Tobrexan

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
krople do oczu, roztwór
Dawka
3 mg/ml
Ilość
5 ml (butelka)
Typ
Na receptę Rp
Refundacja
Nie
Producent: ALCON COUVREUR N.V.

Pytania do farmaceuty

Nikt nie zadał jeszcze żadnych pytań dotyczących tego preparatu. Możesz zadać bezpłatne pytanie farmaceucie. Napisz własne pytanie lub wybierz jedno z poniższych:

Tobrexan - ulotka preparatu

Szczegółowe informacje dotyczącego tego leku mogą zostać wyświetlone tylko dla osób zawodowo związanych z farmacją lub medycyną.

Tobrexan - opis

Leczenie zewnętrznych zakażeń oka i jego przydatków u dorosłych i dzieci w wieku 1 roku lub powyżej, wywołanych przez bakterie wrażliwe na tobramycynę (patrz punkt 5.1).

Tobrexan - skład

Jeden ml kropli do oczu zawiera 3 mg tobramycyny (Tobramycinum) Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1.

Tobrexan - dawkowanie

Dawkowanie

Do stosowania do oka

Krople do oczu Tobrexan należy podawać po jednej kropli do worka spojówkowego dwa razy na dobę (rano i wieczorem) przez 7±1 dni. W przypadku zakażeń o ciężkim przebiegu: pierwszego dnia cztery zakroplenia w ciągu dnia. Później zakraplać do każdego oka po jednej kropli dwa razy w ciągu dnia aż do zakończenia okresu leczenia trwającego 7±1 dni.

W przypadku jednoczesnego leczenia innymi miejscowo działającymi lekami oftalmologicznymi należy zachować przerwę 5-10 minut pomiędzy podaniem kolejnych produktów.

Stosowanie u osób w podeszłym wieku

Nie ma potrzeby dostosowania dawkowania u osób w podeszłym wieku.

Dzieci i młodzież

Produkt leczniczy Tobrexan krople do oczu może być stosowany u dzieci w wieku od 1roku i starszych w takich samych dawkach jak u dorosłych. Aktualnie dostępne dane przedstawiono w punkcie 5.1. Nie określono bezpieczeństwa i skuteczności stosowania produktu u dzieci poniżej 1roku i nie są dostępne żadne dane na temat takiego stosowania produktu.

Stosowanie u osób z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek

Stosowanie tobramycyny do oczu powoduje bardzo małe działanie ogólnoustrojowe. W przypadku jednoczesnego ogólnoustrojowego leczenia antybiotykami aminoglikozydowymi, w celu zapewnienia właściwego poziomu terapeutycznego, należy zwrócić uwagę na monitorowanie całkowitego stężenia antybiotyku w surowicy.

Sposób podawania

Aby zapobiec zakażeniu końcówki kroplomierza i roztworu, należy zachować ostrożność i nie dotykać końcówką kroplomierza powiek, otaczających tkanek ani żadnych powierzchni. Butelkę należy dokładnie zakręcać, kiedy nie jest używana.

Tobrexan - środki ostrożności

Tylko do miejscowego stosowania do oczu. Nie do wstrzykiwań do gałki ocznej.

U niektórych pacjentów miejscowe stosowanie antybiotyków aminoglikozydowych może powodować podrażnienie. W przypadku wystąpienia poważnych reakcji lub nadwrażliwości należy przerwać leczenie produktem.

Podobnie jak w przypadku innych antybiotyków, długotrwałe używanie może spowodować nadmierny rozwój organizmów opornych, włącznie z grzybami. W przypadku wystąpienia nadkażenia należy rozpocząć odpowiednie leczenie.

Soczewki kontaktowe

Nie ma badań dotyczących stosowania kropli do oczu Tobrexan u osób używających soczewek kontaktowych. Ponieważ środek konserwujący, bromek benzododecyniowy może być wchłaniany przez miękkie soczewki, pacjenci muszą wyjmować soczewki kontaktowe przed zastosowaniem produktu Tobrexan i zachować odstęp co najmniej 15 minut od zakroplenia leku do założenia soczewek kontaktowych.

Tobrexan - przedawkowanie

Przedawkowanie jest mało prawdopodobne z powodu ograniczonej pojemności worka spojówkowego oka. Wchłanianie tobramycyny drogą pokarmową jest bliskie zeru, przez co zatrucie spowodowane nieumyślnym połknięciem może być także wykluczone.

Tobrexan - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na tobramycynę lub którykolwiek ze składników pomocniczych produktu.

Tobrexan - działania niepożądane

W badaniach klinicznych z udziałem 137 pacjentów, krople do oczu Tobrexan podawane były w monoterapii dwa do czterech razy na dobę przez okres do 13 dni. Działania niepożądane związane z produktem Tobrexan mogą wystąpić u około 2,2% pacjentów, jednakże w badaniu tym tylko 1,5% pacjentów przerwało swój udział z powodu niepożądanych działań produktu Tobrexan. W badaniach klinicznych nie stwierdzono żadnych poważnych, ocznych ani ogólnoustrojowych, działań niepożądanych związanych z produktem Tobrexan. Najczęściej zgłaszane działania niepożądane związane z leczeniem dotyczyły objawów ocznych reakcji uczuleniowych, takich jak świąd, przekrwienie, łzawienie, z których każde występowało w 1,5% przypadków.

W czasie badań klinicznych z użyciem produktu Tobrexan zgłaszano następujące objawy niepożądane, które uznano za z pewnością, prawdopodobnie lub być może związane z leczeniem. Występowanie wszystkich objawów niepożądanych sklasyfikowano jako częste (1,5% wszystkich) lub niezbyt częste (0,7% wszystkich).

Zaburzenia oka

Częste:

Świąd

Przekrwienie gałki ocznej Łzawienie Niezbyt częste:

Oczne reakcje uczuleniowe Wydzielina w obrębie oka Dyskomfort w obrębie oka Obrzęk spojówek Obrzęk powiek Rumień powiek

Zaburzenia funkcjonalne powiek

Zaburzenia ogólnoustrojowe

Podczas badań klinicznych nie stwierdzono ogólnoustrojowych działań niepożądanych związanych ze stosowaniem kropli do oczu Tobrexan.

Tobrexan - ciąża i karmienie piersią

Ciąża

Doświadczenie kliniczne ze stosowaniem tobramycyny u kobiet ciężarnych jest ograniczone. Dane z badań eksperymentalnych na zwierzętach nie wskazują na zwiększone ryzyko toksycznego oddziaływania na płód. Opisano przypadki uszkodzenia nerwu słuchowego i głuchoty spowodowane ogólnoustrojowym leczeniem antybiotykami aminoglikozydowymi. Ponieważ wchłanianie ogólnoustrojowe po miejscowym zakropleniu do oka jest małe, ryzyko przy stosowaniu produktu Tobrexan oceniane jest jako małe. Przepisując krople do oczu Tobrexan należy jednak mieć na uwadze powyższe informacje.

Laktacja

Podczas leczenia ogólnoustrojowego tobramycyna przenika do pokarmu matki w ilości powodującej ryzyko oddziaływania na dziecko. Ponieważ wchłanianie ogólnoustrojowe po miejscowym zakropleniu do oka jest małe, ryzyko przy stosowaniu produktu Tobrexan oceniane jest jako małe, ale należy je rozważyć przepisując Tobrexan kobietom karmiącym piersią.

Tobrexan - prowadzenie pojazdów

Przemijające niewyraźne widzenie lub inne zaburzenia widzenia, występujące po zastosowaniu do oka produktu Tobrexan podobnie jak po zastosowaniu innych kropli do oczu, mogą zaburzać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu. Jeżeli po zastosowaniu kropli wystąpi niewyraźne widzenie, pacjent musi wstrzymać się od prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu do czasu powrotu prawidłowego widzenia.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Tobrexan - Zamienniki

Dla tego produktu znaleziono preparaty, które możesz stosować zamiennie w terapii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Tobramycinum

  Tobramycyna jest antybiotykiem aminoglikozydowym o działaniu bakteriobójczym. Nie stosuje się jej doustnie ani pozajelitowo, a jedynie w nebulzacji lub do worka spojówkowego w postaci kropli lub maści. Ma zastosowanie w przewlekłych bakteryjnych zakażeniach płuc (w postaci nebulizacji) i w zakażeniach okulistycznych (w postaci kropli i maści do oczu).

  Dostępne opakowania
  Tobrexan

  Tobrexan

  krople do oczu, roztwór - 5 ml (butelka) - 3 mg/ml
  ALCON COUVREUR N.V.
  Powiązane artykuły
  Leki i suplementy

  Dramatyczny apel do ministra zdrowia (WIDEO)

  Dramatyczny apel do ministra zdrowia (WIDEO)

  Przeszczep to często jedyna szansa na ratowanie życia dziecka. Rodzice cieszą się, gdy zostanie znaleziony dawca do przeszczepu. Jednak udana operacja to dopiero początek, po przeszczepie dziecko musi cały czas przyjmować leki. Zmiany w liście leków...

  Leki i suplementy

  Zamienniki leków refundowanych - czy to dobry wybór?

  Zamienniki leków refundowanych - czy to dobry wybór?

  Nie każdy z nas wie, że zgodnie z obowiązującym prawem farmaceuta lub osoba wydająca leki ma obowiązek poinformować pacjenta o możliwości nabycia leku innego niż ten zapisany na recepcie, jednak o tej samej nazwie międzynarodowej, dawce i postaci farmaceutycznej....

  Niezbędnik pacjenta

  E-recepty od 2015 roku

  Złożono 10 propozycji wykonania prototypu programu e-recept. Ostatecznego wykonawcę wyłoni sąd konkursowy. Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia ma 3 mln zł do przeznaczenia na ten program... Jak powstanie system e-recept? Po wyborze wykonawcy...

  Leki i suplementy

  Prawo pacjenta do leków refundowanych

  Prawo pacjenta do leków refundowanych

  Pacjent lecząc się u lekarza pierwszego kontaktu lub specjalisty ma prawo do leków refundowanych, czyli takich, których koszt częściowo lub całkowicie pokrywany jest z budżetu państwa. Decyzję o tym, które leki i w jakiej części będą refundowane podejmuje...

  Leki i suplementy

  Rynek farmaceutyczny w 2010 roku

  2010 rok przyniósł polskiemu rynkowi farmaceutycznemu wzrost w wysokości 3% w stosunku do poprzedniego roku i 11% w stosunku do roku 2008. W aptekach największą popularnością cieszyły się leki na dolegliwości przewodu pokarmowego... Wartość rynku farmaceutycznego Chociaż...

  Niezbędnik pacjenta

  Wyniki kontroli aptek w II kwartale 2016 roku

  Wyniki kontroli aptek w II kwartale 2016 roku

  Opublikowano wyniki kontroli aptek w II kwartale 2016 roku. Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia wykryła wiele błędów. Z 224 skontrolowanych miejsc tylko w 31 nie znaleziono żadnych nieprawidłowości. Błędy lekarzy i farmaceutów są nagminne. Błędy osób...

  Leki i suplementy

  Nowelizacja prawa farmaceutycznego

  Sejm uchwalił nowelizację prawa farmaceutycznego, która szeroko definiuje sprzedaż wysyłkową, dzięki czemu nie będzie już możliwości kupienia przez Internet leków na receptę. Wprowadza również zmiany dotyczące badań klinicznych... Internetowa sprzedaż...