
Polecane artykuły

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:
Zobacz wszystkie »Nikt nie zadał jeszcze żadnych pytań dotyczących tego preparatu. Możesz zadać bezpłatne pytanie farmaceucie. Napisz własne pytanie lub wybierz jedno z poniższych:
Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.
Produkt Desloratadine Genoptim wskazany jest w celu złagodzenia objawów związanych z:
- alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa
- pokrzywką
Jeden ml roztworu doustnego zawiera 0,5 mg desloratadyny.
Substancja pomocnicza o znanym działaniu:
150 mg sorbitolu/ml roztworu.
Sposób podawania
Doustnie.
Desloratadine Genoptim może być przyjmowany niezależnie od posiłków w celu złagodzenia objawów związanych z alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa (w tym okresowym i przewlekłym alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa) i pokrzywką.
Dawkowanie
Lekarz przepisujący powinien zdawać sobie sprawę, że większość przypadków zapalenia błony śluzowej nosa u dzieci w wieku poniżej 2 lat jest spowodowana zakażeniem i brak jest danych dotyczących leczenia infekcyjnego zapalenia błony śluzowej nosa desloratadyną.
Dzieci w wieku od 1 roku do 5 lat: 2,5 ml (1,25 mg) Desloratadine Genoptim roztwór doustny raz na dobę.
Dzieci w wieku od 6 do 11 lat: 5 ml (2,5 mg) Desloratadine Genoptim roztwór doustny raz na dobę.
Dorośli i młodzież (w wieku 12 lat i więcej): 10 ml (5 mg) Desloratadine Genoptim roztwór doustny raz na dobę.
Nie ma wystarczających danych dotyczących skuteczności stosowania desloratadyny u młodzieży w wieku 12 do 17 lat.
Okresowe alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa (objawy występują krócej niż 4 dni w tygodniu lub krócej niż przez 4 tygodnie) należy leczyć biorąc pod uwagę ocenę historii choroby pacjenta. Leczenie należy zaprzestać po ustąpieniu objawów i wznowić w momencie ich ponownego wystąpienia. W przewlekłym alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa (objawy występują przez 4 dni w tygodniu lub więcej i przez dłużej niż 4 tygodnie) można zalecić pacjentowi kontynuowanie leczenia w okresie narażenia na alergen.
Dzieci i młodzież
Skuteczność i bezpieczeństwo stosowania produktu Desloratadine Genoptim roztwór doustny u dzieci w wieku poniżej 1 roku nie zostało ustalone.
Odróżnienie alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa od innych postaci zapalenia błony śluzowej nosa jest szczególnie trudne u dzieci w wieku poniżej 2 lat. Pod uwagę należy wziąć brak objawów zakażenia górnych dróg oddechowych lub zmian organicznych jak również wywiad, badanie przedmiotowe oraz odpowiednie badania laboratoryjne i testy skórne.
Około 6% dorosłych i dzieci w wieku od 2 do 11 lat ma fenotypowo spowolniony metabolizm desloratadyny i są narażeni na większą ekspozycję. Bezpieczeństwo stosowania desloratadyny u dzieci w wieku od 2 do 11 lat, które mają spowolniony metabolizm jest takie samo jak u dzieci z normalnym metabolizmem. Nie badano działania desloratadyny u dzieci w wieku < 2 lat, które mają spowolniony metabolizm.
Produkt Desloratadine Genoptim należy stosować ostrożnie w przypadku ciężkiej niewydolności nerek.
Produkt zawiera sorbitol; z tego powodu pacjenci z rzadką dziedziczną nietolerancją fruktozy, zaburzeniami wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy nie powinni go przyjmować.
W przypadku przedawkowania należy rozważyć zastosowanie standardowego postępowania mającego na celu usunięcie nie wchłoniętej substancji czynnej. Zaleca się leczenie podtrzymujące.
Objawy:
Na podstawie badań klinicznych u dorosłych i młodzieży, z zastosowaniem zwielokrotnionej dawki, w których podawano do 45 mg desloratadyny (dawka 9 razy większa od dawki leczniczej), nie stwierdzono klinicznie istotnych działań.
Leczenie:
Desloratadyna nie jest usuwana w drodze hemodializy. Nie wiadomo, czy jest ona eliminowana drogą dializy otrzewnowej.
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą lub na loratadynę.
Objawy niepożądane klasyfikuje się w zależności od częstości występowania: bardzo często > = 1/10; często > = 1/100 do < 1/10; niezbyt często > = 1/1000 do < 1/100; rzadko > = 1/10000 do < 1/1,000; bardzo rzadko < 1/10000; nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych).
W badaniach klinicznych populacji dzieci, desloratadynę w postaci syropu podawano ogółem 246 dzieciom w wieku od 6 miesięcy do 11 lat. Ogólna liczba zdarzeń niepożądanych u dzieci w wieku od 2 do 11 lat była podobna w grupie otrzymującej desloratadynę i w grupie placebo.
U niemowląt i dzieci w wieku od 6 do 23 miesięcy częstości zdarzeń niepożądanych zgłaszanych częściej niż w grupie placebo były następujące:
Często ( > = 1/100 do < 1/10)
Biegunka (3,7%)
Gorączka (2,3%)
Bezsenność (2,3%)
W dodatkowych badaniach przeprowadzonych w grupie dzieci między 6 a 11 rokiem życia, przyjmujących dawkę pojedynczą 2,5 mg desloratadyny w postaci roztworu doustnego, nie zgłaszano zdarzeń niepożądanych.
W badaniach klinicznych przeprowadzonych u pacjentów dorosłych i młodzieży w zakresie badanych wskazań, w tym przy alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa i przy przewlekłej pokrzywce idiopatycznej, u pacjentów otrzymujących desloratydynę w zalecanej dawce na dobę, działania niepożądane występowały o 3% częściej niż u pacjentów, którzy otrzymywali placebo.
Częstości zdarzeń niepożądanych zgłaszanych częściej niż w grupie placebo były następujące:
Często ( > = 1/100 do < 1/10)
Uczucie zmęczenia (1,2%)
Niezbyt często (> = 1/1000 do < 1/100)
Suchość w ustach (0,8%)
Ból głowy (0,6%)
Częstości innych działań niepożądanych, obserwowanych bardzo rzadko po wprowadzeniu produktu na rynek, wymieniono poniżej:
Bardzo rzadko (< 1/10000)
Zaburzenia psychiczne: omamy
Zaburzenia układu nerwowego: zawroty głowy, senność, bezsenność, pobudzenie psychoruchowe, drgawki
Zaburzenia serca: tachykardia, kołatanie serca
Zaburzenia żołądka i jelit: bóle brzucha, nudności, wymioty, niestrawność, biegunka
Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych: zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, zwiększenie stężenia bilirubiny, zapalenie wątroby
Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe i tkanki łącznej: ból mięśni
Zaburzenia ogólne: reakcje nadwrażliwości (takie jak: anafilaksja, obrzęk naczynioruchowy, duszność, świąd, wysypka i pokrzywka).
Ciąża
W badaniach na zwierzętach desloratadyna nie miała działania teratogennego. Nie ustalono bezpieczeństwa stosowania produktu w czasie ciąży. Z tego względu nie zaleca się stosowania produktu Desloratadine Genoptim w czasie ciąży.
Karmienie piersią
Desloratadyna jest wydzielana do mleka matki, dlatego nie zaleca się stosowania produktu Desloratadine Genoptim u kobiet karmiących piersią.
Płodność
Dane niekliniczne nie wskazują na ryzyko niepożądanego oddziaływania na płodność. Brak danych dotyczących płodności u ludzi.
Desloratadyna nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn lub wpływ ten jest nieistotny.
W badaniach klinicznych, w których oceniano zdolność prowadzenia pojazdów u pacjentów otrzymujących desloratadynę nie występowało zaburzenie tej czynności. Jednakże pacjentów należy poinformować, że bardzo rzadko, u niektórych osób, występuje senność, która może wpływać na ich zdolność do prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn.
Ten preparat należy do kategorii:
Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:
za darmo
35 farmaceutów jest teraz online
maść oczna - 3,5 g - (1mg+3500j.m.+6000j.m.)/g
roztwór do podania w wodzie do picia - 1 l (butelka) - 0,05 g/ml
zawiesina doustna - 100 ml (butelka) - (0,2g+0,04g)/5ml
zawiesina doustna - 100 ml (butelka) - (0,2g+0,04g)/5ml
Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.
Substancja o działaniu antyalergicznym. Poprzez blokadę receptora histaminowego H1 hamuje reakcje alergiczne. Stosowana w łagodzeniu objawów związanych z alergicznym nieżytem nosa oraz pokrzywką. Substancja nie przenika do ośrodkowego układu nerwowego, w związku z czym nie wywiera działania uspokajającego.
Komentarze