Tlen medyczny Air Products

zobacz opinie o produkcie »
Cena
-
Forma
gaz
Dawka
-
Ilość
1 zbior. (kriogeniczny)
Typ
Bez recepty
Refundacja
Nie
Producent: AIR PRODUCTS SP. Z O.O.

Pytania do farmaceuty

Nikt nie zadał jeszcze żadnych pytań dotyczących tego preparatu. Możesz zadać bezpłatne pytanie farmaceucie. Napisz własne pytanie lub wybierz jedno z poniższych:

Tlen medyczny Air Products - ulotka preparatu

Tlen medyczny Air Products - opis

Wskazaniem do tlenoterapii są wszystkie postacie niedotlenienia. Tlenoterapia jest szczególnie korzystna u pacjentów z prawidłowym zużyciem tlenu, u których stwierdza się zmniejszoną prężność tlenu w mieszanej krwi żylnej podczas oddychania powietrzem atmosferycznym.

Tlen medyczny Air Products - skład

Zawartość tlenu (Oxygenium) nie mniej niż 99,5% objętości. Substancje pomocnicze, patrz punkt 6.1

Tlen medyczny Air Products - dawkowanie

Tlen jest stosowany wziewnie w stężeniu od 21% do 100%. Dawkę i długość stosowania określa personel medyczny (patrz punkt 4.4).

Tlen medyczny Air Products - środki ostrożności

Niezbędne jest ścisłe kontrolowanie leczenia tlenem. Tlen musi być podawany w taki sposób, aby zmniejszyć hipoksję, ale nie doprowadzić do zahamowania czynności ośrodka oddechowego. Tlenoterapia powinna być stosowana zawsze, gdy występuje ryzyko hipoksji u pacjentów z przewlekłą chorobą pluc. Przed rozpoczęciem tlenoterapii ocenia się tętniczą prężność C02 badaniem gazometrycznym krwi lub metodą oddechu zwrotnego. Jeżeli prężność C02 wynosi ponad 6,6 kPa podaje się 25% tlenu i stopniowo zwiększa jego stężenie, jeżeli nie występuje zahamowanie oddychania.

Tlen musi być podawany w sposób ciągły. Przerywane podawanie tlenu jest szczególnie niebezpieczne, ponieważ wzrost prężności C02 w pęcherzykach płucnych może spowodować dalsze obniżanie stężenia tlenu w momencie, kiedy pacjent oddycha powietrzem. Zachować należy dużą ostrożność podczas podawania leku w stężeniach ponad 60% (u noworodków ponad 40%) i w terapii hiperbarycznej.

Tlen medyczny Air Products - przedawkowanie

Przedawkowanie prowadzi do wystąpienia działań niepożądanych głównie ze strony układu oddechowego, ośrodkowego układu nerwowego i układu krążenia (zmniejszenie rzutu systemowego, hemoliza erytrocytów), a u wcześniaków powoduje retinopatię i ślepotę. Przestrzeganie wszystkich podstawowych zasad, zaleceń oraz wskazań do stosowania zmniejsza ryzyko przedawkowania lub zatrucia.

Tlen medyczny Air Products - przeciwwskazania

Nie stosować u pacjentów, u których prężność CO2 krwi tętniczej wynosi 9,3 kPa, gdyż może to doprowadzić do narkozy dwutlenkowęglowej z utratą przytomności, a następnie do zgonu pacjenta. Patrz też punkt 4.5.

Tlen medyczny Air Products - działania niepożądane

• Narkoza dwutlenkowa z utratą przytomności,

• hipoksja następcza wywołana nagłym podaniem czystego tlenu,

• zwłóknienie zasoczewkowe u noworodków (zwłaszcza wcześniaków) - stężenie tlenu w inkubatorze nie powinno przekraczać 40%,

• zatrucie tlenem (efekt Paula Berta) - może nastąpić przy stosowaniu tlenu o stężeniu powyżej 70%, a najbardziej charakterystycznym objawem są uogólnione drgawki,

• uczucie podrażnienia krtani i tchawicy, obrzęk błony śluzowej nosa, okresowy ból krtani, kaszel,

• ból ucha, zablokowanie trąbki słuchowej,

• zapalenie oskrzeli,

• bóle zamostkowe, bóle stawów,

• utrata łaknienia, nudności, wymioty,

• zmniejszenie pojemności życiowej płuc,

• przeczulica,

• zaburzenia psychiczne,

• zmniejszenie pola widzenia, krótkowzroczność, zaćma.

Tlen medyczny Air Products - ciąża i karmienie piersią

Nie ma wystarczających badań dotyczących terapii tlenowej. U kobiet w ciąży i karmiących piersią stosować tylko w zdecydowanej koniczności.

Tlen medyczny Air Products - prowadzenie pojazdów

Działania niepożądane mogą wpływać na sprawność psychofizyczną pacjenta (patrz punkt 4.8). Nie jest wskazane prowadzenie pojazdów mechanicznych oraz obsługiwanie urządzeń mechanicznych w ruchu po tlenoterapii.

Kategorie preparatu

Ten preparat należy do kategorii:

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podziel się na Facebooku
  Zapytaj o lek

  za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Wykwalifikowani farmaceuci

  farmaceutów jest teraz online

  0/500
  Uzupełnij treść pytania o ewentualne dodatkowe szczegóły i kliknij "Wyślij pytanie".

  Informacje dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o produkcie pobrane zostały z bazy KS-BLOZ i nie mogą być kopiowane, rozpowszechniane ani wykorzystywane bez zgody producenta bazy KS-BLOZ, firmy KAMSOFT S.A.

  Substancja czynna

  Oxygenium

  Jest to tlen, stosowany jako gaz medyczny sprzężony, skroplony. Tlen medyczny jest bezwonnym, bezbarwnym gazem, który posiada silne właściwości utleniające. Tlenoterapia stosowana w medycynie poprzez nasycenie hemoglobiny tlenem dostarcza go tkankom w czasie niedoboru (hipoksji), zapobiegając martwicy, obrzękom, poważnym zmianom chorobowym.

  Dostępne opakowania
  Tlen medyczny Air Products

  Tlen medyczny Air Products

  gaz - 1 zbior. (kriogeniczny)
  AIR PRODUCTS SP. Z O.O.
  Tlen medyczny Air Products

  Tlen medyczny Air Products

  gaz - 1 but. (stalowa)
  AIR PRODUCTS SP. Z O.O.
  Powiązane artykuły
  Koronawirus

  Nowy wariant koronawirusa BA.2. To "ukryty Omikron"

  Nowy wariant koronawirusa BA.2. To "ukryty Omikron"

  W Stanach Zjednoczonych wykryto już prawie 100 przypadków nowego wariantu Omikrona - BA.2. Poza USA występuje już w 40 krajach. Nazywany jest "ukrytym Omikronem", bo ma pewną cechę, przez którą jest trudniejszy do wykrycia. Nowy wariant dominuje już...