Jak długo stosować krople do oczu po operacji zaćmy?
Jak długo stosować krople do oczu po operacji zaćmy (tropicamidium wzf,tobrosopt-dex)
Jak długo stosować krople do oczu po operacji zaćmy (tropicamidium wzf,tobrosopt-dex)
Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.
Leczenie zewnętrznych zakażeń oka i przydatków oka, wywołanych szczepami bakterii wrażliwych na tobramycynę, w szczególności szczepami opornymi na większość innych antybiotyków, zwłaszcza Pseudomonas aeruginosa, u dorosłych i dzieci w wieku 1 roku i starszych.
Podobnie jak w przypadku innych antybiotyków, należy przeprowadzić odpowiednie badanie wrażliwości drobnoustrojów na tobramycynę.
1 ml roztworu zawiera 3 mg Tobramycinum (tobramycyny). Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.
• Zakażenia o łagodnym przebiegu: zwykle po 1 lub 2 krople do oka (oczu) co 4 godziny.
• Zakażenia o ciężkim przebiegu: zwykle po 2 krople do oka (oczu) co godzinę do uzyskania poprawy, po czym przed odstawieniem produktu należy stopniowo zmniejszyć dawki.
Dzieci i młodzież
Krople z tobramycyną mogą być stosowane u dzieci w wieku 1 roku i starszych w takich samych dawkach jak u dorosłych. Aktualne dane przedstawiono w punkcie 5.1. Bezpieczeństwo i skuteczność u dzieci w wieku poniżej 1 roku nie zostały określone i nie są dostępne żadne dane na ten temat.
Produkt nie jest przeznaczony do wstrzykiwania do oka.
Długotrwałe miej scowe stosowanie tobramycyny może powodować nadmierny rozwój niewrażliwych mikroorganizmów, w tym grzybów. Dlatego zaleca się wykonanie posiewu przed rozpoczęciem
leczenia oraz po jego zakończeniu, jeśli skuteczność nie będzie zadowalająca. W przypadku stwierdzenia nadkażenia, należy zastosować odpowiednie leczenie.
U niektórych pacjentów może wystąpić nadwrażliwość na antybiotyki aminoglikozydowe stosowane miejscowo. Jeśli wystąpi reakcja nadwrażliwości, należy przerwać stosowanie produktu.
Ze względu na zawartość chlorku benzalkoniowego w produkcie, osoby noszące miękkie (hydrofilne) soczewki kontaktowe nie powinny zakładać ich w okresie stosowania produktu. Należy zdjąć soczewki kontaktowe przed zakropleniem produktu i założyć je ponownie po upływie co najmniej 15 minut po zakropleniu. Chlorek benzalkoniowy może powodować podrażnienie oczu i zmienia zabarwienie soczewek kontaktowych.
Kliniczne objawy przedawkowania produktu mogą być podobne do działań niepożądanych stwierdzanych u niektórych pacjentów. Są to: punkcikowate zapalenie rogówki, zaczerwienienie, zwiększone łzawienie, obrzęk, świąd powiek.
Nadwrażliwość na tobramycynę lub którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1.
Zaburzenia oka
Działania niepożądane są charakterystyczne dla antybiotyków z grupy aminoglikozydów i obejmują miejscowe toksyczne działanie na oko (oczy) oraz reakcje nadwrażliwości (obrzęk, kłucie, przekrwienie spojówek).
Jeżeli tobramycyna jest stosowana do oczu równocześnie z innymi antybiotykami aminoglikozydowymi o działaniu układowym, należy zachować ostrożność i kontrolować ich całkowite stężenie w surowicy.
Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych
Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowania produktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszać wszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem Departamentu Monitorowania
Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych {aktualny adres, nr telefonu i faksu ww. Departamentu} e-mail: adr@urpl.gov.pl
Ciąża
Produkt można stosować w okresie ciąży wyłącznie w przypadkach zdecydowanej konieczności. Po zastosowaniu u zwierząt dawek tobramycyny 33-krotnie większych niż dawki stosowane układowo u ludzi, nie stwierdzono szkodliwego wpływu na płodność lub na rozwój płodu.
Karmienie piersią
Nie można wykluczyć wystąpienia działań niepożądanych u niemowląt karmionych piersią przez matki stosujące tobramycynę w postaci kropli do oczu. Dlatego też, biorąc pod uwagę konieczność stosowania produktu przez kobietę karmiącą piersią, należy podjąć decyzję o przerwaniu karmienia piersią.
Produkt nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługę maszyn.
Ten preparat należy do kategorii:
Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:
za darmo
farmaceutów jest teraz online
maść oczna - 3,5 g - (1mg+3500j.m.+6000j.m.)/g
roztwór do podania w wodzie do picia - 1 l (butelka) - 0,05 g/ml
zawiesina doustna - 100 ml (butelka) - (0,2g+0,04g)/5ml
zawiesina doustna - 100 ml (butelka) - (0,2g+0,04g)/5ml
Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.
Tobramycyna jest antybiotykiem aminoglikozydowym o działaniu bakteriobójczym. Nie stosuje się jej doustnie ani pozajelitowo, a jedynie w nebulzacji lub do worka spojówkowego w postaci kropli lub maści. Ma zastosowanie w przewlekłych bakteryjnych zakażeniach płuc (w postaci nebulizacji) i w zakażeniach okulistycznych (w postaci kropli i maści do oczu).
Komentarze