Dissenten

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
tabletki
Dawka
2 mg
Ilość
15 tabl.
Typ
Na receptę Rp
Refundacja
Nie
Producent: SPA-SOC.PROD.ANTIB. S.P.A.

Dissenten - Interakcje

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:

Zobacz wszystkie »

Pytania do farmaceuty

Nikt nie zadał jeszcze żadnych pytań dotyczących tego preparatu. Możesz zadać bezpłatne pytanie farmaceucie. Napisz własne pytanie lub wybierz jedno z poniższych:

Dissenten - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Dissenten - opis

Objawowe leczenie ostrej biegunki lub zaostrzenia biegunki przewlekłej. 

Dissenten - skład

Jedna tabletka zawiera 2 mg chlorowodorku loperamidu (Loperamidi hydrochloridum).

Dissenten - dawkowanie

Podanie doustne.

Dawkowanie

Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat:

Początkowo 2 tabletki, następnie 1 tabletka po każdym luźnym stolcu.

Zwykle wystarczająca jest dawka dobowa wynosząca 3 do 4 tabletek, zaleca się nie przekraczać dawki 8 tabletek na dobę.

Dawkę zmniejsza się, gdy stolce ulegną normalizacji. Leczenie należy przerwać w przypadku wystąpienia zaparcia.

Nie stosować dłużej niż przez 2 dni. 

Dzieci w wieku poniżej 12 lat:

Produkt leczniczy Dissenten jest przeciwwskazany do stosowania u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek:

Nie ma konieczności zmiany dawkowania u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek, ponieważ przeważająca część dawki produktu leczniczego jest metabolizowana, a metabolity oraz lek w postaci niezmienionej są wydalane z kałem. 

Dissenten - środki ostrożności

Dissenten powinien być ostrożnie stosowany u dzieci, pacjentów w podeszłym wieku, pacjentów z alergią. 

Jeśli objawy ostrej biegunki nie zmniejszą się po 2 dniach (48 godzinach) stosowania loperamidu lub jeśli wystąpią gorączka, krwawe stolce lub wzdęcia, pacjent powinien skonsultować się z lekarzem. Leczenie należy natychmiast przerwać, jeśli wystąpi zaparcie, silne wzdęcie brzucha lub niedrożność przepuszczająca. 

W przypadku pierwszych objawów wysypki skórnej lub innych objawów nadwrażliwości (obrzęk twarzy, świszczący oddech lub trudności w oddychaniu) produkt leczniczy Dissenten należy odstawić i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby

Loperamid jest w znacznym stopniu metabolizowany podczas pierwszego przejścia przez wątrobę, dlatego u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby należy starannie obserwować, czy nie występują u nich jakiekolwiek objawy działania toksycznego na ośrodkowy układ nerwowy.

U pacjentów z AIDS, stosujących produkt leczniczy Dissenten z powodu biegunki, należy przerwać leczenie po wystąpieniu pierwszych objawów wzdęcia brzucha. Znane są pojedyncze doniesienia o występowaniu ostrego rozdęcia okrężnicy u chorych na AIDS leczonych loperamidem w przebiegu zarówno wirusowego, jak i bakteryjnego infekcyjnego zapalenia jelita grubego. 

U pacjentów z biegunką, zwłaszcza u dzieci i pacjentów w podeszłym wieku, należy uzupełniać niedobory płynów i elektrolitów.

Przedawkowanie produktu leczniczego Dissenten może prowadzić do zaparcia.

Dissenten - przedawkowanie

W przypadku przedawkowania, w tym także przedawkowania względnego wskutek zaburzeń czynności wątroby, mogą wystąpić następujące objawy: depresja ośrodkowego układu nerwowego (której objawami są: otępienie ( stupor) , nieprawidłowa koordynacja, senność, zwężenie źrenic, wzmożone napięcie mięśniowe, depresja oddechowa), retencja moczu, niedrożność jelita cienkiego oraz zaparcie.

Postępowanie po przedawkowaniu obejmuje płukanie żołądka, prowokowanie wymiotów, zastosowanie doustnych środków przeczyszczających lub wlewki doodbytniczej.

Postępowanie w stanach naglących obejmuje podanie naloksonu. Jeśli to konieczne, wykonuje się powtórne wstrzyknięcie naloksonu po 1 do 3 godzin od podania poprzedniej dawki; należy monitorować pacjenta przez co najmniej 48 godzin, aby upewnić się, czy nie wystapiło u niego zaostrzenie objawów depresji ośrodkowego układu nerwowego.

Dzieci są bardziej wrażliwe na przedawkowanie loperamidu niż dorośli. 

Zaleca się więc, aby przechowywać produkt leczniczy Dissenten poza zasięgiem dzieci, gdyż jego przypadkowe spożycie (zwłaszcza przez dzieci w wieku poniżej 4 lat) może wywołać zaparcie i depresję ośrodkowego układu nerwowego, z sennością i zwolnieniem częstości oddechów. 

W takim przypadku pacjenta należy poddać ścisłej obserwacji lekarskiej przez 48 godzin. W razie konieczności należy wdrożyć leczenie objawowe, nie ma konieczności podawania żadnej swoistej odtrutki.

Dissenten - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Produktu leczniczego Dissenten nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Nie należy stosować produktu leczniczego Dissenten u pacjentów z:

- infekcyjnym zapaleniem żołądka i jelit, przebiegającym z gorączką i krwawieniem z odbytu,

- ostrym wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego lub rzekomobłoniastym zapaleniem jelita grubego, związanym ze stosowaniem antybiotyków o szerokim spektrum działania,

- bakteryjnym zapaleniem jelita grubego, wywołanym przez inwazyjne szczepy z rodzaju Salmonella, Shigella i Campylobacter.

Stosowanie produktu leczniczego Dissenten jest przeciwwskazane we wszystkich przypadkach, w których nie jest wskazane zahamowanie perystaltyki jelit ze względu na ryzyko wystąpienia istotnych powikłań, w tym niedrożności jelita, okrężnicy olbrzymiej (megacolon) i ostrego rozdęcia okrężnicy (toxic megacolon).

Dissenten - działania niepożądane

Częstość występowania działań niepożądanych uporządkowano w następujący sposób: bardzo często (1/10), często (1/100 do < 1/10), niezbyt często (1/1000 do < 1/100), rzadko (1/10 000 do < 1/1000), bardzo rzadko (< 1/10 000) i nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych).

Lek Dissenten może powodować następujące działania niepożądane:

Zaburzenia żołądka i jelit: ból brzucha, suchość błony śluzowej jamy ustnej, nudności, wymioty, zaparcie, niedrożność porażenna jelit.

Zaburzenia nerek i dróg moczowych: retencja moczu.

Zaburzenia układu nerwowego: zawroty głowy.

Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania: zmęczenie

Zaburzenia układu immunologicznego: reakcje nadwrażliwości, takie jak wysypka skórna, pokrzywka, świąd, świszczący oddech, trudności w oddychaniu.

Dissenten - ciąża i karmienie piersią

Ciąża:

Dissenten może być stosowany w ciąży (szczególnie w I trymestrze) jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności oraz pod ścisłą kontrolą lekarza.

Karmienie piersią:

Małe ilości loperamidu mogą przenikać do mleka kobiecego, dlatego nie zaleca się stosowania loperamidu w okresie karmienia piersią.

Płodność:

Brak danych. 

Dissenten - prowadzenie pojazdów

Podczas stosowania produktu leczniczego Dissenten może wystąpić zmęczenie, zawroty głowy lub senność. Nie należy prowadzić pojazdów i obsługiwać urządzeń mechanicznych do czasu poznania przez pacjenta reakcji jego organizmu na lek. 

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Dissenten - Zamienniki

Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Loperamidi hydrochloridum

  Loperamid to lek zapierający, stosowany w objawowym leczeniu biegunek ostrych i przewlekłych, a także u chorych z przetoką jelita krętego, u których zmniejsza ilość, a przede wszystkim objętość mas kałowych, nadając im bardziej zbitą konsystencję. Jest syntetycznym opioidem, jednak nie przechodzi w większej ilości przez barierę krew-mózg, w związku z czym nie wykazuje typowego dla innych opioidów działania na OUN, dzięki czemu może być stosowany do leczenia biegunek.

  Dostępne opakowania
  Dissenten

  Dissenten

  tabletki - 15 tabl. - 2 mg
  SPA-SOC.PROD.ANTIB. S.P.A.
  Dissenten

  Dissenten

  tabletki - 30 tabl. - 2 mg
  SPA-SOC.PROD.ANTIB. S.P.A.
  Powiązane artykuły
  Biegunka - przyczyny, leczenie, domowe sposoby na biegunkę

  Rotawirusy

  Rotawirusy

  Zdjęcie rotawirusów Rotawirusy wywołują biegunkę rodzaju rotawirusowego.

  Choroby i dolegliwości

  Izosporoza - objawy, rozpoznanie, leczenie, profilaktyka

  Izosporoza - objawy, rozpoznanie, leczenie, profilaktyka

  Izosporoza to choroba wywoływana przez pierwotniaka, który bytuje w zanieczyszczonej wodzie i pokarmach. Inwazja prowadzi do uporczywych dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takich jak biegunka, ból brzucha czy brak apetytu. Nieleczona izosporoza...

  Choroby zakaźne i pasożytnicze

  Łóżka szpitalne, antybiotyki i ryzyko zakażenia bakteryjnego

  Łóżka szpitalne, antybiotyki i ryzyko zakażenia bakteryjnego

  Nowe badania sugerują, że gdy pacjent szpitala bierze antybiotyki, następna osoba, która korzysta z tego samego łóżka, może być narażona na zakażenie niebezpiecznym szczepem bakterii Clostridium difficile. Clostridium difficile, bakteria, która...

  Temat Miesiąca - Pokonaj biegunkę

  Dlaczego nie możemy dopuść do powikłań biegunki?

  Dlaczego nie możemy dopuść do powikłań biegunki?

  Biegunka, czyli potocznie rozwolnienie, nie jest chorobą, tylko jednym z jej objawów. Najczęściej ma miejsce podczas zakażenia wirusowego albo bakteryjnego, przewodu pokarmowego. Nie należy jej lekceważyć, gdyż powikłania mogą być bardzo groźne -...

  Układ pokarmowy

  Defekacja - charakterystyka. Jak sobie radzić z zaparciami i biegunką

  Defekacja - charakterystyka. Jak sobie radzić z zaparciami i biegunką

  Każdy z nas ma z nią do czynienia. Poza seksem, trudno znaleźć bardziej intymną czynność. Defekacja, o której mowa, jest to inna nazwa wypróżniania się, czyli usuwania kału z przewodu pokarmowego. Dotyczy wszystkich żywych organizmów. Zdarza się, że mamy...

  Leki i suplementy

  Fortrans - skład leku, dawkowanie, skutki uboczne, opinie

  Fortrans - skład leku, dawkowanie, skutki uboczne, opinie

  Fortrans to lek zalecany w przypadku kłopotów z przewodem pokarmowym oraz metabolizmem. Jest przepisywany wyłącznie na receptę. Ma on postać proszku o wadze 74 gramów do przygotowania wodnego roztworu. Oczyszcza okrężnicę oraz jelito grube w ramach przygotowania...

  Onkologia

  Guzy neuroendokrynne - przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie

  Guzy neuroendokrynne - przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie

  Guzy neuroendokrynne to rzadkie, nietypowe oraz trudne w rozpoznaniu nowotwory o podłożu hormonalnym. Ich objawy są bardzo niespecyficzne, często przypominają symptomy wielu chorób. Zmiany mogą rozwijać się latami w różnych narządach i tkankach, przy...