Locoid Lipocream

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
krem
Dawka
1 mg/g
Ilość
30 g
Typ
Na receptę Rp
Refundacja
Nie
Producent: ASTELLAS PHARMA SP. Z O.O.

Pytania do farmaceuty

Nikt nie zadał jeszcze żadnych pytań dotyczących tego preparatu. Możesz zadać bezpłatne pytanie farmaceucie. Napisz własne pytanie lub wybierz jedno z poniższych:

Locoid Lipocream - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Locoid Lipocream - opis

Stany zapalne skóry (nie wywołane przez drobnoustroje) odpowiadające na leczenie kortykosteroidami w przypadku, gdy leczenie miejscowe słabiej działającymi kortykosteroidami nie przynosi oczekiwanych wyników.

Kontynuacja leczenia lub leczenie podtrzymujące zapalnych chorób skóry w przypadku, gdy wcześniejsze stosowanie silniej działających kortykosteroidów do stosowania miejscowego dawało dobre wyniki.

Locoid Lipocream - skład

Jeden gram kremu zawiera 1 mg 17-maślanu hydrokortyzonu (Hydrocortisoni butyras).

Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

Locoid Lipocream - dawkowanie

Cienką warstwę preparatu Locoid Lipocream nanosić równomiernie na zmienione chorobowo miejsca na skórze od 1 do 3 razy na dobę. Preparat można lekko wmasować. Po uzyskaniu poprawy zazwyczaj wystarcza stosowanie preparatu raz na dobę lub od 2 do 3 razy w tygodniu.

Locoid Lipocream stosuje się w leczeniu zmian skórnych suchych i sucho-sączących.

Nie należy stosować dawki większej niż 30-60 g tygodniowo.

Locoid Lipocream - środki ostrożności

Chronić oczy i błony śluzowe przed kontaktem z preparatem.

Nie należy stosować preparatu na powieki, ponieważ jeśli preparat dostanie się na spojówki może spowodować wystąpienie jaskry prostej lub zaćmy podtorebkowej.

Unikać stosowania preparatu na skórę twarzy, skórę owłosioną i na skórę w okolicach narządów płciowych, gdyż jest szczególnie wrażliwa na działanie kortykosteroidów. W tych miejscach można stosować tylko słabo działające kortykosteroidy.

Unikać stosowania preparatu na rozległe powierzchnie skóry, szczególnie pod opatrunkiem okluzyjnym (pod ceratką, pieluchą), w fałdach i zgięciach skóry. W takich przypadkach wchłanianie kortykosteroidów może być znacznie większe, co prowadzi do zahamowania czynności kory nadnerczy.

Ostrożnie stosować i unikać długotrwałego leczenia u dzieci, gdyż u dzieci szybko dochodzi do zahamowania czynności kory nadnerczy, może też wystąpić zahamowanie wydzielania hormonu wzrostu.

Szczególnie ostrożnie należy stosować u pacjentów z łuszczycą, gdyż miejscowe stosowanie kortykosteroidów w łuszczycy może być niebezpieczne, m.in. ze względu na nawrót choroby spowodowany rozwojem tolerancji, ryzyko wystąpienia uogólnionej łuszczycy krostkowej oraz miejscowe i ogólne działania toksyczne spowodowane zaburzeniem ciągłości skóry.

Locoid Lipocream zawiera substancje pomocnicze: alkohol cetostearylowy i parahydroksybenzoesan propylu.

Ze względu na zawartość alkoholu cetostearylowego, lek może powodować miejscową reakcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry).

Ze względu na zawartość parahydroksybenzoesanu propylu, lek może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego).

Locoid Lipocream - przedawkowanie

Brak danych dotyczących przedawkowania preparatu. W przypadku długotrwałego stosowania może dojść do zahamowania czynności kory nadnerczy.

Locoid Lipocream - przeciwskazania

Nie stosować preparatu:

• na zmiany skórne spowodowane:

- zakażeniami bakteryjnymi (np. zmiany kiłowe lub gruźlicze);

- zakażeniami wirusowymi (np. ospa wietrzna, opryszczka, półpasiec);

- zakażeniami wywołanymi przez grzyby;

- zakażeniami pasożytniczymi;

• na owrzodzenia skóry, rany;

• w zapaleniu skóry wokół ust;

• w trądziku pospolitym, w trądziku różowatym;

• w nadwrażliwości na substancję czynną maślan hydrokortyzonu lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu.

Locoid Lipocream - działania niepożądane

Działania niepożądane wymieniono poniżej według malejącej częstości występowania:

bardzo często (≥1/10); często (od ≥1/100 do ≤1/10); niezbyt często (od ≥1/1000 do ≤1/100); rzadko (od ≥1/10 000 do ≤1/1000); bardzo rzadko (< 1/10 000); nieznana częstość, nie może być określona na podstawie dostępnych danych.

Klasyfikacja układów i narządów

 
 

Nieznana częstość (nie może być określona na podstawie dostępnych danych)

Zaburzenia układu immunologicznego

nadwrażliwość

 

Bardzo rzadko (< 1/10 000)

Zaburzenia endokrynologiczne

zahamowanie czynności kory nadnerczy

 

Rzadko (≥1/10 000 do ≤1/1000)

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej

zanik skóry, często nieodwracalny ze ścieńczeniem naskórka; rozszerzenie drobnych naczyń krwionośnych; plamica; rozstępy skórne; trądzik krostkowy; zapalenie skóry wokół ust; tzw. "efekt z odbicia", który może prowadzić do uzależnienia od miejscowego stosowania kortykosteroidów; odbarwienie skóry; zapalenie skóry i wyprysk, w tym kontaktowe zapalenie skóry.

Ze względu na zawartość substancji pomocniczych, mogą również wystąpić miejscowe reakcje skórne (np. kontaktowe zapalenie skóry) i reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego).

Ogólnoustrojowe działania niepożądane po miejscowym stosowaniu kortykosteroidów występują rzadko, ale mogą być ciężkie. Zahamowanie czynności kory nadnerczy może wystąpić szczególnie podczas długotrwałego stosowania preparatu.

Ryzyko wystąpienia ogólnoustrojowych działań niepożądanych kortykosteroidów zwiększa się podczas:

- stosowania preparatu pod opatrunkiem okluzyjnym (pod ceratką, pod pieluchą), w fałdach skóry;

- stosowania na duże powierzchnie skóry;

- długotrwałego leczenia;

- stosowania u dzieci (skóra dzieci jest cieńsza, większa jest także powierzchnia skóry w stosunku do masy ciała).

Locoid Lipocream - ciąża i karmienie piersią

Ciąża

Kortykosteroidy przenikają przez barierę łożyskową i mogą w związku z tym działać na płód. Jednak takie działanie obserwuje się podczas stosowania silnie działających kortykosteroidów przez długi czas. Wykazano teratogenne działanie kortykosteroidów u zwierząt.

Należy zachować ostrożność podczas stosowania preparatu Locoid Lipocream w czasie ciąży. W okresie ciąży preparat można stosować tylko wtedy, gdy istnieją do tego wyraźne wskazania.

Laktacja

Nie wiadomo, czy kortykosteroidy podane miejscowo na skórę przenikają do mleka matki. Preparat można stosować w czasie karmienia piersią na małą powierzchnię skóry przez krótki czas. W przypadku długotrwałego leczenia lub nanoszenia preparatu na dużą powierzchnię skóry, należy zaprzestać karmienia piersią.

Locoid Lipocream - prowadzenie pojazdów

Nie ma danych na temat wpływu preparatu Locoid Lipocream na zdolność do prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Locoid Lipocream - Zamienniki

Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Hydrocortisoni butyras

  Dostępne opakowania
  Locoid Lipocream

  Locoid Lipocream

  krem - 30 g - 1 mg/g
  ASTELLAS PHARMA SP. Z O.O.
  Locoid Lipocream

  Locoid Lipocream

  krem - 15 g - 1 mg/g
  ASTELLAS PHARMA SP. Z O.O.
  Powiązane artykuły
  Leczenie astmy

  Inhalatory na astmę

  Astma to choroba cywilizacyjna. Liczba osób ze zdiagnozowaną astmą ciągle rośnie, tak jak rośnie uprzemysłowienie na świecie. Napadom astmy oskrzelowej można zapobiegać, nie da się jednak wyleczyć tej choroby... Objawy ataku astmy Objawy ataku astmy...

  Leki i suplementy

  Flixotide - właściwości, działanie, skutki uboczne, cena

  Flixotide jest lekiem dostępnym na receptę. Występuje w postaci aerozolu wziewnego oraz zawiesiny do inhalacji. Stosuje się go w leczeniu chorób układu oddechowego, w szczególności choroby płuc i w alergologii. Flixotide ma działanie przeciwzapalne, a...

  Leczenie astmy

  Leki wziewne w astmie

  W ostatnim czasie możliwości leczenia wziewnego astmy oskrzelowej znacznie się rozszerzyły. Leki wziewne są stosowane zarówno w warunkach szpitalnych w leczeniu stanów nagłych, jak i w warunkach domowych do leczenia długotrwałego. Celem leczenia preparatami...

  Leki i suplementy

  Lek na astmę wycofany ze sprzedaży

  Lek na astmę wycofany ze sprzedaży

  Na terenie całego kraju z obrotu wycofano produkt leczniczy Pulmoterol (Salmeterolum), 50 mcg/dawkę inh., proszek do inhalacji w kapsułkach twardych. Produkt jest stosowany w szczególności przez osoby chore na astmę oskrzelową. Przyczyna  Główny Inspektorat...

  Astma - charakterystyka, rodzaje, przyczyny, diagnostyka, leczenie

  Diagnostyka astmy

  W celu postawienia właściwej diagnozy lekarz na początku przeprowadzi wywiad z pacjentem, tzn. szczegółowo wypyta go o objawy, dokładnie osłucha plecy (pole nad płucami i oskrzelami). Zmiany w płucach Astma charakteryzuje się zmianami osłuchowymi...

  Leczenie astmy

  Jak stosować inhalator? (WIDEO)

  Jak stosować inhalator? (WIDEO)

  Stosowanie inhalatora Objawy astmy nasilają się rankiem i wieczorem. Świszczący oddech, uczucie uciskania w klatce piersiowej, kaszel oraz duszności to dolegliwości będące wynikiem nadreaktywności oskrzeli. Jeśli w porę nie podejmie się odpowiedniego...

  Astma - charakterystyka, rodzaje, przyczyny, diagnostyka, leczenie

  Skuteczniej w konfrontacji z astmą

  Specjaliści z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego odkryli nowy sposób badania mechanizmu astmy oskrzelowej. Dzięki wynikom tych badań będzie można zastosować bardziej skuteczne metody leczenia. Czy astma jest dziś poważnym wyzwaniem cywilizacyjnym? Kiedy...

  Leczenie astmy

  Astma - kiedy szukać pomocy?

  Astma wymaga regularnych wizyt u lekarza specjalisty. Zdarza się jednak tak, że w czasie jej zaostrzeń musimy niezwłocznie przyjąć leki i natychmiast zgłosić się do lekarza. W takich przypadkach liczy się każda minuta. Część z tych objawów może wystąpić...

  Badania w astmie

  Badania diagnostyczne w astmie

  Astma jest chorobą przewlekłą utrudniającą oddychanie. Objawy astmy to męczący kaszel, ostre duszności, świszczący oddech. Choroba wymaga monitorowania. W tym celu stosuje się głównie testy czynnościowe układu oddechowego, czyli badanie spirometryczne...