Vigantoletten 1000

Vigantoletten 1000
zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
tabletki
Dawka
1 000 j.m. (0,025 mg)
Ilość
30 tabl. (blister)
Typ
Bez recepty
Refundacja
Nie
Producent: MERCK KGAA

Vigantoletten 1000 - Interakcje

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:

Zobacz wszystkie »

Pytania do farmaceuty

Clatra, Vigantoletten i Axotret stosowane jednocześnie

Witam, Przyjmuję lek Axotret, czy mogę zacząć przyjmować również lek Vigantoletten 1000, oraz lek przeciwalergiczny Clatra? Czy jednak stosowanie tych leków razem może być niebezpieczne dla zdrowia? Chciałbym też dokładniej zapytać o skuteczność leku Clatra. Wiem, że ma on działanie przeciwalergiczne, ale na czym ono polega? Cena Clatry jest dość wysoka i zastanawiam się czy za nią idzie jakość leku czy nie bardzo. Jak to wygląda z perspektywy specjalistów? Chciałbym też zapytać o ewentualne skutki...

POKAŻ WIĘCEJ

Vigantoletten 1000 - ulotka preparatu

Vigantoletten 1000 - opis

- zapobieganie krzywicy

- zapobieganie schorzeniom w przypadku stwierdzonego ryzyka niedoboru witaminy D - leczenie krzywicy i (lub) osteomalacji

- leczenie wspomagające w osteoporozie

Vigantoletten 1000 - skład

1 tabletka zawiera 25 mikrogramów cholekalcyferolu równoważnego 1000 j.m. witaminy D.

Pełny wykaz substancji pomocniczych: patrz punkt 6.1.

Vigantoletten 1000 - dawkowanie

Dawkowanie z uwzględnieniem dawek dobowych i jednorazowych

Zapobieganie krzywicy u noworodków, niemowląt i dzieci: ½ tabletki na dobę preparatu Vigantoletten 1000 (odpowiednik 12,5 mikrogramów lub 500 j.m. witaminy D) (patrz punkt:4.4).

Zapobieganie schorzeniom w przypadku stwierdzonego ryzyka niedoboru witaminy D:

½- 1 tabletki na dobę Vigantoletten 1000 (odpowiednik 12,5 mikrogramów lub 500 j.m.- 25 mikrogramów lub 1000 j.m. witaminy D)(patrz punkt:4.4). Dawki lecznicze (powyżej 500 j.m. witaminy D na dobę) można stosować jedynie po stwierdzeniu hipokalcemii i niedoboru witaminy D.

W terapii uzupełniającej osteoporozy: 1 tabletka na dobę preparatu Vigantoletten 1000 (odpowiednik około 25 mikrogramów lub 1000 j.m. witaminy D)(patrz punkt:4.4).

Dawka powinna być określona przez lekarza prowadzącego. Wcześniaki z reguły otrzymują 1 tabletkę preparatu Vigantoletten 1000 (odpowiednik 25 mikrogramów lub 1000 j.m. witaminy D) celem profilaktyki krzywicy(patrz punkt: 4.4). Po osiągnięciu 40 tygodnia życia wieku skorygowanego dawkę profilaktyczną należy zmniejszyć.

Podczas długotrwałej terapii preparatem Vigantoletten 1000 w dawkach dobowych przekraczających 500 j.m. należy systematycznie monitorować stężenie wapnia w surowicy i w moczu oraz kontrolować czynność nerek przez pomiar stężenia kreatyniny w surowicy. W razie potrzeby należy zmodyfikować dawkę na podstawie zmierzonych wartości stężenia wapnia w surowicy (patrz punkt: 4.4).

Czas stosowania i sposób podawania

Noworodki, niemowlęta i małe dzieci

Należy rozpuścić tabletkę w wodzie na łyżeczce (do herbaty) i podać zawiesinę wodną dziecku bezpośrednio do ust, najlepiej podczas posiłku.

Nie zaleca się dodawania tak sporządzonej zawiesiny wodnej do zawartości butelki niemowlęcia (noworodka) lub innego pokarmu, gdyż wówczas nie można zagwarantować przyjęcia całej dawki preparatu. Jeśli jednak Vigantoletten w tabletkach musi zostać podany z pokarmem (płynnym), konieczne jest wcześniejsze zagotowanie pokarmu (mleka).

Przy wyznaczeniu dawki należy uwzględnić zawartość witaminy D w pokarmie, jeśli stosuje się równocześnie pokarm z dodatkiem witaminy D i preparat Vigantoletten w tabletkach.

Noworodki karmione piersią, których matki przyjmowały witaminę D w ostatnim trymestrze ciąży, wymagają suplementacji witaminy D począwszy od trzeciego tygodnia życia.

Noworodki karmione piersią, których matki nie otrzymywały witaminy D w ostatnim trymestrze ciąży, wymagają suplementacji witaminy D począwszy od pierwszych dni życia.

Noworodki karmione mlekiem modyfikowanym, spożywające w ciągu doby objętość mleka, która zabezpiecza należną podaż 400 j.m. na dobę, nie wymagają suplementacji witaminy D.

Dorośli

Należy zażyć tabletkę z wystarczającą ilością płynu.

Czas stosowania zależy od rodzaju schorzenia.

Vigantoletten 1000 - środki ostrożności

Dawki dobowe do 500 j.m.

Jeśli przepisywane są inne preparaty zawierające witaminę D, należy wziąć pod uwagę ewentualną modyfikację dawki Vigantoletten 1000. Dodatkowe dawki witaminy D lub wapnia mogą być podawane wyłącznie pod nadzorem lekarza. W takich przypadkach należy kontrolować stężenia wapnia w surowicy i w moczu.

U pacjentów cierpiących na sarkoidozę Vigantoletten 1000 powinien być podawany wyłącznie z zachowaniem szczególnej ostrożności ze względu na ryzyko nadmiernej przemiany witaminy D do aktywnych metabolitów. U tych pacjentów należy monitorować stężenie wapnia w surowicy oraz w moczu.

W przypadku pacjentów z niewydolnością nerek leczonych preparatem Vigantoletten 1000 należy kontrolować metabolizm wapnia i fosforanów.

Preparat Vigantoletten 1000 powinien być stosowany z zachowaniem szczególnej ostrożności u niemowląt i małych dzieci z powodu możliwej nieumiejętności połknięcia tabletek i możliwości udławienia się. W przypadku tej grupy wiekowej pacjentów należy rozpuszczać tabletki zgodnie z instrukcją lub stosować produkty w postaci kropli lub emulsji.

Vigantoletten 1000 zawiera sacharozę. Z tego względu nie zaleca się jego stosowania u pacjentów z rzadkimi wrodzonymi zaburzeniami przebiegąjacymi z nietolerancją fruktozy, złym wchłanianiem glukozy - galaktozy lub niedoborem enzymów β-fruktofuranozydazy i izomaltazy.

Vigantoletten 1000 zawiera olej sojowy, który w rzadkich przypadkach może powodować reakcje alergiczne.

Vigantoletten 1000 zawiera sód, lecz w ilości poniżej 1 mmol (23 mg) na tabletkę.

Dawki dobowe powyżej 500 j.m.

W przypadku długotrwałego stosowania Vigantoletten 1000 należy monitorować stężenie wapnia w surowicy i w moczu oraz sprawdzać czynność nerek kontrolując poziom kreatyniny. Jest to szczególnie ważne w przypadku pacjentów w podeszłym wieku oraz przy jednoczesnym leczeniu glikozydami nasercowymi czy diuretykami. W przypadku hiperkalcemii lub oznak zaburzenia czynności nerek należy zmniejszyć dawkę lub przerwać leczenie. Zaleca się zredukowanie dawki lub przerwanie leczenia jeśli stężenie wapnia przekroczy 7,5 mmol/24 godziny (300 mg/24 godziny).

Vigantoletten 1000 - przedawkowanie

U osób dorosłych przedawkowanie może wystąpić po stosowaniu 20 000 do 60 000 j.m.

cholekalcyferolu na dobę przez okres kilku tygodni lub miesięcy, a u dzieci po stosowaniu 2 000 do 4 000 j.m. przez kilka miesięcy. Nie zaleca się podawania witaminy D bez nadzoru lekarza.

a) Objawy przedawkowania

Długotrwałe przedawkowanie witaminy D może prowadzić do hiperkalcemii i hiperkalcynurii. Stosowanie Vigantoletten 1000 w ilościach znacznie przewyższających zapotrzebowanie organizmu na witaminę D przez dłuższy czas może prowadzić do zwapnienia narządów miąższowych.

Ergokalcyferol (witamina D2) i cholekalcyferol (witamina D3) mają względnie niski indeks terapeutyczny. Próg zatrucia dla witaminy D wynosi pomiędzy 40 000 i 100 000 j.m. na dobę przez 1 do 2 miesięcy u dorosłych z prawidłową czynnością przytarczyc. Niemowlęta i dzieci mogą reagować z większą wrażliwością na dużo niższe stężenia. Z tego powodu nie należy przyjmować witaminy D bez nadzoru lekarza.

Przedawkowanie prowadzi do zwiększonego stężenia fosforu w surowicy krwi oraz w moczu, jak również do zespołu hiperkalcemii a w konsekwencji do gromadzenia się wapnia w tkankach, w nerkach (kamica nerkowa, wapnica nerek) i w naczyniach.

Objawy przedawkowania są mało specyficzne: nudności, wymioty, początkowo również biegunka a następnie zaparcia, utrata apetytu, znużenie, ból głowy, ból mięśni, ból stawów, osłabienie mięśni, senność, azotemia, nadmierne pragnienie, wielomocz i odwodnienie. Jeżeli stężenie wapnia w krwi wynosi powyżej 13 mg/100 ml występują zaburzenia czynności serca, niewydolność nerek, psychozy a nawet śpiączka. W badaniach laboratoryjnych stwierdza się hiperkalcemię, hiperkalcynurię oraz zwiększone stężenie 25-hydroksykalcyferolu w surowicy.

W wyniku zatrucia witaminą D może nastąpić zejście śmiertelne na skutek niewydolności nerek lub serca.

b) Postępowanie lecznicze w przypadku przedawkowania

W przypadku przedawkowania witaminy D3 należy przerwać jej podawanie i nawodnić pacjenta.

W przypadku wystąpienia objawów przewlekłego przedawkowania witaminy D może być konieczne odpowiednie postępowanie celem zwiększenia wydalania z moczem, jak też podanie glikokortykosteroidów lub kalcytoniny.

W razie przedawkowania konieczne jest podjęcie działań terapeutycznych mających na celu wyrównanie utrzymującej się przez dłuższy czas i w niektórych przypadkach zagrażającej życiu hiperkalcemii.

Należy odstawić witaminę D; przywrócenie właściwego stężenia wapnia w krwi po zatruciu witaminą D prowadzącym do wystąpienia objawów hiperkalcemii zajmuje kilka tygodni.

W zależności od stopnia zaawansowania hiperkalcemii należy zastosować dietę ubogą w wapń lub pozbawioną tego pierwiastka, przyjmowanie dużych ilości płynów, wymuszoną diurezę z użyciem furosemidu oraz podanie glikokortykosteroidów i kalcytoniny.

W przypadku prawidłowej czynności nerek można obniżyć stężenie wapnia przeprowadzając infuzję z izotonicznego roztworu NaCl (3-6 litrów w ciągu 24 godzin) z dodatkiem furosemidu oraz związkami chelatującymi wapń i glikokortykosteroidami. W niektórych sytuacjach należy również podać sól kwasu edetowego w ilości 15 mg/kg masy ciała /godzinę oraz w dalszym ciągu kontrolować stężenia wapnia i monitorować zapis EKG. W oligonurii konieczna jest hemodializa (dializa bezwapniowa).

Nie ma specyficznego antidotum.

Należy informować pacjentów poddawanych przewlekłej terapii wyższymi dawkami witaminy D o objawach potencjalnego przedawkowania (nudności, wymioty, biegunka po której następują zaparcia, utrata apetytu, znużenie, ból głowy, ból mięśni, ból stawów, osłabienie napięcia mięśniowego, senność, azotemia, nadmierne pragnienie i wielomocz).

Vigantoletten 1000 - przeciwwskazania

- Nadwrażliwość na substancję czynną (cholekalcyferol) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą lub soję, orzeszki ziemne.

- Hiperkalcemia i(lub) hiperkalcynuria

- Kamica nerkowa i(lub) ciężka niewydolność nerek.

- Rzekoma niedoczynność przytarczyc (zapotrzebowanie na witaminę D może być obniżone z powodu okresów prawidłowej wrażliwości na tę witaminę, prowadzących do powstania ryzyka przedawkowania o przedłużonym działaniu). W tym przypadku dostępne są pochodne witaminy D łatwiejsze do kontrolowania.

Vigantoletten 1000 - działania niepożądane

Zaburzenia żołądka i jelit:

Dolegliwości żołądkowo-jelitowe, takie jak zaparcia, wzdęcia, nudności, bóle brzucha lub biegunka.

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej:

Reakcje nadwrażliwości, takie jak świąd skóry, wysypka lub pokrzywka.

Zaburzenia metabolizmu i odżywiania

Hiperkalcemia i hiperkalcynuria w przypadku przedłużonego stosowania dużych dawek.

W pojedynczych przypadkach opisywano zejścia śmiertelne (patrz punkt: 4.9).

Vigantoletten 1000 - ciąża i karmienie piersią

W czasie ciąży i laktacji konieczna jest odpowiednia podaż witaminy D.

Dawka dobowa do 500 j.m.

Dotychczas nie jest znane ryzyko dla wymienionej dawki.

Podczas ciąży należy unikać przedawkowania witaminy D, gdyż hiperkalcemia może prowadzić do opóźnienia rozwoju fizycznego i umysłowego, specyficznej postaci stenozy aortalnej i retinopatii u dziecka.

Dawka dobowa powyżej 500 j.m.

W czasie ciąży Vigantoletten 1000 należy przyjmować jedynie wtedy, gdy istnieje wyraźne wskazanie do jego stosowania i tylko w dawce niezbędnej do usunięcia niedoboru. W czasie ciąży należy unikać przedawkowania witaminy D, gdyż hiperkalcemia może prowadzić do opóźnienia rozwoju fizycznego i umysłowego, specyficznej postaci stenozy aortalnej i retinopatii u dziecka.

Witamina D oraz jej metabolity przenikają do mleka matki, jednak w niewielkich ilościach. Nie obserwowano wywołanego w ten sposób przedawkowania u noworodków i niemowląt. Niemowlęta karmione piersią wymagają dodatkowej suplementacji witaminy D.

Vigantoletten 1000 - prowadzenie pojazdów

Produkt leczniczy Vigantoletten 1000 nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Vigantoletten 1000 - Zamienniki

Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Cholecalciferolum

  Cholekalcyferol, witamina D3 stosowana w profilaktyce i leczeniu niedoboru witaminy D, zapobieganiu krzywicy, osteomalacji i metabolicznym chorobom kości, w pomocniczym leczeniu osteoporozy.

  Dostępne opakowania
  Vigantoletten 1000

  Vigantoletten 1000

  tabletki - 30 tabl. (blister) - 1 000 j.m. (0,025 mg)
  MERCK KGAA
  Vigantoletten 1000

  Vigantoletten 1000

  tabletki - 90 tabl. - 1 000 j.m. (0,025 mg)
  MERCK KGAA
  Powiązane artykuły
  Choroba Alzheimera - przyczyny, objawy, rozpoznanie i leczenie

  Sygnały choroby Alzheimera, których nie powinieneś lekceważyć (WIDEO)

  Sygnały choroby Alzheimera, których nie powinieneś lekceważyć (WIDEO)

  Niewinne zapominanie to naturalny proces starzenia się mózgu i naszego organizmu. Aby go spowolnić, warto dbać o swoje zdrowie i właściwą dietę. Czasem jednak nasz organizm wysyła nam sygnały tego, że zaczyna rozwijać się choroba Alzheimera. Oto wczesne...

  Zdrowie

  Osteoklasty - powstawanie, budowa i funkcje komórek kościogubnych

  Osteoklasty - powstawanie, budowa i funkcje komórek kościogubnych

  Osteoklasty to duże komórki, nazywane również komórkami kościogubnymi. Odpowiadają ze resorpcję, czyli powolne wchłanianie składników mineralnych kości. Wydzielają enzymy hydrolityczne oraz fagocytują rozkładaną kość. Co warto o nich wiedzieć? Co to...

  Choroba Alzheimera - przyczyny, objawy, rozpoznanie i leczenie

  Niedobór witamin może powodować Alzheimera. Zobacz, które są najważniejsze

  Niedobór witamin może powodować Alzheimera. Zobacz, które są najważniejsze

  Poważne schorzenie Alzheimer jest chorobą neurodegeneracyjną. Powoduje ogólne otępienie, pogorszenie pamięci, kłopoty z mową i koncentracją. Jest nieuleczalna. Przyczyny choroby nie są do końca znane. Badacze z Uniwersytetu w Maine są jednak zdania,...

  Newsy

  Niedobór witaminy B12. Wiele osób ignoruje ten nietypowy objaw!

  Niedobór witaminy B12. Wiele osób ignoruje ten nietypowy objaw!

  Niedobór witaminy B12 może przejawiać się wieloma objawami. Jest to bowiem ważna witamina dla naszego organizmu. Przy długotrwałym niedoborze problem może stać się poważny. Wiele osób wciąż ignoruje pierwsze symptomy niedoboru. Niedobór witaminy B12 Niedobór...

  Niedokrwistość z niedoborów (żelaza, kwasu foliowego, witaminy B12)

  Objawy niedoboru witaminy B12

  Objawy niedoboru witaminy B12

  Niedokrwistość w początkowym okresie może dawać nieznaczne objawy, które przy szybkim trybie życia bywają przeoczone. Jeśli zauważyłeś któryś z przedstawionych objawów, powinieneś zgłosić się do lekarza. Objawy niedokrwistości ze strony układu pokarmowego pieczenie...

  Profilaktyka osteoporozy

  Dieta na mocne kości. Przeciwdziałaj osteoporozie (WIDEO)

  Dieta na mocne kości. Przeciwdziałaj osteoporozie (WIDEO)

  Kobiety są szczególnie narażone na ryzyko zachorowania na osteoporozę. Problem pojawia się wraz z wiekiem, dlatego warto jak najwcześniej zadbać o swoje kości. Może w tym pomóc odpowiednia dieta, bogata w składniki budulcowe kości. Nie wystarczy jednak...