Vyndaqel

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
kapsułki miękkie
Dawka
0,02 g
Ilość
30 kaps.
Typ
Rp zastrzeż.
Refundacja
Nie
Producent: PFIZER LIMITED

Pytania do farmaceuty

Nikt nie zadał jeszcze żadnych pytań dotyczących tego preparatu. Możesz zadać bezpłatne pytanie farmaceucie. Napisz własne pytanie lub wybierz jedno z poniższych:

Vyndaqel - ulotka preparatu

Vyndaqel - opis

Vyndaqel jest wskazany w leczeniu amyloidozy transtyretynowej u dorosłych pacjentów z objawową polineuropatią stopnia 1. w celu opóźnienia wystąpienia obwodowych zaburzeń neurologicznych.

Vyndaqel - skład

Każda kapsułka miękka zawiera 20 mg tafamidisu (w postaci megluminianu).

Substancje pomocnicze: Każda kapsułka miękka zawiera 77,2 mg sorbitolu (E 420).

Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

Vyndaqel - dawkowanie

Leczenie powinno być rozpoczynane i kontynuowane pod nadzorem lekarza posiadającego doświadczenie w leczeniu pacjentów z transtyretynową polineuropatią amyloidową.

Dawkowanie

Zalecana dawka produktu Vyndaqel wynosi 20 mg doustnie, raz na dobę.

Produkt Vyndaqel powinien zostać dodany do standardowego leczenia pacjentów, u których występuje rodzinna polineuropatia amyloidowa TTR (TTR-FAP). Lekarze powinni monitorować pacjentów i stale prowadzić ocenę czy potrzebne jest zastosowanie innej terapii, w tym przeszczepu wątroby, jako części standardowego leczenia. Z powodu braku dostępnych danych dotyczących stosowania produktu Vyndaqel u pacjentów po przeszczepie wątroby, nie należy stosować produktu Vyndaqel w tej grupie pacjentów.

Specjalne populacje

Dzieci

Brak dostępnych danych dotyczących stosowania tafamidisu u dzieci.

Osoby w podeszłym wieku

Dane dotyczące stosowania u pacjentów w podeszłym wieku są ograniczone.

Nie jest konieczne dostosowanie dawkowania u pacjentów w podeszłym wieku (≥ 65 lat).

Niewydolność wątroby i nerek

Nie jest konieczne dostosowanie dawkowania u pacjentów z niewydolnością nerek lub łagodną i umiarkowaną niewydolnością wątroby. Nie badano stosowania tafamidisu u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby i w związku z tym zaleca się zachowanie ostrożności u takich pacjentów (patrz punkt 5.2).

Sposób podawania

Podanie doustne.

Kapsułki miękkie należy połykać w całości, nie należy ich kruszyć ani dzielić, produkt może być przyjmowany z posiłkiem lub bez posiłku.

Jeśli w niewielkim odstępie czasu po podaniu produktu wystąpią wymioty, w których stwierdzono obecność kapsułki produktu Vyndaqel, należy zastosować dodatkową dawkę produktu Vyndaqel, o ile to możliwe. Jeśli nie stwierdzono obecności kapsułki, nie ma konieczności stosowania dodatkowej dawki. Następną dawkę produktu Vyndaqel należy przyjąć następnego dnia o wyznaczonej porze.

Vyndaqel - środki ostrożności

Kobiety w wieku rozrodczym podczas stosowania produktu Vyndaqel powinny stosować odpowiednią antykoncepcję (patrz punkt 4.6).

Produkt Vyndaqel zawiera sorbitol (E 420). Pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy nie powinni przyjmować tego produktu leczniczego.

Vyndaqel - przedawkowanie

Nie zgłaszano przypadków ostrego przedawkowania. W badaniach klinicznych z udziałem zdrowych ochotników największa podawana pojedyncza dawka tafamidisu wynosiła 120 mg oraz 60 mg przy stosowaniu raz na dobę przez dwa tygodnie. Cztery działania niepożądane związane z leczeniem przy takim dawkowaniu były zgłoszone u zdrowych ochotników; należały do nich: ból głowy (o łagodnym nasileniu), senność (o łagodnym nasileniu), ból mięśniowy (o umiarkowanym nasileniu) i bezsenność (o łagodnym nasileniu).

Vyndaqel - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą.

Vyndaqel - działania niepożądane

Transtyretynowa (TTR) polineuropatia amyloidowa jest zaburzeniem rzadkim. W konsekwencji dane kliniczne opisane poniżej odzwierciedlają ekspozycję 127 pacjentów z transtyretynową (TTR) polineuropatią amyloidową na tafamidis w dawce 20 mg, stosowany codziennie przez średnio około 538 dni (zakres od 15 do 994 dni). Działania niepożądane miały w większości nasilenie łagodne lub umiarkowane.

Poniżej wymieniono działania niepożądane, uszeregowane według systemu klas narządów MedDRA (ang. System Organ Class, SOC) oraz częstości występowania (bardzo często: ≥ 1/10; często: ≥ 1/100 do < 1/10):

Zakażenia i zarażenia pasożytnicze

Bardzo często: Zakażenie układu moczowego

Często: Zakażenie pochwy

Zaburzenia żołądka i jelit

Bardzo często: Biegunka

Często: Ból w nadbrzuszu

Vyndaqel - ciąża i karmienie piersią

Kobiety w wieku rozrodczym

Z powodu długiego okresu półtrwania produktu Vyndaqel, kobiety w wieku rozrodczym powinny stosować antykoncepcję podczas leczenia produktem Vyndaqel oraz przez miesiąc od zakończenia leczenia.

Ciąża

Nie ma danych dotyczących stosowania produktu Vyndaqel u kobiet w ciąży. Badania na zwierzętach wykazały toksyczny wpływ na reprodukcję (patrz punkt 5.3). Nie zaleca się stosowania produktu Vyndaqel w okresie ciąży oraz u kobiet w wieku rozrodczym niestosujących antykoncepcji.

Karmienie piersią

Dostępne dane farmakodynamiczne/toksykologiczne uzyskane w badaniach na zwierzętach wykazały, że tafamidis przenika do mleka. Nie można wykluczyć ryzyka dla noworodków/niemowląt. Produktu Vyndaqel nie należy stosować w okresie karmienia piersią.

Płodność

W badaniach nieklinicznych nie obserwowano zaburzeń płodności (patrz punkt 5.3).

Vyndaqel - prowadzenie pojazdów

Nie przeprowadzano badań nad wpływem tafamidisu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Tafamidisum

  Dostępne opakowania
  Vyndaqel

  Vyndaqel

  kapsułki miękkie - 30 kaps. - 0,02 g
  PFIZER LIMITED
  Powiązane artykuły
  Neuropatia obwodowa - przyczyny i objawy, neuropatia z ucisku, polineuropatia

  Neuropatia obwodowa - przyczyny i objawy, neuropatia z ucisku, polineuropatia

  Neuropatia obwodowa - przyczyny i objawy, neuropatia z ucisku, polineuropatia

  Neuropatia obwodowa (uszkodzenie nerwów obwodowych) powoduje zaburzenia czucia, co objawia się bólem, przeczulicą lub parestezją. Zaburzenie występuje tylko na określonym obszarze nerwu lub nerwów. Uszkodzenie nerwów obwodowych objawia się także takimi...

  Neurologia

  Mononeuropatia

  Mononeuropatia to rodzaj neuropatii dotykającej jednego neuronu. Neuropatia, czyli stan chorobowy nerwów, wynika z zaburzeń w odbieraniu lub przekazywaniu informacji przez komórki nerwowe. Mononeuropatie to neuropatie ogniskowe. Najczęściej mononeuropatii...

  Padaczka - rodzaje, przyczyny, leczenie, rokowanie

  Stymulacja nerwu trójdzielnego w leczeniu padaczki

  Podczas konferencji dotyczącej badań nad lekami przeciwpadaczkowymi przedstawiono wyniki testów, które wskazują, iż nowatorska metoda stymulacji nerwu trójdzielnego pomaga chorym z padaczką lekooporną. Działanie stymulatora nerwu trójdzielnego Główną...

  Neurologia

  Nerwy czaszkowe - funkcje i skutki porażenia

  Nerwy czaszkowe - funkcje i skutki porażenia

  Człowiek posiada 12 par nerwów czaszkowych, które rozpoczynają się na obszarze mózgowia i przebiegają głównie w obrębie głowy. Pełnią wiele różnych funkcji. Jakie mogą być konsekwencje porażenia nerwów czaszkowych? Za jakie funkcje odpowadają nerwy czaszkowe? Co...

  Neuralgia nerwu trójdzielnego - przyczyny i objawy nerwobólu, diagnostyka i leczenie

  Nerwobóle

  Nerwobóle

  Nerwoból to nagły atak ostrego, promieniującego bólu. Jego przyczyną jest zwykle uszkodzenie lub podrażnienie nerwu. Skąd się biorą nerwobóle, co mogą oznaczać i jak można je leczyć? Co to są nerwobóle? Nerwobóle (inaczej neuralgia) to częsta dolegliwość,...

  Neuralgia nerwu trójdzielnego - przyczyny i objawy nerwobólu, diagnostyka i leczenie

  Nerw trójdzielny - objawy, przyczyny, leczenie

  Nerw trójdzielny to zespół nagłych i krótkich napadów bólu. Nerw trójdzielny dotyczy nerwu czaszkowego, który jest największy. Nerwobóle nerwu trójdzielnego mogą pojawiać się jednorazowo, ale mają także tendencję do nawracania. Jakie są najczęstsze objawy...

  Neuralgia nerwu trójdzielnego - przyczyny i objawy nerwobólu, diagnostyka i leczenie

  Neuralgia nerwu trójdzielnego - przyczyny i objawy nerwobólu, diagnostyka i leczenie

  Neuralgia nerwu trójdzielnego (nerwoból) to okresowe, napadowe bóle twarzy, krótkotrwałe i bardzo silne. Wywołują one grymasy dotyczące jednej połowy twarzy, ściśle w obrębie nerwu trójdzielnego. Nerw trójdzielny uwrażliwia spojówki błony śluzowej nosa,...