Aprokam

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań
Dawka
0,05 g
Ilość
20 fiol.
Typ
Na receptę Rp
Refundacja
Nie
Producent: LABORATOIRES THEA

Aprokam - Interakcje

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:

Zobacz wszystkie »

Interakcje z żywnością

Na czczo/po posiłku

Przyjęcie leku na czczo powoduje szybkie opróżnienie żołądka, co z kolei prowadzi do natychmiastowego wzrostu stężenia leku we krwi. Dzięki temu pacjent zaczyna odczuwać poprawę. Natomiast przyjęcie lekarstwa po posiłku opóźnia opróżnianie żołądka, co wydłuża czas pasażu leku. Dowiedz się więcej o znaczeniu spożywania leków na czczo lub po posiłku.

Zobacz wszystkie »

Pytania do farmaceuty

Nikt nie zadał jeszcze żadnych pytań dotyczących tego preparatu. Możesz zadać bezpłatne pytanie farmaceucie. Napisz własne pytanie lub wybierz jedno z poniższych:

Aprokam - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Aprokam - opis

Antybiotyk jest stosowany w zapobieganiu pooperacyjnemu zapaleniu wnętrza gałki ocznej po operacjach usunięcia zaćmy.

Należy wziąć pod uwagę oficjalne wytyczne dotyczące właściwego stosowania leków przeciwbakteryjnych, w tym wytyczne dotyczące zapobiegawczego stosowania antybiotyków w chirurgii oka.

Aprokam - skład

Każda fiolka zawiera 50 mg cefuroksymu ( Cefuroximum) (w postaci 52,6 mg cefuroksymu sodu). Po przygotowaniu roztworu przy użyciu 5 ml rozpuszczalnika (patrz punkt 6.6) 0,1 ml roztworu zawiera 1 mg cefuroksymu.

Aprokam - dawkowanie

Podanie do komory przedniej gałki ocznej. Jedna fiolka do jednorazowego użycia.

Dawkowanie

Dorośli:

Zalecana dawka wynosi 0,1 ml przygotowanego roztworu tj. 1 mg cefuroksymu. NIE WSTRZYKIWAĆ WIĘCEJ NIŻ WYNOSI ZALECANA DAWKA.

Dzieci i młodzież:

Nie określono optymalnej dawki ani bezpieczeństwa stosowania produktu APROKAM u dzieci.

Pacjenci w podeszłym wieku:

Nie jest konieczne dostosowanie dawki.

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby i nerek:

Biorąc pod uwagę małą dawkę i spodziewaną niewielką ekspozycję ogólnoustrojową na cefuroksym przy zastosowaniu produktu APROKAM, nie jest konieczne dostosowanie dawki.

Sposób podawania

APROKAM musi być podawany po przygotowaniu roztworu w postaci wstrzyknięcia śródgałkowego do przedniej komory oka (wstrzyknięcie do komory przedniej gałki ocznej) przez chirurga okulistę, w zalecanych warunkach aseptycznych przy operacji usunięcia zaćmy.

Po przygotowaniu roztworu, przed podaniem produktu APROKAM, należy go sprawdzić wizualnie na obecność cząstek stałych i odbarwień.

Powoli wstrzyknąć 0,1 ml przygotowanego roztworu do przedniej komory oka pod koniec zabiegu usunięcia zaćmy.

Instrukcja przygotowania roztworu produktu leczniczego przed podaniem.

Aprokam - środki ostrożności

Produkt APROKAM przeznaczony jest wyłącznie do leczenia śródgałkowego.

Szczególna ostrożność jest wskazana u pacjentów, u których stwierdzono reakcję alergiczną na penicyliny lub inne antybiotyki beta-laktamowe, w związku z możliwością wystąpienia reakcji krzyżowej.

U pacjentów z ryzykiem zakażeń szczepami opornymi, np. osób z rozpoznanym wcześniej zakażeniem lub kolonizacją MRSA (metycylinoopornym Staphylococcus aureus ), należy rozważyć alternatywne zapobiegawcze leczenie antybiotykiem.

W przypadku braku danych dla szczególnych grup pacjentów (pacjenci z ciężkim ryzykiem zakażenia, pacjenci z zaćmą powikłaną, pacjenci poddani połączonemu zabiegowi chirurgicznemu oka z operacją usunięcia zaćmy, pacjenci z ciężkimi chorobami tarczycy, pacjenci ze zmniejszoną liczbą komórek śródbłonka rogówki (< 2000)), produkt APROKAM powinien być stosowany tylko po dokładnym oszacowaniu stosunku ryzyka do korzyści.

Stosowania cefuroksymu nie należy traktować jako jedynego środka, podczas leczenia mają również znaczenie inne okoliczności, takie jak zapobiegawcze postępowanie antyseptyczne.

Toksyczność wobec komórek śródbłonka rogówki nie była zgłaszana podczas stosowania cefuroksymu w zalecanych stężeniach, niemniej jednak nie można wykluczyć takiego ryzyka, więc w okresie opieki pooperacyjnej lekarze powinni mieć na uwadze to możliwe ryzyko toksyczności śródbłonkowej rogówki.

Aprokam - przedawkowanie

Odnotowane przypadki przedawkowania zostały opisane w literaturze po niewłaściwym rozcieńczeniu i nieautoryzowanym użyciu cefuroksymu przeznaczonego do podawania ogólnoustrojowego.

Duża dawka cefuroksymu (3-krotnie większa od zalecanej, spowodowana nieprawidłowym rozcieńczeniem cefuroksymu) podawana do komory przedniej gałki ocznej u sześciu pacjentów nie wywoływała żadnego wykrywalnego niekorzystnego wpływu na tkanki oka.

Dane dotyczące toksyczności uzyskano po wstrzyknięciu do komory przedniej gałki ocznej 6 pacjentom podczas operacji zaćmy dawek stanowiących 40 do 50-krotności dawki zalecanej cefuroksymu po błędnym rozcieńczeniu. Początkowa średnia ostrość wzroku wynosiła 20/200. Wystąpiło ciężkie zapalenie przedniego odcinka oka, optyczna koherentna tomografia siatkówki wykazała rozległy obrzęk plamki. Sześć tygodni po operacji średnia ostrość wzroku osiągnęła poziom 20/25. Profil plamki w optycznej koherentnej tomografii wrócił do normy. Jednak u wszystkich pacjentów zaobserwowano 30% zmniejszenie elektroretinografii skotopowej.

Podanie nieprawidłowo rozcieńczonego cefuroksymu (10-100 mg na oko) u 16 pacjentów wywołało toksyczność dla oka, w tym obrzęk rogówki ustępujący tygodniami, przemijające podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe, utratę komórek śródbłonka rogówki i zmiany w obrazie elektroretinografii. U wielu z tych pacjentów doszło do stałej i ciężkiej utraty wzroku.

Aprokam - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na cefuroksym lub na grupę antybiotyków cefalosporynowych.

Aprokam - działania niepożądane

W literaturze nie opisano szczególnych działań niepożądanych w przypadku, gdy cefuroksym jest podawany we wstrzyknięciu do komory przedniej gałki ocznej, z wyjątkiem następujących:

Zaburzenia układu immunologicznego

Bardzo rzadko (< 1/10 000): Reakcja anafilaktyczna

Aprokam - ciąża i karmienie piersią

Płodność:

Brak danych dotyczących wpływu cefuroksymu sodu na płodność u ludzi. Badania nad rozrodczością u zwierząt nie wykazały wpływu na płodność.

Ciąża:

Istnieją tylko ograniczone dane dotyczące stosowania cefuroksymu u kobiet w ciąży. Badania na zwierzętach nie wykazują szkodliwego wpływu na rozwój embrionalny i płodowy. Cefuroksym przenika przez barierę łożyska do zarodka (płodu). Nie przewiduje się wpływu produktu w czasie ciąży, ponieważ ogólnoustrojowa ekspozycja na cefuroksym po zastosowaniu produktu APROKAM jest znikoma. APROKAM może być stosowany podczas ciąży.

Karmienie piersią:

Przewiduje się, że cefuroksym przenika mleka w bardzo małych ilościach. Po zastosowaniu produktu

APROKAM w dawkach terapeutycznych nie oczekuje się wystąpienia działań niepożądanych. Cefuroksym może być stosowany podczas karmienia piersią.

Aprokam - prowadzenie pojazdów

Nieistotny.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Cefuroximum

  Jest to antybiotyk betalaktamowy, cefalosporyna II generacji. Stosowana jest w zakażeniach dolnych dróg oddechowych (w tym zapalenie płuc), zakażeniach dróg moczowych, zakażeniach kości i stawów, posocznicy, bakteriemii, zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych, zakażeniach ginekologicznych (w tym rzeżączce), w chirurgii w profilaktyce zakażeń pooperacyjnych.

  Dostępne opakowania
  Aprokam

  Aprokam

  proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań - 20 fiol. - 0,05 g
  LABORATOIRES THEA
  Aprokam

  Aprokam

  proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań - 1 fiol. - 0,05 g
  LABORATOIRES THEA
  Aprokam

  Aprokam

  proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań - 10 fiol. - 0,05 g
  LABORATOIRES THEA
  Powiązane artykuły
  Normy laboratoryjne

  Badanie moczu na leukocyty (WIDEO)

  Badanie moczu na leukocyty (WIDEO)

  Badanie ogólne moczu Badanie ogólne moczu ma na celu m.in. stwierdzenie cech fizycznych, morfologicznych i biochemicznych. Jednym z parametrów służących do zdiagnozowania chorego jest oznaczenie leukocytów w moczu. Prawidłowe dobowe wydalanie leukocytów...

  Zaćma - rodzaje, przyczyny, objawy, leczenie

  W jakim kierunku rozwija się nowoczesna chirurgia zaćmy? (WIDEO)

  W jakim kierunku rozwija się nowoczesna chirurgia zaćmy? (WIDEO)

  Kierunki rozwoju chirurgii zaćmy Chirurgia zaćmy w Polsce poczyniła w ostatnich latach znaczące postępy. O największych osiągnięciach chirurgii w kierunku leczenia zaćmy opowiada Krajowy Konsultant ds. Okulistyki, prof. dr hab. n. med. Jerzy Szaflik. Duża...

  Niezbędnik pacjenta

  Dowiedz się, jakie badania wykonywać profilaktycznie

  Dowiedz się, jakie badania wykonywać profilaktycznie

  Każdy z nas, bez względu na wiek, powinien regularnie się badać. Profilaktyka to najlepszy sposób na zapobieganie chorobom czy ich wcześniejsze wykrycie. Zwiększa także szanse chorego na całkowite wyleczenie. Przekonaj się, które badania należy regularnie...

  Zapalenie cewki moczowej - przyczyny, objawy, leczenie

  Zapalenie cewki moczowej - przyczyny, objawy, leczenie

  Zapalenie cewki moczowej - przyczyny, objawy, leczenie

  Zapalenie cewki moczowej i pęcherza moczowego występują dosyć często i w większości przypadków związane są zakażeniem bakteryjnym. Infekcje cewki moczowej i pęcherza moczowego należą do bardzo nieprzyjemnych, a zarazem krępujących dolegliwości. Dolegliwości...

  Choroby zakaźne i pasożytnicze

  Pałeczka ropy błękitnej - zarażenie, zapobieganie zakażeniu, leczenie

  Pałeczka ropy błękitnej - zarażenie, zapobieganie zakażeniu, leczenie

  Pseudomonas aeruginosa, czyli pałeczka ropy błękitnej jest zaliczana do bardzo niebezpiecznych bakterii. Wywołuje groźne zakażenia i infekcje skóry, a także przyczynia się do zaburzeń funkcjonowania i powikłań wielu układów w organizmie człowieka. Charakterystyczne...

  Aspiracja zaćmy

  Operacja zaćmy

  Operacja zaćmy

  Zabieg leczenia zaćmy Chirurg w prawej dłoni trzyma urządzenie rozdrabniające soczewkę przy użyciu ultradźwięków.

  Zaćma - rodzaje, przyczyny, objawy, leczenie

  Szansa dla pacjentów z zaćmą - MZ przygotowuje nową ustawę

  Szansa dla pacjentów z zaćmą - MZ przygotowuje nową ustawę

  Zaćma to problem globalny Godziny spędzane przed komputerem czy telewizorem przyczyniają się chociażby do zespołu suchego oka i krótkowzroczności. Ale nie tylko cywilizacja odpowiada za coraz gorszy wzrok, ale także nasz wiek - po 60. roku życia w sposób...

  Zaćma - rodzaje, przyczyny, objawy, leczenie

  Metody wykrywania zaćmy (WIDEO)

  Metody wykrywania zaćmy (WIDEO)

  Diagnostyka zaćmy Jedynym badaniem wykrywającym zaćmę jest badanie w lampie szczelinowej. Lampa szczelinowa to biomikroskop z dołączonym do niego silnym źródłem światła, które jest kontrolowane przez lekarza (może zmieniać jego pozycję i rozmiar). W...

  Zaćma - rodzaje, przyczyny, objawy, leczenie

  Niebezpieczeństwa operacji zaćmy (WIDEO)

  Niebezpieczeństwa operacji zaćmy (WIDEO)

  Małe nacięcia w czasie operacji zaćmy Operacje zaćmy przeprowadzane obecnie są operacjami małego cięcia, wykorzystującymi jedno niewielkie nacięcie do usunięcia starej i wprowadzenia nowej, sztucznej soczewki. Są to zabiegi mało inwazyjne i wiążące się...