Locoid Lipocream

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
krem
Dawka
1 mg/g
Ilość
30 g
Typ
Na receptę Rp
Refundacja
Nie
Producent: ASTELLAS PHARMA SP. Z O.O.

Pytania do farmaceuty

Nikt nie zadał jeszcze żadnych pytań dotyczących tego preparatu. Możesz zadać bezpłatne pytanie farmaceucie. Napisz własne pytanie lub wybierz jedno z poniższych:

Locoid Lipocream - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Locoid Lipocream - opis

Stany zapalne skóry (nie wywołane przez drobnoustroje) odpowiadające na leczenie kortykosteroidami w przypadku, gdy leczenie miejscowe słabiej działającymi kortykosteroidami nie przynosi oczekiwanych wyników.

Kontynuacja leczenia lub leczenie podtrzymujące zapalnych chorób skóry w przypadku, gdy wcześniejsze stosowanie silniej działających kortykosteroidów do stosowania miejscowego dawało dobre wyniki.

Locoid Lipocream - skład

Jeden gram kremu zawiera 1 mg 17-maślanu hydrokortyzonu (Hydrocortisoni butyras).

Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

Locoid Lipocream - dawkowanie

Cienką warstwę preparatu Locoid Lipocream nanosić równomiernie na zmienione chorobowo miejsca na skórze od 1 do 3 razy na dobę. Preparat można lekko wmasować. Po uzyskaniu poprawy zazwyczaj wystarcza stosowanie preparatu raz na dobę lub od 2 do 3 razy w tygodniu.

Locoid Lipocream stosuje się w leczeniu zmian skórnych suchych i sucho-sączących.

Nie należy stosować dawki większej niż 30-60 g tygodniowo.

Locoid Lipocream - środki ostrożności

Chronić oczy i błony śluzowe przed kontaktem z preparatem.

Nie należy stosować preparatu na powieki, ponieważ jeśli preparat dostanie się na spojówki może spowodować wystąpienie jaskry prostej lub zaćmy podtorebkowej.

Unikać stosowania preparatu na skórę twarzy, skórę owłosioną i na skórę w okolicach narządów płciowych, gdyż jest szczególnie wrażliwa na działanie kortykosteroidów. W tych miejscach można stosować tylko słabo działające kortykosteroidy.

Unikać stosowania preparatu na rozległe powierzchnie skóry, szczególnie pod opatrunkiem okluzyjnym (pod ceratką, pieluchą), w fałdach i zgięciach skóry. W takich przypadkach wchłanianie kortykosteroidów może być znacznie większe, co prowadzi do zahamowania czynności kory nadnerczy.

Ostrożnie stosować i unikać długotrwałego leczenia u dzieci, gdyż u dzieci szybko dochodzi do zahamowania czynności kory nadnerczy, może też wystąpić zahamowanie wydzielania hormonu wzrostu.

Szczególnie ostrożnie należy stosować u pacjentów z łuszczycą, gdyż miejscowe stosowanie kortykosteroidów w łuszczycy może być niebezpieczne, m.in. ze względu na nawrót choroby spowodowany rozwojem tolerancji, ryzyko wystąpienia uogólnionej łuszczycy krostkowej oraz miejscowe i ogólne działania toksyczne spowodowane zaburzeniem ciągłości skóry.

Locoid Lipocream zawiera substancje pomocnicze: alkohol cetostearylowy i parahydroksybenzoesan propylu.

Ze względu na zawartość alkoholu cetostearylowego, lek może powodować miejscową reakcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry).

Ze względu na zawartość parahydroksybenzoesanu propylu, lek może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego).

Locoid Lipocream - przedawkowanie

Brak danych dotyczących przedawkowania preparatu. W przypadku długotrwałego stosowania może dojść do zahamowania czynności kory nadnerczy.

Locoid Lipocream - przeciwwskazania

Nie stosować preparatu:

• na zmiany skórne spowodowane:

- zakażeniami bakteryjnymi (np. zmiany kiłowe lub gruźlicze);

- zakażeniami wirusowymi (np. ospa wietrzna, opryszczka, półpasiec);

- zakażeniami wywołanymi przez grzyby;

- zakażeniami pasożytniczymi;

• na owrzodzenia skóry, rany;

• w zapaleniu skóry wokół ust;

• w trądziku pospolitym, w trądziku różowatym;

• w nadwrażliwości na substancję czynną maślan hydrokortyzonu lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu.

Locoid Lipocream - działania niepożądane

Działania niepożądane wymieniono poniżej według malejącej częstości występowania:

bardzo często (≥1/10); często (od ≥1/100 do ≤1/10); niezbyt często (od ≥1/1000 do ≤1/100); rzadko (od ≥1/10 000 do ≤1/1000); bardzo rzadko (< 1/10 000); nieznana częstość, nie może być określona na podstawie dostępnych danych.

Klasyfikacja układów i narządów

 
 

Nieznana częstość (nie może być określona na podstawie dostępnych danych)

Zaburzenia układu immunologicznego

nadwrażliwość

 

Bardzo rzadko (< 1/10 000)

Zaburzenia endokrynologiczne

zahamowanie czynności kory nadnerczy

 

Rzadko (≥1/10 000 do ≤1/1000)

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej

zanik skóry, często nieodwracalny ze ścieńczeniem naskórka; rozszerzenie drobnych naczyń krwionośnych; plamica; rozstępy skórne; trądzik krostkowy; zapalenie skóry wokół ust; tzw. "efekt z odbicia", który może prowadzić do uzależnienia od miejscowego stosowania kortykosteroidów; odbarwienie skóry; zapalenie skóry i wyprysk, w tym kontaktowe zapalenie skóry.

Ze względu na zawartość substancji pomocniczych, mogą również wystąpić miejscowe reakcje skórne (np. kontaktowe zapalenie skóry) i reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego).

Ogólnoustrojowe działania niepożądane po miejscowym stosowaniu kortykosteroidów występują rzadko, ale mogą być ciężkie. Zahamowanie czynności kory nadnerczy może wystąpić szczególnie podczas długotrwałego stosowania preparatu.

Ryzyko wystąpienia ogólnoustrojowych działań niepożądanych kortykosteroidów zwiększa się podczas:

- stosowania preparatu pod opatrunkiem okluzyjnym (pod ceratką, pod pieluchą), w fałdach skóry;

- stosowania na duże powierzchnie skóry;

- długotrwałego leczenia;

- stosowania u dzieci (skóra dzieci jest cieńsza, większa jest także powierzchnia skóry w stosunku do masy ciała).

Locoid Lipocream - ciąża i karmienie piersią

Ciąża

Kortykosteroidy przenikają przez barierę łożyskową i mogą w związku z tym działać na płód. Jednak takie działanie obserwuje się podczas stosowania silnie działających kortykosteroidów przez długi czas. Wykazano teratogenne działanie kortykosteroidów u zwierząt.

Należy zachować ostrożność podczas stosowania preparatu Locoid Lipocream w czasie ciąży. W okresie ciąży preparat można stosować tylko wtedy, gdy istnieją do tego wyraźne wskazania.

Laktacja

Nie wiadomo, czy kortykosteroidy podane miejscowo na skórę przenikają do mleka matki. Preparat można stosować w czasie karmienia piersią na małą powierzchnię skóry przez krótki czas. W przypadku długotrwałego leczenia lub nanoszenia preparatu na dużą powierzchnię skóry, należy zaprzestać karmienia piersią.

Locoid Lipocream - prowadzenie pojazdów

Nie ma danych na temat wpływu preparatu Locoid Lipocream na zdolność do prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Locoid Lipocream - Zamienniki

Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Hydrocortisoni butyras

  Dostępne opakowania
  Locoid Lipocream

  Locoid Lipocream

  krem - 30 g - 1 mg/g
  ASTELLAS PHARMA SP. Z O.O.
  Locoid Lipocream

  Locoid Lipocream

  krem - 15 g - 1 mg/g
  ASTELLAS PHARMA SP. Z O.O.
  Powiązane artykuły
  Leki i suplementy

  Flixotide - właściwości, działanie, skutki uboczne, cena

  Flixotide - właściwości, działanie, skutki uboczne, cena

  Flixotide jest lekiem dostępnym na receptę. Występuje w postaci aerozolu wziewnego oraz zawiesiny do inhalacji. Stosuje się go w leczeniu chorób układu oddechowego, w szczególności choroby płuc i w alergologii. Flixotide ma działanie przeciwzapalne, a...

  Newsy - leki i suplementy

  Fabrazyme i replagal - leki na chorobę Fabry'ego, będą refundowane

  Fabrazyme i replagal - leki na chorobę Fabry'ego, będą refundowane

  Minister Zdrowi, Łukasz Szumowski, podzielił się na konferencji dobrą wiadomością dla cierpiących na chorobę Fabry'ego. Od 1 września na liście leków refundowanych pojawi się enzymatyczna terapia zastępcza. Refundacji podlegają dwa leki: Fabrazyme i Replagal. Fabrazyme...

  Leki i suplementy

  Pulmicort - skład, działanie i stosowanie, przeciwwskazania

  Pulmicort - skład, działanie i stosowanie, przeciwwskazania

  Pulmicort to wziewny preparat o działaniu przeciwzapalnym mający postać zawiesiny do inhalacji z nebulizatora. Stosuje się go u pacjentów z astmą oskrzelową oraz chorych z zespołem krupu. Jaki jest skład leku? Jak wygląda jego dawkowanie? Co warto wiedzieć...

  Leki i suplementy

  Leki a słońce

  Leki a słońce

  Odczyn fototoksyczny powstaje pod wpływem substancji wprowadzonych do organizmu, które potrafią zwiększyć wrażliwość skóry na słońce ultrafioletowe. Zmiany mijają po odstawieniu tabletek, ale ze słońca trzeba korzystać rozsądnie, zwłaszcza gdy przyjmujemy...