Estracyt

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do wstrzykiwań
Dawka
0,3 g
Ilość
10 fiol.s.subs. (+rozp.)
Typ
Bez recepty
Refundacja
Nie
Producent: PFIZER EUROPE MA EEIG

Estracyt - Interakcje

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:

Zobacz wszystkie »

Pytania do farmaceuty

Nikt nie zadał jeszcze żadnych pytań dotyczących tego preparatu. Możesz zadać bezpłatne pytanie farmaceucie. Napisz własne pytanie lub wybierz jedno z poniższych:

Estracyt - ulotka preparatu

Estracyt - opis

Produkt ESTRACYT jest wskazany w leczeniu zaawansowanego raka gruczołu krokowego, szczególnie u pacjentów z guzami opornymi na leczenie hormonalne oraz w leczeniu początkowym u pacjentów z rakiem gruczołu krokowego, u których występują czynniki predykcyjne wskazujące na możliwość niewystarczającej odpowiedzi na leczenie hormonalne.

Estracyt - skład

Każda kapsułka zawiera 156,7 mg soli sodowej estramustyny fosforanu jednowodnej, co odpowiada 140 mg estramustyny fosforanu (Estramustini phosphas). Substancje pomocnicze, patrz punkt 6.1.

Estracyt - dawkowanie

Produkt ESTRACYT powinien być zalecany jedynie przez osoby doświadczone w stosowaniu leków przeciwnowotworowych. Zalecana całkowita dawka dobowa wynosi od 7 do 14 mg na kg m.c. (4-8 kapsułek). Dawka dobowa powinna być podzielona na 2-3 części. Zalecaną dawką początkową jest 4-6 kapsułek, tak aby osiągnąć dawkę 10 mg/kg mc.

Kapsułki należy połykać w całości, popijając szklanką wody, nie mniej niż godzinę przed, lub dwie godziny po posiłku. Zalecane odstępy czasowe należy zachować zwłaszcza w przypadku przetworów mlecznych lub pokarmów i produktów leczniczych zawierających magnez, wapń i (lub) glin (np. produktów zobojętniających sok żołądkowy).

Jeśli po 3-4 tygodniach terapii nie następuje poprawa, leczenie produktem ESTRACYT powinno być przerwane.

Estracyt - środki ostrożności

Należy zachować ostrożność stosując produkt ESTRACYT u pacjentów z zakrzepowym zapaleniem żył, zaburzeniami zakrzepowymi lub zakrzepowo-zatorowymi w wywiadzie, zwłaszcza jeśli wystąpiły w związku z leczeniem estrogenowym. Ponadto należy zachować ostrożność, podając produkt ESTRACYT pacjentom z chorobą naczyń mózgowych lub chorobą niedokrwienną serca.

Podawanie żywych lub żywych osłabionych szczepionek pacjentom z osłabioną odpornością na skutek stosowania chemioterapii, w tym estramustyny może prowadzić do ciężkich infekcji, a nawet zgonu. Pacjenci przyjmujący estramustynę nie powinni być szczepieni żywymi szczepionkami. Można podawać martwe lub inaktywowane szczepionki; jednakże odpowiedź na takie szczepionki może być osłabiona.

Z uwagi na możliwość wystąpienia zmniejszonej tolerancji glukozy, należy zachować ostrożność stosując produkt ESTRACYT u pacjentów z cukrzycą.

Z uwagi na możliwość wystąpienia podwyższonego ciśnienia tętniczego, należy regularnie monitorować wartości ciśnienia.

U niektórych pacjentów przyjmujących produkt ESTRACYT obserwowano nasilenie uprzednio występujących lub będących w stadium początkowym obrzęków obwodowych. Należy zachować ostrożność w przypadku chorób, na które może niekorzystnie wpłynąć retencja płynów, np.: padaczki, migreny, zaburzeń czynności nerek.

Ze względu na wpływ produktu ESTRACYT na metabolizm wapnia i fosforu, należy zachować ostrożność w przypadku pacjentów z chorobami metabolicznymi kości z towarzyszącą hiperkalcemią lub pacjentów z niewydolnością nerek. U pacjentów z rakiem gruczołu krokowego z przerzutami do kości może wystąpić hypokalcemia. U tych pacjentów należy dokładnie kontrolować stężenie wapnia.

Produkt ESTRACYT może być wolniej metabolizowany u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby, dlatego powinien być stosowany u tych pacjentów z należytą ostrożnością. Należy kontrolować parametry wydolności wątroby w regularnych odstępach czasu.

Uwaga: Produkty zawierające estrogeny wywierają wpływ na układ hormonalny i czynność wątroby, dlatego wyniki badań laboratoryjnych charakteryzujących ich pracę mogą ulec zmianie.

Estracyt - przedawkowanie

Dotychczas nie odnotowano przypadków przedawkowania, dlatego można jedynie przypuszczać, że w takim wypadku może dojść do nasilenia działań niepożądanych, zwłaszcza objawów wynikających z zaburzeń czynności układu pokarmowego.

W razie przedawkowania należy przeprowadzić płukanie żołądka i wdrożyć leczenie objawowe. Parametry hematologiczne i czynność wątroby powinny być kontrolowane przez co najmniej 6 tygodni po przedawkowaniu produktu ESTRACYT.

Estracyt - przeciwwskazania

Produkt ESTRACYT jest przeciwskazany u pacjentów, u których stwierdzono:

− nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą (patrz punkt 6.1), − ciężką chorobę wątroby,

− ciężką chorobę układu sercowo-naczyniowego: chorobę niedokrwienną serca, aktywną chorobę zakrzepowo-zatorową lub powikłania związane z zatrzymaniem płynów, − nadwrażliwość na estradiol lub iperyt azotowy, − owrzodzenie układu pokarmowego.

Produkt ESTRACYT nie powinien być stosowany u dzieci.

Estracyt - działania niepożądane

Do najczęściej zgłaszanych działań niepożądanych należą: ginekomastia, impotencja, nudności i (lub) wymioty i retencja płynów (obrzęki).

Do najcięższych reakcji należą: choroba zakrzepowo-zatorowa, choroba niedokrwienna serca, zastoinowa niewydolność serca oraz, rzadko obrzęk naczynioruchowy.

Zgłaszane działania niepożądane uporządkowane według klasyfikacji układowo-narządowej obejmują:

Zaburzenia naczyniowe

− retencja płynów (obrzęki)

− choroba zakrzepowo-zatorowa

− nadciśnienie tętnicze

Zaburzenia serca

− zastoinowa niewydolność serca

− choroba niedokrwienna serca, zawał serca

Zaburzenia żołądka i jelit

− biegunka

− nudności i wymioty, zwłaszcza w ciągu dwóch pierwszych tygodni leczenia

Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych − zaburzenia czynności wątroby

Zaburzenia krwi i układu chłonnego

− niedokrwistość, leukopenia, małopłytkowość - występują rzadko

Zaburzenia układu rozrodczego i piersi

− ginekomastia, impotencja

Zaburzenia układu nerwowego Bardzo rzadko może wystąpić:

− osłabienie mięśniowe

− depresja

− bóle głowy

− splątanie

− senność

Zaburzenia układu immunologicznego

Zgłaszano przypadki reakcji nadwrażliwości włącznie z alergiczną wysypką skórną. Rzadko zgłaszano obrzęk naczynioruchowy (obrzęk Quinckiego, obrzęk krtani). W wielu zgłoszonych przypadkach, włącznie z jednym zakończonym zgonem, pacjenci otrzymywali równocześnie inhibitory ACE. W razie

wystąpienia obrzęku naczynioruchowego, należy natychmiast przerwać leczenie produktem

ESTRACYT.

Estracyt - ciąża i karmienie piersią

Zarówno estradiol jak i iperyt azotowy wykazują właściwości mutagenne, dlatego podczas terapii produktem ESTRACYT należy stosować skuteczną antykoncepcję.

Estracyt - prowadzenie pojazdów

Nie badano wpływu produktu ESTRACYT na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Estramustini phosphas

  Dostępne opakowania
  Estracyt

  Estracyt

  proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do wstrzykiwań - 10 fiol.s.subs. (+rozp.) - 0,3 g
  PFIZER EUROPE MA EEIG
  Estracyt

  Estracyt

  kapsułki - 100 kaps. - 0,14 g
  PFIZER EUROPE MA EEIG
  Estracyt

  Estracyt

  kapsułki - 30 kaps. - 0,14 g
  PFIZER EUROPE MA EEIG
  Powiązane artykuły
  Rak prostaty - gruczoł krokowy, czynniki ryzyka, diagnostyka, leczenie

  Leczenie hormonalne raka prostaty

  Leczenie hormonalne raka prostaty

  Rak prostaty jest zagrożeniem dla każdego dojrzałego mężczyzny. Nienowotworowe powiększenie prostaty występuje u około jednego na trzech mężczyzn powyżej 50 roku życia. Stan ten jest nazywany łagodnym przerostem gruczołu krokowego. Groźniejszą chorobą,...

  Rak prostaty - gruczoł krokowy, czynniki ryzyka, diagnostyka, leczenie

  Niewłaściwa dieta zwiększa ryzyko raka prostaty

  Niewłaściwa dieta zwiększa ryzyko raka prostaty

  Nowotwór prostaty to jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych wśród mężczyzn. Jest trudnym przeciwnikiem. Zauważono jednak, że nasz styl życia może mieć wpływ na rozwój choroby. Przede wszystkim można zmniejszyć ryzyko zachorowania, rezygnując...

  Rak prostaty - gruczoł krokowy, czynniki ryzyka, diagnostyka, leczenie

  Sojowy lek na raka prostaty

  Sojowy lek na raka prostaty

  Na 9. Dorocznej Konferencji Amerykańskiego Stowarzyszenia Badań nad Rakiem naukowcy przedstawili wyniki testów leku z soi, który może hamować przerzuty raka prostaty. Działanie genisteiny W składzie eksperymentalnego leku znajduje się genisteina....

  Rak prostaty - gruczoł krokowy, czynniki ryzyka, diagnostyka, leczenie

  Nowy lek na raka prostaty z przerzutami

  Nowy lek na raka prostaty z przerzutami

  Naukowcy z Uniwersytetu w Purdue ogłosili, że udało im się znaleźć skuteczny sposób zwalczania komórek rakowych u chorych z zaawansowanym rakiem prostaty i przerzutami. Autorzy badania skoncentrowali się na działaniu genu Plk1, kluczowego regulatora cyklu...

  Nowotwór kości

  Lek, który nie daje ''oszukać'' się rakowi

  Lek, który nie daje ''oszukać'' się rakowi

  Lekarze i naukowcy zebrali w jednym miejscy 86 pacjentów chorujących na różne odmiany raka. Wśród nich były osoby z rakiem kości, prostaty, trzustki, czy macicy. Jedna z kobiet w tej grupie miała tak rzadką odmianę tej śmiertelnej choroby, że nie było...

  Newsy

  Nowy organ w ludzkim ciele? Naukowcy odkryli go w gardle

  Nowy organ w ludzkim ciele? Naukowcy odkryli go w gardle

  Naukowcy z Netherlands Cancer Institute twierdzą, że odkryli kilka dotąd przeoczonych gruczołów w nosogardzieli. Dzięki temu odkryciu onkolodzy będą mogli ominąć ten obszar podczas leczenia guzów głowy i szyi, by uniknąć komplikacji. Nowy organ w ludzkim...

  Diagnostyka chorób prostaty

  Masz krótszy palec wskazujący? Sprawdź, na co może wskazywać (WIDEO)

  Masz krótszy palec wskazujący? Sprawdź, na co może wskazywać (WIDEO)

  Mówi się, że dłonie są naszą wizytówką. Można z nich odczytać bardzo wiele. Pokazują tryb pracy, aktywność fizyczną, a nawet nękające właściciela choroby. Wiele osób skarży się, że wciąż jest im zimno w dłonie albo w stopy. Może to świadczyć o chorobach...

  Rak trzustki - przyczyny, objawy, zapalenie trzustki, leczenie

  Chemicy pracują nad lekiem na raka trzustki

  Chemicy pracują nad lekiem na raka trzustki

  Naukowcy z Politechniki Gdańskiej opracowali związki, które bardzo dobrze oddziałują na nowotwór trzustki. Badania mogą przyczynić się do stworzenia w przyszłości lekarstwa na ten typ raka. Byłaby to wielka szansa dla chorych. Chemicy z Katedry Technologii...

  Newsy

  Leczenie hormonalne raka prostaty może zwiększyć ryzyko demencji

  Leczenie hormonalne raka prostaty może zwiększyć ryzyko demencji

  Z najnowszych badań opublikowanych w „JAMA Onkology" wynika, że mężczyźni z rakiem prostaty, którzy są leczeni terapią hormonalną, mogą mieć znacznie wyższe ryzyko demencji. Badania wykazały, że mężczyźni z rakiem prostaty, którzy przeszli terapię...