Vinblastin -Richter

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
liofilizat+rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do wstrzykiwań
Dawka
5 mg
Ilość
5 fiol.s.subs. (+rozp.)
Typ
Lecznictwo zamknięte
Refundacja
Nie
Producent: GEDEON RICHTER LTD.

Vinblastin -Richter - Interakcje

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:

Zobacz wszystkie »

Pytania do farmaceuty

Nikt nie zadał jeszcze żadnych pytań dotyczących tego preparatu. Możesz zadać bezpłatne pytanie farmaceucie. Napisz własne pytanie lub wybierz jedno z poniższych:

Vinblastin -Richter - ulotka preparatu

Vinblastin -Richter - opis

Choroba Hodgkina (ziarnica złośliwa), wszystkie histopatologiczne podtypy i stadia kliniczne chłoniaków nieziarniczych, przewlekła białaczka limfatyczna, rak jąder. Niekiedy stosuje się w innych nowotworach nieoperacyjnych, ale reagują one na leczenie winblastyną rzadziej niż nowotwory wymienione powyżej.

Vinblastin -Richter - skład

Każda fiolka zawiera 5 mg winblastyny siarczanu (Vinblastini sulfas) Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1

Vinblastin -Richter - dawkowanie

Dawkowanie

Należy zachować szczególną ostrożność podczas ustalania indywidualnej dawki w zależności od stanu klinicznego pacjenta, wskazań terapeutycznych i liczby leukocytów.

Dorośli:

Dawka początkowa:

Wstrzyknięcia dożylne raz w tygodniu, począwszy od dawki 0,1 mg/kg masy ciała (lub 3,7 mg/m2 powierzchni ciała); dawkę stopniowo zwiększa się o 0,05 mg/kg masy ciała (lub 1,8 do 1,9 mg/m2 powierzchni ciała) do maksymalnej dawki tygodniowej 0,5 mg/leg masy ciała (lub 18,5 mg/m2 powierzchni ciała). Dawki nie należy dalej zwiększać, jeśli liczba leukocytów zmniejszy się do 3000/mm3 .

Dawka podtrzymująca:

Dawka mniejsza o 0,05 mg/kg mc. od maksymalnej dawki tygodniowej podawana co 7 do 14 dni lub alternatywnie dawka 10 mg podawana raz lub dwa razy w miesiącu, aż do uzyskania remisji.

Dzieci i młodzież:

Dawka początkowa:

Wstrzyknięcia dożylne raz w tygodniu, począwszy od dawki 2,5 mg/m2 powierzchni ciała, dawkę należy stopniowo zwiększać o 1,25 mg/m2 powierzchni ciała co tydzień aż do uzyskania maksymalnej dawki tygodniowej 7,5 mg/m2 powierzchni ciała. Dawid nie należy dalej zwiększać, jeśli liczba leukocytów zmniejszy się do 3000/mm2.

Dawka podtrzymująca:

Dawka mniejsza o 1,25 mg/m2 od maksymalnej dawki tygodniowej, podawana co 7 do 14 dni.

Sposób podawania

Produkt leczniczy wyłącznie do podawania dożylnego (podczas podawania produktu leczniczego należy zachować szczególną ostrożność w celu uniknięcia podania poza żyłę). Podanie dokanałowe oraz dooponowe może prowadzić do zgonu!

Produkt leczniczy stosowany wyłącznie w lecznictwie zamkniętym.

Vinblastin -Richter - środki ostrożności

Należy regularnie kontrolować obraz krwi obwodowej przed każdym wstrzyknięciem leku. Jeśli liczba leukocytów spadnie poniżej 3000, należy przerwać terapię i profilaktyczne podać antybiotyki. Szczególną ostrożność podczas stosowania produktu leczniczego Vinblastin-Richter należy zachować u osób, u których występuje leukopenia, małopłytkowość lub upośledzona czynność wątroby, u osób starszych, w przypadku jednoczesnego lub wcześniejszego podawania cytostatyków lub zastosowania radioterapii. Należy zachować szczególną ostrożność podczas podawania produktu leczniczego pacjentom z przerzutami nowotworowymi do szpiku, z niewydolnością wątroby, oraz pacjentkom w ciąży. Przed podaniem należy upewnić się, czy igła jest odpowiednio umiejscowiona w żyle. Podanie poza naczynie może spowodować miejscowy ból i martwicę. W takim przypadku należy natychmiast przerwać podawanie produktu leczniczego, a pozostałą porcję podać do innej żyły. Podanie hialuronidazy w miejsce wynaczynienia może złagodzić dolegliwości. Vinblastin-Richter może powodować powstanie nefropatii moczanowej i dlatego należy regularnie oznaczać stężenie kwasu moczowego w surowicy, jak również dostarczyć odpowiednią ilość płynów konieczną do zapewnienia prawidłowego przesączania kłębuszkowego oraz kontrolować objętość oddawanego moczu (może wystąpić zastój moczu spowodowany atonią pęcherza moczowego) i w razie konieczności zastosować odpowiednią diurezę. Zaleca się także stosowanie inhibitorów oksydazy ksantynowej (np. allopurynol).

Kobiety w olęresie rozrodczym nie powinny zachodzić w ciążę w czasie przyjmowania produktu leczniczego Vinblastin-Richter.

W czasie podawania produktu leczniczego należy stosować niehormonalne metody antykoncepcyjne. W czasie stosowania produktu leczniczego nie należy podawać pacjentom żywych szczepionek.

Vinblastin -Richter - przedawkowanie

Objawy przedawkowania po zastosowaniu winblastyny są zależne od dawki. Dlatego po zastosowaniu dawki leku większej od zalecanej mogą wystąpić nasilone działania niepożądane. W razie przedawkowania należy zastosować leczenie objawowe i podtrzymujące czynności życiowe. Działania niepożądane po zastosowaniu winblastyny są zależne od dawki. Dlatego też po zastosowaniu dawki większej od zalecanej, pacjenci mogą spodziewać się wystąpienia działań ubocznych w sposób nasilony. Głównym efektem zastosowania nadmiernej dawki winblastyny będzie zahamowanie czynności szpiku, które może być śmiertelne.

Vinblastin -Richter - przeciwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1.

Vinblastin -Richter - działania niepożądane

Działania niepożądane wymienione poniżej zostały pogrupowane według układów i narządów,

których dotyczyły oraz częstości występowania, określonej w następujący sposób:

często (> = 1/100 do < 1/10), niezbyt często (> =1/1000 do < 1/100), rzadko (> =1/10 000 do < 1/1000).

Działania niepożądane występujące często: leukopenia, łysienie, zaparcia.

Działania niepożądane występujące niezbyt często: hiperurykemia, ostra nefropatia moczanowa, zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, małopłytkowość, bóle mięśniowe, nudności, wymioty, biegunka, niedokrwistość, brak łaknienia, zapalenie krtani, ototoksyczność.

Działania niepożądane występujące rzadko: krwotoczne zapalenie błony śluzowej jelita cienkiego i okrężnicy, krwawiący wrzód trawienny, neurotoksyczność (zawroty głowy, podwójne widzenie, bóle głowy, depresja, parestezje, osłabienie), objawy związane z niedostatecznym wydzielaniem hormonu antydiuretycznego.

Leczenie powinno zostać wstrzymane w przypadku pojawienia się objawów neurotoksyczności. Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych

Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działań

niepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowania

produktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszać wszelkie

podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem Departamentu Monitorowania Niepożądanych

Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i

Produktów Biobójczych

Al. Jerozolimskie 181C

PL-02 222 Warszawa

Tek:+ 48 22 49 21 301

Faks:+ 48 22 49 21 309

e-mail: ndl@urpl.gov.pl

Vinblastin -Richter - ciąża i karmienie piersią

Ciąża

Produkt leczniczy może być stosowany w czasie ciąży z zachowaniem środków ostrożności jak w przypadku innych cytostatyków.

Stosowanie produktu leczniczego w ciąży jest dopuszczone jedynie w sytuacji, gdy jego zastosowanie u matek jest bezwzględnie konieczne, a zastosowanie innego leku alternatywnego jest niemożliwe lub przeciwwskazane.

W szczególności należy unikać podawania produktu leczniczego w czasie pierwszego trymestru ciąży. Lekarz powinien rozważyć ryzyko zastosowania niewłaściwego leczenia u matki oraz ryzyko wystąpienia wad wrodzonych u płodu.

Karmienie piersią

W czasie leczenia produktem leczniczym Vinblastin-Richter należy przerwać karmienie piersią.

Vinblastin -Richter - prowadzenie pojazdów

Vinblastin-Richter nie wpływa na zdolność prowadzenie pojazdów i obsługiwania maszyn.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Vinblastini sulfas

  Dostępne opakowania
  Vinblastin -Richter

  Vinblastin -Richter

  liofilizat+rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do wstrzykiwań - 5 fiol.s.subs. (+rozp.) - 5 mg
  GEDEON RICHTER LTD.
  Vinblastin -Richter

  Vinblastin -Richter

  liofilizat+rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do wstrzykiwań - 10 fiol.s.subs. (+rozp.) - 5 mg
  GEDEON RICHTER LTD.
  Powiązane artykuły
  Białaczka - objawy, rodzaje, leczenie

  Szczepionka na białaczkę

  Nowo opracowana szczepionka całkowicie eliminuje lub znacznie ogranicza postęp białaczki. Nowy lek z łatwością niszczy tkanki nowotworowe, a co najważniejsze, efekty leczenia utrzymują się przynajmniej do roku. Przewlekła białaczka limfatyczna Przewlekła...

  Przewlekła białaczka limfatyczna

  Przewlekła białaczka limfocytowa i jej objawy

  Przewlekła białaczka limfocytowa (PBL) jest chorobą nowotworową, wywodzącą się z podtypu białych krwinek zwanych limfocytami. W przebiegu choroby dochodzi do zajęcia szpiku kostnego, krwi i węzłów chłonnych przez nieprawidłowe limfocyty, które często...

  Białaczka - objawy, rodzaje, leczenie

  Sprawdzamy, czy białaczkę można wyleczyć

  Sprawdzamy, czy białaczkę można wyleczyć

  Białaczki to duża grupa złośliwych chorób nowotworowych układu krwiotwórczego. Nie oznacza to jednak, że zawsze prowadzą do śmierci. Teoretycznie każdą białaczkę da się wyleczyć. Jednak szanse na wyleczenie konkretnej osoby są bardzo różne. Wyleczenie...

  Białaczka - objawy, rodzaje, leczenie

  Czym białaczki różnią się między sobą?

  Białaczki to duża grupa nowotworów złośliwych układu krwiotwórczego. Choroba dotyka układu białych krwinek, czyli granulocytów (neutrofili, eozynofili, bazofili, monocytów) lub limfocytów (B, T, NK). Istnieje wiele typów i podtypów białaczek. Podstawowo...

  Newsy

  Czy wykrycie raka za pomocą testów z krwi jest możliwe?

  Powiększając cząsteczki molekularne krwi 1500 razy i znakowanie ich fluorescencyjnie może ułatwić identyfikację nowotworu i określenie czy leczenie jest efektywne - takie są wyniki eksperymentów z Uniwersytetu Uppsala. Czy jest szansa i nowa nadzieja...

  Newsy

  Gen KRAS w terapii nowotworów

  Według naukowców, pacjenci z zaawansowanym rakiem kolczystokomórkowym szyi i głowy i jednoczesną z mutacją w wariancie KRAS, mają znacznie lepsze wyniki terapii, kiedy standardowa chemio- i radioterapia połączone są z krótką podażą leków z grupy przeciwciał...

  Newsy - zdrowie

  Szansa na nowe standardy leczenia raka trzustki

  Rak trzustki - to poważna choroba, która w Polsce występuje z większą częstotliwością u mężczyzn. Zdecydowany wzrost zachorowań notuje się po 50 roku życia. Czynnikami ryzyka, mogącymi mieć wpływ na zachorowanie na raka trzustki jest między innymi palenie...