Klindacin T

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
żel
Dawka
0,01 g/g
Ilość
30 g (tuba)
Typ
Na receptę Rp
Refundacja
Nie
Producent: TARCHOMIŃSKIE ZAKŁADY FARM. POLFA S.A.

Pytania do farmaceuty

Uczulenie na składnik leku

Czy można być uczulonym na formę leku ( żel) a nie na samą substancję czynną? Dermatolog stwierdził że klindacin t ( żel) jest nie odpowiedni a mam kupić dalacin t ( emulsja), a w obu lekach jest ta sama substancja. Dodam że po klindacin t ( żel) miałam opuchniętą skórę i rumień. Czy warto zatem kupować kolejną tubkę leku ?

Odpowiada Aleksander Ropielewski Aleksander Ropielewski i 1 inny specjalista

Łuszczenie skóry po stosowaniu maści Protopic

Witam, ostatnio dermatolog przepisała mi maść Protopic na zaczerwienioną skórę, mimo że nie mam AZS. Po 3 dniach skora tylko w okolicach brody (godziny wieczorne) zaczęła mi się łuszczyć, swędzieć. Po nocy zostały pomarańczowe plamy, które teraz są w ciemniejszym niż mój kolor skóry. Również po maści Klindacin T, na ramieniu skóra zaczerwieniła się i boli. Widać jakby się łuszczyła. Wygląda to jak

POKAŻ WIĘCEJ

Klindacin T - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Klindacin T - opis

Miejscowe leczenie trądziku pospolitego.

Klindacin T - skład

1 g żelu zawiera 10 mg klindamycyny (Clindamycinum) w postaci klindamycyny fosforanu.

Substancje pomocnicze o znanym działaniu: glikol propylenowy 50 mg/g. Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

Klindacin T - dawkowanie

Klindacin T przeznaczony jest do stosowania miejscowego na skórę.

Dorośli i dzieci powyżej 12 lat

Żel nanosi się cienką warstwą na zmienioną chorobowo skórę dwa razy na dobę - rano i wieczorem.

Przeciętny okres leczenia wynosi około 4 – 8 tygodni. Żel należy nakładać na oczyszczoną suchą skórę.

Po nałożeniu preparatu należy dokładnie umyć ręce.

Dzieci poniżej 12 lat

Bezpieczeństwo stosowania produktu Klindacin T u dzieci poniżej 12 lat nie zostało określone.

Klindacin T - środki ostrożności

Produkt przeznaczony jest tylko do stosowania na skórę.

W przypadku miejscowego podrażnienia skóry lub objawów świadczących o uczuleniu na Klindacin T (świąd, wysypka) należy zaprzestać jego stosowania.

Unikać kontaktu produktu z oczami, błonami śluzowymi oraz uszkodzoną skórą. W razie przypadkowego kontaktu z żelem miejsca te należy dokładnie przemyć dużą ilością chłodnej wody.

Klindamycyna po podaniu doustnym lub pozajelitowym, podobnie jak wiele innych antybiotyków, może powodować rzekomobłoniaste zapalenie okrężnicy. Objawy rzekomobłoniastego zapalenia jelit (m.in. uporczywa, ciężka biegunka) występowały bardzo rzadko podczas stosowania klindamycyny na skórę. Należy jednak poinformować pacjenta, że jeśli podczas stosowania produktu Klindacin T wystąpi biegunka, należy go natychmiast odstawić i zgłosić się do lekarza w celu ustalenia przyczyny i podjęcia właściwego leczenia. W niektórych przypadkach może być konieczne zastosowanie leczenia wankomycyną lub metronidazolem.

Klindacin T praktycznie nie wchłania się do krwi po stosowaniu miejscowym, jednak u pacjentów z zapaleniem jelit, chorobą Crohna, zapaleniem okrężnicy po antybiotykoterapii w wywiadzie należy zachować szczególną ostrożność.

Produkt Klindacin T zawiera glikol propylenowy, który może powodować podrażnienie skóry.

Klindacin T - przedawkowanie

Przedawkowanie fosforanu klindamycyny stosowanego miejscowo może spowodować wystąpienie ogólnych działań niepożądanych (patrz punkt 4.4 Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania).

Klindacin T - przeciwwskazania

Nadwrażliwości na klindamycynę, linkomycynę lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.

Klindacin T - działania niepożądane

Częstość działań niepożądanych pojawiających się po zastosowaniu produktu leczniczego określono następująco: bardzo często (≥1/10), często (≥1/100 do < 1/10), niezbyt często (≥1/1 000 do < 1/100),

rzadko (≥1/10 000 do < 1/1 000), bardzo rzadko (< 1/10 000), częstość nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych)

Zakażenia i zarażenia pasożytnicze:

częstość nieznana: zapalenie mieszków włosowych

Zaburzenia żołądka i jelit:

częstość nieznana: ból brzucha, wzdęcia, biegunki

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej:

częstość nieznana: pieczenie, świąd, rumień, nadmierne wysuszenie lub przetłuszczanie się skóry, kontaktowe alergiczne zapalenie skóry.

Klindacin T - ciąża i karmienie piersią

Z uwagi na brak badań dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa stosowania leku u kobiet w ciąży, klindamycynę można podawać kobietom w ciąży jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności.

Karmienie piersią

Klindamycyna po podaniu doustnym lub parenteralnym przenika do mleka kobiecego, dlatego też z uwagi na możliwość absorbowania leku z powierzchni skóry, klindamycyny nie należy stosować u kobiet karmiących piersią.

Płodność

Przeprowadzone dotychczas badania na zwierzętach nie wykazały szkodliwego działania na płód.

Klindacin T - prowadzenie pojazdów

Brak danych dotyczących wpływu leku na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Klindacin T - Zamienniki

Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Clindamycinum phosphas

  Dostępne opakowania
  Klindacin T

  Klindacin T

  żel - 30 g (tuba) - 0,01 g/g
  TARCHOMIŃSKIE ZAKŁADY FARM. POLFA S.A.
  Klindacin T

  Klindacin T

  żel - 15 g (tuba) - 0,01 g/g
  TARCHOMIŃSKIE ZAKŁADY FARM. POLFA S.A.
  Powiązane artykuły
  Leki i suplementy

  Clotrimazolum - czym jest, na co działa i jak go stosować

  Clotrimazolum - czym jest, na co działa i jak go stosować

  Clotrimazolum to lek stosowany w przypadku zaburzeń dermatologicznych oraz zmian skórnych występujących między innymi w okolicach płciowych. Pomimo higieny miejsc intymnych może dojść do ich zakażenia oraz rozwoju bakterii na skórze. Jest o sytuacja dosyć...

  Leki i suplementy

  GIF wycofuje z obrotu popularny lek na przeziębienie i grypę

  GIF wycofuje z obrotu popularny lek na przeziębienie i grypę

  Główny Inspektorat Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu z obrotu popularnego leku Febrisan. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności. **GIF zdecydował o wycofaniu proszku musującego Febrisan o numerze serii: 375538 i dacie ważności:...

  Choroby i dolegliwości

  Zespół SAPHO - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

  Zespół SAPHO - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

  Zespół SAPHO to choroba reumatyczna, w przebiegu której rozpoznaje się zapalenie błony maziowej, trądzik, łuszczycę krostkową, przerost oraz zapalenie kości. Schorzenie wywołuje uporczywe dolegliwości i wymaga wieloetapowego leczenia. Niestety do tej...

  Leczenie grzybicy

  Leki przeciwgrzybicze - właściwości i działanie

  Leki przeciwgrzybicze - właściwości i działanie

  Leki przeciwgrzybicze to preparaty stosowane w leczeniu zakażeń grzybiczych różnego pochodzenia. Występują w wielu różnych postaciach, takich jak maść, krem, żel, aerozol, lakier do paznokci, szampon, roztwór na skórę czy puder. Istnieją także doustne...

  Trądzik różowaty - przyczyny, objawy, leczenie

  Jak leczyć trądzik różowaty? (WIDEO)

  Jak leczyć trądzik różowaty? (WIDEO)

  Metody postępowania z trądzikiem różowatym Trądzik różowaty to schorzenie przewlekłe dotykające skóry u osób dorosłych - między 30 a 60 rokiem życia. Częściej występuje u kobiet i u osób z bardzo jasną i jasną karnacją (I i II fototyp skóry). W jego...