Zirid

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
tabletki powlekane
Dawka
0,05 g
Ilość
40 tabl.
Typ
Na receptę Rp
Refundacja
Nie
Producent: ZENTIVA K.S.

Zirid - Interakcje

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:

Zobacz wszystkie »

Pytania do farmaceuty

Czy Zirid może powodować biegunki?

Proszę o pilną odpowiedź czy Zirid może powodować biegunki? Walczę z rozwolnieniem już ok 2 lata, lekarz przepisał mi ZIRID, ale w skutkach ubocznych widzę, że ten lek sam w sobie może powodowac biegunki. Czy powinnam go stosowac?

Jak należy stosować lek Zirid?

Mój lekarz przepisał mi lek Zirid, który miałam zazywać 3 razy dziennie po jedzeniu a w ulotce i tutaj w internecie dowiedziałam się, ze powinien byc zażywany przed jedzeniem. Czyzby sie pomylił? Otrzymałam ponadto drugi lek Texibax (wydano mi Emanera, jako zastepczy) i ten lek zalecono mi zazywać 2xdz. po 1 tabl. przed jedzeniem. Od ponad 2 tygodni mam dużą kwaśność w ustach, po przebudzeniu- od rana do wieczora - non stop. Proszę o radę i wytłumaczenie, dlaczego lekarz zalecił inaczej zazywać

POKAŻ WIĘCEJ

Zirid - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Zirid - opis

Produkt leczniczy przeznaczony do leczenia objawów żołądkowo-jelitowych czynnościowej niewrzodowej niestrawności, takich jak uczucie wzdęcia brzucha, uczucie nadmiernej pełności w żołądku, ból w nadbrzuszu, dyskomfort, brak łaknienia, zgaga, nudności i wymioty. Produkt jest wskazany do stosowania u dorosłych.

Zirid - skład

Każda tabletka powlekana zawiera 50 mg chlorowodorku itoprydu.

Substancje pomocnicze: każda tabletka zawiera 90 mg laktozy jednowodnej. Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

Zirid - dawkowanie

Podanie doustne.

Tabletkę należy połykać w całości lub podzieloną, popijając wodą, przed posiłkiem.

Dorośli

Zazwyczaj stosowana dawka dobowa u dorosłych to 150 mg chlorowodorku itoprydu, co odpowiada jednej tabletce produktu Zirid 3 razy na dobę przed posiłkiem.

Dawka może być zmniejszona w zależności od przebiegu choroby (np. do tabletki 3 razy na dobę).

Dokładne dawkowanie produktu oraz czas trwania leczenia zależy od stanu klinicznego pacjenta. W badaniach klinicznych chlorowodorek itoprydu podawano do 8 tygodni.

Dzieci

Nie określono dotychczas bezpieczeństwa stosowania ani skuteczności itoprydu u dzieci. Dlatego nie zaleca się stosowania produktu Zirid u dzieci.

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby

Itopryd jest metabolizowany w wątrobie. Główną drogą eliminacji itoprydu i jego metabolitów są nerki. Dlatego pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby otrzymujących ten produkt leczniczy należy uważnie obserwować i w razie wystąpienia działań niepożądanych należy podjąć odpowiednie działania, takie jak zmniejszenie dawki lub odstawienie produktu.

Osoby w podeszłym wieku

Osoby w podeszłym wieku często charakteryzują się zmniejszoną sprawnością procesów fizjologicznych, dlatego prawdopodobne jest wystąpienie działań niepożądanych w tej grupie pacjentów. Osoby w podeszłym wieku otrzymujące ten produkt leczniczy należy uważnie obserwować i w razie wystąpienia działań niepożądanych należy podjąć odpowiednie działania, takie jak zmniejszenie dawki lub odstawienie produktu. Jednak w badaniach klinicznych częstość występowania działań niepożądanych u pacjentów w wieku 65 lat i powyżej nie była większa niż u młodszych pacjentów.

Zirid - środki ostrożności

Chlorowodorek itoprydu wzmacnia działanie acetylocholiny i może powodować działania niepożądane pochodzenia cholinergicznego.

Dane dotyczące długotrwałego stosowania itoprydu nie są dostępne.

Produkt zawiera laktozę jednowodną. Lek nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Zirid - przedawkowanie

Dotychczas nie odnotowano przypadków przedawkowania chlorowodorku itoprydu u ludzi. W przypadku przedawkowania należy zastosować standardowe postępowanie, tj. phikanie żołądka i leczenie objawowe.

Zirid - przeciwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Produktu Zirid nie należy stosować u pacjentów, u których przyspieszone opróżnianie żołądka może być szkodliwe, np. w przypadku krwawienia z przewodu pokarmowego, niedrożności mechanicznej lub perforacji.

Zirid - działania niepożądane

W poniższej tabeli przedstawiono działania niepożądane itoprydu, podzielone na grupy zgodnie z terminologią MedDRA i częstością ich występowania: bardzo często (> 1/10); często (> 1/100 do < 1/10); niezbyt często (> 1/1000 do < 1/100); rzadko (> 1/10 000 do < 1/1000); bardzo rzadko (< 1/10 000), nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych):

Klasyfikacja ukladowo-narządowa MedDRA

Częstość

Działanie niepożądane

Zaburzenia krwi i układu chłonnego

niezbyt często

leukopenia **

nieznana

małopłytkowość

Zaburzenia układu immunologicznego

nieznana

reakcje anafilaktoidalne

Zaburzenia układu nerwowego

niezbyt często

ból głowy, zaburzenia snu, zawroty głowy

nieznana

drżenie

Zaburzenia żołądka i jelit

niezbyt często

biegunka, zaparcie, ból brzucha, zwiększone wydzielanie śliny

nieznana

nudności

Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych

nieznana

żółtaczka

Zaburzenia nerek i dróg moczowych

niezbyt często

zwiększenie stężenia azotu mocznika (BUN) i kreatyniny

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej

rzadko

wysypka, rumień, świąd

Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe i tkanki łącznej

niezbyt często

ból w klatce piersiowej lub ból pleców

Zaburzenia endokrynologiczne

niezbyt często

zwiększenie stężenia prolaktyny *

nieznana

ginekomastia

Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania

niezbyt często

zmęczenie

Zaburzenia psychiczne

niezbyt często

drażliwość

Badania diagnostyczne

nieznana

zwiększona aktywność AspAT (SGOT), AIAT (SGPT), gamma-GTP, fosfatazy alkalicznej, zwiększone stężenie bilirubiny

 

* Jeśli wystąpi np. mlekotok lub ginekomastia, niezbędne jest przerwanie lub zakończenie leczenia.

** Należy zwrócić szczególną uwagę na ocenę hematologiczną pacjentów. W przypadku wystąpienia nietypowych objawów niezbędne jest przerwanie leczenia.

Zirid - ciąża i karmienie piersią

Ciąża

Nie określono dotychczas bezpieczeństwa stosowania produktu w okresie ciąży. Dlatego chlorowodorku itoprydu nie należy stosować u pacjentek w ciąży i u kobiet, u których nie wyklucza się ciąży, chyba że korzyści z leczenia przewyższają potencjalne ryzyko. Nic jest znany wpływ chlorowodorku itoprydu na przebieg porodu.

Karmienie piersią

Chlorowodorek itoprydu przenika do mleka samic szczurów w okresie laktacji. Brak danych dotyczących stosowania itoprydu u ludzi podczas karmienia piersią. Dlatego nie zaleca się stosowania itoprydu u kobiet karmiących piersią.

Zirid - prowadzenie pojazdów

Chociaż nie wykazano wpływu produktu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn, nie można jednak wykluczyć osłabienia koncentracji uwagi w wyniku rzadko występujących zawrotów głowy.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Zirid - Zamienniki

Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Itopridi hydrochloridum

  Itopryd to substancja lecznicza pobudzająca perystaltykę jelit. Itopryd jest stosowany w objawach żołądkowo-jelitowych, w czynnościowej niestrawności niezwiązanej z chorobą wrzodową, w tym w uczuciu wzdęcia brzucha, uczuciu nadmiernej pełności w żołądku, bólach w nadbrzuszu, dyskomforcie, braku łaknienia, zgadze, nudnościach i wymiotach.

  Dostępne opakowania
  Zirid

  Zirid

  tabletki powlekane - 40 tabl. - 0,05 g
  ZENTIVA K.S.
  Zirid

  Zirid

  tabletki powlekane - 100 tabl. - 0,05 g
  ZENTIVA K.S.
  Powiązane artykuły
  Zgaga - przyczyny, refluks, leczenie

  Sposoby na problemy trawienne

  Pieczenie w żołądku, odbijanie się i kwaśny posmak w ustach to bardzo nieprzyjemne dolegliwości. W takich przypadkach często pierwszą reakcją jest sięgnięcie po leki obniżające kwasowość. Następnym krokiem powinno być działanie mające na celu uniknięcie...

  Kamica żółciowa - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, zapobieganie

  Objawy, które mogą świadczyć o tym, że masz kamienie w woreczku żółciowym

  Objawy, które mogą świadczyć o tym, że masz kamienie w woreczku żółciowym

  Kamienie w pęcherzyku żółciowym to bardzo uciążliwa i zarazem poważna dolegliwość. Częściej dosięga kobiety niż mężczyzn. Choroba pojawia się nagle i powoduje trudny do zniesienia ból. Wciąż dokładnie nie wiadomo, dlaczego tak się dzieje, ale w pęcherzyku...

  Słodycze

  Miód manuka - wlaściwości, działanie, zastosowanie

  Miód manuka to naturalny miód pochodzący z Nowej Zelandii. Jego lecznicze właściwości są cenione na całym świecie. Miód manuka powstaje z nektaru krzewu manuka - rośliny rosnącej na terenach Nowej Zelandii i południowo-wschodniej Australii. Nazwa miodu...

  Zapalenie żołądka - przyczyny, objawy, zapobieganie, leczenie

  Objawy zapalenia żołądka

  Objawy zapalenia żołądka

  Zapalenie żołądka Zapalenie żołądka objawia się silnym, powracającym bólem w nadbrzuszu i jest związane z podrażnieniami błony śluzowej tego narządu. Powstaje w wyniku złej diety, spożywania nadmiernej ilości alkoholu, zakażenia bakteryjnego lub poprzez...

  Zioła - zioła lecznicze, melisa i rumianek, piołun i mieta

  Zioła na wątrobę i woreczek żółciowy

  Zioła na wątrobę i woreczek żółciowy

  Nie tylko problemy trawienne Stres, niezdrowa dieta, alkohol, palenie papierosów, życie w biegu, nadużywanie leków - te czynniki mogą prowadzić do problemów z wątrobą i pęcherzykiem żółciowym. Na początku pojawiają się dolegliwości trawienne - wzdęcia,...

  Zdrowie

  Czego chcą lekarze rezydenci? Kilka postulatów

  Czego chcą lekarze rezydenci? Kilka postulatów

  Protest głodowy lekarzy rezydentów trwa już 3 tygodnie. I nie zanosi się na jego koniec. Strona rządowa do akcji protestacyjnej podchodzi zachowawczo i z młodymi medykami rozmawia bardzo ogólnie. Oni sami są z kolei nieustępliwi w swoich postulatach....

  Wątroba - funkcje, choroby, profilaktyka

  Objawy wątroby - symptomy schorzeń wątroby, profilaktyka

  Wątroba jest jednym z najbardziej aktywnych narządów w organizmie, odgrywa bardzo ważną rolą. Przede wszystkim wątroba bierze czynny udział w procesie trawienia, termoregulacji, oprócz tego wspomaga organizm w pozbywaniu się toksyn. Wątroba produkuje...

  Niestrawność - rodzaje, objawy, diagnostyka, dieta, leczenie

  Leczenie niestrawności

  Problemy z niestrawnością nie pojawiają się bez przyczyny. Żeby rozwiązać zagadkę wzdęć, dyskomfortu w jamie brzusznej, zgagi, odbijania o nieprzyjemnym zapachu i smaku w ustach, biegunki i innych podobnych dolegliwości, wystarczy przypomnieć sobie posiłki...