Alugen 10

zobacz opinie o produkcie »
Cena
27,91 zł
Forma
tabletki o przedłużonym uwalnianiu
Dawka
0,01 g
Ilość
30 tabl.
Typ
Na receptę Rp
Refundacja
Tak
Producent: GENERICS (UK) LTD.

Alugen 10 - Interakcje

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:

Zobacz wszystkie »

Pytania do farmaceuty

Nikt nie zadał jeszcze żadnych pytań dotyczących tego preparatu. Możesz zadać bezpłatne pytanie farmaceucie. Napisz własne pytanie lub wybierz jedno z poniższych:

Alugen 10 - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Alugen 10 - opis

Leczenie umiarkowanych i ciężkich objawów łagodnego rozrostu gruczołu krokowego (ang.

benign prostatic hyperplasia-BPH).

Alugen 10 - skład

Każda tabletka zawiera 10 mg alfuzosyny chlorowodorku (Alfuzosini hydrochloridum)

Substancje pomocnicze:

Każda tabletka zawiera8 mg laktozy jednowodnej.

Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

Alugen 10 - dawkowanie

Tabletki o przedłużonym uwalnianiu należy połykać w całości i popijać odpowiednią ilością płynu,

Dorośli

Jedna tabletka o przedłużonym uwalnianiu 10 mg raz na dobę. Pierwszą dawkę należy przyjąć tuż przed położeniem się spać. Tabletkę należy przyjmować bezpośrednio po posiłku, codziennie o tej samej porze.

Pacjenci w podeszłym wieku (powyżej 65 roku życia)

Farmakokinetyczne i kliniczne dane dotyczące bezpieczeństwa dowodzą, że nie ma potrzeby zmniejszania dawki u osób w podeszłym wieku. Można rozważyć zastosowanie mniejszej dawki początkowej u pacjentów, u których istnieje większe ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Zaburzenie czynności nerek

Łagodna i umiarkowana niewydolność nerek

Jeśli mniejsza dawka jest niewystarczająca, dawkę leku można zwiększyć do 1 tabletki 10 mg na dobę w zależności od odpowiedzi klinicznej. Pierwszą dawkę należy przyjąć tuż przed położeniem się spać.

Ciężka niewydolność nerek

Produkt Alugen 10 mg nie może być stosowany u chorych z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek (klirens kreatyniny < 30 ml/min.), gdyż brak danych klinicznych na temat bezpieczeństwa stosowania leku u tych pacjentów (patrz punkt 4.4).

Niewydolność wątroby

Produkt Alugen 10 mg w postaci tabletek o przedłużonym uwalnianiu jest przeciwwskazany u chorych z niewydolnością wątroby. U pacjentów z łagodną lub umiarkowaną niewydolnością wątroby można zastosować lek o natychmiastowym uwalnianiu, który zawiera mniejszą dawkę alfuzosyny. Dane na temat dawkowania można znaleźć w informacji dotyczącej odpowiedniego produktu.

Alugen 10 - środki ostrożności

• Produktu Alugen 10 mg nie należy stosować u chorych z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek (klirens kreatyniny < 30 ml/min.), gdyż nie ma dostępnych danych klinicznych na temat bezpieczeństwa stosowania leku w tej grupie pacjentów.

• Należy zachować ostrożność stosując Alugen 10 mg u chorych leczonych lekami hipotensyjnymi. Należy regularnie kontrolować ciśnienie tętnicze, szczególnie na początku leczenia.

• U niektórych chorych w ciągu kilku godzin po podaniu leku może dojść do hipotonii ortostatycznej, z objawami (zawroty głowy, osłabienie, poty) lub bez tych objawów. W takich przypadkach pacjent powinien leżeć do chwili całkowitego ustąpienia objawów. Działanie to jest przemijające. Zdarza się na początku leczenia i zazwyczaj nie wymaga przerwania leczenia. Należy ostrzec pacjentów o możliwości wystąpienia takiego niepożądanego działania leku.

• Należy zachować ostrożność stosując alfuzosynę u chorych, którzy reagowali hipotonią na podanie innych blokerów receptorów adrenergicznych α1.

• U pacjentów z nadwrażliwością na inne blokery receptorów adrenergicznych α1 leczenie alfuzosyną należy rozpoczynać od mniejszych dawek.

• Podobnie jak w przypadku wszystkich innych blokerów receptorów adrenergicznych α1, należy zachować ostrożność stosując alfuzosynę u chorych z ostrą niewydolnością serca.

• U pacjentów z chorobą niedokrwienną serca należy kontynuować jej leczenie, pamiętając o tym, że jednoczesne stosowanie azotanów i alfuzosyny może zwiększać ryzyko hipotonii. Jeśli wystąpi lub nasili się dławica piersiowa, należy przerwać stosowanie produktu Alugen.

• Pacjentów należy poinformować, aby połykali tabletki w całości. Tabletek nie należy kruszyć ani żuć. Niewłaściwy sposób przyjęcia leku może być przyczyną zmienionego uwalniania i wchłaniania substancji czynnej, co wiąże się z ryzykiem wczesnych działań niepożądanych.

• Lek zawiera laktozę. Pacjenci z takimi rzadkimi zaburzeniami wrodzonymi, jak: nietolerancja galaktozy, niedobór laktazy typu Lapp lub zaburzenia wchłaniania glukozy–galaktozy, nie powinni przyjmować tego leku.

U niektórych pacjentów leczonych wcześniej tamsulozyną, podczas zabiegu operacyjnego usunięcia zaćmy obserwowano wystąpienie śródoperacyjnego zespołu wiotkiej tęczówki (ang. Intraoperative Floppy Iris Syndrome – IFIS, odmiana zespołu małej źrenicy). Odnotowano również pojedyncze przypadki wystąpienia IFIS podczas stosowania innych blokerów receptorów adrenergicznych α1 i nie można wykluczyć wystąpienia tego zespołu dla innych leków tej klasy . Ponieważ IFIS może prowadzić do powikłań w przebiegu operacji należy poinformować okulistę przed planowanym zabiegiem chirurgicznym o stosowaniu blokerów receptorów adrenergicznych α1,

Alugen 10 - przedawkowanie

W przypadku przedawkowania pacjenta należy przewieść do szpitala i w przypadku niedociśnienia zastosować odpowiednie leczenie. Konieczne może być podanie leku obkurczającego naczynia działającego bezpośrednio na mięśnie gładkie naczyń krwionośnych, np. noradrenaliny.

Należy rozważyć płukanie żołądka i(lub) podanie węgla aktywowanego. Alfuzosyna wiąże się w znacznym stopniu z białkami osocza, dlatego trudno usunąć ją poprzez dializę.

Alugen 10 - przeciwwskazania

- Nadwrażliwość na alfuzosynę lub inne chinazoliny (np. terazosyna, doksazosyna) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

- Ortostatyczne spadki ciśnienia tętniczego krwi.

- Niewydolność wątroby.

- Stosowanie skojarzone z innymi blokerami receptorów adrenergicznych alfa1.

Alugen 10 - działania niepożądane

Najczęściej zgłaszanym objawem niepożądanym są zawroty głowy, które występują u około 5% leczonych pacjentów.

Działania niepożądane, dla których uznaje się co najmniej prawdopodobny związek ze stosowanym leczeniem, wymieniono poniżej z uwzględnieniem klasyfikacji układowonarządowej i częstości występowania. Częstość występowania zdefiniowano w następujący sposób: bardzo często (≥1/10); często (> 1/100 do < 1/10); niezbyt często (> 1/1000 do < 1/100); rzadko (> 1/10 000 do < 1/1000); bardzo rzadko (< 1/10 000).

• Zaburzenia układu nerwowego:

Częste: zmęczenie i (lub) oszołomienie, bóle głowy, zawroty głowy

Niezbyt częste: senność

• Zaburzenia oka:

Niezbyt częste: zaburzenia widzenia

• Zaburzenia serca i naczyń:

Częste: niedociśnienie ortostatyczne (głównie przy rozpoczynaniu leczenia zbyt dużą dawką lub jeśli wznawia się leczenie po krótkiej przerwie)

Niezbyt częste: tachykardia, omdlenia (szczególnie na początku leczenia), kołatanie serca

Bardzo rzadkie: wystąpienie lub nasilenie dławicy piersiowej (patrz punkt 4.4)

• Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia:

Niezbyt częste: nieżyt błony śluzowej nosa, zakażenia układu oddechowego

• Zaburzenia żołądka i jelit:

Częste: ból brzucha, nudności, dyspepsja, biegunka, suchość w ustach Niezbyt częste: wymioty

• Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych: Bardzo rzadkie: hepatotoksyczność

• Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej:

Niezbyt częste: wysypka (pokrzywka, osutka), świąd Bardzo rzadkie: obrzęk naczynioruchowy

• Zaburzenia nerek i dróg moczowych:

Niezbyt częste: nietrzymanie moczu.

Bardzo rzadkie: opisywano pojedyncze przypadki priapizmu

• Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania:

Częste: osłabienie, złe samopoczucie

Niezbyt częste: obrzęki, uderzenia gorąca, bóle w klatce piersiowej

Alugen 10 - ciąża i karmienie piersią

Produkt Alugen nie jest przeznaczony do stosowania u kobiet.

Alugen 10 - prowadzenie pojazdów

Brak danych dotyczących wpływu produktu Alugen 10 mg na zdolność kierowania pojazdami mechanicznymi i obsługiwania maszyn.

Mogą wystąpić działania niepożądane, takie jak: zawroty głowy, oszołomienie i osłabienie, szczególnie na początku leczenia. Należy brać to pod uwagę przy kierowaniu pojazdami i obsługiwaniu maszyn.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Alugen 10 - Zamienniki

Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Alfuzosini hydrochloridum

  Alfuzosyna to lek stosowany w łagodnym przeroście gruczołu krokowego (prostaty). Należy do alfa-blokerów. Zmniejsza napięcie mięśni gładkich, poprawia przepływ moczu, ułatwia opróżnianie pęcherza moczowego i wydatnie zmniejsza retencję moczu. W przeciwieństwie do większości alfa-blokerów nie wykazuje znaczącego wpływu na ciśnienie tętnicze krwi.

  Dostępne opakowania
  Alugen 10

  Alugen 10

  tabletki o przedłużonym uwalnianiu - 30 tabl. - 0,01 g
  GENERICS (UK) LTD.
  27,91 zł
  Powiązane artykuły
  Masz kontrolę - ważny męski temat

  Problemy z prostatą a nietrzymanie moczu

  Problemy z prostatą a nietrzymanie moczu

  Gruczoł krokowy, nazywany potocznie prostatą, przypomina o sobie szczególnie, gdy zaczyna dokuczać. Szacuje się, że wśród mężczyzn po 50. roku życia przerost gruczołu krokowego jest dość częsty i dotyka nawet co drugiego mężczyznę. Niekiedy zachodzi konieczność...

  Przyczyny impotencji

  Prostata a potencja

  Prostata a potencja

  Prostata, podobnie jak inne części męskiego ciała, jest narażona na choroby nowotworowe. W tym przypadku bardzo ważna jest wczesna diagnoza. Wielu mężczyzn, obserwujących u siebie objawy przerostu gruczołu, zastanawia się, jak dolegliwości prostaty wpłyną...

  Anatomia intymna mężczyzny. Budowa męskiego układu płciowego

  Kolor spermy - co oznacza i kiedy powinien niepokoić?

  Kolor spermy - co oznacza i kiedy powinien niepokoić?

  Kolor spermy: brązowy, przezroczysty, żółty czy zielony może wskazywać na wiele nieprawidłowości i chorób. Nie wolno go ignorować. Zwykle nasienie u zdrowego mężczyzny jest białe lub biało-szare lub perłowo-szary. Co sugeruje barwa zmieniona? Co warto...

  Newsy

  GIF: Tabletki na erekcję wycofane z obrotu

  GIF: Tabletki na erekcję wycofane z obrotu

  Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał z obrotu na terenie całego kraju dwie serie tabletek na erekcję. Leki były dostępne tylko na receptę. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności. GIF wycofał dwie serie leku na erekcję GIF wydał komunikat...

  Anatomia intymna mężczyzny. Budowa męskiego układu płciowego

  Co warto wiedzieć o plemniku?

  Co warto wiedzieć o plemniku?

  Mały, ale uparty Plemnik to gameta męska zwana również spermatozoidem. Jest wyjątkowo uparty i wytrwały, a jednocześnie bardzo wrażliwy. Potrafi przebyć długą i pełną niebezpieczeństw drogę, by osiągnąć upragniony cel. Zobaczcie, co jeszcze warto o nich...

  Przyczyny impotencji

  Przyczyny impotencji

  Przyczyny impotencji

  Zaburzenia seksualne człowieka mogą być spowodowane chorobą organiczną, mogą mieć też podłoże psychogenne lub mieszane. Zaburzenia wzwodu (Erectile Disfunctio - ED) aż w 70 proc. mają podłoże czynnościowe, tzn. nie stwierdza się nieprawidłowości anatomicznych,...

  Leczenie chorób prostaty

  Impotencja po operacji prostaty

  Impotencja po operacji prostaty

  Zgodnie z definicją zaburzenia erekcji (impotencja, niemoc płciowa) polegają na niezdolności do osiągnięcia i (lub) utrzymania wzwodu prącia w stopniu wystarczającym do satysfakcjonującej aktywności seksualnej. Jednym z najczęstszych ubocznych skutków...

  Anatomia intymna mężczyzny. Budowa męskiego układu płciowego

  Anatomia intymna mężczyzny. Budowa męskiego układu płciowego

  Anatomia intymna mężczyzny. Budowa męskiego układu płciowego

  Anatomia mężczyzny zdecydowanie różni się od anatomii kobiecej. Najbardziej charakterystyczne różnice dotyczą przede wszystkim budowy narządów płciowych. Anatomia narządów płciowych męskich dzieli się na narządy wewnętrzne i zewnętrzne. Na zewnątrz znajdują...