, leczenie

  Kaliciwirusy są główną przyczyną wirusowego zapalenia żołądka i jelit. Głównie rozpoznawane jest zakażenie wirusem Norwalk, ale istnieje wiele odmian patogenu. Chorzy skarżą się na nudności, wymioty, ból mięśni i biegunkę. U większości przypadków objawy...

  Leki i suplementy

  Nifuroksazyd - charakterystyka, wskazania, przeciwskazania

  Nifuroksazyd - charakterystyka, wskazania, przeciwskazania

  Zakażeniom układu pokarmowego zazwyczaj towarzyszą bardzo dokuczliwe objawy takie jak biegunka i wymioty. Jak radzić sobie w takiej sytuacji? Jednym z częściej stosowanych leków w takich przypadkach jest nifuroksazyd. Preparat skuteczny i co ważne dostępny...