Dalacin T

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
emulsja na skórę
Dawka
0,01 g/ml
Ilość
60 ml
Typ
Na receptę Rp
Refundacja
Nie
Producent: PFIZER EUROPE MA EEIG

Pytania do farmaceuty

Odpowiednik leku Dalacin C

Proszę o podanie jakiejś nazwy antybiotyku mającego zastosowanie w takich przypadkach jak antybiotyk Dalacin C ale prosze podać jakiś mniej toksyczny niż Dalacin, którego stosowanie niesie mniejsze ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Opuchlizna twarzy od zęba

Wczoraj mąż zaczął trochę puchnąc od zęba, Wziął dalacin 300mg co 6 godz. niestety dzis 3 grudnia mało co widział na jedno oko,Natychmiast pojechał do gabinetu ,zrobił prześwietlenie i dr rozwiercił kanał ,który 2 m-ce temu był wypełniany, ząb 4 szczęka. Dalej zalecił brac antybiotyk- a ja mam pyt, czy może dołączyć doxycyklinę i metronidazol...

POKAŻ WIĘCEJ

Dalacin T - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Dalacin T - opis

Leczenie miejscowe trądziku pospolitego.

Dalacin T - skład

1 g żelu zawiera 10 mg klindamycyny (Clindamycinum), w postaci klindamycyny fosforanu.

Substancje pomocnicze o znanym działaniu: glikol propylenowy, metylu hydroksybenzoesan. Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

Dalacin T - dawkowanie

Do stosowania miejscowego na skórę.

Dorośli i młodzież:

Nanosić cienką warstwą na zmienione chorobowo miejsca na skórze dwa razy na dobę. Nie zaleca się wmasowywania żelu w skórę.

Dzieci:

Nie określono bezpieczeństwa stosowania ani skuteczności produktu leczniczego u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Dalacin T - środki ostrożności

Produkt leczniczy Dalacin T w postaci żelu jest przeznaczony wyłącznie do stosowania na skórę. Należy unikać kontaktu produktu z oczami, błonami śluzowymi i zranioną skórą. W razie przypadkowego kontaktu z produktem, należy przemyć je chłodną wodą.

Doustne i pozajelitowe podawanie klindamycyny, podobnie jak w przypadku innych antybiotyków, wiąże się z ryzykiem wystąpienia ciężkiej biegunki, zapalenia okrężnicy i rzekomobłoniastego zapalenia jelit, nawet po upływie kilku tygodni od zakończenia leczenia.

Mimo, że powyższe objawy niepożądane zgłaszane były rzadko, po zastosowaniu klindamycyny w żelu istnieje ryzyko ich wystąpienia. Dlatego też lekarz powinien wziąć pod uwagę możliwość wystąpienia chorób związanych z terapią antybiotykami.

Należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania produktu leczniczego u pacjentów z chorobą Crohna lub wrzodziejącym zapaleniem jelit w wywiadzie.

Jeżeli w trakcie leczenia lub w ciągu kilku tygodni po zakończeniu leczenia pojawi się biegunka, zwłaszcza ciężka i uporczywa, skurczowe bóle brzucha, należy podejrzewać rzekomobłoniaste zapalenie jelit (w większości przypadków wywołane przez Clostridium difficile). Ta choroba, będąca powikłaniem antybiotykoterapii, może mieć przebieg zagrażający życiu. Natychmiast po rozpoznaniu rzekomobłoniastego zapalenia jelit należy zaprzestać stosowania produktu Dalacin T i wdrożyć odpowiednie leczenie (zwykle podaje się wankomycynę). Nie należy podawać środków hamujących perystaltykę jelit ani innych działających zapierająco.

Rozpoznanie rzekomobłoniastego zapalenia jelit opiera się przede wszystkim na objawach klinicznych. Można je potwierdzić endoskopowo, bakteriologicznym badaniem kału na obecność bakterii Clostridium difficile oraz wykryciem enterotoksyn. U osób w podeszłym wieku lub osłabionych rzekomobłoniaste zapalenie jelit może mieć ciężki przebieg. Możliwe są nawroty pomimo zastosowania właściwego leczenia.

Po podaniu miejscowym klindamycyna ulega wchłanianiu przez powierzchnię skóry (patrz punkt 5.2).

Dalacin T powinien być stosowany ostrożnie u pacjentów ze skłonnością do alergii.

Produkt zawiera glikol propylenowy, który może powodować podrażnienie skóry.

Produkt zawiera metylu hydroksybenzoesan, który może powodować reakcje alergiczne, w tym reakcje typu późnego.

Przedłużające się stosowanie produktu Dalacin T powinno się odbywać pod ścisłą kontrolą lekarza.

Dalacin T - przedawkowanie

Klindamycyny fosforan stosowany miejscowo może wchłaniać się w ilościach powodujących ogólne działania niepożądane klindamycyny (patrz punkty 4.4 i 4.8).

W przypadku przedawkowania należy zastosować leczenie objawowe.

Dalacin T - przeciwskazania

Nadwrażliwość na klindamycynę, linkomycynę lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1.

Klindamycyna w postaci do stosowania miejscowego jest przeciwwskazana u pacjentów, u których w trakcie stosowania antybiotyków występowało zapalenie okrężnicy.

Dalacin T - działania niepożądane

Działania niepożądane zostały uporządkowane w poniższej tabeli wg klasyfikacji układów i narządów:

Częstość występowania pogrupowano według następującej klasyfikacji: bardzo często (≥1/10), często (≥ 1/100 do < 1/10), niezbyt często (≥1/1 000 do < 1/100), rzadko (≥1/10 000 do < 1/1 000), bardzo rzadko (< 1/10 000) i częstość nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych).

Klasyfikacja układów i narządów (wg.

MedDRA)

Bardzo często

≥ 1/10

Często ≥ 1/100

do < 1/10

Niezbyt często ≥ 1/1 000

do < 1/100

Rzadko

≥ 1/10

000 do

< 1/1 000

Bardzo rzadko < 1/10

000

Częstość nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych)

Zakażenia i zarażenia pasożytnicze

         

zapalenie mieszków

włosowych wywołane przez bakterie

Gram-ujemne.

Zaburzenia oka

         

uczucie kłucia w oku

Zaburzenia

żołądka i jelit

   

zaburzenia żołądkowojelitowe

   

ból brzucha

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej

podrażnienie skóry, przetłuszczenie skóry

pokrzywka

     

kontaktowe zapalenie skóry

Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych

Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowania produktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszać wszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych{aktualny adres, nr telefonu i faksu ww. Departamentu} e-mail: adr@urpl.gov.pl.

Dalacin T - ciąża i karmienie piersią

Ciąża

Badania dotyczące rozmnażania przeprowadzone u szczurów i myszy otrzymujących podskórnie oraz doustnie klindamycynę w dawce od 100 do 600 mg/kg/dobę nie wykazały wpływu stosowania klindamycyny na płodność oraz płód. Nie ma badań dotyczących bezpieczeństwa stosowania produktu u kobiet w ciąży. Ponieważ badania rozmnażania przeprowadzone u zwierząt nie zawsze odzwierciedlają odpowiedź u ludzi, produkt ten może być stosowany w czasie ciąży tylko wtedy, kiedy jest to konieczne.

Karmienie piersią

Nie przeprowadzono badań dotyczących przenikania klindamycyny do mleka matki podczas stosowania na skórę klindamycyny fosforanu. Wiadomo jednak, że klindamycyna po doustnym lub pozajelitowym podaniu przenika do mleka matki. Z uwagi na potencjalne ryzyko wystąpienia działań niepożądanych u karmionych piersią niemowląt, należy rozważyć przerwanie karmienia piersią lub przerwanie stosowania produktu, uwzględniając korzyść z leczenia dla matki.

Dalacin T - prowadzenie pojazdów

Nie przeprowadzono badań nad wpływem produktu Dalacin T na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Clindamycinum

  Jest to antybiotyk należący do grupy linkozamidów, wykazuje działanie bakteriostatyczne i bakteriobójcze zależnie od wrażliwości drobnoustrojów oraz stężenia w miejscu zakażenia. Stosuje się go w zakażeniach spowodowanych szczepami wrażliwymi na klindamycynę: zakażeniach kości i stawów, nosa, gardła i ucha, zakażeniach w obrębie zębów, kości szczęki i żuchwy, zakażeniach dolnych dróg oddechowych, zakażeniach w obrębie miednicy i żeńskich narządów płciowych, zakażeniach skóry i tkanek miękkich.

  Dostępne opakowania
  Dalacin T

  Dalacin T

  emulsja na skórę - 60 ml - 0,01 g/ml
  PFIZER EUROPE MA EEIG
  Dalacin T

  Dalacin T

  emulsja na skórę - 30 ml - 0,01 g/ml
  PFIZER EUROPE MA EEIG
  Dalacin T

  Dalacin T

  płyn do stosowania na skórę - 30 ml - 0,01 g/ml
  PFIZER EUROPE MA EEIG
  Dalacin T

  Dalacin T

  żel - 30 g - 0,01 g/g
  PFIZER EUROPE MA EEIG
  Powiązane artykuły
  Ortopedia i reumatologia

  Zespół bolesnego barku - przyczyny, leczenie

  Zespół bolesnego barku powstaje w wyniku wszelkich zmian zwyrodnieniowych okolicy barkowej. Do jego rozwoju przyczyniają się niekorzystne zmiany zachodzące w obrębie tkanek miękkich. Schorzenie występuje u osób, u których doszło do uszkodzenia, całkowitego...

  USG - rodzaje, przygotowanie, przebieg

  USG stawu kolanowego - charakterystyka, wskazania, opis badania, choroby

  Staw kolanowy jest bardzo obciążany każdego dnia. Wykonuje on ogromną pracę, podczas chodzenia czy w trakcie biegania. Na problemy ze stawem kolanowym **uskarżają się najczęściej sportowcy. **USG stawu kolanowego jest badaniem, które wykonywane jest w...

  Jałowa martwica kości

  Martwica kości

  Martwica kości

  Zdjęcie RTG kości z martwicą Zdjęcie stawu kolanowego ze wskazaniem martwicy.

  Ortopedia i reumatologia

  Kręcz szyi - przyczyny, objawy, leczenie

  Kręcz szyi - nazwą tą określa się przymusowe pochylenie głowy i szyi w jedną stronę. W zależności od przyczyny można wyróżnić kręcz szyi wrodzony oraz kręcz szyi nabyty. Wrodzona postać choroby związana jest z wadami układu kostnego lub mięśniowego i...

  Badania

  Densytometria - wskazania, przebieg, wynik

  Densytometria kości jest to badanie polegające na ocenie gęstości mineralnej kości (BMD) przy podejrzeniu osteopenii lub osteoporozy. Warto pamiętać, że obniżona gęstość kości nie jest niezbędnym warunkiem do rozpoznania osteoporozy. Choroba ta może zostać...

  Ortopedia i reumatologia

  Jałowa martwica kości

  Jałowa martwica kości to choroba, która powoduje zmiany martwicze w tkance kostnej bez udziału chorobotwórczych ustrojów. Prawdopodobnie związana jest z zaburzeniem krążenia w określonym obszarze tkanki kostnej. Może występować zarówno u dzieci, jak i...

  Ortopedia i reumatologia

  Jałowa martwica głowy kości udowej

  Jałowa martwica głowy kości udowej zwana bywa inaczej chorobą Perthesa. Martwica dotyka tylko głowy kości udowej. Choroba najczęściej występuje u chłopców między 3. a 14. rokiem życia. Przyczyny choroby nie są znane, ale wskazuje się, że prawdopodobnie...

  Leki i suplementy

  Lek biopodobny nie jest generykiem

  Wykorzystanie inżynierii genetycznej umożliwiło leczenie wielu chorób lekami biologicznymi. Biopodobne przeciwciała monoklonalne mogą zmniejszyć koszty terapii, ale brak odpowiednich regulacji prawnych stwarza realne niebezpieczeństwo wystąpienia nieznanych...