Ambroksol Takeda

Ambroksol Takeda
Ambroksol Takeda
zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
syrop
Dawka
0,015 g/5ml
Ilość
150 ml
Typ
Bez recepty
Refundacja
Nie
Producent: TAKEDA PHARMA SP. Z O.O.

Ambroksol Takeda - Interakcje

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:

Zobacz wszystkie »

Pytania do farmaceuty

Ambroksol Takeda a picie alkoholu

Dzień dobry, mam pytanie dotyczące stosowania syropu Ambroksol Takeda. Przyjmuję ten lek na problemy z duszącym kaszlem, męczył mnie od dłuższego czasu, więc w końcu poszedłem do lekarza i przepisał mi właśnie Ambroksol. I tu moje pytanie - czy lek Ambroksol Takeda można łączyć z alkoholem? Mam małą uroczystość w pracy, kolega świętuje awans i chciałbym wypić jego zdrowie, ale nie wiem, czy nie zaburzę przez to działania leku. Nie chodzi mi oczywiście...

Ambroksol Takeda - ulotka preparatu

Ambroksol Takeda - opis

Ostre i przewlekłe schorzenia dróg oddechowych przebiegające z utrudnieniem odkrztuszania lepkiej wydzieliny w drogach oddechowych, takie jak: ostre i przewlekłe zapalenie oskrzeli, stany zapalne nosa i gardła, mukowiscydoza.

Ambroksol Takeda - skład

5 ml syropu Ambroksol Takeda zawiera 30 mg chlorowodorku ambroksolu ( Ambroxoli hydrochloridum ).

Ambroksol Takeda - dawkowanie

Dzieci:

1 do 2 lat: 1,25 ml syropu (7,5 mg ambroksolu) - 2 razy na dobę,

2 do 5 lat: 1,25 ml syropu (7,5 mg ambroksolu) - 3 razy na dobę,

6 do 12 lat: 2,5 ml syropu (15 mg ambroksolu) - 2 do 3 razy na dobę.

Dzieci powyżej 12 lat i dorośli: 5 ml syropu (30 mg ambroksolu) - do 3 razy na dobę przez pierwsze 2-3 dni, a następnie 5 ml syropu 2 razy na dobę.

Zalecane dawkowanie dotyczy ostrych stanów chorobowych układu oddechowego. W chorobach przewlekłych dawkę należy zmniejszyć do połowy.

Lek stosować ostrożnie u dzieci do 5 lat.

Nie stosować na noc.

Ambroksol Takeda - środki ostrożności

Ambroksol należy szczególnie ostrożnie stosować u pacjentów z osłabionym odruchem kaszlowym lub zaburzeniami oczyszczania rzęskowego oskrzeli.

U chorych na astmę oskrzelową ambroksol może początkowo nasilać kaszel.

Preparat stosować ostrożnie u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby, chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy i owrzodzeniem jelit.

U chorych z niewydolnością nerek należy zmniejszyć dawkę dobową w zależności od klirensu kreatyniny lub wydłużyć przerwy między dawkami.

W przypadku pacjentów leżących, jeżeli w ciągu 30 minut od podania leku nie nastąpiło odkrztuszenie rozrzedzonej wydzieliny należy ją odessać.

Nie zaleca się podawania preparatu bezpośrednio przed snem.

Preparat może być stosowany przez chorych na cukrzycę.

Nie stosować u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy.

Ważne informacje o niektórych składnikach preparatu Ambroksol Takeda

Preparat zawiera glicerol i sorbitol, które mogą powodować zaburzenia żołądkowo-jelitowe – produkt leczniczy może mieć lekkie działanie przeczyszczające.

Glicerol może powodować bóle głowy.

Wartość kaloryczna: 2,6 kcal/g sorbitolu.

Wpływ na wyniki badań laboratoryjnych

Brak danych.

Ambroksol Takeda - przedawkowanie

Dotychczas nie opisano objawów zatrucia ambroksolem. W razie wystąpienia nudności, zmęczenia, nadmiernego wydzielania śluzu, należy zastosować leczenie objawowe.

Ambroksol Takeda - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie stosować u pacjentów, u których występuje skurcz oskrzeli.

Ambroksol Takeda - działania niepożądane

Ambroksol jest na ogół dobrze tolerowany.

Rzadko mogą wystąpić:

reakcje uczuleniowe takie jak: odczyny skórne, zaczerwienienie i (lub) pieczenie błon śluzowych, obrzęk twarzy, duszności, dreszcze.

zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego: bóle brzucha, zaparcia, zgaga, dyspepsja, nudności i wymioty.

Podczas długotrwałego podawania w rzadkich przypadkach mogą wystąpić: suchość błony śluzowej jamy ustnej i dróg oddechowych, wodnisty wyciek z nosa, zwiększone wydzielanie śliny, zaburzenia oddawania moczu.

Donoszono także o sporadycznym występowaniu uczucia znużenia i (lub) zmęczenia u chorych otrzymujących ambroksol w dawce 60-120 mg na dobę.

Ambroksol Takeda - ciąża i karmienie piersią

Ambroksol przenika przez barierę łożyskową i do mleka matki.

Lek można stosować w ciąży i w okresie karmienia piersią jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności.

Ambroksol Takeda - prowadzenie pojazdów

Produkt nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Ambroksol Takeda - Zamienniki

Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Ambroxoli hydrochloridum

  Substancja mukolityczna i sekretolityczna, której funkcja polega na zmniejszaniu lepkości wydzieliny oskrzelowej i zwiększaniu jej ilości. Dzięki niej zwiększa się ruchliwość rzęsek i przyspiesza transport śluzowo-rzęskowy. Zwiększa wydzielanie surfaktantu, ułatwia usuwanie wydzieliny z górnych dróg oddechowych, usprawnia drożność oskrzeli oraz łagodzi kaszel. Stosowana jest w schorzeniach z utrudnionym usuwaniem lepkiej wydzieliny z dróg oddechowych (ostre i przewlekłe zapalenie oskrzeli, zapalenie nosa i gardła, mukowiscydoza).

  Dostępne opakowania
  Ambroksol Takeda

  Ambroksol Takeda

  syrop - 150 ml - 0,015 g/5ml
  TAKEDA PHARMA SP. Z O.O.
  Ambroksol Takeda

  Ambroksol Takeda

  syrop - 150 ml - 0,03 g/5ml
  TAKEDA PHARMA SP. Z O.O.
  Powiązane artykuły
  Kaszel

  Jak leczyć kaszel?

  Jak leczyć kaszel?

  Kaszel nie jest chorobą samą w sobie, a raczej objawem różnych infekcji i chorób. Pojawia się w przebiegu zapalenia krtani, tchawicy i oskrzeli, astmy oskrzelowej, a także przy mukowiscydozie. Rozróżniamy różne rodzaje kaszlu: kaszel suchy i mokry oraz...

  Leki i suplementy

  GIF wycofuje serię leku na ból gardła Inovox Express

  GIF wycofuje serię leku na ból gardła Inovox Express

  Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofuje z obrotu na terenie całego kraju serię leku na ból gardła Inovox Express o smaku miodowo-cytrynowy. Tym razem nie chodzi jednak o problemy ze składem. Pomyłka w ulotkach GIF dostał informację od podmiotu...

  Zapalenie gardła - przyczyny, objawy, leczenie

  Ból gardła (WIDEO)

  Ból gardła (WIDEO)

  Leczenie bólu gardła Ból gardła to bardzo częsta dolegliwość, raz na jakiś czas dotykająca niemal każdego. Jak sobie z nią radzić? Na to pytanie odpowiada lekarz Łukasz Dubielecki. Najważniejszą rzeczą w zwalczaniu bólu gardła jest zadecydowanie, czy...

  Zapalenie gardła - przyczyny, objawy, leczenie

  Skuteczne leczenie gardła

  Skuteczne leczenie gardła

  Zapalenie gardła najczęściej występuje w sezonie jesienno-zimowym. Wówczas jesteśmy najbardziej narażeni na różne infekcje i grypę. W przebiegu choroby możemy odczuwać dyskomfort w postaci bólu gardła. Jednak są na to skuteczne sposoby. Jak leczyć przeziębione...