Zirid

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
tabletki powlekane
Dawka
0,05 g
Ilość
40 tabl.
Typ
Na receptę Rp
Refundacja
Nie
Producent: ZENTIVA K.S.

Zirid - Interakcje

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:

Zobacz wszystkie »

Pytania do farmaceuty

Czy Zirid może powodować biegunki?

Proszę o pilną odpowiedź czy Zirid może powodować biegunki? Walczę z rozwolnieniem już ok 2 lata, lekarz przepisał mi ZIRID, ale w skutkach ubocznych widzę, że ten lek sam w sobie może powodowac biegunki. Czy powinnam go stosowac?

Ciąża a stosowanie Ziridu u Emanery

Witam. Choruje na refluks oraz przepuklinę przełyku, przyjmuję Emanerę 40 i Zirid. Czy do momentu kiedy dowiem się że jestem w ciąży mogę przyjmować te leki ? wiem że zirid nie został przebadany pod kątem ciężarnych. Nie wiem kiedy w końcu uda się wywołać owulację a więc nie mogę odstawić tych leków odpowiednio wcześnie. Bardzo proszę o odpowiedź.

POKAŻ WIĘCEJ

Zirid - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Zirid - opis

Produkt leczniczy przeznaczony do leczenia objawów żołądkowo-jelitowych czynnościowej niewrzodowej niestrawności, takich jak uczucie wzdęcia brzucha, uczucie nadmiernej pełności w żołądku, ból w nadbrzuszu, dyskomfort, brak łaknienia, zgaga, nudności i wymioty. Produkt jest wskazany do stosowania u dorosłych.

Zirid - skład

Każda tabletka powlekana zawiera 50 mg chlorowodorku itoprydu.

Substancje pomocnicze: każda tabletka zawiera 90 mg laktozy jednowodnej. Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

Zirid - dawkowanie

Podanie doustne.

Tabletkę należy połykać w całości lub podzieloną, popijając wodą, przed posiłkiem.

Dorośli

Zazwyczaj stosowana dawka dobowa u dorosłych to 150 mg chlorowodorku itoprydu, co odpowiada jednej tabletce produktu Zirid 3 razy na dobę przed posiłkiem.

Dawka może być zmniejszona w zależności od przebiegu choroby (np. do tabletki 3 razy na dobę).

Dokładne dawkowanie produktu oraz czas trwania leczenia zależy od stanu klinicznego pacjenta. W badaniach klinicznych chlorowodorek itoprydu podawano do 8 tygodni.

Dzieci

Nie określono dotychczas bezpieczeństwa stosowania ani skuteczności itoprydu u dzieci. Dlatego nie zaleca się stosowania produktu Zirid u dzieci.

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby

Itopryd jest metabolizowany w wątrobie. Główną drogą eliminacji itoprydu i jego metabolitów są nerki. Dlatego pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby otrzymujących ten produkt leczniczy należy uważnie obserwować i w razie wystąpienia działań niepożądanych należy podjąć odpowiednie działania, takie jak zmniejszenie dawki lub odstawienie produktu.

Osoby w podeszłym wieku

Osoby w podeszłym wieku często charakteryzują się zmniejszoną sprawnością procesów fizjologicznych, dlatego prawdopodobne jest wystąpienie działań niepożądanych w tej grupie pacjentów. Osoby w podeszłym wieku otrzymujące ten produkt leczniczy należy uważnie obserwować i w razie wystąpienia działań niepożądanych należy podjąć odpowiednie działania, takie jak zmniejszenie dawki lub odstawienie produktu. Jednak w badaniach klinicznych częstość występowania działań niepożądanych u pacjentów w wieku 65 lat i powyżej nie była większa niż u młodszych pacjentów.

Zirid - środki ostrożności

Chlorowodorek itoprydu wzmacnia działanie acetylocholiny i może powodować działania niepożądane pochodzenia cholinergicznego.

Dane dotyczące długotrwałego stosowania itoprydu nie są dostępne.

Produkt zawiera laktozę jednowodną. Lek nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Zirid - przedawkowanie

Dotychczas nie odnotowano przypadków przedawkowania chlorowodorku itoprydu u ludzi. W przypadku przedawkowania należy zastosować standardowe postępowanie, tj. phikanie żołądka i leczenie objawowe.

Zirid - przeciwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Produktu Zirid nie należy stosować u pacjentów, u których przyspieszone opróżnianie żołądka może być szkodliwe, np. w przypadku krwawienia z przewodu pokarmowego, niedrożności mechanicznej lub perforacji.

Zirid - działania niepożądane

W poniższej tabeli przedstawiono działania niepożądane itoprydu, podzielone na grupy zgodnie z terminologią MedDRA i częstością ich występowania: bardzo często (> 1/10); często (> 1/100 do < 1/10); niezbyt często (> 1/1000 do < 1/100); rzadko (> 1/10 000 do < 1/1000); bardzo rzadko (< 1/10 000), nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych):

Klasyfikacja ukladowo-narządowa MedDRA

Częstość

Działanie niepożądane

Zaburzenia krwi i układu chłonnego

niezbyt często

leukopenia **

nieznana

małopłytkowość

Zaburzenia układu immunologicznego

nieznana

reakcje anafilaktoidalne

Zaburzenia układu nerwowego

niezbyt często

ból głowy, zaburzenia snu, zawroty głowy

nieznana

drżenie

Zaburzenia żołądka i jelit

niezbyt często

biegunka, zaparcie, ból brzucha, zwiększone wydzielanie śliny

nieznana

nudności

Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych

nieznana

żółtaczka

Zaburzenia nerek i dróg moczowych

niezbyt często

zwiększenie stężenia azotu mocznika (BUN) i kreatyniny

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej

rzadko

wysypka, rumień, świąd

Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe i tkanki łącznej

niezbyt często

ból w klatce piersiowej lub ból pleców

Zaburzenia endokrynologiczne

niezbyt często

zwiększenie stężenia prolaktyny *

nieznana

ginekomastia

Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania

niezbyt często

zmęczenie

Zaburzenia psychiczne

niezbyt często

drażliwość

Badania diagnostyczne

nieznana

zwiększona aktywność AspAT (SGOT), AIAT (SGPT), gamma-GTP, fosfatazy alkalicznej, zwiększone stężenie bilirubiny

 

* Jeśli wystąpi np. mlekotok lub ginekomastia, niezbędne jest przerwanie lub zakończenie leczenia.

** Należy zwrócić szczególną uwagę na ocenę hematologiczną pacjentów. W przypadku wystąpienia nietypowych objawów niezbędne jest przerwanie leczenia.

Zirid - ciąża i karmienie piersią

Ciąża

Nie określono dotychczas bezpieczeństwa stosowania produktu w okresie ciąży. Dlatego chlorowodorku itoprydu nie należy stosować u pacjentek w ciąży i u kobiet, u których nie wyklucza się ciąży, chyba że korzyści z leczenia przewyższają potencjalne ryzyko. Nic jest znany wpływ chlorowodorku itoprydu na przebieg porodu.

Karmienie piersią

Chlorowodorek itoprydu przenika do mleka samic szczurów w okresie laktacji. Brak danych dotyczących stosowania itoprydu u ludzi podczas karmienia piersią. Dlatego nie zaleca się stosowania itoprydu u kobiet karmiących piersią.

Zirid - prowadzenie pojazdów

Chociaż nie wykazano wpływu produktu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn, nie można jednak wykluczyć osłabienia koncentracji uwagi w wyniku rzadko występujących zawrotów głowy.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Zirid - Zamienniki

Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Itopridi hydrochloridum

  Itopryd to substancja lecznicza pobudzająca perystaltykę jelit. Itopryd jest stosowany w objawach żołądkowo-jelitowych, w czynnościowej niestrawności niezwiązanej z chorobą wrzodową, w tym w uczuciu wzdęcia brzucha, uczuciu nadmiernej pełności w żołądku, bólach w nadbrzuszu, dyskomforcie, braku łaknienia, zgadze, nudnościach i wymiotach.

  Dostępne opakowania
  Zirid

  Zirid

  tabletki powlekane - 40 tabl. - 0,05 g
  ZENTIVA K.S.
  Zirid

  Zirid

  tabletki powlekane - 100 tabl. - 0,05 g
  ZENTIVA K.S.
  Powiązane artykuły
  Zapalenie żołądka - przyczyny, objawy, zapobieganie, leczenie

  Objawy zapalenia żołądka

  Objawy zapalenia żołądka

  Zapalenie żołądka Zapalenie żołądka objawia się silnym, powracającym bólem w nadbrzuszu i jest związane z podrażnieniami błony śluzowej tego narządu. Powstaje w wyniku złej diety, spożywania nadmiernej ilości alkoholu, zakażenia bakteryjnego lub poprzez...

  Choroba wrzodowa - przyczyny, helicobacter pylori, objawy, rozpoznanie, leczenie, powikłania, leczenie operacyjne, rokowanie

  Wrzody a rak żołądka (WIDEO)

  Wrzody a rak żołądka (WIDEO)

  Typowym objawem wrzodów żołądka jest zgaga, wzdęcia, słaby apetyt oraz bóle brzucha po posiłku. Do niedawno uważano, że wrzody to choroba wynikająca ze stresującego trybu życia i nieregularnych posiłków. Dziś wiadomo już, że chorują na nie również osoby...

  Zgaga - przyczyny, refluks, leczenie

  Sposoby na problemy trawienne

  Pieczenie w żołądku, odbijanie się i kwaśny posmak w ustach to bardzo nieprzyjemne dolegliwości. W takich przypadkach często pierwszą reakcją jest sięgnięcie po leki obniżające kwasowość. Następnym krokiem powinno być działanie mające na celu uniknięcie...

  Układ pokarmowy

  7 błędów, przez które narażamy się na problemy z trawieniem

  7 błędów, przez które narażamy się na problemy z trawieniem

  Przejadanie się Błędem, który często popełniamy, jest przejadanie się. Zbyt duża ilość jedzenia przyjmowanego w małym odstępie czasu może skutkować zgagą i obciążeniem układu pokarmowego, który nie nadąża z produkcją poszczególnych enzymów oraz kwasu...

  Układ pokarmowy

  Niestrawność - rodzaje, objawy, diagnostyka, dieta, leczenie

  Niestrawność - rodzaje, objawy, diagnostyka, dieta, leczenie

  Dyspepsja (dosłownie "złe trawienie"), czyli w potocznym języku niestrawność, to uczucie dyskomfortu w okolicach splotu słonecznego, w górnej środkowej części brzucha. Oprócz dyskomfortu, objawami niestrawności mogą być też bóle lub uczucie pełności czy...

  Układ pokarmowy

  Zapalenie otrzewnej - rodzaje, przyczyny, objawy, zapobieganie, leczenie

  Zapalenie otrzewnej jest to podrażnienie tkanki wyścielającej ściany jamy brzusznej i jej narządy. Choroba ta ma bardzo duży wpływ i znaczenie w przebiegu wielu chorób. Otrzewna jest przezroczystą, lśniącą i gładką błoną o dużej powierzchni. Tworzy worek,...

  Ból brzucha - przyczyny, diagnostyka, leczenie

  Ból brzucha - kiedy oznacza poważne zagrożenie?

  Ból brzucha - kiedy oznacza poważne zagrożenie?

  Ból brzucha jest jedną z najczęstszych dolegliwości, z jaką pacjenci zgłaszają się do lekarza. Zwykle, przyczyna bólu nie jest trudna do ustalenia, wystarczy badanie przedmiotowe i wnikliwie zebrany wywiad chorobowy. W przypadku bólu brzucha związanego...

  Alergologia i pulmonologia

  Rozlane zapalenie otrzewnej

  Rozlane zapalenie otrzewnej jest to zapalenie cienkiej tkanki jamy brzucha, które obejmuje większość narządów jamy brzusznej. Należy do najgroźniejszych powikłań ostrych chorób jamy brzusznej. Zazwyczaj wywołane jest infekcją bakteryjną. Powstaje przede...

  Układ pokarmowy

  Otrzewna - charakterystyka, przyczyny i leczenie zapalenia otrzewnej

  Zapalenie otrzewnej to stan zagrożenia dla życia człowieka, który wymaga natychmiastowej interwencji chirurga. Nie wolno leczyć się samodzielnie, stosując leki przeciwbólowe czy rozkurczowe. Konieczna jest operacja, w czasie której usuwa się przyczynę...

  Choroby i dolegliwości

  Przyczyny wzdęć - powstawanie, powiązane choroby

  Wzdęcia są nieprzyjemną dolegliwością, związaną z pracą układu pokarmowego. Mogą być powodowane przez spożywane pokarmy ale też czasami sygnalizują stany chorobowe. Dlaczego powstają wzdęcia i jak im zapobiegać? Przyczyny wzdęć - powstawanie Pojawianie...