Lipanor

zobacz opinie o produkcie »
Cena
26,53 zł
Forma
kapsułki
Dawka
0,1 g
Ilość
30 kaps. (3 blist.po 10 szt.)
Typ
Na receptę Rp
Refundacja
Tak
Producent: SANOFI AVENTIS FRANCE

Lipanor - Interakcje

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:

Zobacz wszystkie »

Pytania do farmaceuty

Pulsowanie i skurcze w łydce oraz utraty tchu a stosowanie leków

mając cholesterol wysoki bo 300,otrzymałam od lekarza lipanor ,oraz biorę diosminex max. Gdyż w łydce czuję jakieś /pulsowanie/ wcześniej w tym miejscu często miałam skurcze w nocy.Wybrałam prawie połowę tych tabletek,ale zaczęło mi się dziać coś z oddechem.Tak jakby brakowało chwile tchu.Oraz jakby chciało serce mi szybciej bić/ kołatać/.Zastanawiam się czy odstawić te leki i w przyszłym tygodniu iść do lekarza rodzinnego.proszę...

Lipanor - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Lipanor - opis

Stosowanie produktu leczniczego Lipanor jest wskazane jako dodatek do diety oraz innych metod niefarmakologicznych (np. ćwiczenia fizyczne, zmniejszenie masy ciała) w następujących przypadkach:

- Leczenie ciężkiej hipertriglicerydemii z małym stężeniem cholesterolu o dużej gęstości (HDL) lub bez.

- Mieszana hiperlipidemia, jeżeli stosowanie statyn jest przeciwskazane lub nie są one tolerowane.

Lipanor - skład

Każda kapsułka zawiera 100 mg cyprofibratu (Ciprofibratum).

Substancja pomocnicza o znanym działaniu: każda kapsułka zawiera 185 mg laktozy.

Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

Lipanor - dawkowanie

W przypadku jednoczesnego stosowania właściwej diety, produkt Lipanor jest przyjmowany w długotrwałym leczeniu objawowym, którego skuteczność należy okresowo kontrolować.

Dorośli: zalecana dawka to 100 mg cyprofibratu (1 kapsułka) na dobę. Nie należy stosować większej dawki (patrz punkt 4.4).

Lipanor - środki ostrożności

Mialgia/miopatia:

- Należy poinformować pacjenta, aby natychmiast powiadomił lekarza, jeśli wystąpi u niego niewyjaśniony ból mięśni, tkliwości lub osłabienie siły mięśni. U tych pacjentów należy natychmiast oznaczyć aktywność fosfokinazy kreatynowej (CPK). Leczenie należy przerwać w przypadku stwierdzenia miopatii lub znacznego zwiększenia aktywności CPK (ponad 5-krotnie więcej niż wartość prawidłowa).

- Zdarzenia dotyczące mięśni wydają się być zależne od dawki, dlatego dawka dobowa nie może być większa niż 100 mg.

- Ryzyko miopatii może większe w przypadku następujących czynników ryzyka:

• zaburzenia czynności nerek i każdy przypadek hipoalbuminemii, taki jak zespół nerczycowy,

• niedoczynność tarczycy,

• nadużywanie alkoholu,

• wiek powyżej 70 lat,

• dziedziczne zaburzenia dotyczące mięśni u pacjenta lub członków jego rodziny w wywiadzie,  toksyczne działanie na mięśnie po zastosowaniu innego fibratu (w wywiadzie).

- Tak jak w przypadku innych fibratów, ryzyko wystąpienia rabdomiolizy i mioglobinurii może być większe jeżeli cyprofibrat jest stosowany w skojarzeniu z innymi fibratami lub inhibitorami reduktazy HMG - CoA (patrz punkty 4.3 i 4.5).

Produkt należy ostrożnie stosować u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby.

Zaleca się okresowo kontrolować czynność wątroby (co 3 miesiące w ciągu pierwszych 12 miesięcy leczenia). Leczenie cyprofibratem należy przerwać w przypadku zwiększenia aktywności AspAT i AlAT ponad 3-krotnie powyżej górnej granicy normy lub jeżeli stwierdzono cholestatyczne uszkodzenie wątroby.

Ponieważ istniejąca niedoczynność tarczycy może być przyczyną wtórnej dyslipidemii, należy ją rozpoznać i wyrównać przed rozpoczęciem stosowania produktu leczniczego.

Leczenie skojarzone z doustnym lekiem przeciwzakrzepowym: jednocześnie stosowany doustny lek przeciwzakrzepowy należy podawać w mniejszej dawce, określonej na podstawie INR (międzynarodowy współczynnik znormalizowany) (patrz punkt 4.5).

Jeżeli po kilku miesiącach leczenia stężenie lipidów w surowicy nie jest zadowalająco kontrolowane, należy rozważyć zastosowanie dodatkowych lub innych metod leczenia.

Ze względu na brak wystarczających danych na temat bezpieczeństwa stosowania produktu u dzieci oraz brak danych dotyczących wpływu na organizmy w okresie wzrostu, stosowanie cyprofibratu w tej grupie pacjentów może być rozważane jedynie w przypadku ciężkich zaburzeń lipidowych, w których leczenie cyprofibratem jest właściwe.

Produkt leczniczy Lipanor zawiera laktozę. Nie należy go stosować u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp) lub zespołem złego wchłaniania glukozy - galaktozy.

Lipanor - przedawkowanie

Zgłoszenia dotyczące przedawkowania cyprofibratu są nieliczne, ale w tych przypadkach nie stwierdzono specyficznych objawów przedawkowania. Nie istnieje specyficzne antidotum dla cyprofibratu. Leczenie przedawkowania powinno być objawowe. Może być konieczne wykonanie płukania żołądka i wdrożenie odpowiedniego leczenia podtrzymującego. Cyprofibratu nie można usunąć za pomocą dializy.

Lipanor - przeciwwskazania

- Ciąża lub podejrzenie ciąży oraz okres karmienia piersią.

- Ciężkie zaburzenia czynności wątroby.

- Ciężkie zaburzenia czynności nerek.

- Leczenie skojarzone z innymi fibratem.

- Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1.

Lipanor - działania niepożądane

Częstość występowania działań niepożądanych związanych ze stosowaniem cyprofibratu jest określona następująco: bardzo często (≥ 1/10), często (≥1/100 do < 1/10), niezbyt często (≥1/1000 do < 1/100), rzadko (≥1/10000 do < 1000), bardzo rzadko (< 1/10 000), nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych).

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej

Zgłaszano reakcje skórne, głównie o charakterze alergicznym: wysypki, pokrzywkę, świąd i wyprysk oraz bardzo rzadko nadwrażliwość na światło.

Tak jak w przypadku innych produktów leczniczych z tej grupy, zgłaszano małą częstość występowania łysienia.

Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe i tkanki łącznej

Tak jak w przypadku innych produktów leczniczych z tej grupy, zgłaszano ból mięśni i miopatię, w tym zapalenie mięśni i przypadki rabdomiolizy. W większości przypadków, toksyczne działanie na mięśnie jest odwracalne po zaprzestaniu leczenia (patrz punkt 4.4)

Zaburzenia układu nerwowego

Sporadycznie zgłaszano ból głowy i zawroty głowy pochodzenia błędnikowego.

Rzadko zgłaszano zawroty głowy pochodzenia ośrodkowego i senność, które były związane ze stosowaniem cyprofibratu.

Tak jak w przypadku innych produktów leczniczych z tej grupy, zgłaszano małą częstość występowania impotencji.

Zaburzenia żołądka i jelit

Sporadycznie zgłaszano objawy żołądkowo-jelitowe, w tym nudności, wymioty, biegunkę, niestrawność i ból brzucha. Powyższe działania niepożądane były zazwyczaj łagodne do umiarkowanych i występowały na początku leczenia, stając się coraz rzadsze w miarę upływu leczenia.

Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych

Tak jak w przypadku innych fibratów, sporadycznie obserwowano zaburzenia czynności wątroby. Zgłaszano bardzo rzadkie przypadki zastoju żółci lub cytolizy (patrz punkt 4.4). Obserwowano odosobnione przypadki rozwoju stanu przewlekłego. Zgłaszano pojedyncze przypadki kamicy żółciowej.

Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia Zgłaszano pojedyncze przypadki zapalenia płuc lub zwłóknienia płuc.

Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania

Rzadko zgłaszano zmęczenie związane ze stosowaniem cyprofibratu.

Zaburzenia krwi i układu chłonnego Małopłytkowość – częstość nieznana.

Lipanor - ciąża i karmienie piersią

Ciąża

Brak dowodów na teratogenne działanie cyprofibratu, ale obserwowano objawy toksyczności podczas stosowania dużych dawek w badaniach teratogenności na zwierzętach. Ponieważ nie ma danych dotyczących stosowania cyprofibratu u kobiet w ciąży, Lipanor jest przeciwwskazany do stosowania w okresie ciąży.

Karmienie piersią

Cyprofibrat przenika do mleka karmiących samic szczurów. Ponieważ nie ma danych dotyczących stosowania cyprofibratu w okresie karmienia piersią, Lipanor jest przeciwwskazany do stosowania u kobiet karmiących piersią.

Lipanor - prowadzenie pojazdów

Podczas stosowania cyprofibratu rzadko zgłaszano zawroty głowy, senność i zmęczenie. Należy ostrzec pacjentów, aby nie prowadzili pojazdów i nie obsługiwali maszyn, jeżeli wystąpią u nich takie objawy.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Lipanor - Zamienniki

Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Ciprofibratum

  Dostępne opakowania
  Lipanor

  Lipanor

  kapsułki - 30 kaps. (3 blist.po 10 szt.) - 0,1 g
  SANOFI AVENTIS FRANCE
  26,53 zł
  Powiązane artykuły
  Miażdżyca - przyczyny, objawy, zapobieganie, leczenie

  Leki przeciwpadaczkowe starej generacji a ryzyko miażdżycy

  Leki przeciwpadaczkowe starej generacji a ryzyko miażdżycy

  Przeprowadzone niedawno badania wykazały, że chorzy na epilepsję, którzy przez długi czas przyjmowali leki przeciwpadaczkowe starej generacji mogą być bardziej narażeni na miażdżycę. Jest to choroba objawiająca się stwardnieniem tętnic. Ryzyko miażdżycy...

  Patronaty

  Gwiazdy na urodzinach projektu „Zadbaj o swoje serce"

  Gwiazdy na urodzinach projektu „Zadbaj o swoje serce"

  Informacja prasowa 16 października w gliwickiej Europie Centralnej będziemy świętować 10 urodziny projektu profilaktycznego pod hasłem „Zadbaj o swoje serce". Urodzinowy tort pokroi Lucjan Czerny a o dobry humor najmłodszych zadbają Siostry Wajs...

  Leki antydepresyjne - rodzaje, działanie, możliwe skutki uboczne

  Antydepresanty przyczyną udaru!

  Depresja może być poważniejsza w skutkach niżby się wydawało. Ostatnie badania przeprowadzone przez naukowców z Harvardu wykazały, że kobiety, które cierpią z powodu depresji oraz te, które zażywają antydepresanty, są bardziej podatne na udar mózgu. Udowodniono...

  Miażdżyca - przyczyny, objawy, zapobieganie, leczenie

  Co to jest i jak powstaje blaszka miażdżycowa? (WIDEO)

  Co to jest i jak powstaje blaszka miażdżycowa? (WIDEO)

  Czy wiesz czym jest blaszka miażdżycowa i jakie powoduje konsekwencje? Zapytaliśmy o to profesora Tomasza Pasierskiego. Z miejscem maksymalnego rozwoju miażdżycy, czyli choroby zapalnej naczyń tętniczych. W tym miejscu dochodzi do największego zawężenia...

  Cholesterol całkowity - rodzaje, badanie, normy, jak obniżyć cholesterol

  Cholesterol całkowity - rodzaje, badanie, normy, jak obniżyć cholesterol

  Cholesterol całkowity - rodzaje, badanie, normy, jak obniżyć cholesterol

  Cholesterol całkowity oznacza się podczas badania biochemicznego krwi. Nadmiar cholesterolu całkowitego utożsamiany jest zazwyczaj z nadwagą, spożywaniem tłustych potraw oraz z ryzykiem zawału serca oraz udaru. Warto jednak pamiętać, że część cholesterolu...

  Newsy - zdrowie

  Dlaczego warto pić sok z buraka przed ćwiczeniami?

  Dlaczego warto pić sok z buraka przed ćwiczeniami?

  Według badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Wake Forest spożycie suplementów na bazie soku z buraka przed rozpoczęciem ćwiczeń usprawnia działanie mózgów osób dorosłych. Jak tłumaczy prof. W. Jack Rejeski, współautor badania, zaczynając...

  Patronaty

  Zadbaj o swoje serce - akcja społeczna

  W niedzielę, 5 czerwca br. w godzinach 10.00-18.00 w Centrum Handlowym AKS w Chorzowie odbędzie się bezpłatna akcja profilaktyczna w ramach ogólnopolskiego projektu „Zadbaj o swoje serce". Każda osoba, która w tym czasie odwiedzi miasteczko medyczne...

  Patronaty

  Zadbaj o serce - Częstochowa

  19.06.2016 / GALERIA JURAJSKA / CZĘSTOCHOWA W niedzielę, 19 czerwca br. w godzinach 10.00-18.00 w Centrum Handlowym Galeria Jurajska w Częstochowie odbędzie się bezpłatna akcja profilaktyczna w ramach ogólnopolskiego projektu „Zadbaj o swoje serce"....

  Niezbędnik pacjenta

  W aptece głównie leki refundowane

  W aptece głównie leki refundowane

  W aptekach leki refundowane, a suplementy w sprzedaży poza tymi placówkami - to jedna z wielu propozycji zmian dotyczących rynku aptecznego, jakie szykuje ministerstwo zdrowia. Resort chce, by apteka była miejscem ochrony zdrowia, a nie zwykłym sklepem,...