Zaditen

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
krople do oczu
Dawka
0,25 mg/ml
Ilość
5 ml (butelka)
Typ
Na receptę Rp
Refundacja
Nie
Producent: LABORATOIRES THEA

Interakcje z żywnością

Alkohol

Należy unikać spożywania alkoholu przy jednoczesnym przyjmowaniu leków. W czasie kuracji krótkotrwałych należy unikać picia w ogóle, zaś w przypadku stałego zażywania – niekiedy można pić umiarkowanie, ale tylko po konsultacji z lekarzem. Nie należy też nigdy popijać leków napojami alkoholowymi. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Zobacz wszystkie »

Pytania do farmaceuty

Łzawienie i pieczenie oczu

Od 3 dni łzawią i pieką mnie oczy, ale nie swędzą. Lekarz przepisał mi clemastinum hasco, czy istnieje zamiennik tego leku ponieważ nie mogę brać go za względu na skutki uboczne. Wcześniej zażywałam aerius ale jak narazie nie zadziałał.

Odpowiada Lek. Małgorzata Horbaczewska Lek. Małgorzata Horbaczewska i 1 inny specjalista

Zaditen - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Zaditen - opis

Leczenie objawowe sezonowego alergicznego zapalenia spojówek.

Zaditen - skład

1 ml kropli do oczu, roztworu zawiera 0,25 mg ketotifenu w postaci 0,345 mg ketotifenu wodorofumaranu.

1 kropla zawiera 8,5 mcg ketotifenu wodorofumaranu. Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

Zaditen - dawkowanie

Dawkowanie

Dorośli, osoby w podeszłym wieku oraz dzieci powyżej 3 lat: 1 kropla produktu leczniczego Zaditen do worka spojówkowego 2 razy na dobę.

Dzieci i młodzież

Bezpieczeństwo stosowania i skuteczność u dzieci poniżej 3 lat nie zostały ustalone.

Sposób podawania

Zawartość opakowania oraz zakraplacz pozostają jałowe do czasu pierwszego otwarcia. Nie należy dotykać końcówką zakraplacza do żadnych powierzchni, aby zapobiec zakażeniu końcówki zakraplacza i roztworu.

Zaleca się delikatne zamknięcie powieki i uciśnięcie przewodu nosowo-łzowego po wkropleniu leku. Dzięki temu można zmniejszyć ogólnoustrojowe wchłanianie produktów leczniczych stosowanych w postaci kropli do oczu, co zmniejszy ogólnoustrojowe działania niepożądane.

Zaditen - środki ostrożności

Produkt leczniczy Zaditen, krople do oczu, roztwór zawiera jako środek konserwujący benzalkoniowy chlorek, który może odkładać się w miękkich soczewkach kontaktowych. Dlatego nie należy podawać produktu leczniczego Zaditen pacjentom, którzy noszą miękkie soczewki kontaktowe. Przed podaniem kropli do oczu należy zdjąć soczewki. Ponownie można je założyć nie wcześniej niż po 15 minutach od podania leku.

Wszystkie krople do oczu zawierające benzalkoniowy chlorek mogą powodować zabarwienie miękkich soczewek kontaktowych.

Benzalkoniowy chlorek może powodować podrażnienie oczu.

Zaditen - przedawkowanie

Nie opisano przypadku przedawkowania.

Doustne przyjęcie zawartości jednego opakowania produktu (5 ml) odpowiada 1,25 mg ketotifenu, co stanowi 60% zalecanej dobowej dawki dla 3 letniego dziecka. Wyniki kliniczne wskazują, że doustne przyjęcie do 20 mg ketotifenu nie powoduje wystąpienia żadnych poważnych objawów.

Zaditen - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1.

Zaditen - działania niepożądane

Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych

Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowania produktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszać wszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych {aktualny adres, nr telefonu i faksu ww. Departamentu} e-mail: adr@urpl.gov.pl.

Częstość działań niepożądanych leku wymieniona poniżej jest uporządkowana zgodnie z następującą konwencją: bardzo często (> = 1/10); często (> = 1/100 do < 1/10); niezbyt często (> = 1/1 000 do < 1/100); rzadko (> = 1/10 000 do < 1/1 000); bardzo rzadko (< 1/10 000); nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych).

Po podaniu zalecanej dawki występowały następujące działania niepożądane:

Zaburzenia oka

Często: podrażnienie oka, ból oka, punktowate zapalenie rogówki, punktowate ubytki nabłonka rogówki.

Niezbyt często: zaburzenia widzenia (w trakcie podawania leku), suche oko, zaburzenia funkcji powiek, zapalenie spojówek, światłowstręt, wylewy podspojówkowe.

Zaburzenia układu nerwowego

Niezbyt często: ból głowy

Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania

Niezbyt często: senność

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej

Niezbyt często: wysypka, egzema, pokrzywka

Zaburzenia żołądka i jelit

Niezbyt często: suchość w ustach

Zaburzenia układu immunologicznego

Niezbyt często: nadwrażliwość

Po wprowadzeniu produktu leczniczego do obrotu zgłaszano następujące działania niepożądane: reakcje nadwrażliwości, w tym miejscowe reakcje alergiczne (najczęściej kontaktowe zapalenie skóry, obrzęk w obrębie gałki ocznej, obrzęk i świąd powiek), ogólnoustrojowe reakcje alergiczne, w tym obrzęk twarzy (w niektórych przypadkach połączony z kontaktowym zapaleniem skóry) oraz zaostrzenie występujących wcześniej stanów alergicznych, takich jak astma i egzema.

Zaditen - ciąża i karmienie piersią

Ciąża

Brak odpowiednich danych dotyczących stosowania ketotifenu w postaci kropli do oczu u kobiet w ciąży. W badaniach na zwierzętach z zastosowaniem dawek toksycznych dla samic stwierdzono zwiększenie przed i pourodzeniowej śmiertelności bez działania teratogennego. Stężenia ogólnoustrojowe ketotifenu po podaniu do worka spojówkowego są dużo mniejsze niż po podaniu doustnym. Należy zachować ostrożność w przypadku przepisywania produktu leczniczego Zaditen, krople do oczu, roztwór kobietom ciężarnym.

Karmienie piersią

W badaniach na zwierzętach stwierdzono, że po podaniu doustnym ketotifen przenika do mleka. Jednakże nie jest prawdopodobne, aby po miejscowym podaniu do oka w mleku kobiecym pojawiły się takie ilości ketotifenu, które można oznaczyć. Produkt leczniczy Zaditen, krople do oczu, roztwór może być stosowany w czasie laktacji.

Zaditen - prowadzenie pojazdów

Pacjent, u którego po podaniu produktu występują zaburzenia widzenia lub senność, nie powinien prowadzić pojazdów bądź obsługiwać urządzeń mechanicznych.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Zaditen - Zamienniki

Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Ketotifenum

  Dostępne opakowania
  Zaditen

  Zaditen

  krople do oczu - 5 ml (butelka) - 0,25 mg/ml
  LABORATOIRES THEA
  Powiązane artykuły
  Alergiczne choroby oczu

  Objawy alergicznego zapalenia spojówek

  Objawy alergicznego zapalenia spojówek

  Zapalenia spojówek są stosunkowo częstą dolegliwością. Zdarza się, że sami potrafimy sobie je rozpoznać na podstawie objawów i leczyć się starymi domowymi sposobami (np. stosując ziołowe okłady), bądź czekamy, aż dolegliwości same miną. Mimo wszystko,...

  Alergiczne choroby oczu

  Jednodniowe soczewki kontaktowe ulgą dla alergików

  Jednodniowe soczewki kontaktowe ulgą dla alergików

  Około 50% cierpiących z powodu alergii sezonowych pacjentów odczuwa również dolegliwości dotyczące oczu. Jest to zwykle zaczerwienienie spojówek, świąd, często dość uporczywe łzawienie i światłowstręt. Według ostatniego sondażu przeprowadzonego przez...

  Okulistyka

  Alergiczne choroby oczu

  Alergiczne choroby oczu

  Choroby oczu często mają podłoże alergiczne. Badania mówią, że na choroby oczu o podłożu alergicznym cierpi kilkanaście procent ludzi na świecie. Do najpopularniejszych chorób oczu na tle alergicznym zalicza się wypryskowe zapalenie oka, kontaktowe zapalenie...

  Alergiczne choroby oczu

  Alergiczne zapalenie spojówek

  Alergiczne zapalenie spojówek

  Oko jest eksponowane na działanie czynników środowiska, a ochronę zapewniają mu: odpowiednia budowa, aparat ochronny, odruch mrugania, łzy oraz układ immunologiczny (odpornościowy) spojówki. Bardzo dużo mastocytów (komórek biorących udział w reakcji alergicznej...

  Alergiczne choroby oczu

  Alergiczne choroby oczu

  Alergiczne choroby oczu

  Choroby oczu często mają podłoże alergiczne. Badania mówią, że na choroby oczu o podłożu alergicznym cierpi kilkanaście procent ludzi na świecie. Do najpopularniejszych chorób oczu na tle alergicznym zalicza się wypryskowe zapalenie oka, kontaktowe zapalenie...

  Zapalenie spojówek - objawy, przyczyny, leczenie, łagodzenie objawów, profilaktyka

  Zapalenie spojówek oka

  Alergiczne zapalenie spojówek to najczęściej spotykane określenie choroby alergicznej oczu, pomimo że stan zapalny może obejmować nie tylko spojówki, ale również rogówkę oka. Zapalenie spojówek nie jest dolegliwością banalną. Może powodować groźne dla...

  Jakie są najczęstsze przyczyny zapalenia rogówki?

  "Cząsteczkowa chusteczka" na zapalenie rogówki i spojówki

  Naukowcy ogłosili odkrycie nowego leku na zapalenie rogówki i spojówki. Ta zakaźna choroba oczu w samych Stanach Zjednoczonych dotyka rocznie około 15-20 milionów osób. Nowym lekiem jest produkt, określany jako tzw. „cząsteczkowa chusteczka" usuwająca...

  Zapalenie spojówek - objawy, przyczyny, leczenie, łagodzenie objawów, profilaktyka

  Bakteryjne zapalenie spojówek (WIDEO)

  Bakteryjne zapalenie spojówek (WIDEO)

  Przyczyny bakteryjnego zapalenia spojówek Bakteryjne zapalenie spojówek wywoływane jest najczęściej przez gronkowce lub paciorkowce. Charakterystycznym objawem wszystkich zapaleń spojówek o podłożu bakteryjnym jest obecność wydzieliny ropnej lub śluzowo-ropnej...

  Cationorm - przynieś ulgę swoim oczom

  6 czynników, które negatywnie wpływają na kondycję oczu

  6 czynników, które negatywnie wpływają na kondycję oczu

  Wzrok jest niezwykle cenny, dlaczego więc nie oszczędzamy go na co dzień? Zapominamy o podstawowych zasadach profilaktyki, narażając w ten sposób swoje oczy na poważne problemy. Co najbardziej im szkodzi? Praca przy komputerze Dzisiaj dla wielu...