Trachisan

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
pastylki twarde
Dawka
8 mg
Ilość
20 pastyl.
Typ
Bez recepty
Refundacja
Nie
Producent: ENGELHARD ARZNEIMITTEL GMBH & CO KG

Trachisan - Interakcje

Ten lek zażywany jednocześnie z innymi lekami może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Najczęściej wykryto interakcje z preparatami:

Zobacz wszystkie »

Pytania do farmaceuty

Trachisan - ulotka preparatu

Trachisan - opis

Krótkotrwałe, miejscowe leczenie bólu związanego z nieropnymi zakażeniami gardła.

Trachisan - skład

Każda pastylka zawiera: 8 mg lidokainy chlorowodorku (w postaci lidokainy chlorowodorku jedno wodnego).

Substancje pomocnicze:

Każda pastylka zawiera 0,68 g sorbitolu.

Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

Trachisan - dawkowanie

Dorośli:

1 pastylkę ssać co 2 godziny.

Nie należy przekraczać maksymalnej dawki dobowej 6 pastylek. Nie należy stosować pastylek przez okres dłuższy niż 3 dni.

Jeśli ciężkie zapalenie gardła lub ból gardła trwa dłużej niż 2 dni i towarzyszy mu gorączka, bóle głowy, nudności lub wymioty, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem.

Młodzież:

Trachisan 8 mg nie jest zalecany do stosowania u dzieci w wieku od 12 do 17 lat ze względu na niewystarczającą ilość danych dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa stosowania (patrz punkt 4.4).

Dzieci:

Nie należy stosować tego produktu leczniczego u dzieci w wieku poniżej 12 lat (patrz punkt 4.3).

Trachisan 8 mg jest przeznaczony do stosowania w obrębie jamy ustnej i gardła i powinien rozpuszczać się powoli w jamie ustnej.

Trachisan - środki ostrożności

Trachisan 8 mg zawiera sorbitol.

Nie należy stosować tego produktu u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy. Sorbitol może powodować zaburzenia żołądkowo-jelitowe i biegunkę.

Lidokaina jest metabolizowana głównie w wątrobie, a metabolity są wydalane głównie przez nerki. U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby i (lub) nerek, stężenia lidokainy oraz jej metabolitów w osoczu mogą być zwiększone.

To działanie nie ma znaczenia klinicznego, jeśli lidokaina jest podawana w postaci pastylek.

Środki miejscowo znieczulające mogą powodować zaburzenia połykania i zwiększać niebezpieczeństwo zachłyśnięcia, zwłaszcza u małych dzieci, ze względu na częstość spożywania posiłków (patrz punkt 4.3). Należy unikać przyjmowania pokarmu lub napojów bezpośrednio po zastosowaniu pastylek. Zdrętwienie języka lub błony śluzowej policzków może zwiększać ryzyko urazu spowodowanego przygryzieniem. Ze względu na zmniejszoną wrażliwość na ciepło, istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia oparzeń błony śluzowej jamy ustnej oraz gardła, spowodowanych gorącymi napojami oraz pokarmem. Wielokrotne stosowanie może powodować zdrętwienie gardła, co powoduje trudności w przełykaniu.

Nie zaleca się stosowania produktu Trachisan 8 mg u dzieci w wieku od 12 do 17 lat, ze względu na niewystarczającą ilość danych dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa stosowania.

Trachisan 8 mg należy stosować z ostrożnością u pacjentów z ciężkimi uszkodzeniami i (lub) zapaleniem błony śluzowej jamy ustnej i gardła, zwłaszcza u pacjentów z chorobami układu sercowo-naczyniowego oraz powodującymi drgawki.

U pacjentów ze znaną alergią na inne amidowe środki znieczulające miejscowo w wywiadzie, należy się spodziewać alergii krzyżowej na chlorowodorek lidokainy.

W celu uniknięcia innych powikłań nie należy stosować produktu Trachisan 8 mg przez okres dłuższy niż 2 dni bez konsultacji z lekarzem, zwłaszcza jeśli występuje ciężkie zapalenie gardła lub utrzymuje się ból gardła z towarzyszącą gorączką bólem głowy, nudnościami lub wymiotami.

Trachisan - przedawkowanie

Przedawkowanie lidokainy występuje po zażyciu zbyt dużej liczby pastylek. Przedawkowanie lidokainy może powodować przemijające pobudzenie ośrodkowego układu nerwowego z wczesnymi

objawami, takimi jak: ziewanie, niepokój, zawroty głowy, nudności, wymioty, dyzartria, ataksja, zaburzenia słuchu i widzenia. Zatrucie umiarkowanego stopnia może powodować kurcze mięśni i drgawki, po których może wystąpić utrata przytomności, depresja oddechowa i śpiączka. W przypadku bardzo ciężkiego zatrucia może wystąpić niedociśnienie tętnicze i zapaść sercowo-naczyniowa, aż do całkowitej niewydolności serca i zatrzymania czynności serca, co jest spowodowane zmniejszeniem kurczliwości mięśnia serca i zaburzeniami przewodzenia.

Leczenie przedawkowania jest objawowe. Drgawki można leczyć diazepamem. W przypadku wystąpienia niewydolności oddechowej i sercowo-naczyniowej, należy zastosować podstawowe i zaawansowane zabiegi wspomagające czynności życiowe.

Trachisan - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na chlorowodorek lidokainy, środki miejscowo znieczulające z grupy amidów lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Pacjenci w wieku poniżej 12 lat nie powinni stosować produktu Trachisan 8 mg (patrz punkt 4.4).

Trachisan - działania niepożądane

Bardzo często: > 1/10

Często: > 1/100 i < 1/10

Niezbyt często: > 1/1000 i < 1/100

Rzadko: > 1/10 000 i < 1/1000

Bardzo rzadko: < 1/10 000, w tym pojedyncze przypadki

Możliwe działania niepożądane po podaniu preparatu Trachisan 8 mg są podobne do tych, których zwykle należy się spodziewać po innych amidowych środkach znieczulających miejscowo. Ogólnoustrojowe działania niepożądane występują tylko wtedy, gdy stężenie lidokainy w osoczu wynosi więcej niż 5-10 pg/ml. W związku z powyższym, z powodu niewielkiej szybkości wchłaniania, nie należy się spodziewać wystąpienia ogólnoustrojowych działań niepożądanych po zastosowaniu produktu Trachisan 8 mg.

Zaburzenia układu immunologicznego

Bardzo rzadko (< 1/10 000): mogą wystąpić reakcje nadwrażliwości lub podrażnienie w jamie

ustnej.

Zaburzenia żołądka i jelit

Rzadko (> 1/10 000 i < 1/1000): zaburzenia smaku lub drętwienie języka. Te objawy zwykle ustępują

po krótkim czasie.

Bardzo rzadko (< 1/10 000): działanie przeczyszczające spowodowane zawartością sorbitolu.

Trachisan - ciąża i karmienie piersią

Ciąża

Nie są dostępne kontrolowane badania kliniczne przeprowadzone u kobiet w ciąży. Ograniczone dane dotyczące ekspozycji na preparat podczas ciąży nie wykazują powstawania wad rozwojowych. Po podaniu pozajelitowym lidokaina przenika przez łożysko.

W badaniach przeprowadzonych na zwierzętach, działania niepożądane na płód podczas ekspozycji na lidokainę w okresie prenatalnym, były obserwowane tylko po dużych dawkach (patrz punkt 5.3). Nie należy stosować produktu Trachisan 8 mg w okresie ciąży, chyba że jest to bezwzględnie konieczne.

Laktacja

Jeśli Trachisan 8 mg jest stosowany zgodnie z zaleceniami, lidokaina przenika do mleka kobiecego w tak małych ilościach, że niebezpieczeństwo dla dziecka karmionego piersią jest mało prawdopodobne.

Trachisan - prowadzenie pojazdów

Trachisan 8 mg nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Lidocaini hydrochloridum

  Lidokaina to substancja lecznicza o działaniu miejscowo znieczulającym oraz przeciwarytmicznym. Stabilizuje błony komórkowe przez hamowanie przepływu jonów sodowych. Stosowana w komorowych zaburzeniach rytmu serca, szczególnie w przebiegu zawału serca lub po przedawkowaniu glikozydów naparstnicy, zapobieganiu migotaniu komór w przebiegu zawału serca, znieczuleniu miejscowym błon śluzowych, nasiękowym, blokady nerwów obwodowych i splotów nerwowych, zewnątrzoponowym, podpajęczynówkowym, doopłucnowym, odcinkowym dożylnym.

  Dostępne opakowania
  Trachisan

  Trachisan

  pastylki twarde - 20 pastyl. - 8 mg
  ENGELHARD ARZNEIMITTEL GMBH & CO KG
  Powiązane artykuły
  Wirusowe i bakteryjne zapalenie gardła - przyczyny, objawy, leczenie

  Zapalenie gardła wywołane przez paciorkowce

   Zapalenie gardła wywołane przez paciorkowce

  Zdjęcie stanu zapalnego gardła wywołanego przez paciorkowce Typowymi objawami choroby gardła są obrzęk i zmiany błony śluzowej.

  Wycięcie migdałków

  Wycięcie migdałków

  Migdałki podniebienne i gardłowe to masy komórek odpornościowych, które można znaleźć w węzłach chłonnych. Znajdują się w jamie ustnej i za nozdrzami. Zakażone lub powiększone migdałki mogą powodować przewlekłe lub nawracające bóle gardła, nieświeży oddech,...

  #dzieńdobryWP

  #dziejesienazywo: Konsekwencje krzywej przegrody nosowej (WIDEO)

  #dziejesienazywo: Konsekwencje krzywej przegrody nosowej (WIDEO)

  Krzywa przegroda nosowa Katar, częste infekcje gardła, a nawet bezdech nocny i problemy z sercem, takie skutki może nieść za sobą krzywa przegroda nosowa. Dlatego bardzo ważne jest, aby do 40. roku życia poddać się operacji. O skutkach niepodjęcia leczenia...

  Leki i suplementy

  GIF wycofuje serię leku na ból gardła Inovox Express

  GIF wycofuje serię leku na ból gardła Inovox Express

  Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofuje z obrotu na terenie całego kraju serię leku na ból gardła Inovox Express o smaku miodowo-cytrynowy. Tym razem nie chodzi jednak o problemy ze składem. Pomyłka w ulotkach GIF dostał informację od podmiotu odpowiedzialnego...

  Zapalenie gardła - przyczyny, objawy, leczenie

  Naturalne sposoby na ból gardła

  Naturalne sposoby na ból gardła

  Ból gardła dopada każdego z nas, często nie kończy się to na jednym razie. Warto wiedzieć, że takie dolegliwości jak właśnie ból gardła, chrypka lub kaszel można załagodzić naturalnymi sposobami. Nie zawsze trzeba natychmiastowo szukać pomocy w aptece...

  Laryngologia

  Poznaj sposoby na ból gardła

  Poznaj sposoby na ból gardła

  Ból gardła to dolegliwość, którą trudno zlekceważyć. Kiedy w środku drapie, pali i swędzi, nasze myśli automatycznie skupiają się na tym, jak się pozbyć uciążliwej przypadłości. Szkoda czasu na myślenie, trzeba działać! Domowe sposoby na ból gardła Ból...

  Zapalenie gardła - przyczyny, objawy, leczenie

  Ból gardła (WIDEO)

  Ból gardła (WIDEO)

  Leczenie bólu gardła Ból gardła to bardzo częsta dolegliwość, raz na jakiś czas dotykająca niemal każdego. Jak sobie z nią radzić? Na to pytanie odpowiada lekarz Łukasz Dubielecki. Najważniejszą rzeczą w zwalczaniu bólu gardła jest zadecydowanie, czy...

  Zapalenie gardła - przyczyny, objawy, leczenie

  Sposoby na ból gardła - przyczyny bólu, leczenie

  Sposoby na ból gardła - przyczyny bólu, leczenie

  O czym może świadczyć ból gardła? Najczęściej za tę dolegliwość odpowiadają infekcję górnych dróg oddechowych lub zapalenie krtani. W przypadku zapalenia krtani współwystępuje dodatkowo chrypka. Ból gardła pojawia się najczęściej niespodziewanie. Taki...