Ditropan

zobacz opinie o produkcie »
Cena
15,22 zł
Forma
tabletki
Dawka
5 mg
Ilość
30 tabl. (2 blist.po 15 szt.)
Typ
Na receptę Rp
Refundacja
Tak
Producent: SANOFI AVENTIS FRANCE

Ditropan - Interakcje

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:

Zobacz wszystkie »

Interakcje z żywnością

Alkohol

Należy unikać spożywania alkoholu przy jednoczesnym przyjmowaniu leków. W czasie kuracji krótkotrwałych należy unikać picia w ogóle, zaś w przypadku stałego zażywania – niekiedy można pić umiarkowanie, ale tylko po konsultacji z lekarzem. Nie należy też nigdy popijać leków napojami alkoholowymi. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Zobacz wszystkie »

Pytania do farmaceuty

W jaki sposób dalej stosować Ditropan?

Witam serdecznie mam małe pytanie? Ponieważ biorę na stałe ditropan i furaginum i nie mogę być w najbliższym terminie u urologa . Wizyta dopiero na Styczeń,ale byłam u neurologa i wzięłam informację dla lekarza rodzinnego jakie leki biorę na stałe ale lekarka mi dopisała przy furaginum decyzja urologa . I z tąd moje pytanie czy dalej będę mieć problem z przepisaniem mi leków u lekarza rodzinnego czy powinny zniknąć . Pani doktor cały...

Silny niepokój i nudności

Witam!

Chciałam się poradzić. Rok temu wykryto u mnie nerwicę lękową. Ale może zacznę od początku. Ponad rok temu we wrześniu jadąc busem z Katowic do Krakowa, miałam niemiłą podróż, podczas podróży zachciało mi się skorzystać z ubikacji, ale nie mogłam praktycznie od samego początku do końca jazdy musiałam natychmiast skorzystać z WC i coraz gorzej się czułam, doszło nawet do tego że krzyczałam, płakałam. Po powrocie do domku,...

Ditropan - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Ditropan - opis

Łagodzenie objawów niestabilności pęcherza moczowego, z zaburzeniami oddawania moczu u pacjentów z pęcherzem neurogennym - hiperrefleksja wypieracza (parcia naglące, nietrzymanie moczu, trudności z oddawaniem moczu).

Dzieci i młodzież

Oksybutynina jest wskazana do stosowania u dzieci w wieku powyżej 5 lat w następujących przypadkach:

- Nietrzymanie moczu, nagłe parcie na mocz oraz częste oddawanie moczu w niestabilności pęcherza moczowego spowodowanej idiopatyczną nadmierną aktywnością pęcherza lub pęcherzem neurogennym (nadmierna aktywność wypieracza).

- Nocne mimowolne oddawanie moczu związane z nadmierną aktywnością wypieracza, w połączeniu z terapią nielekową, kiedy zawiodły inne metody leczenia.

Ditropan - skład

1 tabletka zawiera 5 mg oksybutyniny chlorowodorku (Oxybutynini hydrochloridum).

Produkt zawiera laktozę.

Ditropan - dawkowanie

Dorośli:

Zazwyczaj zalecana dawka to 1 tabletka produktu Ditropan 2 do 3 razy na dobę. Nie należy przekraczać dawki maksymalnej 4 tabletki na dobę.

Pacjenci w podeszłym wieku (w tym wątli pacjenci w podeszłym wieku):

Okres półtrwania leku ulega wydłużeniu u pacjentów w podeszłym wieku. Dlatego dawka leku 2,5 mg 2 razy na dobę, zwłaszcza u wątłych pacjentów, jest odpowiednia. Dawkę tę można zwiększyć do 5 mg 2 razy na dobę w celu uzyskania odpowiedniej odpowiedzi klinicznej pod warunkiem, że lek jest dobrze tolerowany.

Dzieci poniżej 5 lat:

Nie zaleca się stosowania leku.

Dzieci powyżej 5 lat:

zazwyczaj zaleca się przyjmowanie 1 tabletki produktu Ditropan 2 razy na dobę. Następnie dawkę można zwiększać do 5 mg 2 do 3 razy na dobę.

Nie należy przekraczać dawki maksymalnej 3 tabletki na dobę.

Ditropan - środki ostrożności

- Podawanie oksybutyniny pacjentom podczas upałów lub w bardzo ciepłym pomieszczeniu może spowodować udar cieplny z powodu zmniejszenia wydzielania potu.

- Oksybutynina może nasilać objawy nadczynności tarczycy (przyspieszone tętno), chorobę wieńcową serca i zastoinową niewydolność serca. Oksybutynina może również nasilać zaburzenia rytmu serca, nadciśnienie tętnicze i łagodny rozrost gruczołu krokowego. - Należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów z neuropatią układu autonomicznego i ciężkimi zaburzeniami motoryki przewodu pokarmowego.

- Należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów z przepukliną rozworu przełykowego z towarzyszącym refluksem żołądkowo-przełykowym, ponieważ leki przeciwcholinergiczne mogą nasilać ten stan chorobowy.

-Oksybutyninę należy podawać ostrożnie u wątłych pacjentów w podeszłym wieku i u dzieci, które mogą być bardziej wrażliwe na działanie leku oraz u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek i wątroby.

- W przypadku wystąpienia którejkolwiek z wyżej wymienionych chorób, należy przed rozpoczęciem stosowania leku poinformować o tym lekarza.

- Produkt zawiera laktozę i dlatego nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy typu Lapp lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Dzieci i młodzież

Nie zaleca się stosowania oksybutyniny u dzieci w wieku poniżej 5 lat ze względu na niewystarczające dane dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności stosowania. Dostępne są ograniczone dowody potwierdzające stosowanie oksybutyniny u dzieci z jednoobjawowym nocnym mimowolnym oddawaniem moczu (nie związanym z nadmierną aktywnością wypieracza).

Oksybutynina powinna być stosowana ostrożnie u dzieci w wieku powyżej 5 lat, ponieważ mogą one być bardziej wrażliwe na działanie produktu, szczególnie na występowanie działań niepożądanych ze strony układu nerwowego oraz zaburzeń psychicznych.

Ditropan - przedawkowanie

Objawy przedawkowania oksybutyniny to: niepokój, pobudzenie, zaburzenia psychiczne, porażenie mięśni oddechowych i w ciężkich przypadkach porażenie i śpiączka. W przypadku przedawkowania należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

W przypadku ciężkiego przedawkowania pacjenta należy hospitalizować i monitorować czynność układu sercowo-naczyniowego.

Postępowanie:

- wykonać natychmiast płukanie żołądka.

Dorośli:

podać 1 do 2 mg fizostygminy we wstrzyknięciu dożylnym, wstrzyknięcie można powtórzyć do maksymalnej dawki 5 mg fizostygminy.

Dzieci:

30 g/kg mc. fizostygminy powoli dożylnie, jeżeli zachodzi konieczność wstrzyknięcie można powtórzyć do maksymalnej dawki 2 mg fizostygminy.

- zmniejszyć gorączkę poprzez przykładanie lodu,

- w przypadku silnego niepokoju lub pobudzenia można podać parenteralnie diazepam w dawce 10 mg,

- w przypadku wystąpienia tachykardii można podać dożylnie propranolol,

- jeżeli wystąpi zatrzymanie moczu należy założyć cewnik do pęcherza moczowego,

- w przypadku wystąpienia porażenia mięśni oddechowych może być wymagane zastosowanie sztucznej wentylacji.

Ditropan - przeciwwskazania

- Nadwrażliwość na oksybutyninę lub którąkolwiek substancję pomocniczą

- Jaskra z zamkniętym kątem przesączania lub płytką przednią komorą oka

- Zwężenie drogi odpływu z pęcherza moczowego, w przypadku, gdy może wystąpić zatrzymanie moczu

- Częściowa lub całkowita niedrożność jelit, niedrożność porażenna jelit, atonia jelit

- Toksyczne rozszerzenie okrężnicy

- Ciężka postać wrzodziejącego zapalenia okrężnicy

- Miastenia

Ditropan - działania niepożądane

Zaburzenia żołądka i jelit:

Nudności, biegunka, zaparcia, suchość w ustach, uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej, jadłowstręt, wymioty, refluks żołądkowo-przełykowy.

Zaburzenia układu nerwowego:

Ból głowy, zawroty głowy, senność, drgawki.

Zaburzenia psychiczne:

Pobudzenie, omamy, koszmary senne, zaburzenia pojmowania (splątanie, lęk, paranoja).

Zaburzenia serca:

Tachykardia, zaburzenia rytmu serca.

Zaburzenia oka:

Niewyraźne widzenie, rozszerzenie źrenic, nadciśnienie wewnątrzgałkowe, wystąpienie jaskry z wąskim kątem przesączania, zmniejszenie wydzielania łez.

Zaburzenia nerek i dróg moczowych:

Zatrzymanie moczu.

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej:

Nadwrażliwość na światło, nagłe zaczerwienie twarzy, sucha skóra, reakcje alergiczne, takie jak: wysypka, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy.

Ditropan - ciąża i karmienie piersią

Ciąża

Nie ma odpowiednich danych dotyczących stosowania oksybutyniny u kobiet w ciąży. Badania na zwierzętach odnośnie wpływu na ciążę, rozwój zarodka i płodu, poród i rozwój pourodzeniowy są nie wystarczające. Potencjalne ryzyko dla ludzi jest nie znane.

Oksybutynina może być stosowana w ciąży tylko w przypadku, gdy jej zastosowanie jest bezwzględnie konieczne.

Laktacja

Niewielkie ilości oksybutyniny przenikają do mleka matki. Nie zaleca się stosowania leku podczas karmienia piersią.

Ditropan - prowadzenie pojazdów

Oksybutynina może powodować senność i niewyraźne widzenie. Należy ostrzec pacjentów przed czynnościami wymagającymi wzmożonej uwagi, takimi jak prowadzenie pojazdów mechanicznych i obsługiwanie urządzeń mechanicznych w ruchu.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Ditropan - Zamienniki

Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Oxybutynini hydrochloridum

  Oksybutynina to lek rozkurczający. Zmniejsza napięcie mięśni gładkich. Stosowany jest w zaburzeniach oddawania moczu na tle nerwowym u dzieci i dorosłych

  Dostępne opakowania
  Ditropan

  Ditropan

  tabletki - 30 tabl. (2 blist.po 15 szt.) - 5 mg
  SANOFI AVENTIS FRANCE
  15,22 zł
  Powiązane artykuły
  Nietrzymanie moczu - kogo dotyczy, rodzaje, leczenie

  Ankieta na temat nietrzymania moczu

  Ankieta na temat nietrzymania moczu

  Wyniki ankiety na temat nietrzymania moczu W badaniu przeprowadzonym w ramach kampanii "CoreWellness - wewnętrzna siła" kobiety odpowiadały na pytanie: "Które z aspektów „dbania o siebie" są dla Pani najbardziej istotne?" Uzyskane wyniki nie sumują się...

  Nietrzymanie moczu - kogo dotyczy, rodzaje, leczenie

  Przyczyny nietrzymania moczu

  Przyczyny nietrzymania moczu

  Inkontynencja, czyli nietrzymanie moczu, to nie choroba - jedynie jej objaw. Do wystąpienia inkontynencji mogą przyczynić się złe nawyki, schorzenia oraz zaburzenia fizyczne. Ustalenie przyczyny ma decydujące znaczenie w doborze metody leczenia tej wstydliwej...

  Przyczyny nietrzymania moczu

  Leki vs. nietrzymanie moczu (WIDEO)

  Leki vs. nietrzymanie moczu (WIDEO)

  Wpływ leków na nasilenie nietrzymania moczu Jeśli chodzi o czynniki, które mogą przyczyniać się do nietrzymania moczu to wymienia się: zakażenia układu moczowego, urazy, alkoholizm, wiek, przebyte zabiegi operacyjne układu moczowo-płciowego i końcowego...

  Leczenie nietrzymania moczu

  Nietrzymanie moczu - kiedy się leczyć? (WIDEO)

  Nietrzymanie moczu - kiedy się leczyć? (WIDEO)

  Leczenie w przypadku nietrzymania moczu Niezależny od woli wypływ moczu przez cewkę moczową o takiej częstości i w takiej ilości, że problem ten utrudnia życie prywatne i zawodowe określa się terminem nietrzymania moczu. Jest to jedna z bardziej wstydliwych...

  Nietrzymanie moczu - kogo dotyczy, rodzaje, leczenie

  Leczenie nietrzymania moczu

  Leczenie nietrzymania moczu

  Nietrzymanie moczu jest to stan mimowolnego wyciekania moczu, który może być obiektywnie stwierdzony i stanowi problem socjologiczny i higieniczny. W okresie menopauzy nawet do 60% kobiet cierpi na tę przypadłość, może jednak pojawić się u osób w każdym...

  Diagnostyka nietrzymania moczu

  Diagnoza nietrzymania moczu (WIDEO)

  Diagnoza nietrzymania moczu (WIDEO)

  Przypadłość nietrzymania moczu Osoba cierpiąca na przypadłość nietrzymania moczu, powinna czym prędzej zdiagnozować swoją przypadłość. Nie tylko ze względu na psychiczne i społeczne aspekty problemu - wstyd, problemy z funkcjonowaniem na co dzień, poczucie...

  Leczenie nietrzymania moczu

  Leczenie nietrzymania moczu

  Leczenie nietrzymania moczu

  Nietrzymanie moczu jest to stan mimowolnego wyciekania moczu, który może być obiektywnie stwierdzony i stanowi problem socjologiczny i higieniczny. W okresie menopauzy nawet do 60% kobiet cierpi na tę przypadłość, może jednak pojawić się u osób w każdym...

  Nietrzymanie moczu - kogo dotyczy, rodzaje, leczenie

  Diagnostyka nietrzymania moczu

  Diagnostyka nietrzymania moczu

  Nietrzymanie moczu (inaczej inkontynencja), to powszechny problem, z którym zmaga się nawet 10-12% społeczeństwa. Wyróżnia się kilka rodzajów tego schorzenia, przy czym najczęstsze jest lekkie wysiłkowe nietrzymanie moczu. Mimo iż niekontrolowane oddawanie...

  Diagnostyka nietrzymania moczu

  Diagnostyka nietrzymania moczu

  Diagnostyka nietrzymania moczu

  Nietrzymanie moczu (inaczej inkontynencja), to powszechny problem, z którym zmaga się nawet 10-12% społeczeństwa. Wyróżnia się kilka rodzajów tego schorzenia, przy czym najczęstsze jest lekkie wysiłkowe nietrzymanie moczu. Mimo iż niekontrolowane oddawanie...