Zirid

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
tabletki powlekane
Dawka
0,05 g
Ilość
40 tabl.
Typ
Na receptę Rp
Refundacja
Nie
Producent: ZENTIVA K.S.

Zirid - Interakcje

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:

Zobacz wszystkie »

Pytania do farmaceuty

POKAŻ WIĘCEJ

Zirid - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Zirid - opis

Produkt leczniczy przeznaczony do leczenia objawów żołądkowo-jelitowych czynnościowej niewrzodowej niestrawności, takich jak uczucie wzdęcia brzucha, uczucie nadmiernej pełności w żołądku, ból w nadbrzuszu, dyskomfort, brak łaknienia, zgaga, nudności i wymioty. Produkt jest wskazany do stosowania u dorosłych.

Zirid - skład

Każda tabletka powlekana zawiera 50 mg chlorowodorku itoprydu.

Substancje pomocnicze: każda tabletka zawiera 90 mg laktozy jednowodnej. Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

Zirid - dawkowanie

Podanie doustne.

Tabletkę należy połykać w całości lub podzieloną, popijając wodą, przed posiłkiem.

Dorośli

Zazwyczaj stosowana dawka dobowa u dorosłych to 150 mg chlorowodorku itoprydu, co odpowiada jednej tabletce produktu Zirid 3 razy na dobę przed posiłkiem.

Dawka może być zmniejszona w zależności od przebiegu choroby (np. do tabletki 3 razy na dobę).

Dokładne dawkowanie produktu oraz czas trwania leczenia zależy od stanu klinicznego pacjenta. W badaniach klinicznych chlorowodorek itoprydu podawano do 8 tygodni.

Dzieci

Nie określono dotychczas bezpieczeństwa stosowania ani skuteczności itoprydu u dzieci. Dlatego nie zaleca się stosowania produktu Zirid u dzieci.

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby

Itopryd jest metabolizowany w wątrobie. Główną drogą eliminacji itoprydu i jego metabolitów są nerki. Dlatego pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby otrzymujących ten produkt leczniczy należy uważnie obserwować i w razie wystąpienia działań niepożądanych należy podjąć odpowiednie działania, takie jak zmniejszenie dawki lub odstawienie produktu.

Osoby w podeszłym wieku

Osoby w podeszłym wieku często charakteryzują się zmniejszoną sprawnością procesów fizjologicznych, dlatego prawdopodobne jest wystąpienie działań niepożądanych w tej grupie pacjentów. Osoby w podeszłym wieku otrzymujące ten produkt leczniczy należy uważnie obserwować i w razie wystąpienia działań niepożądanych należy podjąć odpowiednie działania, takie jak zmniejszenie dawki lub odstawienie produktu. Jednak w badaniach klinicznych częstość występowania działań niepożądanych u pacjentów w wieku 65 lat i powyżej nie była większa niż u młodszych pacjentów.

Zirid - środki ostrożności

Chlorowodorek itoprydu wzmacnia działanie acetylocholiny i może powodować działania niepożądane pochodzenia cholinergicznego.

Dane dotyczące długotrwałego stosowania itoprydu nie są dostępne.

Produkt zawiera laktozę jednowodną. Lek nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Zirid - przedawkowanie

Dotychczas nie odnotowano przypadków przedawkowania chlorowodorku itoprydu u ludzi. W przypadku przedawkowania należy zastosować standardowe postępowanie, tj. phikanie żołądka i leczenie objawowe.

Zirid - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Produktu Zirid nie należy stosować u pacjentów, u których przyspieszone opróżnianie żołądka może być szkodliwe, np. w przypadku krwawienia z przewodu pokarmowego, niedrożności mechanicznej lub perforacji.

Zirid - działania niepożądane

W poniższej tabeli przedstawiono działania niepożądane itoprydu, podzielone na grupy zgodnie z terminologią MedDRA i częstością ich występowania: bardzo często (> 1/10); często (> 1/100 do < 1/10); niezbyt często (> 1/1000 do < 1/100); rzadko (> 1/10 000 do < 1/1000); bardzo rzadko (< 1/10 000), nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych):

Klasyfikacja ukladowo-narządowa MedDRA

Częstość

Działanie niepożądane

Zaburzenia krwi i układu chłonnego

niezbyt często

leukopenia **

nieznana

małopłytkowość

Zaburzenia układu immunologicznego

nieznana

reakcje anafilaktoidalne

Zaburzenia układu nerwowego

niezbyt często

ból głowy, zaburzenia snu, zawroty głowy

nieznana

drżenie

Zaburzenia żołądka i jelit

niezbyt często

biegunka, zaparcie, ból brzucha, zwiększone wydzielanie śliny

nieznana

nudności

Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych

nieznana

żółtaczka

Zaburzenia nerek i dróg moczowych

niezbyt często

zwiększenie stężenia azotu mocznika (BUN) i kreatyniny

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej

rzadko

wysypka, rumień, świąd

Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe i tkanki łącznej

niezbyt często

ból w klatce piersiowej lub ból pleców

Zaburzenia endokrynologiczne

niezbyt często

zwiększenie stężenia prolaktyny *

nieznana

ginekomastia

Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania

niezbyt często

zmęczenie

Zaburzenia psychiczne

niezbyt często

drażliwość

Badania diagnostyczne

nieznana

zwiększona aktywność AspAT (SGOT), AIAT (SGPT), gamma-GTP, fosfatazy alkalicznej, zwiększone stężenie bilirubiny

 

* Jeśli wystąpi np. mlekotok lub ginekomastia, niezbędne jest przerwanie lub zakończenie leczenia.

** Należy zwrócić szczególną uwagę na ocenę hematologiczną pacjentów. W przypadku wystąpienia nietypowych objawów niezbędne jest przerwanie leczenia.

Zirid - ciąża i karmienie piersią

Ciąża

Nie określono dotychczas bezpieczeństwa stosowania produktu w okresie ciąży. Dlatego chlorowodorku itoprydu nie należy stosować u pacjentek w ciąży i u kobiet, u których nie wyklucza się ciąży, chyba że korzyści z leczenia przewyższają potencjalne ryzyko. Nic jest znany wpływ chlorowodorku itoprydu na przebieg porodu.

Karmienie piersią

Chlorowodorek itoprydu przenika do mleka samic szczurów w okresie laktacji. Brak danych dotyczących stosowania itoprydu u ludzi podczas karmienia piersią. Dlatego nie zaleca się stosowania itoprydu u kobiet karmiących piersią.

Zirid - prowadzenie pojazdów

Chociaż nie wykazano wpływu produktu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn, nie można jednak wykluczyć osłabienia koncentracji uwagi w wyniku rzadko występujących zawrotów głowy.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Zirid - Zamienniki

Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Itopridi hydrochloridum

  Itopryd to substancja lecznicza pobudzająca perystaltykę jelit. Itopryd jest stosowany w objawach żołądkowo-jelitowych, w czynnościowej niestrawności niezwiązanej z chorobą wrzodową, w tym w uczuciu wzdęcia brzucha, uczuciu nadmiernej pełności w żołądku, bólach w nadbrzuszu, dyskomforcie, braku łaknienia, zgadze, nudnościach i wymiotach.

  Dostępne opakowania
  Zirid

  Zirid

  tabletki powlekane - 40 tabl. - 0,05 g
  ZENTIVA K.S.
  Zirid

  Zirid

  tabletki powlekane - 100 tabl. - 0,05 g
  ZENTIVA K.S.
  Powiązane artykuły
  Zapalenie żołądka - przyczyny, objawy, leczenie

  Objawy zapalenia żołądka

  Objawy zapalenia żołądka

  Zapalenie żołądka Zapalenie żołądka objawia się silnym, powracającym bólem w nadbrzuszu i jest związane z podrażnieniami błony śluzowej tego narządu. Powstaje w wyniku złej diety, spożywania nadmiernej ilości alkoholu, zakażenia bakteryjnego lub poprzez...

  Układ pokarmowy

  Niestrawność - rodzaje, objawy, diagnostyka, dieta, leczenie

  Niestrawność - rodzaje, objawy, diagnostyka, dieta, leczenie

  Dyspepsja (dosłownie "złe trawienie"), czyli w potocznym języku niestrawność, to uczucie dyskomfortu w okolicach splotu słonecznego, w górnej środkowej części brzucha. Oprócz dyskomfortu, objawami niestrawności mogą być też bóle lub uczucie pełności czy...

  Niestrawność - rodzaje, objawy, diagnostyka, dieta, leczenie

  Niestrawność - rodzaje, objawy, diagnostyka, dieta, leczenie

  Niestrawność - rodzaje, objawy, diagnostyka, dieta, leczenie

  Dyspepsja (dosłownie "złe trawienie"), czyli w potocznym języku niestrawność, to uczucie dyskomfortu w okolicach splotu słonecznego, w górnej środkowej części brzucha. Oprócz dyskomfortu, objawami niestrawności mogą być też bóle lub uczucie pełności czy...

  Wzdęcia - przyczyny, dolegliwości, diagnostyka, leczenie

  Nadmierne gazy - przyczyny, leczenie

  Nadmierne gazy - przyczyny, leczenie

  Gazy są obecne w świetle jelita i pochodzą z dwóch naturalnych źródeł, a mianowicie ze zbyt dużej ilości połykanego powietrza podczas posiłku, stanowią produkt fermentacji jelitowej, która ma miejsce przede wszystkim w jelicie grubym. Nadmierne gazy wynikająco...

  Układ pokarmowy

  Pepsyna - rola w organizmie, suplementacja, wskazania

  Pepsyna - rola w organizmie, suplementacja, wskazania

  Pepsyna to aktywna forma jednego z enzymów trawiennych, umiejscowionych wewnątrz żołądka. Spełnia ona szereg istotnych funkcji, a bez niej organizm może nie pracować właściwie. Pepsyna może być dostępna także w postaci doustnych preparatów. Jak działa...

  Układ pokarmowy

  Prokit - działanie, dawkowanie, wskazania, przeciwwskazania

  Prokit - działanie, dawkowanie, wskazania, przeciwwskazania

  Prokit to lek łagodzący objawy żołądkowo-jelitowe, które nie są związane z chorobą wrzodową. Preparat ma postać tabletek powlekanych do stosowania doustnego i jest wskazany dla dorosłych. Jak działa Prokit? Kiedy i jak go stosować? O czym pamiętać podczas...

  Zgaga - przyczyny, objawy, leczenie

  Sposoby na problemy trawienne

  Pieczenie w żołądku, odbijanie się i kwaśny posmak w ustach to bardzo nieprzyjemne dolegliwości. W takich przypadkach często pierwszą reakcją jest sięgnięcie po leki obniżające kwasowość. Następnym krokiem powinno być działanie mające na celu uniknięcie...

  Leki i suplementy

  Emanera - czym jest, wskazania, dawkowanie, skład

  Emanera - czym jest, wskazania, dawkowanie, skład

  Emanera to lek w postaci kapsułek dojelitowych, który dostępny jest wyłącznie na receptę. Stosowany jest przede wszystkim w gastroenterologii, a jego działanie polega na hamowaniu wydzielania kwasu solnego w żołądku. Emanera jest dostępna w dwóch wersjach...

  Układ pokarmowy

  7 błędów, przez które narażamy się na problemy z trawieniem

  7 błędów, przez które narażamy się na problemy z trawieniem

  Przejadanie się Błędem, który często popełniamy, jest przejadanie się. Zbyt duża ilość jedzenia przyjmowanego w małym odstępie czasu może skutkować zgagą i obciążeniem układu pokarmowego, który nie nadąża z produkcją poszczególnych enzymów oraz kwasu...