
Polecane artykuły

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:
Zobacz wszystkie »Nikt nie zadał jeszcze żadnych pytań dotyczących tego preparatu. Możesz zadać bezpłatne pytanie farmaceucie. Napisz własne pytanie lub wybierz jedno z poniższych:
Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.
Leczenie umiarkowanych do ciężkich objawów czynnościowych łagodnego rozrostu gruczołu krokowego.
Każda tabletka o przedłużonym uwalnianiu zawiera 10 mg alfuzosyny chlorowodorku (Alfuzosini hydrochloridum).
Substancje pomocnicze:
Każda tabletka zawiera 50 mg laktozy jednowodnej.
Pelny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1
Tabletki o przedłużonym uwalnianiu powinny być połykane w całości z odpowiednią ilością płynu.
Dorośli
Jedna tabletka 10 mg o przedłużonym uwalnianiu, raz na dobę.
Pierwsza dawka powinna być przyjęta przed położeniem się spać.
Tabletka powinna być przyjmowana codziennie, zawsze natychmiast po tym samym posiłku.
Pacjenci w podeszłym wieku(powyżej 65 roku życia)
Jedna tabletka 10 mg o przedłużonym uwalnianiu, raz na dobę, jeżeli początkowa mała dawka chlorowodorku alfuzosyny jest dobrze tolerowana i wymagana jest większa skuteczność.
Pierwsza dawka powinna być przyjęta przed położeniem się spać. Tabletka 10 mg o przedłużonym uwalnianiu powinna być przyjmowana codziennie zawsze natychmiast po tym samym posiłku.
Farmakokinetyka i kliniczne dane o bezpieczeństwie wykazują, że nie istnieje potrzeba zmniejszania dawki u pacjentów w podeszłym wieku.
Dzieci i młodzież
Nie wykazano skuteczności alfuzosyny u dzieci w wieku od 2 do 16 lat (patrz punkt 5.1). Dlatego alfuzosyna nie jest wskazana do stosowania w tej grupie wiekowej.
Zaburzenia czynności nerek
Łagodna do umiarkowanej niewydolność nerek
Jeżeli mniejsza dawka nie jest wystarczająca, można zastosować 1 tabletkę na dobę produktu leczniczego Kofuzin 10 mg, tabletki o przedłużonym uwalnianiu odpowiednio do wyników leczenia. Pierwsza dawka powinna być przyjęta przed położeniem się spać.
Ciężka niewydolność nerek
Kofuzin 10 mg nie powinien być podawany pacjentom z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek (klirens kreatyniny < 30 ml/min) ponieważ nie istnieją kliniczne dane o bezpieczeństwie dla tej grupy pacjentów (patrz punkt 4.4).
Niewydolność wątroby
Kofuzin podawany w postaci tabletek 10 mg o przedłużonym uwalnianiu nie jest zalecany dla pacjentów z niewydolnością wątroby. Można rozważyć podanie produktu leczniczego o mniejszej zawartości alfuzosyny chlorowodorku. Należy zapoznać się ze schematem jego dawkowania.
Alfuzosynę należy stosować ostrożnie u pacjentów, u których podawane są leki przeciwnadciśnieniowe lub nitraty. U niektórych pacjentów może wystąpić niedociśnienie ortostatyczne w ciągu kilku godzin po podaniu, z wystąpieniem objawów (zawroty głowy, zmęczenie, pocenie się). lub bez nich Efekty te są przemijające, występują na początku leczenia i zwykle nie mają znaczenia dla kontynuacji leczenia.
Należy zachować ostrożność podczas stosowania alfuzosyny u pacjentoów, u których wystąpiła wyraźna odpowiedź hipotensyjna na inne alfa1-blokery.
W pacjentów z chorobą wieńcową, leczenia niewydolności wieńcowej powinno być kontynuowane. Jeśli dusznica bolesna powraca lub nasila się, należy przerwać podawanie alfuzosyny.
Jak w przypadku wszystkich blokerów receptorów alfa-1, alfuzosynę należy stosować ostrożnie u pacjentów z ostrymi zaburzeniami pracy serca.
Pacjenci z wrodzonym wydłużeniem odstępu QT, o znanej historii nabytego wydłużenia odstępu QT lub którym podaje się leki, które zwiększają odstęp QT, powinni być monitorowani przed i podczas podawania alfuzosyny.
Śródoperacyjny zespół wiotkiej tęczówki zaobserwowano podczas operacji zaćmy u niektórych pacjentów, u których podaje się lub wcześniej podawano alfa-1-blokery. Mimo że ryzyko wystąpienia w/w zespołu podczas stosowania alfuzosyny wydaje się bardzo małe, chirurdzy okuliści powinni być informowani z wyprzedzeniem o stosowanych w danym czasie lub w przeszłości alfa-1blokerach, ze względu na możliwe zwiększone ryzyko wystąpienia powikłań.
Ten produkt leczniczy zawiera laktozę. Nie powinien być stosowany u pacjentów rzadko występującą dziedziczna nietolerancją galaktozy, z niedoborem laktazy typu Lapp oraz zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.
Ponieważ nie ma danych klinicznych dotyczących bezpieczeństwa stosowania produktu u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami nerek (klirens kreatyniny < 30 ml / min), alfuzosyny 10 mg tabletki o przedłużonym uwalnianiu nie należy stosować w tej grupie pacjentów.
Pacjenci powinni być ostrzeżeni, że tabletkę należy połykać w całości. Każdy inny sposób podawania, poprzez rozdrobnianie, kruszenie, żucie, sproszkowanie powinno być zabronione. Działania te mogą prowadzić do niewłaściwego uwalniania i wchłaniania leku, a zatem możliwe jest wystapienie wczesnych działań niepożądanych.
W przypadku przedawkowania, pacjent powinien być przyjęty do szpitala i poddany zwykłemu leczeniu hipotensjii. W przypadku znacznej hipotensji właściwe leczenie obejmuje podanie leku zwężającego naczynia działającego bezpośrednio na mięśnie gładkie naczyń krwionośnych.
Alfuzosyna jest trudna do dializowania z uwagi na wysoki stopień wiązania z białkami.
• Nadwrażliwość na substancję czynną, inne chinazoliny (np. terazosyna, doksazosyna) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.
• Niedociśnienie ortostatyczne w wywiadzie.
• Skojarzone przyjmowanie leków blokujących receptory α1-adrenergiczne.Niewydolność wątroby.
Klasyfikacja i częstość występowania:
bardzo często (≥ 1/10); częso (≥ 1/ 100 do < 1/10); niezbyt często ( ≥ 1/1000 do < 1/100); rzadkio (≥ 1/10000 do < 1/1000) bardzo rzadko ( < 1/10000), nieznane (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych).
Zaburzenia serca
Niezbyt często: tachykardia
Bardzo rzadkio: dusznica bolesna, u pacjentów z chorobą wieńcową w wywiadzie Nie znana: migotanie przedsionków
Zaburzenia oka
Nieznana: śródoperacyjny zespół wiotkiej tęczówki
Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania
Często: osłabienie
Niezbyt często: obrzęki, bóle w klatce piersiowej
Zaburzenia żołądka i-jelit
Często: nudności, bóle brzucha, niestrawność, suchość w jamie ustnej
Niezbyt często: biegunka,
Nieznana: wymioty
Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych
Nieznana: uszkodzenie komórek watroby, cholestatyczne choroby watroby
Zaburzenia ukladu nerwowego
Często: osłabienie/zawroty głowy, bóle głowy
Niezbyt częsoe: omdlenia, zawroty głowy
Zaburzenia nerek i dróg moczowych Niezbyt częsoe: nietrzymanie moczu
Zaburzenia układu rozrodczego i piersi
Nieznana: priapizm
Zaburzenia ukladu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia Niezbyt często: nieżyt nosa
Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej
Niezbyt częsoe: wysypka, świąd
Bardzo rzadkoe: pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy
Zaburzenia naczyniowe
Niezbyt często: niedociśnienie tętnicze, zaczerwienienie
Zaburzenia krwi i układu chłonnego
Nie znana: neutropenia
Ze względu na wskazania, produkt nie jest przeznaczony do stosowania u kobiet w ciąży lub karmiących piersią.
Brak danych dotyczącyh wpływu leku na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania maszyn w ruchu.
Działania niepożądane jak zawroty głowy, czy osłabienie mogą wystąpić szczególnie na początku leczenia. Fakt ten powinien być brany pod uwagę jeśli pacjent zamierza prowadzić pojazdy mechaniczne lub obsługiwać urządzenia mechaniczne w ruchu.
Ten preparat należy do kategorii:
Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:
za darmo
5 farmaceutów jest teraz online
maść oczna - 3,5 g - (1mg+3500j.m.+6000j.m.)/g
roztwór do podania w wodzie do picia - 1 l (butelka) - 0,05 g/ml
zawiesina doustna - 100 ml (butelka) - (0,2g+0,04g)/5ml
zawiesina doustna - 100 ml (butelka) - (0,2g+0,04g)/5ml
Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.
Alfuzosyna to lek stosowany w łagodnym przeroście gruczołu krokowego (prostaty). Należy do alfa-blokerów. Zmniejsza napięcie mięśni gładkich, poprawia przepływ moczu, ułatwia opróżnianie pęcherza moczowego i wydatnie zmniejsza retencję moczu. W przeciwieństwie do większości alfa-blokerów nie wykazuje znaczącego wpływu na ciśnienie tętnicze krwi.
Komentarze