Levocetirizine Bristol Laboratories

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
tabletki powlekane
Dawka
5 mg
Ilość
14 tabl.
Typ
Na receptę Rp
Refundacja
Nie
Producent: BRISTOL LABORATORIES LTD

Levocetirizine Bristol Laboratories - Interakcje

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:

Zobacz wszystkie »

Pytania do farmaceuty

Nikt nie zadał jeszcze żadnych pytań dotyczących tego preparatu. Możesz zadać bezpłatne pytanie farmaceucie. Napisz własne pytanie lub wybierz jedno z poniższych:

Levocetirizine Bristol Laboratories - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Levocetirizine Bristol Laboratories - opis

Objawowe leczenie alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa (w tym przewlekłego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa) oraz pokrzywki.

Levocetirizine Bristol Laboratories - skład

Każda tabletka powlekana zawiera jako substancję czynną 5 mg lewocetyryzyny dichlorowodorku. Produkt zawiera również laktozę jednowodną 70,0 mg. Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

Levocetirizine Bristol Laboratories - dawkowanie

Dawkowanie

Dorośli i młodzież w wieku 12 lat i powyżej:

Zalecana dawka dobowa wynosi 5 mg (1 tabletka powlekana).

Osoby w podeszłym wieku:

U pacjentów w podeszłym wieku z umiarkowanymi do ciężkich zaburzeniami czynności nerek zaleca się dostosowanie dawki (patrz poniżej „Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek").

Dzieci w wieku od 6 do 12 lat:

Zalecana dawka dobowa wynosi 5 mg ( 1 tabletka powlekana).

U dzieci w wieku od 2 do 6 lat nie jest możliwe dostosowanie dawki leku w postaci tabletek powlekanych. Zaleca się stosowanie produktów lewocetyryzyny w postaci farmaceutycznej przeznaczonej dla dzieci.

Dorośli pacjenci z zaburzeniami czynności nerek:

Przerwy w stosowaniu leku należy dostosować indywidualnie do wydolności nerek. Na podstawie przedstawionej poniżej tabeli można dobrać odpowiednią dawkę. Aby skorzystać z tabeli, konieczne jest oszacowanie wartości klirensu kreatyniny (Clkr) w ml/min. Clkrmożna oszacować na podstawie stężenia kreatyniny w osoczu (mg/dl) za pomocą następującego wzoru:

[ 140 - wiek (lata)] x masa ciała (kg)

Clcr= -(x 0.85 dla kobiet).

72 x stężenie kreatyniny w osoczu (mg/dl)

Dawkowanie u pacjentów z niewydolnością nerek:

Grupa

Klirens kreatyniny (ml/min)

Dawkowanie i częstość

Prawidłowa

≥ 80

5 mg raz na dobę

Łagodna

50 - 79

5 mg raz na dobę

Umiarkowana

30 - 49

5 mg co 2 dni

Ciężka

< 30

5 mg co 3 dni

Krańcowe stadium niewydolności nerek - Pacjenci dializowani

< 10

Przeciwwskazanie

U dzieci z zaburzeniami czynności nerek, dawkę należy dostosować indywidualnie w zależności od klirensu nerkowego i masy ciała. Brak specyficznych danych dotyczących dzieci z zaburzeniami czynności nerek.

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby:

U pacjentów, u których występują tylko zaburzenia czynności wątroby, nie jest konieczne dostosowanie dawki. U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby i nerek zaleca się dostosowanie dawkowania (patrz powyżej Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek).

Czas trwania leczenia:

Okresowe alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa (objawy < 4 dni/tydzień lub krócej niż 4 tygodnie) należy leczyć zgodnie z objawami i historią choroby; leczenie można przerwać, gdy objawy ustąpią i wznowić, gdy powrócą. W przypadku przewlekłego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa (objawy > 4 dni/tydzień i dłużej niż 4 tygodnie) istnieją wskazania do kontynuowania leczenia przez cały okres narażenia na alergeny. Dostępne są kliniczne informacje dotyczące stosowania lewocetyryzyny 5 mg, tabletki powlekane, przez okres 6 miesięcy. Doświadczenie kliniczne z zastosowaniem racematu w leczeniu przewlekłej pokrzywki oraz przewlekłego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa obejmuje okres do 1 roku.

Sposób podawania

Tabletkę powlekaną należy przyjmować doustnie, połykać w całości i popijać płynem. Lek można przyjmować z jedzeniem lub między posiłkami. Zaleca się przyjmowanie dobowej dawki jednorazowo w całości.

Levocetirizine Bristol Laboratories - środki ostrożności

Nie zaleca się stosowania leku w postaci tabletek powlekanych u dzieci w wieku poniżej 6 lat, dlatego że tabletki powlekane nie pozwalają na dostosowanie dawki. Zaleca się stosowanie produktów lewocetyryzyny w postaci farmaceutycznej przeznaczonej dla dzieci.

Nie zaleca się stosowania lewocetyryzyny u niemowląt i małych dzieci w wieku poniżej 2 lat.

Pacjenci z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy nie powinni przyjmować tego leku.

Należy zachować specjalne środki ostrożności w przypadku jednoczesnego spożywania alkoholu (patrz Interakcje).

Levocetirizine Bristol Laboratories - przedawkowanie

a) Objawy

Objawami przedawkowania może być senność u dorosłych, a u dzieci początkowo pobudzenie i niepokój, a następnie senność.

b) Postępowanie po przedawkowaniu

Brak jest specyficznego antidotum na lewocetyryzynę.

W razie przedawkowania zalecane jest leczenie objawowe lub podtrzymujące. Należy rozważyć płukanie żołądka, jeśli od przyjęcia produktu leczniczego upłynęło niewiele czasu. Lewocetyryzyna nie jest skutecznie usuwana za pomocą hemodializy.

Levocetirizine Bristol Laboratories - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na lewocetyryzynę, inne pochodne piperazyny lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1.

Ciężkie zaburzenia czynności nerek z klirensem kreatyniny poniżej 10 ml/min.

Levocetirizine Bristol Laboratories - działania niepożądane

W badaniach terapeutycznych z udziałem kobiet i mężczyzn w wieku od 12 do 71 lat, u 15,1% pacjentów w grupie otrzymującej 5 mg lewocetyryzyny wystąpiło co najmniej jedno działanie niepożądane w porównaniu z 11,3% pacjentów otrzymujących placebo. Nasilenie 91,6% spośród tych działań niepożądanych było łagodne do umiarkowanego.

W badaniach działania leczniczego lewocetyryzyny odsetek pacjentów, którzy nie ukończyli badania z powodu zdarzeń niepożądanych, wynosił 1% (9/935) w grupie otrzymującej 5 mg lewocetyryzyny i 1,8% (14/771) w grupie otrzymującej placebo.

W badaniach klinicznych oceniających działanie lecznicze lewocetyryzyny uczestniczyło 935 pacjentów otrzymujących produkt leczniczy w zalecanej dawce 5 mg na dobę. W tej grupie następujące działania niepożądane po podaniu lewocetyryzyny w dawce 5 mg lub placebo notowano z częstością 1% lub większą (często: > 1/100, < 1/10):

Zalecany termin

Placebo

Lewocetyryzyna 5 mg

(WHOART)*

(n = 771)

(n = 935)

Ból głowy

25 (3,2%)

24 (2,6%)

Senność

11 (1,4%)

49 (5,2%)

Suchość w jamie ustnej

12 (1,6%)

24 (2,6%)

Zmęczenie

9 (1,2%)

23 (2,5%)

*WHOART - The WHO Adverse Reactions Terminology - Zalecane nazewnictwo działań niepożądanych przez Światową Organizację Zdrowia

Obserwowano również działania niepożądane występujące niezbyt często (> 1/1000, < 1/100), takich jak astenia lub ból brzucha.

Częstość występowania niepożądanych działań uspokajających leku, takich jak senność, zmęczenie i astenia, była większa (8,1%) w grupie osób otrzymujących 5 mg lewocetyryzyny niż w grupie placebo

(3,1%).

Oprócz wymienionych wyżej działań niepożądanych, które zaobserwowano w trakcie badań klinicznych, po wprowadzeniu lewocetyryzyny do obrotu obserwowano bardzo rzadkie przypadki działań niepożądanych:

• zaburzenia układu immunologicznego: reakcje nadwrażliwości, w tym anafilaksja

• zaburzenia psychiczne: agresja, pobudzenie

• zaburzenia układu nerwowego: drgawki

• zaburzenia oka: zaburzenia widzenia

• zaburzenia serca: kołatanie serca

• zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia: duszność

• zaburzenia żołądka i jelit: nudności

• zaburzenia wątroby i dróg żółciowych: zapalenie wątroby

• zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: obrzęk naczynioruchowy, wykwity polekowe o stałym umiejscowieniu, świąd, wysypka, pokrzywka

• zaburzenia mięśniowo-szkieletowe, tkanki łącznej i kości: bóle mięśni

• badania diagnostyczne: zwiększenie masy ciała, nieprawidłowe wyniki testów czynnościowych wątroby

Levocetirizine Bristol Laboratories - ciąża i karmienie piersią

Ciąża

Nie są dostępne dane kliniczne dotyczące przyjmowania lewocetyryzyny w ciąży. Badania na zwierzętach nie wykazały bezpośredniego lub pośredniego szkodliwego wpływu na ciążę, rozwój zarodka / płodu, poród lub rozwój pourodzeniowy.

W celu zachowania ostrożności zaleca się unikanie stosowania produktu Levocetirizine Bristol Laboratories w okresie ciąży.

Karmienie piersią

Nie wiadomo, czy lewocetyryzyna przenika do mleka ludzkiego. Nie można wykluczyć zagrożenia dla noworodków/dzieci.

Należy podjąć decyzję czy przerwać karmienie piersią czy przerwać podawanie produktu Levocetirizine Bristol Laboratories biorąc pod uwagę korzyści z karmienia piersią dla dziecka i korzyści z leczenia dla matki.

Levocetirizine Bristol Laboratories - prowadzenie pojazdów

Porównawcze badania kliniczne nie wykazały, aby lewocetyryzyna stosowana w zaleconych dawkach osłabiała koncentrację, zdolność reagowania lub zdolność prowadzenia pojazdów. U niektórych pacjentów może jednak wystąpić senność, zmęczenie lub astenia w trakcie leczenia lewocetyryzyną. Dlatego, pacjenci planujący prowadzenie pojazdów, wykonywanie potencjalnie niebezpiecznych czynności lub obsługiwanie maszyn, powinny uwzględnić reakcję ich organizmu na lek.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Levocetirizine Bristol Laboratories - Zamienniki

Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Podziel się na Facebooku
    Zapytaj o lek

    za darmo

    • Odpowiedź w 24 godziny
    • Bez żadnych opłat
    • Wykwalifikowani farmaceuci

    farmaceutów jest teraz online

    0/500
    Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

    Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

    Substancja czynna

    Levocetirizini dihydrochloridum

    (R)-enancjomer cetyryzyny, który działa jako silny i wybiórczy antagonista receptorów H1 obwodowych. Wykazuje silniejsze powinowactwo do tych receptorów i jest dwa razy mocniejszy niż cetyryzyna. Lewocetyryzynę stosuje się w leczeniu objawowym alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa (również przewlekłego) oraz [pokrzywki]9https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-pokrzywka). Nie powinna ona osłabiać koncentracji i zdolności prowadzenia pojazdów.

    Dostępne opakowania
    Levocetirizine Bristol Laboratories

    Levocetirizine Bristol Laboratories

    tabletki powlekane - 14 tabl. - 5 mg
    BRISTOL LABORATORIES LTD
    Levocetirizine Bristol Laboratories

    Levocetirizine Bristol Laboratories

    tabletki powlekane - 28 tabl. - 5 mg
    BRISTOL LABORATORIES LTD
    Levocetirizine Bristol Laboratories

    Levocetirizine Bristol Laboratories

    tabletki powlekane - 30 tabl. - 5 mg
    BRISTOL LABORATORIES LTD
    Levocetirizine Bristol Laboratories

    Levocetirizine Bristol Laboratories

    tabletki powlekane - 56 tabl. - 5 mg
    BRISTOL LABORATORIES LTD
    Levocetirizine Bristol Laboratories

    Levocetirizine Bristol Laboratories

    tabletki powlekane - 60 tabl. - 5 mg
    BRISTOL LABORATORIES LTD
    Levocetirizine Bristol Laboratories

    Levocetirizine Bristol Laboratories

    tabletki powlekane - 84 tabl. - 5 mg
    BRISTOL LABORATORIES LTD
    Levocetirizine Bristol Laboratories

    Levocetirizine Bristol Laboratories

    tabletki powlekane - 100 tabl. - 5 mg
    BRISTOL LABORATORIES LTD
    Powiązane artykuły
    Alergia - przyczyny, objawy, leczenie

    Deslodyna - skład, działanie, dawkowanie, skutki uboczne

    Deslodyna - skład, działanie, dawkowanie, skutki uboczne

    Deslodyna jest lekiem przeciwhistaminowym o działaniu antyalergicznym. Wydaje się ją z przepisu lekarza, na receptę. Lek łagodzi objawy związane z alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa i pokrzywką. Jak go stosować? Czy istnieją jakieś przeciwwskazania...

    Newsy

    Nowa lista leków refundowanych. Setki preparatów podrożeje

    Nowa lista leków refundowanych. Setki preparatów podrożeje

    Od 1 maja zacznie obowiązywać nowa lista leków refundowanych. Trafiło na nią 111 nowych produktów bądź wskazań. Za ponad 430 produktów chorzy zapłacą więcej. Nowe ceny leków Większość zmian w wykazie refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego...

    Leki i suplementy

    Rupafin - wskazania, działanie, skład, dawkowanie, skutki uboczne

    Rupafin - wskazania, działanie, skład, dawkowanie, skutki uboczne

    Rupafin to lek przeciwhistaminowy stosowany w alergologii, wenerologii i dermatologii. Przeznaczony jest do leczenia pokrzywki oraz alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, które powoduje uporczywy katar, kichanie oraz świąd oczu bądź nosa. Preparat...

    Alergie środowiskowe

    Alergia na roztocza - objawy, przyczyny, jak sobie z nią radzić?

    Alergia na roztocza - objawy, przyczyny, jak sobie z nią radzić?

    Alergia na roztocza znajdujące się w kurzu jest bardzo uciążliwa. Głównym powodem jest fakt, że alergen ten jest stale obecny w domu, nie można go po prostu unikać ani od niego uciec. Alergia na kurz może powodować objawy skórne, ale również pieczenie,...

    Alergia - przyczyny, objawy, leczenie

    Alergie sezonowe. Wszystkiemu winne globalne ocieplenie

    Alergie sezonowe. Wszystkiemu winne globalne ocieplenie

    Coraz więcej osób skarży się na problemy z alergiami. Zdaniem naukowców winę za to ponosi globalne ocieplenie. Jak to możliwe? Globalne ocieplenie - wpływ na alergie sezonowe Jordan Kanygin z Aerobiology Research Laboratories ostrzega, że alergie...

    Alergia - przyczyny, objawy, leczenie

    Jovesto - skład, działanie, przeciwwskazania i skutki uboczne

    Jovesto - skład, działanie, przeciwwskazania i skutki uboczne

    Jovesto to lek przeciwhistaminowy o działaniu przeciwalergicznym. Stosuje się go w celu łagodzenia objawów związanych z alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa i pokrzywką. Lek ma postać roztworu doustnego lub tabletek, których nie mogą zażywać dzieci...

    Życie z alergią

    Sprawdź, jak suche powietrze wpływa na alergię

    Sprawdź, jak suche powietrze wpływa na alergię

    Zmiany klimatyczne a alergia Zmiany klimatyczne mogą powodować coraz większą ilość upałów. Co więcej, mogą też mieć wpływ na zwiększenie stężenia pyłków w powietrzu lub wydłużenie sezonu pylenia. Wpływ suszy na alergię jest dość skomplikowany, gdyż wszystko...

    Diagnostyka alergii

    Jak rozpoznać alergię?

    Jak rozpoznać alergię?

    Objawy alergii często od razu są zauważalne w postaci pokrzywki na skórze, kataru siennego czy alergicznej astmy. Mogą pojawić się niemal natychmiast po zadziałaniu alergenu. Niekiedy zaś alergia objawia się z nieznacznym opóźnieniem, a jej sygnały wcale...