Cetraxal

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
krople do uszu
Dawka
2 mg/ml
Ilość
15 amp.a 0,25ml
Typ
Na receptę Rp
Refundacja
Nie
Producent: TACTICA PHARMACEUTICALS SP. Z O.O.

Cetraxal - Interakcje

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:

Zobacz wszystkie »

Interakcje z żywnością

Nabiał (jony wapniowe)

Podczas przyjmowaniu leków nie jest wskazane spożywanie dużych ilości produktów zawierających dużą ilość wapnia (jonów wapniowych). Tego typu produkty właśnie poprzez zawartość jonów wapnia uniemożliwiają, zmniejszają lub zwalniają wchłanianie leków, adsorbując je. Przeczytaj pełny opis interakcji leków z nabiałem (jonami wapniowymi).

Inne produkty spożywcze

Przyjmując leki, należy pamiętać, by zwrócić szczególną uwagę na produkty, które mogą przyczynić się do powstania niebezpiecznych interakcji z medykamentami. Przeczytaj pełny opis interakcji leków z innymi produktami żywnościowymi.

Zobacz wszystkie »

Pytania do farmaceuty

Wtłoczenie pod dużym ciśnieniem wody do ucha a uszkodzienie błony

Dzień dobry, mam problem pływając po jeziorze uszkodziłem błonę bębenkową mam niewielką dziurkę. Uszkodzenie powstało poprzez wtłoczenie pod dużym ciśnieniem wody do ucha, byłem u pani doktor i zaleciła mi Cetraxal i Duomox na ulotce Cetraxalu jest napisane żeby nie używać w takim przypadku ewentualnie bardzo ostrożnie, Proszę o pomoc bo nie wiem co mam robić?

Zapalenie ucha z perforacją błony i wysiękiem u dziecka

Syn 3 lata, dzisiaj dostał po raz 5 w ciągu 2 miesięcy zapalenia ucha z perforacja błony i wysiekiem, wymaz z ucha wzięty dzisiaj wynik będzie dopiero w poniedziałek i wtedy dostanie antybiotyk, laryngolog kazała tylko podawać krople cetraxal plus, tylko na ulotce pisze żeby nie podawać jeżeli doszło do perforacji jak teraz postąpić? Czy antybiotyk dopiero w poniedziałek to dobrze?

Stosowanie kropli Dicortineff lub Cetraxal podczas karmienia piersią

Witam, karmię piersią córeczkę, która ma 9 tygodni. Mam zewnętrzne zapalenie uszu. W sobotę od internisty dostałam krople Dicortineff do zakrapiania (wówczas bolało mnie tylko lewe ucho). Dzisiaj byłam u laryngologa i okazało się, że lewe już prawie zdrowe a prawe chore i lekarz przepisał mi krople Cetraxal. Proszę o informację, które krople mogę bezpieczniej stosować przy karmieniu piersią....

POKAŻ WIĘCEJ

Cetraxal - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Cetraxal - opis

Produkt Cetraxal wskazany jest przy leczeniu ostrego zapalenia ucha zewnętrznego u dorosłych i dzieci powyżej 1 roku życia u których błona bębenkowa jest nieuszkodzona, wywołanego przez mikroorganizmy podatne na działanie cyprofloksacyny (patrz punkt 4.4 oraz 5.1). Należy dokładnie przeanalizować oficjalne informacje dotyczące prawidłowego zastosowania leków przeciwbakteryjnych.

Cetraxal - skład

1 ml roztworu zawiera 2 mg cyprofloksacyny w postaci chlorowodorku.

Każda pojedyncza dawka ampułki dostarcza 0,25 ml roztworu, który zawiera 0,58 mg jednowodnego chlorowodorku cyprofloksacyny odpowiadającego 0,50 mg cyprofloksacyny.

Pełen wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

Cetraxal - dawkowanie

Dorośli i dzieci w wieku jednego roku oraz starsze

Zakraplać zawartość pojedynczej ampułki do chorego ucha dwa razy dziennie przez siedem dni.

Pacjenci pediatryczni w wieku poniżej jednego roku życia

Bezpieczeństwo oraz skuteczność stosowania produktu Cetraxal u dzieci w wieku poniżej 1 roku życia nie zostały ustalone. Brak jest danych w tym zakresie. Patrz punkt 4.4.

Instrukcje prawidłowego zastosowania produktu:

Pacjent powinien znajdować się w pozycji leżącej z chorym uchem skierowanym ku górze, a następnie należy wkroplić krople, pociągając równocześnie kilkakrotnie za małżowinę uszną. W takiej pozycji należy pozostać przez około 5 minut w celu ułatwienia kroplom penetracji w głąb ucha. W razie potrzeby należy powtórzyć procedurę w przypadku drugiego ucha.

W przypadku zastosowania setonu/tampon w celu ułatwienia podania produktu, pierwsza dawka powinna zostać podwojona (2 ampułki zamiast 1).

Zaburzenia czynności nerek / wątroby

Ponieważ oczekuje się, że wartość stężenia produktu w osoczu krwi jest niewykrywalna, u pacjentów z tymi zaburzeniami nie jest konieczne zmniejszenie dawki.

Cetraxal - środki ostrożności

Niniejszy produkt leczniczy przeznaczony jest do podawania do ucha, nie zaś do podawania do oka, inhalacji czy wstrzykiwania.

W czasie stosowania Cetraxal monitoring medyczny jest wymagany, aby móc w możliwie szybko zastosować inny sposób leczenia.

Bezpieczeństwo i skuteczność produktu ustalono na podstawie kontrolowanych badań klinicznych wykonanych na dzieciach w 1 roku życia i starszych. Chociaż dane na temat leczenia dzieci poniżej 1 roku życia z powodu ostrego zapalenie ucha zewnętrznego są bardzo ograniczone , nie istnieją różnice w procesie samej choroby, w tej populacji pacjentów, które uniemożliwiają korzystanie z tego produktu w wieku poniżej 1 roku życia. Opierając się na bardzo ograniczonych danych, lekarz przepisując powinien wyważyć korzyści kliniczne stosowania przed zagrożeniami znanymi i prawdopodobnie nieznanymi podczas przepisywania pacjentom w wieku poniżej 1 roku życia.

Bezpieczeństwo i skuteczność produktu Cetraxal nie zostały przebadane w przypadku wystąpienia perforacji błony bębenkowej. Z tego też względu Cetraxal należy stosować z ostrożnością u pacjentów, u których rozpoznano lub zachodzi podejrzenie perforacji bądź u których zachodzi ryzyko wystąpienia perforacji błony bębenkowej.

Cetraxal należy odstawić po pierwszym wystąpieniu wysypki na skórze bądź wystąpieniu jakiegokolwiek innego objawu nadwrażliwości. Ostre, a z rzadka śmiertelne reakcje związane z nadwrażliwością (reakcje anafilaktyczne), niektóre po podaniu pierwszej dawki, zaobserwowano u pacjentów przyjmujących chinolony podawane ogólnoustrojowo. Poważne ostre reakcje związane z nadwrażliwością mogą wymagać podjęcia natychmiastowego leczenia doraźnego.

Podobnie jak w przypadku każdego antybiotyku, zastosowanie tego produktu może skutkować nadmiernym wzrostem organizmów niewrażliwych, włącznie ze szczepami bakteryjnymi, drożdżami i grzybami. Jeżeli dojdzie do nadkażenia, należy rozpocząć odpowiednie leczenie.

Jeżeli po tygodniu leczenia niektóre z objawów bądź symptomów nadal się utrzymują, zalecane jest przeprowadzenie dodatkowego badania w celu ponownej oceny choroby oraz metody jej leczenia.

Niektórzy pacjenci przyjmujący chinolony podawane ogólnoustrojowo wykazywali wrażliwość skóry na słońce na poziomie od umiarkowanej do ostrej. Przez wzgląd na miejsce podawania produktu, mało prawdopodobne jest wywoływanie reakcji fotoalergicznych przez ten produkt.

Cetraxal - przedawkowanie

Potencjalne ryzyko przedawkowania w przypadku tego jednodawkowego produktu jest znikome, ponieważ całkowita zawartość cyprofloksacyny wynosi 7,5 mg na opakowanie.

Cetraxal - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną cyprofloksacynę lub inną substancję z grupy chinolonowych leków przeciwbakteryjnych, bądź na którąkolwiek z substancji pomocniczych.

Cetraxal - działania niepożądane

4.8≥ 1/1000 do < 1/100) i zostały wskazane poniżej.

Zaburzenia ucha i błędnika

Niezbyt często: swędzenie ucha, brzęczenie w uszach

Zaburzenia układu nerwowego

Niezbyt często: zawroty głowy, ból głowy

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej

Niezbyt często: zapalenie skóry

Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania

Niezbyt często: ból w miejscu zastosowania produktu

Przy miejscowym zastosowaniu fluorochinolonów bardzo rzadko występują: (ogólna) wysypka, toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka, złuszczające zapalenie skóry, zespół StevensaJohnsona, a także pokrzywka.

Cetraxal - ciąża i karmienie piersią

Płodność

Badania na zwierzętach z doustnym podaniem cyprofloksacyny nie wykazują żadnego wpływu na płodność.

Ciąża

Brak jest danych dotyczących stosowania roztworu cyprofloksacyny 0,2% do uszu u kobiet w ciąży. Istnieje umiarkowana liczba danych dotyczących zastosowania doustnego

cyprofloksacyny u kobiet w ciąży. Nie wykazano toksyczności reprodukcyjnej po zastosowaniu produktu do uszu. Niemniej, po ekspozycji ogólnoustrojowej, badania na zwierzętach nie wykazały bezpośredniego ani pośredniego szkodliwego wpływu w odniesieniu do toksyczności reprodukcyjnej (patrz punkt 5.3).

Ponieważ ekspozycja ogólnoustrojowa na cyprofloksacynę jest mało znacząca po podaniu produktu do uszu, nie przewiduje się żadnego wpływu na ciążę. Cetraxal może być stosowany w czasie ciąży.

Laktacja

Cyprofloksacyna jest wydzielana do mleka ludzkiego po zastosowaniu ogólnoustrojowym. Nie wiadomo, czy cyprofloksacyna wydzielana jest do mleka ludzkiego po podaniu do uszu. Nie przewiduje się żadnego wpływu na noworodki karmione piersią, ponieważ ekspozycja ogólnoustrojowa kobiety karmiącej piersią na cyprofloksacynę jest nieistotna. Cetraxal może być stosowany w okresie karmienia piersią.

Cetraxal - prowadzenie pojazdów

Cetraxal nie wywiera żadnego wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługiwania maszyn.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Ciprofloxacinum

  Fluorochinolonowy lek przeciwbakteryjnym chemioterapeutyk, który stosuje się w zakażeniach: dolnych dróg oddechowych wywołanych przez bakterie Gram(-), zapaleniach ropnych ucha środkowego, zapaleniach skóry, odmiedniczkowym zapaleniu nerek, zapaleniu gruczołu krokowego, biegunkach, duru brzusznym, zakażeniu kości i stawów, profilaktyce i leczeniu zakażeń u chorych z neutropenią.

  Dostępne opakowania
  Cetraxal

  Cetraxal

  krople do uszu - 15 amp.a 0,25ml - 2 mg/ml
  TACTICA PHARMACEUTICALS SP. Z O.O.
  Powiązane artykuły
  Leki i suplementy

  Polvertic - właściwości, stosowanie, przeciwwskazania, zamienniki

  Polvertic - właściwości, stosowanie, przeciwwskazania, zamienniki

  Polvertic ma postać tabletek zawierających w swoim składzie betahistynę. Jest ona odpowiedzialna za poprawę przepływu krwi w uchu wewnętrznym. Polvertic stosowany jest w leczeniu ośrodkowego układu nerwowego. Polvertic - właściwości Polvertic stosuje...

  Niezbędnik pacjenta

  Seria kropli Cetraxal wycofana ze sprzedaży

  Seria kropli Cetraxal wycofana ze sprzedaży

  Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofuje ze sprzedaży na terenie całej Polski dwie serie kropli do uszu stosowanych w leczeniu infekcji bakteryjnej. Z decyzji GIF wynika, że z obrotu wycofano krople Cetraxal (Ciprofloxacinum) w formie roztworu o...

  Laryngologia

  Zapalenie ucha (prezentacja edukacyjna)

  Zapalenie ucha (prezentacja edukacyjna)

  Zapalenie ucha - charakterystyka Zapalenie ucha Infekcje uszu są bardzo powszechne, szczególnie u dzieci. Najnowsze badania wskazują, że kiedy małe dzieci się przeziębiają to w 61% przypadków kończy się to zapaleniem ucha. Dlaczego tak się dzieje? Zapalenie...

  Laryngologia

  Budowa ucha zewnętrznego, wewnętrznego i środkowego

  Budowa ucha zewnętrznego, wewnętrznego i środkowego

  Ucho jest odpowiedzialne za to, w jaki sposób słyszymy, jak dźwiękowo odbieramy wszystko to, co nas otacza. Budowa ucha nie należy do najprostszych, ponieważ to, co jesteśmy w stanie zobaczyć to jedynie małżowina, a ucho to również to co znajduje się...

  Choroby i dolegliwości

  Czyrak ucha - przyczyny, objawy, leczenie i domowe sposoby

  Czyrak ucha - przyczyny, objawy, leczenie i domowe sposoby

  Czyrak ucha powstaje najczęściej w obrębie ucha zewnętrznego. Przyczyną pojawienia się bolesnych zmian są infekcje bakteryjne gruczołów łojowych i mieszków włosowych. Objawami czyraka jest ból, swędzenie i podrażnienie okolic ucha, a także gorączka czy...

  Zapalenie ucha środkowego - rodzaje, przebieg, objawy, leczenie

  Zapalenie ucha u dziecka - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

  Zapalenie ucha u dziecka - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

  Zapalenie ucha u dziecka to częsta dolegliwość, szczególnie u maluchów poniżej 2. roku życia. Zapalenie ucha jest powszechnym powodem wizyt u pediatry. U dzieci rozróżnia się dwa rodzaje zapalenia ucha - zapalenie ucha środkowego i zewnętrznego. Jakie...

  Zapalenie ucha środkowego - rodzaje, przebieg, objawy, leczenie

  Przyczyny ostrego zapalenia ucha środkowego - infekcje, czynniki sprzyjające

  Przyczyny ostrego zapalenia ucha środkowego - infekcje, czynniki sprzyjające

  Ostre zapalenie ucha środkowego to częsta patologia, występująca przede wszystkim u dzieci. Główną przyczyną wystąpienia choroby są infekcje zarówno wirusowe, jak i bakteryjne. Istnieje jednak jeszcze cała lista czynników, które szczególnie predysponują...