Finxta

zobacz opinie o produkcie »
Cena
30,85 zł
Forma
tabletki powlekane
Dawka
5 mg
Ilość
30 tabl. (3 blist.po 10 szt.)
Typ
Na receptę Rp
Refundacja
Tak
Producent: RECORDATI POLSKA SP. Z O.O.

Finxta - Interakcje

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:

Zobacz wszystkie »

Pytania do farmaceuty

Finxta - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Finxta - opis

Finxta jest wskazana w leczeniu i kontroli łagodnego przerostu gruczołu krokowego (ang. BPH) w celu:

- zmniejszenia powiększonej prostaty, poprawienia przepływu moczu i złagodzeniu objawów związanych z BPH

- zredukowania występowania ostrego zatrzymania moczu oraz konieczności zabiegu chirurgicznego polegającego na przezcewkowej resekcji gruczołu krokowego (ang. TURP) i prostatektomii.

Finxta tabletki 5 mg powinna być stosowana u pacjentów z przerostem prostaty (objętość prostaty ponad ok. 40 ml).

Finxta - skład

Jedna tabletka powlekana zawiera 5 mg finasterydu (Finasteridum).

Substancja dodatkowa: jedna tabletka powlekana zawiera 75 mg jednowodnej laktozy.

Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

Finxta - dawkowanie

Wyłącznie do stosowania doustnego.

Zalecana dawka dobowa to jedna tabletka 5 mg, z posiłkiem lub bez posiłku. Tabletki należy połykać w całości i nie wolno ich dzielić lub kruszyć (patrz punkt 6.6). Chociaż poprawa może nastąpić w krótkim czasie, leczenie trzeba kontynuować co najmniej przez 6 miesięcy tak aby można było obiektywnie ocenić czy uzyskano wystarczającą odpowiedź na leczenie.

Dawkowanie w niewydolności wątroby

Brak danych dotyczących leczenia chorych z niewydolnością wątroby (patrz punkt 4.4).

Dawkowanie w niewydolności nerek:

U pacjentów z niewydolnością nerek o różnym stopniu (klirens kreatyniny wynoszący do 9 ml/min) nie zachodzi konieczność dostosowania dawkowania, ponieważ zgodnie z badaniami farmakokinetyki, nie wykazano wpływu niewydolności nerek na eliminację finasterydu.

Dawkowanie u pacjentów w podeszłym wieku:

Nie jest konieczne dostosowanie dawkowania, chociaż zgodnie z badaniami farmakokinetyki, eliminacja finasterydu zachodzi nieco wolniej u pacjentów w wieku powyżej 70 lat.

Finxta - środki ostrożności

Ogólne

? Pacjenci z dużą objętością zalegającego moczu i (lub) znacznie pomniejszonym przepływem moczu powinni być dokładnie obserwowani pod kątem wystąpienia uropatii zaporowej.

? U pacjentów stosujących finasteryd należy rozważyć konsultację z urologiem.

? Przeszkoda wynikająca z trójpłatowego rozrostu prostaty powinna być wykluczona przed rozpoczęciem leczenia finasterydem

? Brak danych dotyczących leczenia chorych z niewydolnością wątroby. Ponieważ finasteryd jest metabolizowany w wątrobie (patrz punkt 4.2) u chorych z niewydolnością wątroby może dojść do zwiększenia stężenia finasterydu w osoczu.

? Ten produkt leczniczy zawiera laktozę i nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Wpływ na poziom swoistego antygenu sterczowego (PSA) i wykrywanie raka prostaty

Stężenie PSA w surowicy i objętość prostaty koreluje z wiekiem pacjenta. Przed rozpoczęciem i okresowo w trakcie leczenia produktem Finxta, zalecane jest badanie palpacyjne per rectum i w razie konieczności oznaczenie swoistego antygenu sterczowego (PSA) w surowicy krwi w celu wykluczenia raka gruczołu krokowego.

Często stężenie PSA obserwowane u mężczyzn z rakiem gruczołu krokowego może być podobne do stężenia u mężczyzn, u których nowotwór ten nie występuje. Dlatego też u mężczyzn z BPH, stężenie PSA w surowicy, mieszczące się w zakresie prawidłowym, nie wyklucza potencjalnego raka prostaty, niezależnie od leczenia finasterydem.

Finasteryd zmniejsza stężenie PSA w surowicy krwi o około 50% u pacjentów z BPH a nawet u pacjentów z rakiem prostaty. Przy oznaczaniu stężenia PSA należy uwzględnić zmniejszenie stężenia PSA w surowicy krwi u pacjentów z BPH leczonych finasterydem. Zmniejszenie stężenia PSA nie wyklucza możliwości równoczesnego występowania raka gruczołu krokowego. Zmniejszenie stężenia PSA można przewidzieć dla całego zakresu stężeń tego parametru, choć może się ono różnić u poszczególnych pacjentów. Po okresie leczenia finasterydem przez 6 miesięcy poziom PSA trzeba pomnożyć, przez 2 aby korespondował z poziomem PSA u nieleczonych mężczyzn. Dokonana w ten sposób poprawka nie wpływa na czułość i swoistość oznaczenia PSA i może być wykorzystana do wykrywania raka gruczołu krokowego.

Jeśli pomimo leczenia finasterydem wartość PSA u pacjenta jest podwyższona zbyt długo, należy dokładnie wyjaśnić przyczynę, z uwzględnieniem niewłaściwego przestrzegania zasad leczenia. Finasteryd nie zmniejsza znacząco odsetka wolnego PSA (stosunku PSA wolnego do całkowitego). Podczas leczenia finasterydem, współczynnik stężenia wolnego i całkowitego PSA nie ulega zmianie. Jeśli do wykrycia raka gruczołu krokowego wykorzystany jest odsetek wolnego PSA, korekcja wartości nie jest konieczna.

Kobiety ciężarne i w wieku rozrodczym nie powinny dotykać połamanych czy zmiażdżonych tabletek finasterydu, ponieważ istnieje możliwość wchłonięcia finasterydu i potencjalne ryzyko uszkodzenia płodu. Tabletki finasterydu są powleczone, co zapobiega kontaktowi z aktywnym składnikiem pod warunkiem, że tabletki nie zostały połamane lub pokruszone (patrz punkty 4.6 i 6.6).

Finxta - przedawkowanie

Pacjenci przyjmowali pojedyncze dawki finasterydu do 400 mg i wielokrotne dawki do 80 mg/dobę bez wystąpienia działań niepożądanych. Nie ma specyficznych zaleceń dotyczących postępowania w przypadku przedawkowania finasterydu.

Finxta - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników produktu. Przeciwwskazany u kobiet w ciąży lub w

wieku rozrodczym (patrz punkty 4.4, 4.6 i 6.6).

Produkt Finxta nie jest wskazany do stosowania u kobiet i dzieci.

Finxta - działania niepożądane

Najczęściej występującym działaniem niepożądanym jest impotencja i zmniejszenie libido. U większości pacjentów działania te występują na początku leczenia i są przemijające w trakcie kontynuowania leczenia.

Zaburzenia układu rozrodczego i piersi

Bardzo często (> 1/10): Impotencja

Często (> 1/100, < 1/10):

Zmniejszone libido

Zmniejszona objętość ejakulatu

Bolesność piersi/powiększenie piersi

Zaburzenia wytrysku (np. zmniejszona objętość ejakulatu)

Rzadko (> 1/1000, < 1/100): Bolesność jąder

Bardzo rzadko (> 1/10000): Wydzielanie z piersi Guzki piersi

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej

Często (> 1/100, < 1/10): Wysypka

Rzadko (> 1/10000, < 1/1000):

Świąd

Pokrzywka

Zaburzenia układu nerwowego Bezsenność

Zaburzenia ogólne i w miejscu podania Rzadko (> 1/10000, < 1/1000):

Reakcje nadwrażliwości takie jak obrzęk twarzy i warg

Badanie kliniczne: leczenie objawów powiększenia prostaty (MTOPS)

W badaniu MTOPS porównano finasteryd 5 mg/dobę (n=768), doksazozynę 4 lub 8 mg/dobę (n=756), leczenie skojarzone finasterydem 5 mg/ dobę z doksazozyną 4 lub 8 mg/ dobę (n=786) z placebo (n=737). W tym badaniu profil skuteczności i bezpieczeństwa leczenia skojarzonego był zgodny z profilem pojedynczych składników. Występowanie zaburzeń ejakulacji, bez względu na związek z leczeniem, stwierdzono: w przypadku finasterydu u 8,3%, doksazozyny u 5,3%, w przypadku leczenia skojarzonego u 15,0% i w przypadku placebo u 3,9% uczestników. Niezależnie obserwowano również działania niepożądane należące do zaburzeń układu nerwowego o największej częstości u pacjentów otrzymujących leczenie skojarzone (patrz tabela poniżej).

Klasyfikacja

Placebo

Doksazozyna

Finasteryd

Finasteryd

układ/ narząd

N = 737

N = 756

N = 768

Doksazozyna

N = 786

 

%

%

%

%

Pacjenci z jednym

lub więcej

46,4

64,9

52,5

73,8

objawów

niepożądanych

Zaburzenia ogólne

11,7

21,4

11,6

21,5

Astenia

7,1

15,7

5,3

16,8

Zaburzenia serca

10,4

23,1

11,6

21,5

Niedociśnienie

0,7

3,4

1,2

1,5

Hipotonia

ortostatyczna

8,0

16,7

9,1

17,8

Zaburzenia układu

nerwowego

16,1

28,4

19,7

36,3

Zawroty głowy

8,1

17,7

7,4

23,2

Zmniejszone

libido

5,7

7,0

10,0

11,6

Bezsenność

1,5

3,7

1,7

3,1

Zaburzenia układu

moczowo-

płciowego

18,6

22,1

29,7

36,8

Zaburzenia

ejakulacji

2,3

4,5

7,2

14,1

Powiększenie

piersi

0,7

1,1

2,2

1,5

Impotencja

12,2

14,4

18,5

22,6

Inne zaburzenia

seksualne

0,9

2,0

2,5

3,1

Długotrwałe leczenie finasterydem nie pogłębia działań niepożądanych. Częstość występowania nowych, związanych z lekiem płciowych działań niepożądanych zmniejsza się w trakcie leczenia.

Następujące działania niepożądane zostały odnotowane po wprowadzeniu leku na rynek: reakcje nadwrażliwości, jak wysypka, pokrzywka, obrzęk ust i twarzy oraz bolesność jąder.

Wyniki badań laboratoryjnych:

Stężenie PSA w surowicy koreluje z wiekiem pacjenta i objętością prostaty a objętość prostaty koreluje z wiekiem pacjenta. Przy ocenie wyników oznaczeń PSA należy uwzględnić fakt, że u pacjentów leczonych finasterydem stężenie PSA jest zmniejszone. U większości pacjentów, podczas pierwszych miesięcy terapii, obserwuje się gwałtowne zmniejszenie poziomu PSA, który po tym okresie stabilizuje się na nowym poziomie. Ten poziom osiąga, w przybliżeniu, wartości równe połowie wartości z przed leczenia. Stąd u typowego pacjenta leczonego przez 6 miesięcy finasterydem, wartości PSA powinny być podwojone dla porównania z normą u zdrowych mężczyzn. Szczegóły i interpretacja kliniczna patrz punkt 4.4 (podpunkt Wpływ na antygen PSA i wykrywanie raka prostaty).

Nie wykryto więcej różnic w testach laboratoryjnych pomiędzy pacjentami leczonymi placebo i finasterydem.

Finxta - ciąża i karmienie piersią

Ciąża

Produkt Finxta jest przeciwwskazany u kobiet. Ciąża: finasteryd jest przeciwwskazany w ciąży.

Ponieważ inhibitory 5-alfa-reduktazy takie jak finasteryd, hamują przemianę testosteronu do dihydrotestosteronu, finasteryd zastosowany w okresie ciąży może spowodować zaburzenia w rozwoju zewnętrznych narządów rozrodczych płodu męskiego (patrz punkt 5.3).

Narażenie na finasteryd - zagrożenie dla płodu płci męskiej.

Kobiety, które są w ciąży lub w wieku rozrodczym, nie powinny dotykać pokruszonych lub przełamanych tabletek produktu Finxta, ponieważ istnieje możliwość wchłonięcia finasterydu przez skórę i potencjalnego ryzyka dla płodu męskiego (patrz punkt 6.6).

Tabletki produktu Finxta są powlekane, co zapobiega kontaktowi z substancją czynną, pod warunkiem, że nie są one rozkruszone czy połamane.

Laktacja

Finasteryd tabletki 5 mg jest przeciwwskazany u kobiet. Nie wiadomo, czy finasteryd jest wydzielany z mlekiem.

Finxta - prowadzenie pojazdów

Brak danych wskazujących, że finasteryd wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów czy obsługiwania urządzeń mechanicznych.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Finxta - Zamienniki

Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Podziel się na Facebooku
    Zapytaj o lek

    za darmo

    • Odpowiedź w 24 godziny
    • Bez żadnych opłat
    • Wykwalifikowani farmaceuci

    farmaceutów jest teraz online

    0/500
    Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

    Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

    Substancja czynna

    Finasteridum

    Inhibitor 5-alfa-reduktazy stosowany jest w leczeniu łagodnego przerostu gruczołu krokowego u mężczyzn. Powoduje zmniejszenie rozmiarów tego gruczołu, poprawia przepływ moczu, łagodzi objawy współistniejące przy przeroście prostaty. Ponadto pomaga zapobiegać wystąpieniu ostrego zatrzymania moczu i konieczności zabiegu chirurgicznego.

    Dostępne opakowania
    Finxta

    Finxta

    tabletki powlekane - 30 tabl. (3 blist.po 10 szt.) - 5 mg
    RECORDATI POLSKA SP. Z O.O.
    Finxta

    Finxta

    tabletki powlekane - 50 tabl. (5 blist.po 10 szt.) - 5 mg
    RECORDATI POLSKA SP. Z O.O.
    Finxta

    Finxta

    tabletki powlekane - 100 tabl. (10 blist.po 10 szt.) - 5 mg
    RECORDATI POLSKA SP. Z O.O.
    Finxta

    Finxta

    tabletki powlekane - 28 tabl. (2 blist.po 14 szt.) - 5 mg
    RECORDATI POLSKA SP. Z O.O.
    30,85 zł
    Powiązane artykuły
    Zaburzenia erekcji

    Prostata a potencja

    Prostata a potencja

    Prostata, podobnie jak inne części męskiego ciała, jest narażona na choroby nowotworowe. W tym przypadku bardzo ważna jest wczesna diagnoza. Wielu mężczyzn, obserwujących u siebie objawy przerostu gruczołu, zastanawia się, jak dolegliwości prostaty wpłyną...

    Masz kontrolę - ważny męski temat

    Problemy z prostatą a nietrzymanie moczu

    Problemy z prostatą a nietrzymanie moczu

    Gruczoł krokowy, nazywany potocznie prostatą, przypomina o sobie szczególnie, gdy zaczyna dokuczać. Szacuje się, że wśród mężczyzn po 50. roku życia przerost gruczołu krokowego jest dość częsty i dotyka nawet co drugiego mężczyznę. Niekiedy zachodzi konieczność...

    Anatomia intymna

    Kolor spermy - co oznacza i kiedy powinien niepokoić?

    Kolor spermy - co oznacza i kiedy powinien niepokoić?

    Kolor spermy: brązowy, przezroczysty, żółty czy zielony może wskazywać na wiele nieprawidłowości i chorób. Nie wolno go ignorować. Zwykle nasienie u zdrowego mężczyzny jest białe lub biało-szare lub perłowo-szary. Co sugeruje barwa zmieniona? Co warto...

    Newsy

    MZ zapowiadał te zmiany od marca. Nie zostaną wprowadzone

    MZ zapowiadał te zmiany od marca. Nie zostaną wprowadzone

    Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt listy leków refundowanych, który będzie obowiązywał od 1 marca 2023 roku. W dokumencie brakuje zapowiadanych zmian w programie leczenia raka gruczołu krokowego. Resort zdrowia wyjaśnia. Brakuje zapowiadanych...

    Newsy

    GIF: Tabletki na erekcję wycofane z obrotu

    GIF: Tabletki na erekcję wycofane z obrotu

    Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał z obrotu na terenie całego kraju dwie serie tabletek na erekcję. Leki były dostępne tylko na receptę. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności. GIF wycofał dwie serie leku na erekcję GIF wydał komunikat...

    Anatomia intymna

    Co warto wiedzieć o plemniku?

    Co warto wiedzieć o plemniku?

    Mały, ale uparty Plemnik to gameta męska zwana również spermatozoidem. Jest wyjątkowo uparty i wytrwały, a jednocześnie bardzo wrażliwy. Potrafi przebyć długą i pełną niebezpieczeństw drogę, by osiągnąć upragniony cel. Zobaczcie, co jeszcze warto o nich...

    Problemy z seksem

    Wytrysk wsteczny - przyczyny, objawy i leczenie

    Wytrysk wsteczny - przyczyny, objawy i leczenie

    Wytrysk wsteczny u mężczyzn to wytrysk nieprawidłowy, podczas którego ejakulat nie wydostaje się na zewnątrz dróg moczowo-płciowych, a cofa się pęcherza moczowego. Przyczyną jest nieprawidłowe działanie zwieracza pęcherza, który nie ulega skurczowi podczas...

    Zaburzenia erekcji

    Przyczyny impotencji

    Przyczyny impotencji

    Zaburzenia seksualne człowieka mogą być spowodowane chorobą organiczną, mogą mieć też podłoże psychogenne lub mieszane. Zaburzenia wzwodu (Erectile Disfunctio - ED) aż w 70 proc. mają podłoże czynnościowe, tzn. nie stwierdza się nieprawidłowości anatomicznych,...