Vitaminum B6 TEVA

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
tabletki
Dawka
0,05 g
Ilość
50 tabl. (2 blist.po 25szt.)
Typ
Na receptę Rp
Refundacja
Nie
Producent: TEVA PHARMACEUTICALS POLSKA SP. Z O. O.

Vitaminum B6 TEVA - Interakcje

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:

Zobacz wszystkie »

Pytania do farmaceuty

Nikt nie zadał jeszcze żadnych pytań dotyczących tego preparatu. Możesz zadać bezpłatne pytanie farmaceucie. Napisz własne pytanie lub wybierz jedno z poniższych:

Vitaminum B6 TEVA - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Vitaminum B6 TEVA - opis

Pirydoksyna stosowana jest w leczeniu i profilaktyce hipowitaminozy B6, w akrodynii, chorobie popromiennej, zapaleniu skóry i błon śluzowych, zapaleniu wielonerwowym wywołanym izoniazydem, pomocniczo w niedokrwistości mikrocytarnej, leukopenii, nudnościach i wymiotach u ciężarnych.

Vitaminum B6 TEVA - skład

1 ml roztworu zawiera 25 mg pirydoksyny chlorowodorku (Pyridoxini hydrochloridum). 1 ampułka (2 ml) zawiera 50 mg pirydoksyny chlorowodorku (Pyridoxini hydrochloridum). Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

Vitaminum B6 TEVA - dawkowanie

Lek podaje się we wstrzyknięciach domięśniowych.

Dorośli

W nasilonej hipowitaminozie B6, ciężkich zaburzeniach wchłaniania i zaburzeniach podatnych na leczenie witaminą B6: od 50 mg do 200 mg na dobę.

Dzieci

Zapobiegawczo:

Do 12. miesiąca życia: od 0,3 mg/kg mc. do 0,5 mg/kg mc. na dobę; Od 2 lat do 18 lat: 1 mg/kg mc. na dobę.

Leczniczo:

od 4. miesiąca życia do 18 lat: 25 mg do 150 mg na dobę, w 2 - 3 dawkach podzielonych (w zależności od stanu klinicznego, wieku i masy ciała).

Nie należy przekraczać zalecanej maksymalnej dziennej dawki.

Vitaminum B6 TEVA - środki ostrożności

Brak specjalnych ostrzeżeń i środków ostrożności oprócz podanych w rozdz. ?Przeciwwskazania" i ?Ciąża i laktacja".

Vitaminum B6 TEVA - przedawkowanie

Stosowanie dużych dawek witaminy B6 (od 300 mg do kilku gramów) przez dłuższy okres (od 2 do 4 miesięcy) może powodować ciężką neuropatię czuciową, objawiającą się drętwieniem i mrowieniem w kończynach, zaburzeniami czucia wibracji i położenia, szczególnie w obrębie kończyn dolnych, zaburzeniami snu.

Małe dzieci są bardziej wrażliwe na przedawkowanie witaminy B6.

Mimo, że neuropatia obwodowa ustępuje po odstawieniu pirydoksyny może pozostawać uczucie osłabienia.

W razie przedawkowania należy zastosować leczenie objawowe.

Vitaminum B6 TEVA - przeciwskazania

- nadwrażliwość na witaminę B6 lub którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1;

- choroba Parkinsona leczona preparatem lewodopy bez inhibitora dopa-dekarboksylazy.

Vitaminum B6 TEVA - działania niepożądane

Możliwe działania niepożądane podano poniżej zgodnie z klasyfikacją układów i narządów. Częstość występowania określono następująco: Bardzo często (> = 1/10); Często (> = 1/100 do < 1/10); Niezbyt często (> = 1/1000 do < 1/100); Rzadko (> = 1/10000 do < 1/1000); Bardzo rzadko (< 1/10000; w tym pojedyncze przypadki).

Zaburzenia układu immunologicznego Rzadko: reakcje alergiczne i fotouczuleniowe Częstość nieznana: reakcje nadwrażliwości

Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania Rzadko: ból i pieczenie w miejscu podania

Stosowanie pirydoksyny w dawkach 200 mg przez ponad miesiąc może prowadzić do rozwinięcia się zespołu zależności.

Duże dawki witaminy B6 stosowane przez długi okres czasu mogą spowodować zaburzenia snu. Przy długotrwałym stosowaniu dawek znacznie przekraczających zalecane dawki terapeutyczne, istnieje możliwość wystąpienia obwodowej neuropatii czuciowej.

Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych

Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowania produktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszać wszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem:

Departament Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych {aktualny adres, nr telefonu i faksu ww. Departamentu} e-mail: ndl@urpl.gov.pl.

Vitaminum B6 TEVA - ciąża i karmienie piersią

Witamina B6 przenika przez barierę łożyska. W ciąży nie należy przekraczać dawki 50 mg na dobę. Brak jest danych o występowaniu wad wrodzonych u dzieci, których matki otrzymywały duże dawki witaminy B6. Należy jednak wziąć pod uwagę możliwość wystąpienia zespołu uzależnienia od witaminy B6 u dzieci kobiet zażywających w ciąży duże dawki pirydoksyny. Witamina B6 może być stosowana podczas ciąży w zalecanych dawkach.

Witamina B6 przenika do mleka kobiet karmiących piersią, dlatego należy zachować ostrożność podczas stosowania leku w okresie karmienia.

Witamina B6 może być stosowana podczas karmienia piersią w zalecanych dawkach.

Vitaminum B6 TEVA - prowadzenie pojazdów

W większych dawkach (powyżej 300 mg/dobę) pirydoksyna może zaburzać zdolność kierowania pojazdami i obsługiwania urządzeń mechanicznych.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Vitaminum B6 TEVA - Zamienniki

Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Pyridoxini hydrochloridum

  Dostępne opakowania
  Vitaminum B6 TEVA

  Vitaminum B6 TEVA

  tabletki - 50 tabl. (2 blist.po 25szt.) - 0,05 g
  TEVA PHARMACEUTICALS POLSKA SP. Z O. O.
  Vitaminum B6 TEVA

  Vitaminum B6 TEVA

  roztwór do wstrzykiwań - 5 amp.a 2ml - 0,025 g/ml
  TEVA PHARMACEUTICALS POLSKA SP. Z O. O.
  Vitaminum B6 TEVA

  Vitaminum B6 TEVA

  roztwór do wstrzykiwań - 50 amp.a 2ml - 0,025 g/ml
  TEVA PHARMACEUTICALS POLSKA SP. Z O. O.
  Powiązane artykuły
  Leki i suplementy

  Bioretencja - definicja, przyswajanie, reklama, magnez

  Bioretencja jest częstym terminem pojawiającym się w reklamach leków. Jednak dla wielu osób nie do końca jest jasne, co termin bioretencja oznacza. Bioretencja jest blisko związana z suplementacją magnezu. Termin bioretencja zaczął być wykorzystywany...

  Witaminy

  Substancje witaminopodobne

  Substancje witaminopodobne

  Suplementy diety Karnityna, bioflawonoidy, ubichinon (koenzym Q10), cholina to przykłady witaminoidów. Witaminoidy mogą być syntetyzowane przez organizm.

  Niedobór witaminy D3 - właściwości witaminy D3, przyczyny niedoboru witaminy D3, cena witaminy D3

  Witamina D3 szansą na dłuższe życie seniorek

  Naukowcom udało się ustalić, że podawanie starszym kobietom cholekalcyferolu, czyli witaminy D3 wydłuża ich życie. Badania nad zastosowaniem witaminy D3 Starsze kobiety często cierpią na niedobór witaminy D, który sprzyja złamaniom kości. Naukowcy...

  Zdrowie

  Witamina D pomaga w leczeniu zakażonych HIV

  Witamina D pomaga w leczeniu zakażonych HIV

  Niedobór witaminy D może ograniczać skuteczność leczenia osób chorych na HIV - wynika z najnowszych badań naukowców z Uniwersytetu Georgia w Atenach. Wirus HIV jest niezwykle niebezpieczny. Atakuje w organizmie tzw. komórki CD4. Jest to rodzaj białych...

  Szkorbut

  Pacjent chory na szkorbut

  Pacjent chory na szkorbut

  Zapalenie dziąseł u pacjenta chorego na szkorbut Zapalenie dziąseł może obejmować całą jamę ustną.

  Niedobór witaminy D3 - właściwości witaminy D3, przyczyny niedoboru witaminy D3, cena witaminy D3

  Czy można przedawkować witaminę D? (WIDEO)

  Czy można przedawkować witaminę D? (WIDEO)

  Odpowiednia dawka witaminy D O tym, czy jest ryzyko wzięcia zbyt dużej dawki witaminy D, mówi Łukasz Preibis, dermatolog. Ekspert wypowiada się również o tym, dlaczego ostatnio tak dużo słyszymy o suplementacji tą witaminą. Obejrzyj film i dowiedz się...

  Witamina C – właściwości, niedobór, źródła

  Pod jakimi symbolami kryje się witamina C?

  Pod jakimi symbolami kryje się witamina C?

  Czy zastanawialiście się kiedyś czytając etykiety, co oznacza, np. E300 lub E301? Nie zawsze "E" w rzeczywistości musi być dla nas toksyczne i niezdrowe. Jak się okazuję pod tymi tajemniczymi znakami, czasem kryją się pożyteczne dla naszego organizmu...

  Witamina E - rola w organizmie, niedobór, przedawkowanie, witamina E w diecie

  Niedobór witaminy E

  Witamina E uczestniczy w procesie wytwarzania czerwonych krwinek oraz zapobiega nowotworom. Ze względu na jej wszechobecność, niedobór witaminy E zdarza się niezwykle rzadko i najczęściej spowodowany jest problemami z jej przyswajaniem. Skutki niedoboru...