Ursopol

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
kapsułki
Dawka
0,15 g
Ilość
20 kaps.
Typ
Na receptę Rp
Refundacja
Nie
Producent: ICN POLFA RZESZÓW S.A.

Ursopol - Interakcje

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:

Zobacz wszystkie »

Pytania do farmaceuty

Ursopol - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Ursopol - opis

Rozpuszczanie cholesterolowych kamieni żółciowych o średnicy nie przekraczającej 15 mm, przepuszczalnych dla promieni rentgenowskich, u pacjentów, u których pomimo obecności kamieni czynność pęcherzyka żółciowego jest zachowana.

Leczenie objawowe pierwotnej marskości żółciowej wątroby, pod warunkiem, że nie występuje niewyrównana marskość wątroby.

Ursopol - skład

Ursopol 150 mg:

1 kapsułka zawiera 150 mg kwasu ursodeoksycholowego (Acidum ursodeoxycholicum). Substancje pomocnicze: laktoza jednowodna 30 mg, azorubina 0,1748 mg.

Ursopol 300 mg:

1 kapsułka zawiera 300 mg kwasu ursodeoksycholowego (Acidum ursodeoxycholicum). Substancje pomocnicze: azorubina 0,2208 mg.

Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

Ursopol - dawkowanie

Dawkowanie

Dawkowanie ustala lekarz indywidualnie dla każdego pacjenta. Jeśli nie zaleci on inaczej, zazwyczaj stosuje się następujące dawki.

Dorośli

Kamica żółciowa

Podanie doustne, od 8 do 10 mg/kg masy ciała na dobę w 2 lub 3 dawkach podzielonych w trakcie posiłków (na przykład: dla pacjenta ważącego 75 kg dawka wynosi 2 kapsułki po 150 mg lub 1 kapsułka 300 mg dwa razy na dobę). U otyłych pacjentów dawkę zwiększa się do 15 mg/kg masy ciała na dobę.

Leczenie jest długotrwałe i zwykle trwa od 6 miesięcy do 2 lat, w zależności od rozmiarów i składu kamieni. Zaleca się kontynuowanie leczenia przez co najmniej 3 miesiące po radiologicznie lub ultrasonograficznie potwierdzonym rozpuszczeniu kamieni.

Pierwotna żółciowa marskość wątroby:

Doustnie, 13 do 15 mg/kg masy ciała na dobę w 2 lub 3 dawkach podzielonych przez okres od 1 do 2 lat (na przykład: dla pacjenta ważącego 75 kg dawka wynosi 7 kapsułek po 150 mg na dobę, tj.

2 kapsułki rano, 2 kapsułki w południe i 3 kapsułki wieczorem). Można też stosować kapsułki zawierające większą dawkę kwasu ursodeoksycholowego. Kapsułki należy przyjmować w całości, w czasie posiłków, z niewielką ilością płynu.

Dzieci i młodzież Nie stosować u dzieci.

Pacjenci w wieku podeszłym

Nie ma konieczności zmiany dawkowania.

Ursopol - środki ostrożności

W trakcie leczenia (co 4 tygodnie przez pierwsze 3 miesiące, a następnie co 3 miesiące) należy kontrolować parametry czynności wątroby - aktywność aminotransferazy asparaginianowej i alaninowej (AspAT, AlAT) oraz gamma-glutamylo transferazy (y-GT) w surowicy krwi. Po 6-10 miesiącach od rozpoczęcia leczenia (zależnie od średnicy złogów) należy również wykonać badanie radiologiczne pęcherzyka żółciowego (cholecystografię doustną) - ułatwi to ocenę skuteczności leczenia i wczesne wykrycie zwapnień w obrębie złogów żółciowych. Zdjęcia radiologiczne (przeglądowe i po podaniu kontrastu) należy wykonać zarówno w pozycji stojącej, jak i leżącej (monitorowanie ultrasonograficzne).

Ursopol 150 mg i Ursopol 300 mg: produkt zawiera azorubinę i może powodować reakcje alergiczne. Ursopol 150 mg: produkt zawiera laktozę jednowodną i nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lappa) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Ursopol - przedawkowanie

Objawowe przedawkowanie produktu jest mało prawdopodobne, ponieważ zwiększenie dawki powoduje pogorszenie wchłaniania kwasu ursodeoksycholowego (większa ilość wydalana jest z kałem).

U pacjentów, którzy przedawkowali produkt, może wystąpić biegunka. Jeśli się pojawi, należy zmniejszyć dawkę, a jeśli pomimo tego będzie się utrzymywała, produkt należy odstawić. Nie jest konieczne stosowanie żadnego specyficznego postępowania, a następstwa biegunki można leczyć objawowo (uzupełnianie płynów i elektrolitów).

Ursopol - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych.

Niedrożność przewodu żółciowego wspólnego lub przewodu pęcherzykowego.

Obecność zwapnień w obrębie złogów.

Zaburzenia czynności skurczowej pęcherzyka żółciowego.

Częste wstępowanie kolki żółciowej.

Produktu nie należy również stosować, jeśli pęcherzyk żółciowy jest niewidoczny na zdjęciu rentgenowskim.

Ursopol - działania niepożądane

Przedstawione poniżej działania niepożądane sklasyfikowano według częstości występowania, w następujący sposób: często (> =1/100 do < 1/10); bardzo rzadko (< 1/10000), w tym pojedyncze przypadki.

Zaburzenia żołądka i jelit: Często - jasne stolce, biegunka.

Bardzo rzadko - silny ból w prawym górnym kwadrancie brzucha (u pacjentów z pierwotną

marskością żółciową).

Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych:

Bardzo rzadko - zwapnienie kamieni żółciowych, u pacjentów z pierwotną marskością żółciową

nasilenie objawów choroby wątroby (częściowo ustępujące po odstawieniu kwasu ursodeoksycholowego).

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej:

Bardzo rzadko - pokrzywka.

Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych

Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowania produktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszać wszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych {aktualny adres, nr telefonu i faksu ww. Departamentu} e-mail: ndl@urpl.gov.pl.

Ursopol - ciąża i karmienie piersią

W badaniach na zwierzętach podawanie kwasu ursodeoksycholowego związane było z ryzykiem uszkodzenia płodu we wczesnej fazie ciąży. Brak jest jednak wystarczających danych

dotyczących stosowania kwasu ursodeoksycholowego u kobiet w ciąży. Produktu Ursopol nie należy stosować w pierwszym trymestrze ciąży.

Przed rozpoczęciem stosowania produktu należy sprawdzić czy pacjentka nie jest w ciąży. Kobiety w wieku rozrodczym przyjmujące produkt Ursopol powinny stosować skuteczne metody zapobiegania ciąży.

Brak wystarczających danych dotyczących przenikania kwasu ursodeoksycholowego do mleka. Produktu Ursopol nie należy stosować w okresie karmienia piersią.

Ursopol - prowadzenie pojazdów

Ursopol nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Ursopol - Zamienniki

Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Acidum ursodeoxycholicum

  Dostępne opakowania
  Ursopol

  Ursopol

  kapsułki - 20 kaps. - 0,15 g
  ICN POLFA RZESZÓW S.A.
  Ursopol

  Ursopol

  kapsułki - 50 kaps. - 0,15 g
  ICN POLFA RZESZÓW S.A.
  Ursopol

  Ursopol

  kapsułki - 20 kaps. - 0,3 g
  ICN POLFA RZESZÓW S.A.
  Ursopol

  Ursopol

  kapsułki - 50 kaps. - 0,3 g
  ICN POLFA RZESZÓW S.A.
  Powiązane artykuły
  Leki i suplementy

  Sylicynar wycofany ze sprzedaży

  Sylicynar wycofany ze sprzedaży

  Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał orzeczenie o wycofaniu ze sprzedaży popularnego preparatu ziołowego o działaniu leczniczym na wątrobę. Decyzja została podjęta po tym, jak Poznańskie Zakłady Zielarskie „Herbapol" złożyły wniosek w tej sprawie. Uszkodzone...

  Kamica żółciowa - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, zapobieganie

  Kamienie w woreczku żółciowym - objawy, diagnoza, leczenie

  Kamienie w woreczku żółciowym - objawy, diagnoza, leczenie

  Kamienie w woreczku żółciowym mogą podrażniać błonę śluzową i zaburzać magazynowanie żółci, która jest niezbędna do trawienia tłuszczów. Jakie są objawy kamieni w woreczku żółciowym? Jakie badania mogą potwierdzić obecność kamieni w woreczku żółciowym? Objawy...

  Wątroba - funkcje, choroby wątroby, ich objawy, profilaktyka i leczenie

  Ból wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

  Ból wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

  Fizycznie ból wątroby nie jest możliwy, ponieważ jest to narząd, który nie ma unerwienia, dlatego nie jest możliwe, aby pacjent skarżył się na ból. Jednak w przypadku, kiedy dochodzi do zatrucia czy innego schorzenia dochodzi do powiększenia tego narządu...

  Układ pokarmowy

  Skutki uboczne leków na żołądek

  Skutki uboczne leków na żołądek

  Pacjenci często stosują leki obniżające poziom kwasu w żołądku. Chcą w ten sposób zmniejszyć ryzyko wystąpienia wrzodów na skutek przyjmowania leków przeciwzapalnych. Przeprowadzone badania wykazały jednak, że łączenie tych środków może mieć poważne następstwa...

  Leki i suplementy

  Wycofano lek na nadciśnienie

  Wycofano lek na nadciśnienie

  Zgodnie z decyzją Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego na terenie całego kraju wycofano produkt medyczny o nazwie Doxar. Zły wynik Z obrotu na wniosek podmiotu odpowiedzialnego, którym jest Teva Pharmaceuticals Polska, wycofano Doxar, serie numer...

  Leki i suplementy

  Nowa lista leków refundowanych od 1 listopada 2015

  Nowa lista leków refundowanych od 1 listopada 2015

  Wchodzą zmiany na liście leków refundowanych od 1 listopada. Ministerstwo Zdrowia poinformowało, jakie nowe produkty trafią do rejestru. Na co powinni być przygotowani pacjenci? Nowości na liście Do listy leków refundowanych dodano 74 nowe produkty....

  Zabiegi

  Cholecystostomia - wskazania, metody wykonania zabiegu, powikłania

  Cholecystostomia - wskazania, metody wykonania zabiegu, powikłania

  Cholecystostomia jest to zabieg polegający na wykonaniu drenażu pęcherzyka żółciowego, przeprowadzany zazwyczaj u pacjentów z zapaleniem pęcherzyka żółciowego, będących w ciężkim stanie. Dzięki cholecystostomii możliwa jest dekompresja zablokowanych dróg...