Celipres 100

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
tabletki powlekane
Dawka
0,1 g
Ilość
30 tabl.
Typ
Na receptę Rp
Refundacja
Nie
Producent: RANBAXY (POLAND) SP. Z O.O.

Celipres 100 - Interakcje

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:

Zobacz wszystkie »

Pytania do farmaceuty

Nikt nie zadał jeszcze żadnych pytań dotyczących tego preparatu. Możesz zadać bezpłatne pytanie farmaceucie. Napisz własne pytanie lub wybierz jedno z poniższych:

Celipres 100 - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Celipres 100 - opis

Preparat Celipres 100 jest wskazany w leczeniu nadciśnienia tętniczego o nasileniu łagodnym do umiarkowanego.

Celipres 100 - skład

Jedna tabletka zawiera 100 mg chlorowodorku celiprololu.

Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

Celipres 100 - dawkowanie

Dorośli:

Początkowa dawka wynosi od 100 mg do 200 mg. Preparat należy przyjąć doustnie raz na dobę, popijając szklanką wody. Preparat Celipres 100 należy przyjmować rano, tuż po przebudzeniu, na pół godziny przed posiłkiem. Jeżeli odpowiedź kliniczna jest niewystarczająca, dawkę można zwiększyć do 400 mg raz na dobę.

Pacjenci w podeszłym wieku: Dawkowanie jak u dorosłych.

Pacjentci z niewydolnością nerek:

U pacjentów z klirensem kreatyniny o wartości od 15 do 40 ml/min, dawkę celiprololu należy zmniejszyć o połowę. Preparat Celipres jest przeciwwskazany do stosowania u pacjentów z klirensem kreatyniny mniejszym niż 15 ml/min.

Dzieci:

Preparat Celipres nie jest zalecany do stosowania u dzieci.

Celipres 100 - środki ostrożności

U pacjentów w podeszłym wieku farmakokinetyka nie różni się w istotny sposób, jednak pacjenci ci powinni być pod stałą obserwacją lekarską uwzględniającą możliwość występowania zaburzonej czynności wątroby i nerek w tej grupie wiekowej. Ponieważ celiprolol wydalany jest zarówno drogą nerkową jak i pozanerkową, można go stosować u pacjentów z zaburzeniem czynności nerek o nasileniu łagodnym do umiarkowanego. U pacjentów z klirensem kreatyniny wynoszącym od 15 do 40 ml/min może być konieczne dostosowanie dawkowania. W tych przypadkach zaleca się jednak zachowanie szczególnej ostrożności w okresie od rozpoczęcia podawania celiprololu do ustalenia się jego stanu stacjonarnego w osoczu, co zazwyczaj trwa do jednego tygodnia. Stosowanie celiprololu jest przeciwwskazane w przypadku pacjentów w klirensem kreatyniny mniejszym niż 15 ml/min. W okresie po rozpoczęciu leczenia celiprololem uważnej obserwacji wymagają również pacjenci z zaburzeniem czynności wątroby.

Preparat Celipres 100 może być stosowany u pacjentów z kontrolowaną zastoinową niewydolnością serca wyłącznie pod warunkiem zachowania ostrożności. Wszelkie objawy dekompensacji powinny być sygnałem do przerwania leczenia.

Nagłe odstawienie preparatów blokujących receptory beta-adrenergiczne u pacjentów z chorobą niedokrwienną serca, może doprowadzić do zwiększenia częstości i nasilenia napadów dusznicy bolesnej lub pogorszenia ogólnego stanu mięśnia sercowego. Chociaż w przypadku celiprololu w badaniach klinicznych nie obserwowano działań niepożądanych związanych z jego odstawieniem, zaleca się, aby zakończenie terapii odbywało się stopniowo.

Przed wykonaniem znieczulenia, anestezjolog powinien zostać poinformowany o stosowaniu celiprololu przez pacjenta. W przypadku podjęcia decyzji o zaprzestaniu stosowania preparatu przed zabiegiem operacyjnym, od podania ostatniej dawki a wprowadzeniem do znieczulenia powinno upłynąć nie mniej niż 48 godzin. W przypadku podjęcia decyzji o kontynuowaniu leczenia celiprololem, należy zachować szczególną ostrożność przy stosowaniu preparatów do znieczulenia ogólnego takich jak eter, cyklopropan oraz trichloroetylen.

U pacjentów z niewydolnością naczyń obwodowych (w tym zespół Raynauda) betaadrenolityki należy stosować z zachowaniem ostrożności ponieważ może wystąpić nasilenie objawów choroby.

Celiprolol może powodować wystąpienie bradykardii. Jeśli wystąpi spowolnienie czynności serca wynoszące 50 do 55 uderzeń na minutę w spoczynku oraz u pacjenta wystąpią objawy związane z bradykardią, dawkę celiprololu należy zmniejszyć.

Ze względu na ujemne działanie na czas przewodzenia przedsionkowo-komorowego, celiprolol powinien być jedynie stosowany z zachowaniem ostrożności u pacjentów z blokiem przedsionkowo-komorowym I stopnia.

Beta-adrenolityki mogą zwiększać częstość i czas trwania napadów dławicy piersiowej u pacjentów z anginą Prinzmetala.

Beta-adrenolityki powodują zaostrzenie łuszczycy. Pacjenci z łuszczycą w wywiadzie powinni stosować celiprolol tylko po dokładnym rozważeniu.

U pacjentów z reakcjami nadwrażliwości w wywiadzie, beta-adrenolityki mogą wywoływać lub nasilać te reakcje.

Beta-adrenolityki mogą maskować objawy nadczynności tarczycy lub hipoglikemii ( zwłaszcza tachykardię ).

Celipres 100 - przedawkowanie

Nie zgłoszono żadnego przypadku przedawkowania u ludzi. W przypadku wystąpienia ciężkiej bradykardii, należy natychmiast zastosować siarczan atropiny w dawce całkowitej wynoszącej 2 mg podanej dożylnie. Gdy leczenie takie jest nieskuteczne, należy podać w szybkim wstrzyknięciu dożylnym (bolus) 10 mg glukagonu. W razie potrzeby dawkę 10 mg glukagonu można szybkim wstrzyknięciem dożylnym podać ponownie, bądź podać we wlewie dożylnym od 1 mg do 10 mg glukagonu na godzinę, dostosowując szybkość wlewu do odpowiedzi klinicznej. Jeśli glukagon jest nieskuteczny lub niedostępny, należy podać w powolnym wstrzyknięciu dożylnym izoprenalinę, podczas którego wskazane uważne jest monitorowanie akcji serca. W przpadku opornej na leczenie bradykardii oraz bloku serca, należy wziąć pod uwagę stymulację serca. W przypadku niedociśnienia, należy podać dożylnie katecholaminy, w tym dopaminę oraz dobutaminę.

Celipres 100 - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Blok przedsionkowo-komorowy II lub III stopnia, ciężka bradykardia, niewyrównana niewydolność serca, wstrząs kardiogenny, ciężka niewydolność nerek z klirensem kreatyniny mniejszym niż 15 ml/min oraz przypadki ciężkiej astmy oskrzelowej, zespół chorego węzła zatokowego (w tym blok zatokowo-przedsionkowy), znaczne niedociśnienie, znaczna niewydolność tętnic obwodowych, nieleczony guz chromochłonny nadnerczy. Chociaż kardioselektywne beta-blokery mogą wywierać słabszy wpływ na pracę płuc niż beta-blokery nieselektywne, podobnie jak w przypadku wszystkich beta-blokerów, należy unikać ich stosowania u pacjentów z odwracalną obturacyjną chorobą dróg oddechowych, chyba że są wyraźne wskazania kliniczne do ich stosowania. Preparatu Celipres 100 nie należy przepisywać pacjentom stosującym teofilinę.

Celipres 100 - działania niepożądane

Beta-adrenolityki mogą maskować objawy nadczynności tarczycy lub hipoglikemii ( zwłaszcza tachykardię ).

Działania niepożądane występujące rzadko, mają zazwyczaj łagodny i przemijający charakter. Należą do nich bóle głowy, zawroty głowy, zmęczenie, nudności, senność i bezsenność. Ponadto, opisywano działania niepożądane związane z aktywnością ß2-agonistyczną leku, drżenie i kołatanie serca. Powyższe działania niepożądane zazwyczaj nie wymagają przerwania leczenia. Donoszono o rzadkich przypadkach depresji i zapalenia płuc związanego z reakcją nadwrażliwości.

Opisywano przypadki wystąpienia skurczu oskrzeli, wysypki skórnej i (lub) zaburzeń widzenia. W przypadku wystąpienia powyższych objawów należy odstawić stosowanie celiprololu.

Poniżej podano działania niepożądane uszeregowane według klasyfikacji układów i narządów dotyczące działania farmakologicznego leków beta-adrenolitycznych.

Zaburzenia serca:

Bradykardia, zwolnienie przewodzenia przedsionkowo-komorowego, niedociśnienie tetnicze, niewydolność serca, zaostrzenie istniejącego bloku przedsionkowo-komorowego.

Zaburzenia naczyniowe:

Oziębienie i zasinienie kończyn, nasilenie istniejącego chromania przestankowego, zespół Raynauda.

Zaburzenia psychiczne:

Splątanie, omamy, psychozy, koszmary senne

Zaburzenia układu nerwowego: Parestezja obwodowa

Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia:

Skurcz oskrzeli, u pacjentów z astmą oskrzelową lub zaburzeniami oddechowymi w wywiadzie.

Zaburzenia żołądka i jelit: Wymioty, biegunka.

Zaburzenia układu rozrodczego i piersi: Zaburzenia libido i popędu płciowego.

Badania diagnostyczne:

Notowano pojawienie się przeciwciał przeciwjądrowych, chociaż znaczenie kliniczne nie jest wyjaśnione.

Celipres 100 - ciąża i karmienie piersią

Ciąża

Leki β-adrenolityczne zmniejszają przepływ przez łożysko, co może powodować wewnątrzmaciczną śmierć płodu, niewczesny i przedwczesny poród. Ponadto u płodu i noworodka mogą wystąpić objawy niepożądane (zwłaszcza hipoglikemia i bradykardia) oraz istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia powikłań sercowych i płucnych u noworodków w okresie pourodzeniowym.

Celiprololu nie należy stosować w okresie ciąży, chyba że jego zastosowanie jest konieczne. Laktacja

Stosowanie celiprololu u kobiet w okresie laktacji jest niewskazane.

Celipres 100 - prowadzenie pojazdów

Preparat Celipres 100 wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu. Jednak bardzo rzadko w czasie leczenia mogą wystąpić zawroty głowy i uczucie zmęczenia.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Celiprololi hydrochloridum

  Dostępne opakowania
  Celipres 100

  Celipres 100

  tabletki powlekane - 30 tabl. - 0,1 g
  RANBAXY (POLAND) SP. Z O.O.
  Powiązane artykuły
  Leczenie zawału serca

  Nowy lek na zapobieganie powtórnemu zawałowi serca

  Nowy lek przeciwzakrzepowy uzyskał aprobatę Komisji Europejskiej. Jest on skuteczny w profilaktyce powstawania zakrzepów u chorych cierpiących na ostre zespoły wieńcowe, jednocześnie znacznie zmniejszając ryzyko powtórnego zawału serca. Zagrożenie...

  Zakrzepowe zapalenie żył głębokich (zakrzepica) - przyczyny, objawy, leczenie

  Leczenie przeciwzakrzepowe (WIDEO)

  Leczenie przeciwzakrzepowe (WIDEO)

  Leki przeciwzakrzepowe Warunkiem prawidłowego krążenia krwi w układzie sercowo-naczyniowym jest jej płynny przepływ. Jakiekolwiek utrudnienia na drodze krwi - takie jak powstawanie skrzeplin i zakrzepów - może być przyczyną powikłań groźnych dla zdrowia,...

  Leki i suplementy

  Zażywasz leki z walsartanem? Zobacz, co powinieneś zrobić

  Zażywasz leki z walsartanem? Zobacz, co powinieneś zrobić

  Od kilki dni GIF wycofuje kolejne serie leków na nadciśnienie zawierające substancję czynną walsartan. Co mają zrobić osoby, które mają w swojej apteczce wycofane leki? Zanieczyszczenie substancji czynnej Przyczyną wycofania kolejnych serii leków na...

  Leki i suplementy

  Leki generyczne a leki oryginalne

  Leki generyczne a leki oryginalne

  Dla wielu pacjentów leki generyczne są doskonałym rozwiązaniem, gdyż są to tańsze odpowiedniki oryginalnych farmaceutyków. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze zmiana leku referencyjnego na generyk jest bezpieczna... Czym są leki generyczne? Leki...

  Leki i suplementy

  Kolejne leki na nadciśnienie wycofane

  Kolejne leki na nadciśnienie wycofane

  Główny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował o wycofaniu ze sprzedaży na terenie całego kraju dwóch leków na nadciśnienie. Informacja dotyczy: Apo-Lozart 50 mg, Apo-Lozart 100 mg oraz Loreblok 50 mg, Loreblok HCT 50 mg + 12,5 mg. Przyczyny wycofania...

  Leki i suplementy

  Kolejne wycofania leków na nadciśnienie. Nie tylko w Polsce

  Kolejne wycofania leków na nadciśnienie. Nie tylko w Polsce

  Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał decyzję o wycofaniu z obrotu kolejnych serii leków Co-Bespres i Bespres. Tym razem chodzi o serie leków sprowadzane z Portugalii. Globalne wycofanie GIF uzasadnia swoją decyzję otrzymaniem informacji w systemie...

  Leki i suplementy

  Wycofanie leków na nadciśnienie. Kolejne serie znikają z aptek

  Wycofanie leków na nadciśnienie. Kolejne serie znikają z aptek

  Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofuje kolejne partie leków na nadciśnienie. Tym razem z aptek znikają serie leków Valsartan i Valsargen. Podmiot opdowiedzialny za te leki to Mylan S.A.S. i Mylan Healthcare Sp. z o.o. Kolejne wycofanie Główny Inspektorat...

  Udar - rodzaje, przyczyny, objawy, diagnostyka, profilaktyka

  Nowy lek przeciwzakrzepowy w profilaktyce udaru mózgu

  Na udar mózgu najbardziej narażone są osoby z migotaniem przedsionków. To właśnie dla nich przeznaczony jest nowy lek przeciwzakrzepowy, którego dotyczą wyniki badań przedstawione ostatnio na kongresie American Heart Association w Chicago. Leczenie...