Latacris
zobacz opinie o produkcie »
- Cena
- -
- Forma
- krople do oczu, roztwór
- Dawka
- 0,05 mg/ml
- Ilość
- 1 but.a 2,5ml
- Typ
- Na receptę Rp
- Refundacja
- Nie
Producent: SUN-FARM SP. Z O.O.
Pytania do farmaceuty
Nikt nie zadał jeszcze żadnych pytań dotyczących tego preparatu. Możesz zadać bezpłatne pytanie farmaceucie. Napisz własne pytanie lub wybierz jedno z poniższych:
Latacris - ulotka preparatu
Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.
Latacris - opis
Obniżenie podwyższonego ciśnienia śródgałkowego u pacjentów z jaskrą z otwartym kątem przesączania oraz z nadciśnieniem śródgałkowym.
Obniżenie podwyższonego ciśnienia śródgałkowego u dzieci i młodzieży z nadciśnieniem śródgałkowym i jaskrą wieku dziecięcego.
Latacris - skład
1 ml kropli do oczu, roztworu zawiera 50 mikrogramów latanoprostu. Jedna kropla zawiera w przybliżeniu 1,5 mikrograma latanoprostu.
Substancje pomocnicze: 0,2 mg/ml benzalkoniowego chlorku.
Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.
Latacris - dawkowanie
Zalecane dawkowanie u osób dorosłych(w tym u pacjentów w podeszłym wieku):
Zalecane jest podawanie jednej kropli do oka lub obydwu oczu objętych procesem chorobowym raz na dobę. Optymalny efekt uzyskuje się, podając produkt leczniczy Latacris wieczorem.
Nie należy podawać produktu leczniczego Latacris częściej niż raz na dobę, ponieważ stwierdzono, że częstsze podawanie zmniejsza działanie obniżające ciśnienie śródgałkowe.
W przypadku pominięcia jednej dawki, należy kontynuować leczenie, podając kolejną zaplanowaną dawkę.
Tak jak w przypadku wszystkich kropli do oczu, w celu ograniczenia wchłaniania substancji czynnej do krwioobiegu, zaleca się uciśnięcie worka spojówkowego w przyśrodkowej części kąta szpary powiekowej (punktowy ucisk) przez minutę. Czynność tę należy wykonać natychmiast po wkropleniu każdej kropli.
Przed podaniem kropli do oczu należy zdjąć szkła kontaktowe. Można je założyć ponownie po 15 minutach od zakroplenia.
Jeżeli stosuje się więcej niż jeden miejscowy lek okulistyczny, należy je podać, stosując co najmniej pięciominutową przerwę.
Zalecane dawkowanie u dzieci i młodzieży:
Można stosować ten schemat dawkowania co u osób dorosłych.
Brak danych dotyczących stosowania produktu leczniczego Latacris u noworodków urodzonych przedwcześnie (urodzonych przed 36. tygodniem ciąży). Dane na temat stosowania produktu leczniczego u dzieci w wieku poniżej 1 roku życia są bardzo ograniczone (4 pacjentów) (patrz punkt 5.1).
Latacris - środki ostrożności
Latanoprost może stopniowo zmieniać kolor oka poprzez zwiększenie ilości brązowego pigmentu w tęczówce. Przed rozpoczęciem leczenia należy poinformować pacjentów o możliwości trwałej zmiany zabarwienia oka. Leczenie jednego oka może prowadzić do trwałej heterochromii.
Taka zmiana obserwowana była przede wszystkim u pacjentów o tęczówkach koloru mieszanego, np.: niebiesko-brązowych, szaro-brązowych, żółto-brązowych i zielono-brązowych. Badania nad latanoprostem wykazały, że początek zmiany ma miejsce przeważnie w czasie pierwszych 8 miesięcy leczenia, rzadko występuje w drugim lub trzecim roku leczenia, oraz że nie obserwowano zmiany po czterech latach leczenia. Szybkość postępowania rozwoju zabarwienia tęczówki zmniejsza się z czasem i jest stabilna przez 5 lat. Nie oceniano efektu zwiększania się pigmentacji powyżej 5 lat leczenia. W pięcioletnich badaniach otwartych dotyczących bezpieczeństwa stosowana latanoprostu, u 33% pacjentów wystąpiła zmiana zabarwienia tęczówki (patrz punkt 4.8). Zmiana koloru tęczówki jest w większości przypadków nieznaczna i często niezauważalna klinicznie. Częstość jej występowania wśród pacjentów o tęczówkach koloru mieszanego wynosi 7% do 85%, przy czym występuje najczęściej u osób z żółtobrązowym zabarwieniem tęczówki. U pacjentów z jednorodnym niebieskim zabarwieniem oczu nie obserwowano żadnych zmian, natomiast u pacjentów o oczach koloru szarego, zielonego lub brązowego zmiany obserwowane były wyjątkowo rzadko.
Zmiana koloru związana jest ze zwiększeniem zawartości melaniny w melanocytach zrębu tęczówki i nie wiąże się ze wzrostem liczby melanocytów. Zazwyczaj brązowe zabarwienie wokół źrenicy rozprzestrzenia się koncentrycznie w kierunku obwodu tęczówki w objętym procesem chorobowym oku, ale zdarza się, że cała tęczówka lub jej część staje się bardziej brązowa. Po zaprzestaniu leczenia nie obserwuje się dalszego nasilania brązowej pigmentacji tęczówki. Do chwili obecnej, na podstawie przeprowadzonych badań, nie dowiedziono, aby zmianie koloru tęczówki towarzyszyły inne objawy lub zmiany patologiczne.
Znamiona ani plamki obecne na tęczówce nie ulegają zmianom podczas leczenia. W badaniach klinicznych nie obserwowano odkładania się pigmentu w siatce włókien kolagenowych w kącie przesączania lub innych miejscach komory przedniej oka. Na podstawie pięcioletniego doświadczenia klinicznego nie stwierdzono żadnych negatywnych następstw zwiększonej pigmentacji tęczówki. Leczenie latanoprostem może być kontynuowane w przypadku wystąpienia tego objawu. Pacjenci powinni być jednak regularnie badani, a jeżeli stan kliniczny tego wymaga, należy przerwać leczenie latanoprostem.
Doświadczenie kliniczne dotyczące stosowania latanoprostu w jaskrze przewlekłej zamykającego się kąta, jaskrze z otwartym kątem przesączania u pacjentów z pseudofakią oraz jaskrze barwnikowej jest ograniczone. Brak doświadczenia w stosowaniu latanoprostu w jaskrze zapalnej i neowaskularnej, w stanach zapalnych oka lub jaskrze wrodzonej. Latanoprost ma niewielkie lub nie ma działania na źrenicę oka, ale nie ma doświadczenia klinicznego w przypadku ostrego napadu jaskry z zamkniętym kątem przesączania. Dlatego w takich przypadkach zaleca się ostrożne stosowanie latanoprostu do czasu uzyskania większej ilości danych klinicznych.
Dane dotyczące stosowania latanoprostu w okresie okołooperacyjnym chirurgicznego usunięcia zaćmy są ograniczone. Należy zachować ostrożność, stosując latanoprost u tych pacjentów.
Latacris należy stosować z ostrożnością u pacjentów z opryszczkowym zapaleniem rogówki w wywiadzie. Należy unikać stosowania produktu leczniczego w przypadku czynnego zapalenia rogówki wywołanego przez wirusa opryszczki oraz u pacjentów z przebytym nawracającym opryszczkowym zapaleniem rogówki, szczególnie związanym z analogami prostaglandyn.
Obrzęk plamisty (patrz punkt 4.8) pojawiał się głównie u pacjentów z afakią, pseudofakią z przerwaną tylną torebką soczewki lub soczewkami implantowanymi do komory przedniej oka lub też u pacjentów ze znanymi czynnikami ryzyka wystąpienia torbielowatego obrzęku plamki (pacjenci z retinopatią cukrzycową i niedrożnością żył siatkówki). Należy zachować ostrożność podczas stosowania latanoprostu u pacjentów z afakią, z pseudofakią z przerwaną tylną torebką soczewki lub soczewkami implantowanymi do komory przedniej oka lub też u pacjentów ze znanymi czynnikami ryzyka wystąpienia torbielowatego obrzęku plamki.
Latanoprost powinien być stosowany z zachowaniem ostrożności u pacjentów ze stwierdzonymi czynnikami ryzyka wystąpienia zapalenia tęczówki/zapalenia błony naczyniowej oka.
Dotychczasowe doświadczenie w zakresie stosowania latanoprostu u pacjentów z astmą oskrzelową jest ograniczone, ale wystąpiło kilka przypadków nasilenia objawów astmy i (lub) duszności po wprowadzeniu produktu leczniczego na rynek. Należy zatem zachować ostrożność podczas leczenia pacjentów chorych na astmę do czasu uzyskania wystarczających danych, patrz także punkt 4.8.
Obserwowano zmianę zabarwienia skóry w okolicy oczodołowej, przy czym w większości przypadków objaw ten był zgłaszany przez pacjentów pochodzących z Japonii. Dotychczasowe doświadczenie wykazało, że zmiana zabarwienia skóry w okolicy oczodołowej nie była trwała i w niektórych przypadkach ustępowała w trakcie dalszego leczenia latanoprostem.
Latanoprost może stopniowo spowodować zmiany wyglądu rzęs i włosów mieszkowych leczonego oka i jego okolic. Zmiany te obejmują wydłużenie, pogrubienie, zmiany koloru, zwiększenie liczby rzęs lub owłosienia oraz zmiany kierunku wyrastania rzęs. Zmiany dotyczące rzęs są odwracalne po zakończeniu terapii.
Latacris zawiera benzalkoniowy chlorek, który jest powszechnie używany jako środek konserwujący w preparatach okulistycznych. Zgłaszano, że benzalkoniowy chlorek może powodować punkcikowatą dystrofię rogówki i (lub) toksyczną wrzodziejącą dystrofię rogówki, podrażnienie oka oraz zmianę zabarwienia miękkich soczewek kontaktowych. Pacjenci, u których stwierdzono zespół suchego oka oraz stany z zaburzeniami rogówki, a którzy często lub przez długi okres stosują produkt leczniczy Latacris, powinni być regularnie badani. Soczewki kontaktowe mogą wchłaniać benzalkoniowy chlorek, dlatego należy je zdjąć przed zastosowaniem produktu leczniczego Latacris. Można je ponownie założyć po 15 minutach (patrz punkt 4.2).
Dzieci i młodzież
Dane dotyczące skuteczności i bezpieczeństwa stosowania produktu leczniczego u dzieci w wieku poniżej 1 roku życia są bardzo ograniczone (4 pacjentów) (patrz punkt 5.1). Brak danych dotyczących stosowania produktu leczniczego u noworodków przedwcześnie urodzonych (urodzonych przed 36. tygodniem ciąży).
U dzieci w wieku od 0 do 3 lat z jaskrą pierwotną wrodzoną, leczenie chirurgiczne (np. trabekulotomia, goniotomia) pozostaje leczeniem pierwszoplanowym.
Nie ustalono profilu bezpieczeństwa długotrwałego stosowania leku u dzieci.
Latacris - przedawkowanie
Poza podrażnieniem i przekrwieniem spojówki nie obserwowano innych objawów przedawkowania produktu leczniczego Latacris ze strony oka.
Jeśli dojdzie do przypadkowego spożycia produktu leczniczego Latacris, mogą być przydatne następujące informacje:
Jedna butelka zawiera 125 mikrogramów latanoprostu. Ponad 90% leku jest metabolizowane podczas pierwszego przejścia przez wątrobę. Dożylny wlew w dawce 3 mikrogramów/kg u zdrowych ochotników nie wywołał żadnych objawów, natomiast dawka 5,5 – 10 mikrogramów/kg wywołała nudności, bóle brzucha, zawroty głowy, zmęczenie, uderzenia gorąca i pocenie się. U małp dożylny wlew latanoprostu w dawkach do 500 mikrogramów/kg nie wywołał istotnego wpływu na układ krążenia.
Dożylne podanie latanoprostu u małp było związane z przemijającym skurczem oskrzeli. Jednakże u pacjentów z umiarkowaną astma oskrzelową, latanoprost stosowany miejscowo do oka w dawce siedem razy większej niż dawka lecznicza nie wywołał skurczu oskrzeli.
W przypadku przedawkowania produktu leczniczego Latacris należy zastosować leczenie objawowe.
Latacris - przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.
Latacris - działania niepożądane
Większość działań niepożądanych dotyczy narządu wzroku. W otwartym, pięcioletnim badaniu dotyczącym bezpieczeństwa stosowania latanoprostu wykazano, że u 33% pacjentów wystąpiła zmiana zabarwienia tęczówki (patrz punkt 4.4). Inne działania niepożądane dotyczące narządu wzroku są zazwyczaj przemijające i pojawiają się po zastosowaniu produktu leczniczego.
Działania niepożądane są klasyfikowane wg częstotliwości występowania: bardzo często (≥1:10); często (≥1:100 do < 1:10); niezbyt często (≥1:1000 do < 1:100); rzadko (≥1:10 000 do < 1:1 000); bardzo rzadko
(< 1:10 000); nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych). Częstość występowania działań niepożądanych odnotowanych po wprowadzeniu produktu leczniczego do obrotu jest nieznana.
• Zakażenia i zarażenia pasożytnicze
Nieznana: opryszczkowe zapalenie rogówki.
• Zaburzenia oka
Bardzo często: zwiększenie pigmentacji tęczówki; łagodne do umiarkowanego przekrwienie spojówek, podrażnienie oka (pieczenie, uczucie piasku w oczach, świąd, kłujący ból, uczucie obecności ciała obcego w oku); zmiany wyglądu rzęs i włosków mieszkowych (wydłużenie rzęs, pogrubienie, zmiana koloru, zwiększenie liczby) (obserwowane w większości w populacji japońskiej).
Często: przemijające punkcikowate ubytki nabłonka, najczęściej bezobjawowe; zapalenie powiek; ból oka.
Niezbyt często: obrzęk powieki; zespół suchego oka; zapalenie rogówki; niewyraźne widzenie; zapalenie spojówki.
Rzadko: zapalenie tęczówki/zapalenie błony naczyniowej oka (obserwowane w większości przypadków u pacjentów ze współistniejącymi czynnikami predysponującymi); obrzęk plamki; objawowy obrzęk i ubytek rogówki; obrzęk okołooczodołowy; zmiana kierunku wyrastania rzęs, co czasami może powodować drażnienie oka; pojawienie się podwójnego rzędu rzęs na otworach gruczołów tarczkowych (distichiasis).
Nieznana: torbiel na tęczówce.
• Zaburzenia układu nerwowego Nieznana: ból głowy, zawroty głowy.
• Zaburzenia serca
Bardzo rzadko: pogorszenie dusznicy bolesnej u pacjentów, u których ta choroba już wcześniej występowała.
Nieznana: kołatanie serca.
• Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia Rzadko: astma; zaostrzenie astmy i duszność.
• Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej Niezbyt często: wysypka.
Rzadko: miejscowereakcje skórne na powiekach, ciemnienie skóry powiek.
• Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe i tkanki łącznej Nieznana: ból mięśni, ból stawów.
• Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania Bardzo rzadko: ból w klatce piersiowej.
Dzieci i młodzież
W dwóch krótkich badaniach klinicznych (≤ 12 tygodni), przeprowadzonych z udziałem 93 (25 i 68) dzieci i młodzieży leczonych latanoprostem, profil bezpieczeństwa był zbliżony do profilu bezpieczeństwa u pacjentów dorosłych. Nie obserwowano nowych działań niepożądanych. Profile bezpieczeństwa stosowania leku przez krótki okres, w różnych populacjach dzieci i młodzieży, także były zbliżone (patrz punkt 5.1). Działania niepożądane występujące częściej w populacji dzieci i młodzieży w porównaniu z populacją osób dorosłych to zapalenie nosogardła oraz gorączka.
Latacris - ciąża i karmienie piersią
Ciąża
Bezpieczeństwo stosowania tego produktu leczniczego u kobiet w ciąży nie zostało ustalone. Ma on potencjalnie niebezpieczny farmakologiczny wpływ na przebieg ciąży, płód i noworodka. Dlatego latanoprostu nie należy stosować w ciąży.
Karmienie piersią
Latanoprost oraz jego metabolity mogą przenikać do mleka matki. Dlatego latanoprostu nie należy stosować u kobiet karmiących piersią lub należy zaprzestać karmienia piersią.
Latacris - prowadzenie pojazdów
Tak jak w przypadku innych kropli do oczu, po zakropleniu może wystąpić przemijające nieostre widzenie.
Kategorie preparatu
Ten preparat należy do kategorii:
Latacris - Zamienniki
Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:
Podziel się na Facebooku
Zapytaj o lek
za darmo
- Odpowiedź w 24 godziny
- Bez żadnych opłat
- Wykwalifikowani farmaceuci
farmaceutów jest teraz online
0/500
Podobne preparaty
-
Maxitrol
maść oczna - 3,5 g - (1mg+3500j.m.+6000j.m.)/g
-
Floxyme 50 mg/ml roztw.do podania w wodzie do picia
roztwór do podania w wodzie do picia - 1 l (butelka) - 0,05 g/ml
-
Bactrim
zawiesina doustna - 100 ml (butelka) - (0,2g+0,04g)/5ml
-
Bactrim
zawiesina doustna - 100 ml (butelka) - (0,2g+0,04g)/5ml
Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.
Substancja czynna
Latanoprostum
Latanoprost to lek okulistyczny z grupy analogów prostaglandyn przeznaczony do leczenia jaskry. Jest stosowany w jaskrze o otwartym kącie przesączania i nadciśnieniu śródgałkowym. Typowymi postaciami leku dla latanoprostu są krople do oczu.
Dostępne opakowania
Latacris
krople do oczu, roztwór - 1 but.a 2,5ml - 0,05 mg/ml
SUN-FARM SP. Z O.O.
SUN-FARM SP. Z O.O.
Latacris
krople do oczu, roztwór - 3 but.a 2,5ml - 0,05 mg/ml
SUN-FARM SP. Z O.O.
SUN-FARM SP. Z O.O.
Latacris
krople do oczu, roztwór - 6 but.a 2,5ml - 0,05 mg/ml
SUN-FARM SP. Z O.O.
SUN-FARM SP. Z O.O.
Polecane artykuły
Dane zamieszczone w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i poglądowy, powstały przy dołożeniu należytej staranności, w zakresie ich opracowania, niemniej z uwagi na dużą zawartość danych w serwisie, może się zdarzyć wystąpienie błędu. W przypadku zażywania produktów leczniczych wskazane, a w pewnych przypadkach konieczne, jest skontaktowanie się z lekarzem lub farmaceutą. Baza KS-BLOZ nie zastępuje przepisów prawa i decyzji odpowiednich organów, ani specjalistycznej wiedzy lekarzy i farmaceutów. W granicach dopuszczonych prawem, wyłączona zostaje odpowiedzialność (w tym odszkodowawcza) producenta bazy KS-BLOZ za dane zawarte w jej treści. Treść licencji dla osób fizycznych, na korzystanie z Bazy Leków i Środków Ochrony Zdrowia KS-BLOZ, znajdziesz tutaj.
Komentarze