Tobrosopt 0,3 %

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
krople do oczu
Dawka
3 mg/ml
Ilość
5 ml (butelka)
Typ
Na receptę Rp
Refundacja
Nie
Producent: WARSZAWSKIE ZAKŁ.FARM. POLFA S.A.

Pytania do farmaceuty

Tobrosopt 0,3 % - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Tobrosopt 0,3 % - opis

Leczenie zewnętrznych zakażeń oka i przydatków oka, wywołanych szczepami bakterii wrażliwych na tobramycynę, w szczególności szczepami opornymi na większość innych antybiotyków, zwłaszcza Pseudomonas aeruginosa, u dorosłych i dzieci w wieku 1 roku i starszych.

Podobnie jak w przypadku innych antybiotyków, należy przeprowadzić odpowiednie badanie wrażliwości drobnoustrojów na tobramycynę.

Tobrosopt 0,3 % - skład

1 ml roztworu zawiera 3 mg Tobramycinum (tobramycyny). Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

Tobrosopt 0,3 % - dawkowanie

• Zakażenia o łagodnym przebiegu: zwykle po 1 lub 2 krople do oka (oczu) co 4 godziny.

• Zakażenia o ciężkim przebiegu: zwykle po 2 krople do oka (oczu) co godzinę do uzyskania poprawy, po czym przed odstawieniem produktu należy stopniowo zmniejszyć dawki.

Dzieci i młodzież

Krople z tobramycyną mogą być stosowane u dzieci w wieku 1 roku i starszych w takich samych dawkach jak u dorosłych. Aktualne dane przedstawiono w punkcie 5.1. Bezpieczeństwo i skuteczność u dzieci w wieku poniżej 1 roku nie zostały określone i nie są dostępne żadne dane na ten temat.

Tobrosopt 0,3 % - środki ostrożności

Produkt nie jest przeznaczony do wstrzykiwania do oka.

Długotrwałe miej scowe stosowanie tobramycyny może powodować nadmierny rozwój niewrażliwych mikroorganizmów, w tym grzybów. Dlatego zaleca się wykonanie posiewu przed rozpoczęciem

leczenia oraz po jego zakończeniu, jeśli skuteczność nie będzie zadowalająca. W przypadku stwierdzenia nadkażenia, należy zastosować odpowiednie leczenie.

U niektórych pacjentów może wystąpić nadwrażliwość na antybiotyki aminoglikozydowe stosowane miejscowo. Jeśli wystąpi reakcja nadwrażliwości, należy przerwać stosowanie produktu.

Ze względu na zawartość chlorku benzalkoniowego w produkcie, osoby noszące miękkie (hydrofilne) soczewki kontaktowe nie powinny zakładać ich w okresie stosowania produktu. Należy zdjąć soczewki kontaktowe przed zakropleniem produktu i założyć je ponownie po upływie co najmniej 15 minut po zakropleniu. Chlorek benzalkoniowy może powodować podrażnienie oczu i zmienia zabarwienie soczewek kontaktowych.

Tobrosopt 0,3 % - przedawkowanie

Kliniczne objawy przedawkowania produktu mogą być podobne do działań niepożądanych stwierdzanych u niektórych pacjentów. Są to: punkcikowate zapalenie rogówki, zaczerwienienie, zwiększone łzawienie, obrzęk, świąd powiek.

Tobrosopt 0,3 % - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na tobramycynę lub którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1.

Tobrosopt 0,3 % - działania niepożądane

Zaburzenia oka

Działania niepożądane są charakterystyczne dla antybiotyków z grupy aminoglikozydów i obejmują miejscowe toksyczne działanie na oko (oczy) oraz reakcje nadwrażliwości (obrzęk, kłucie, przekrwienie spojówek).

Jeżeli tobramycyna jest stosowana do oczu równocześnie z innymi antybiotykami aminoglikozydowymi o działaniu układowym, należy zachować ostrożność i kontrolować ich całkowite stężenie w surowicy.

Zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych

Po dopuszczeniu produktu leczniczego do obrotu istotne jest zgłaszanie podejrzewanych działań niepożądanych. Umożliwia to nieprzerwane monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowania produktu leczniczego. Osoby należące do fachowego personelu medycznego powinny zgłaszać wszelkie podejrzewane działania niepożądane za pośrednictwem Departamentu Monitorowania

Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych {aktualny adres, nr telefonu i faksu ww. Departamentu} e-mail: adr@urpl.gov.pl

Tobrosopt 0,3 % - ciąża i karmienie piersią

Ciąża

Produkt można stosować w okresie ciąży wyłącznie w przypadkach zdecydowanej konieczności. Po zastosowaniu u zwierząt dawek tobramycyny 33-krotnie większych niż dawki stosowane układowo u ludzi, nie stwierdzono szkodliwego wpływu na płodność lub na rozwój płodu.

Karmienie piersią

Nie można wykluczyć wystąpienia działań niepożądanych u niemowląt karmionych piersią przez matki stosujące tobramycynę w postaci kropli do oczu. Dlatego też, biorąc pod uwagę konieczność stosowania produktu przez kobietę karmiącą piersią, należy podjąć decyzję o przerwaniu karmienia piersią.

Tobrosopt 0,3 % - prowadzenie pojazdów

Produkt nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługę maszyn.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Tobrosopt 0,3 % - Zamienniki

Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Tobramycinum

  Tobramycyna jest antybiotykiem aminoglikozydowym o działaniu bakteriobójczym. Nie stosuje się jej doustnie ani pozajelitowo, a jedynie w nebulzacji lub do worka spojówkowego w postaci kropli lub maści. Ma zastosowanie w przewlekłych bakteryjnych zakażeniach płuc (w postaci nebulizacji) i w zakażeniach okulistycznych (w postaci kropli i maści do oczu).

  Dostępne opakowania
  Tobrosopt 0,3 %

  Tobrosopt 0,3 %

  krople do oczu - 5 ml (butelka) - 3 mg/ml
  WARSZAWSKIE ZAKŁ.FARM. POLFA S.A.