Latanost

zobacz opinie o produkcie »
Cena
36,40 zł
Forma
krople do oczu, roztwór
Dawka
0,05 mg/ml
Ilość
1 poj.a 2,5ml
Typ
Na receptę Rp
Refundacja
Tak
Producent: +PHARMA ARZNEIMITTEL GMBH

Pytania do farmaceuty

Nikt nie zadał jeszcze żadnych pytań dotyczących tego preparatu. Możesz zadać bezpłatne pytanie farmaceucie. Napisz własne pytanie lub wybierz jedno z poniższych:

Latanost - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Latanost - opis

Produkt Latanost obniża ciśnienie wewnątrzgałkowe. Wskazania do stosowania: jaskra otwartego kąta i nadciśnienie wewnątrzgałkowe.

Latanost - skład

1 ml roztworu zawiera 0,05 mg latanoprostu (Latanoprostum) Substancja pomocnicza: benzalkoniowy chlorek 0,2 mg/ml (patrz punkt 4.4). Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

Latanost - dawkowanie

Zalecane dawkowanie u osób dorosłych (w tym u pacjentów w podeszłym wieku):

Zalecane jest podawanie 1 kropli do jednego oka lub obydwu oczu objętych procesem chorobowym,

raz na dobę. Optymalny efekt uzyskuje się podając preparat Latanost wieczorem.

Nie należy podawać preparatu Latanost częściej niż raz na dobę, ponieważ stwierdzono, że częstsze

podawanie zmniejsza działanie obniżające ciśnienie wewnątrzgałkowe.

W przypadku pominięcia jednej dawki, należy kontynuować leczenie podając kolejną zaplanowaną dawkę.

Tak jak w przypadku wszystkich kropli do oczu, w celu ograniczenia wchłaniania substancji czynnej do krwioobiegu, zaleca się uciśnięcie woreczka łzowego w przyśrodkowej części kąta szpary powiekowej (punktowy ucisk) przez minutę. Ucisk powinien nastąpić natychmiast po wkropleniu każdej kropli.

Jeżeli stosowane są inne miejscowe leki okulistyczne, należy je podać po co najmniej pięciominutowej przerwie.

Dawkowanie u dzieci:

Preparat Latanost nie jest zalecany do stosowania u dzieci ze względu na niewystarczającą ilość danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania i skuteczności.

Latanost - środki ostrożności

Latanoprost może stopniowo zmieniać kolor oka poprzez zwiększenie ilości brązowego pigmentu w tęczówce. Przed rozpoczęciem leczenia należy poinformować pacjentów o możliwości trwałej zmiany zabarwienia oka. Leczenie jednego oka może prowadzić do trwałej heterochromii.

Takie działanie obserwowane było przede wszystkim u pacjentów o tęczówkach koloru mieszanego, np. niebiesko-brązowych, szaro-brązowych, żółto-brązowych i zielono-brązowych.

Początek zmian ma miejsce przeważnie w czasie pierwszych 8 miesięcy leczenia, ale u niewielkiej grupy pacjentów może wystąpić później. Efekt ten obserwowano u 30% pacjentów z grupy leczonej latanoprostem w ramach czteroletnich badań klinicznych. Zmiana koloru tęczówki jest w większości przypadków nieznaczna i często niezauważalna klinicznie. Częstość jej występowania wśród pacjentów o tęczówkach koloru mieszanego wynosi od 7 do 85%, przy czym występuje najczęściej u osób z żółto-brązowym zabarwieniem tęczówki.

U pacjentów z jednorodnym niebieskim zabarwieniem oczu, nie obserwowano żadnych zmian, natomiast u pacjentów o oczach koloru szarego, zielonego lub brązowego, zmiany obserwowane były wyjątkowo rzadko.

Zmiana koloru jest związana ze zwiększeniem zawartości melaniny w melanocytach zrębu tęczówki i nie wiąże się ze wzrostem ilości melanocytów. Zazwyczaj brązowe zabarwienie wokół źrenicy rozprzestrzenia się koncentrycznie w kierunku obwodu tęczówki w leczonym oku, zdarza się jednak, że cała tęczówka lub jej część staje się bardziej brązowa. Po zaprzestaniu leczenia, nie obserwuje się dalszego nasilania brązowej pigmentacji tęczówki. Do chwili obecnej, na podstawie przeprowadzonych badań klinicznych, nie dowiedziono, aby zmianie koloru tęczówki towarzyszyły inne objawy lub zmiany patologiczne.

Znamiona ani plamki obecne na tęczówce przed leczeniem nie ulegają zmianom w czasie terapii. W badaniach klinicznych nie obserwowano odkładania się pigmentu w siatce włókien kolagenowych w kącie przesączania lub innych miejscach komory przedniej oka. W oparciu o pięcioletnie doświadczenie kliniczne, nie stwierdzono żadnych negatywnych następstw zwiększonej pigmentacji tęczówki. Leczenie latanoprostem może być kontynuowane w przypadku wystąpienia tego objawu. Pacjenci powinni być jednak regularnie badani i jeżeli stan kliniczny tego wymaga, należy przerwać leczenie latanoprostem.

Doświadczenie kliniczne dotyczące stosowania latanoprostu w przewlekłej jaskrze zamkniętego kąta, jaskrze z otwartym kątem u pacjentów z pseudofakią oraz jaskrze barwnikowej jest ograniczone. Brakuje obserwacji klinicznych dotyczących stosowania latanoprostu w jaskrze zapalnej i neowaskularnej, w stanach zapalnych oka lub jaskrze wrodzonej. Należy zachować ostrożność podczas podawania preparatu w tych stanach chorobowych do czasu uzyskania większej ilości danych klinicznych.

Dane z badań dotyczących stosowania latanoprostu w okresie okołooperacyjnym po usunięciu zaćmy są ograniczone. Należy zachować ostrożność stosując preparat Latanost u tych pacjentów.

Należy zachować ostrożność podczas stosowania latanoprostu u pacjentów z afakią, pseudofakią z przerwaną tylną torebką soczewki lub soczewkami implantowanymi do komory przedniej oka, lub też u pacjentów z grupy ryzyka wystąpienia torbielowatej postaci obrzęku plamki (patrz także punkt 4.8).

Preparat Latanost powinien być stosowany z zachowaniem ostrożności u pacjentów ze stwierdzonymi skłonnościami do występowania zapalenia tęczówki/zapalenia błony naczyniowej oka.

Obecnie brak jest doświadczenia w zakresie stosowania latanoprostu u pacjentów z ciężką lub chwiejną astmą. Należy zatem zachować ostrożność w leczeniu tych pacjentów do czasu uzyskania wystarczających danych (patrz także punkt 4.8).

Obserwowano zmiany zabarwienia skóry w okolicy okołooczodołowej, przy czym w większości przypadków objaw ten był zgłaszany przez pacjentów pochodzących z Japonii. Dane doświadczalne wskazują, że zmiana zabarwienia skóry w okolicy oczodołowej nie była trwała i w niektórych przypadkach ustępowała w trakcie dalszego leczenia latanoprostem.

Preparat Latanost zawiera środek konserwujący, benzalkoniowy chlorek, który może powodować podrażnienie oka. Należy unikać kontaktu preparatu z miękkimi soczewkami kontaktowymi. Należy usunąć soczewki kontaktowe przed zakropleniem i odczekać co najmniej 15 minut przed ponownym założeniem. Benzalkoniowy chlorek może zmieniać zabarwienie miękkich soczewek kontaktowych.

Latanost - przedawkowanie

Poza podrażnieniem oka lub przekrwieniem spojówki, nie obserwowano innych objawów przedawkowania.

Jeśli dojdzie do przypadkowego spożycia leku Latanost, mogą być przydatne następujące informacje: jedna butelka zawiera 125 pg latanoprostu. Ponad 90% leku jest metabolizowane podczas pierwszego przej ścia przez wątrobę.

Podanie dożylne zdrowym ochotnikom dawki 3 mikrogramy/kg m.c. nie wywoływało żadnych objawów niepożądanych. Natomiast podanie dożylne dawki 5,5 do 10 mikrogramów/kg m.c. wywołało: bóle brzucha, zawroty głowy, zmęczenie, uderzenia gorąca, nudności i pocenie się. U małp, podanie dożylne latanoprostu w dawce do 500 mikrogramów/kg m.c. nie wywoływało istotnego wpływu na układ sercowo-naczyniowy.

Dożylne podanie latanoprostu u małp było związanie z przemijającym skurczem oskrzeli. Jednakże, u pacjentów z umiarkowaną astmą oskrzelową, podanie latanoprostu miejscowo do oka w dawce siedem razy większej niż dawka lecznicza, nie spowodowało pojawienia się skurczu oskrzeli. W przypadku przedawkowania leku Latanost, stosuje się leczenie objawowe.

Latanost - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Latanost - działania niepożądane

Najczęściej stwierdzanymi działaniami niepożądanymi były działania dotyczące narządu wzroku.

Działania niepożądane zaklasyfikowano ze względu na częstość występowania: bardzo często (> =1/10), często (> =1/100 do < 1/10), niezbyt często (> =1/1 000 do < 1/100), rzadko (> =1/10 000 do < 1/1 000), bardzo rzadko (< 1/10 000). Częstość występowania działań niepożądanych po wprowadzeniu latanoprostu do obrotu nie jest znana.

Zaburzenia oka

Bardzo często (> =1/10): zwiększenie pigmentacji tęczówki; podrażnienie oka (w tym uczucie obecności ciała obcego w oku); zmiany w wyglądzie rzęs (ciemnienie, pogrubienie, wydłużenie, zwiększenie ilości).

Często (> =1/100 do < 1/10): łagodne do umiarkowanego przekrwienie spojówek; przemijające punkcikowate ubytki nabłonka, w większości nie dające objawów; zapalenie brzegów powiek; ból oka.

Niezbyt często (> =1/1000 do< 1/100): obrzęk powiek

Rzadko (> =1/10 000 do 1/1 000): zapalenie tęczówki lub zapalenie błony naczyniowej oka; obrzęk plamki; objawowy obrzęk i ubytki rogówki; obrzęk okołooczodołowy; ciemnienie skóry powiek; miejscowe reakcje skórne na powiekach; zmiany kierunku wyrastania rzęs, co może powodować podrażnienie oka; zwiększenie liczby, ciemnienie, pogrubienie i wydłużenie włosów mieszkowych na powiece (obserwowane w większości przypadków w populacji japońskiej); pojawienie się podwójnego rzędu rzęs na otworach gruczołów tarczkowych (distichiasis).

Zaburzenia serca:

Bardzo rzadko (< 1/10 000): zaostrzenie przebiegu dławicy u pacjentów z dławicą w wywiadzie.

Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia: Rzadko (> =1/10 000 do 1/1 000): astma, zaostrzenie astmy, duszność.

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: Niezbyt często > =1/1000 do< 1/100): wysypka.

Zaburzenia ogólne i stany w miejscach podania: Bardzo rzadko (< 1/10 000): ból w klatce piersiowej.

Latanost może powodować zwiększenie pigmentacji tęczówki, najczęściej u pacjentów o tęczówkach mieszanego koloru (np. niebiesko-brązowych, szaro-brązowych, żółto-brązowych, zielono-brązowych). Jest to związane ze zwiększeniem zawartości melaniny w melanocytach zrębu tęczówki. U niektórych pacjentów zmiana koloru tęczówki może być trwała (patrz też punkt 4.4).

W trakcie leczenia produktem leczniczym zawierającym latanoprost obserwowano obrzęk plamki. Objaw ten występował głównie u pacjentów z afakią, pseudofakią z przerwaną tylną torebką soczewki lub soczewkami implantowanymi do komory przedniej oka, jak również u pacjentów z grupy ryzyka wystąpienia obrzęku plamki (pacjenci z retinopatią cukrzycową i zamknięciem światła naczyń siatkówki). Nie można wykluczyć związku pomiędzy występowaniem niewyjaśnionego obrzęku plamki i stosowaniem produktu zawierającego latanoprost, patrz punkt 4.4.

Obserwowano rzadkie przypadki zapalenia tęczówki lub zapalenia błony naczyniowej oka. W większości przypadków dotyczyło to pacjentów predysponowanych do występowania zapalenia tęczówki lub zapalenia błony naczyniowej oka.

Obserwowano rzadkie przypadki występowania astmy, zaostrzenia astmy i duszności. Doświadczenie w zakresie stosowania latanoprostu u pacjentów z astmą jest ograniczone, natomiast nie wykazano wpływu latanoprostu na czynność układu oddechowego w trakcie badań przeprowadzonych na niewielkiej grupie pacjentów z umiarkowaną astmą otrzymujących niewielkie dawki preparatów steroidowych i niesteroidowych. Obecnie brak danych klinicznych w zakresie stosowania latanoprostu u pacjentów z ciężką lub chwiejną astmą. Należy zatem zachować ostrożność w leczeniu tych pacjentów do czasu uzyskania wystarczających danych.

Latanost - ciąża i karmienie piersią

Brak wystarczających danych dotyczących stosowania latanoprostu u kobiet w ciąży. Badania na zwierzętach wykazały szkodliwy wpływ na reprodukcję (patrz punkt 5.3). Zagrożenie dla człowieka nie jest znane. Leku Latanost nie należy stosować w okresie ciąży.

Latanoprost oraz jego metabolity mogą przenikać do mleka matki, dlatego nie zaleca się stosowania preparatu u kobiet karmiących piersią lub zaleca się zaprzestanie karmienia piersią.

Latanost - prowadzenie pojazdów

Tak jak w przypadku innych kropli do oczu, po zakropleniu preparatu Latanost może wystąpić przemijający okres niewyraźnego widzenia.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Latanost - Zamienniki

Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Podziel się na Facebooku
    Zapytaj o lek

    za darmo

    • Odpowiedź w 24 godziny
    • Bez żadnych opłat
    • Wykwalifikowani farmaceuci

    farmaceutów jest teraz online

    0/500
    Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

    Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

    Substancja czynna

    Latanoprostum

    Latanoprost to lek okulistyczny z grupy analogów prostaglandyn przeznaczony do leczenia jaskry. Jest stosowany w jaskrze o otwartym kącie przesączania i nadciśnieniu śródgałkowym. Typowymi postaciami leku dla latanoprostu są krople do oczu.

    Dostępne opakowania
    Latanost

    Latanost

    krople do oczu, roztwór - 1 poj.a 2,5ml - 0,05 mg/ml
    +PHARMA ARZNEIMITTEL GMBH
    36,40 zł