Talvosilen - ulotka preparatu
- OPIS I SKŁAD
- DAWKOWANIE
- DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE
- CIĄŻA, KARMIENIE, POJAZDY
Talvosilen - opis
Bóle o średnim i dużym nasileniu, nieustępujące po zastosowaniu
leków przeciwbólowych o działaniu obwodowym.
Talvosilen - skład
1 tabletka zawiera 500 mg paracetamolu (Paracetamolum) oraz 20 mg
kodeiny fosforanu półwodnego (Codeini phosphas hemihydricus). Pełny
wykaz substancji pomocniczych: patrz punkt 6.1
Talvosilen - dawkowanie
Dawkowanie Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat: doustnie,
jednorazowo 1 do 2 tabletek; w razie potrzeby dawkę można powtarzać
co 6 do 8 godzin, nie częściej niż 4 razy na dobę. Dawka
paracetamolu zależy od masy ciała oraz wieku pacjenta (zazwyczaj
dawka pojedyncza wynosi 10 do 15 mg na kg masy ciała). W ciągu doby
nie należy przekraczać łącznej dawki 60 mg/kg masy ciała.
Maksymalna dawka dobowa: - paracetamolu wynosi 4000 mg; - kodeiny
wynosi 160 mg; co odpowiada 8 tabletkom. Masa ciała (wiek) Dawka
jednorazowa (odpowiednia dawka paracetamolu i kodeiny fosforanu
półwodnego) Maksymalna dawka dobowa (24 godz.) (odpowiednia dawka
paracetamolu i kodeiny fosforanu półwodnego) od 43 kg (dzieci
powyżej 12 lat, młodzież i dorośli) 1 lub 2 tabletki (co odpowiada
500 lub 1000 mg paracetamolu i 20 lub 40 mg kodeiny fosforanu
półwodnego) do 8 tabletek (co odpowiada maks. 4000 mg paracetamolu
i maks. 160 mg kodeiny fosforanu półwodnego) Produktu leczniczego
Talvosilen nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat lub
o masie ciała mniejszej niż 43 kg, ze względu na niedopasowanie
wielkości dawki dla tej grupy pacjentów. Sposób podawania Linia
podziału na tabletce ułatwia tylko rozkruszenie w celu ułatwienia
połknięcia, a nie podział na równe dawki. Tabletki należy
przyjmować w całości, popijając odpowiednią ilością płynu, pomiędzy
posiłkami. Przyjmowanie po jedzeniu może opóźnić działanie. Nie
należy przyjmować tabletek w pozycji leżącej. Czas trwania
przyjmowania leku powinien określić lekarz prowadzący leczenie.
Niewydolność wątroby i lekka niewydolność nerek W przypadku
pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek oraz z
zespołem GilbertaMeulengrachta należy zmniejszyć dawkę lub wydłużyć
odstępy pomiędzy dawkami. Ciężka niewydolność nerek W przypadku
ciężkiej niewydolności nerek (klirens kreatyniny < 10 ml/min)
należy zachowywać co najmniej 8-godzinne odstępy pomiędzy kolejnymi
dawkami.
Talvosilen - środki ostrożności
Ze względu na ryzyko przedawkowania, należy sprawdzić czy inne
przyjmowane równolegle leki nie zawierają paracetamolu i (lub)
kodeiny. Talvosilen można stosować wyłącznie po dokładnym
rozważeniu stosunku korzyści do ryzyka w następujących przypadkach:
uzależnienie od opioidów; zaburzenia świadomości; stany z
podwyższeniem ciśnienia śródczaszkowego; zaburzenia ośrodka
oddechowego i czynności układu oddechowego; jednoczesne stosowanie
inhibitorów MAO; przewlekła obturacyjna choroba płuc. Talvosilen
należy stosować ze szczególną ostrożnością (tzn. z wydłużeniem
odstępów pomiędzy dawkami lub w zmniejszonych dawkach) oraz pod
kontrolą lekarza w następujących przypadkach: niewydolność
hepatocytów (wskaźnik Child-Pugh < 9); przewlekły alkoholizm;
ciężka niewydolność nerek (klirens kreatyniny < 10 ml/min) oraz
pacjenci poddawani dializie; zespół Gilberta-Meulengrachta; choroby
mogące przebiegać ze zmniejszeniem stężenia glutationu (np. w
przypadku cukrzycy, zakażenia HIV, zespołu Downa, nowotworów).
Leczenie pacjentów po cholecystektomii należy prowadzić z
zachowaniem ostrożności. Ze względu na skurcz zwieracza Oddiego
mogą wystąpić objawy przypominające zawał serca oraz nasilenie
objawów związanych z istniejącym zapaleniem trzustki. Ze względu na
polimorfizm genetyczny cytochromu CYP2D6, u niektórych pacjentów
kodeina nawet w dawkach terapeutycznych może być w takim stopniu
metabolizowana do morfiny, że doprowadzi do klinicznych objawów
zatrucia morfiną (patrz punkt 4.9). Należy kontrolować indywidualną
reakcję pacjenta na lek, w celu szybkiego rozpoznania ewentualnego
względnego przedawkowania. Szczególnie dotyczy to pacjentów w
podeszłym wieku, z osłabioną czynnością nerek oraz z zaburzeniami
oddychania (niebezpieczeństwo obrzęku płuc). Ciężkie objawy ostrej
nadwrażliwości (np. wstrząs anafilaktyczny) obserwowano bardzo
rzadko. W przypadku wystąpienia reakcji nadwrażliwości pacjent
powinien odstawić lek i natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Przekroczenie zalecanej dawki może spowodować ciężkie uszkodzenie
wątroby. W przypadku obniżonego ciśnienia krwi z jednoczesną
hipowolemią nie należy stosować tego produktu leczniczego w dużych
dawkach. W przypadku dłuższego stosowania paracetamolu w dużych
dawkach mogą wystąpić bóle głowy, których nie wolno leczyć za
pomocą podwyższonych dawek produktu leczniczego. W takich
przypadkach nie należy dalej przyjmować leku przeciwbólowego bez
uprzedniego porozumienia z lekarzem. Długotrwałe przyjmowanie leków
przeciwbólowych, zwłaszcza w połączeniu z lekami przeciwbólowymi o
działaniu przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym, może prowadzić do
trwałego uszkodzenia nerek i wystąpienia ryzyka niewydolności nerek
(nefropatia po analgetykach). Podczas długotrwałego stosowania
produktu leczniczego, podobnie jak w przypadku innych leków
zawierających kodeinę, istnieje ryzyko uzależnienia. Należy
zachować ostrożność stosując produkt leczniczy u osób uzależnionych
w przeszłości od opioidów. Kodeina jest stosowana jako środek
zastępczy przez osoby uzależnione od heroiny. Osoby uzależnione od
alkoholu i leków uspokajających mają skłonności do nadużywania
kodeiny. Nie należy nagle przerywać leczenia, jeśli produkt
leczniczy stosowany był długotrwale, ze względu na ryzyko
wystąpienia zespołu odstawiennego. Mogą wystąpić bóle głowy oraz
zmęczenie, bóle mięśniowe, zdenerwowanie i objawy wegetatywne.
Objawy odstawienia ustępują zazwyczaj samoistnie w ciągu kilku dni.
Należy poinstruować pacjenta, że w takich przypadkach nie powinien
ponownie zaczynać przyjmowania leków przeciwbólowych bez
porozumienia z lekarzem. Leki zawierające kodeinę mogą być wydawane
tylko z przepisu lekarza i stosowane pod ciągłą kontrolą lekarską.
Należy poinstruować pacjenta, że odstępowanie osobom trzecim leków
przepisanych pacjentowi przez lekarza jest niedozwolone.
Talvosilen - przedawkowanie
W przypadku przedawkowania produktu leczniczego Talvosilen mogą
wystąpić objawy zatrucia, które odpowiadają objawom zatrucia
poszczególnymi składnikami produktu. Objawy zatruć Paracetamol
Ryzyko zatrucia dotyczy szczególnie małych dzieci, osób w podeszłym
wieku, z chorobami wątroby, uzależnionych od alkoholu,
niedożywionych oraz przyjmujących jednocześnie leki indukujące
enzymy. W takich przypadkach przedawkowanie może nawet doprowadzić
do śmierci. Przypadkowe lub zamierzone przedawkowanie paracetamolu
może w ciągu kilku do kilkunastu godzin spowodować nudności,
wymioty, nadmierne pocenie, senność i ogólne osłabienie. Objawy te
mogą ustąpić następnego dnia, pomimo, że zaczyna rozwijać się
uszkodzenie wątroby, które następnie daje objawy rozpierania w
nadbrzuszu, powrót nudności i żółtaczkę. Przedawkowanie po podaniu
ok. 6 g lub większej dawki paracetamolu jednorazowo u osoby
dorosłej, lub jednorazowo 140 mg/kg masy ciała u dziecka, powoduje
obumieranie komórek wątroby, co może prowadzić do całkowitej,
nieodwracalnej martwicy, później do niewydolności hepatocytów,
kwasicy metabolicznej oraz encefalopatii. To z kolei może powodować
śpiączkę — nawet ze skutkiem śmiertelnym. Jednocześnie obserwuje
się zwiększoną aktywność transaminaz wątrobowych (AspAT, AlaT) i
dehydrogenazy mleczanowej oraz zwiększone stężenie bilirubiny, w
połączeniu z wydłużeniem czasu protrombinowego, co może wystąpić 12
do 48 godzin od momentu przyjęcia leku. Objawy kliniczne i
uszkodzenie wątroby zaczynają być widoczne zazwyczaj po 2 dobach i
osiągają swój szczyt po 4-6 dobach. Również w przypadkach, gdy
uszkodzenie wątroby nie jest ciężkie, może pojawić się ostra
niewydolność nerek z ostrą martwicą kanalików. Do innych objawów
niezależnych od wątroby, które obserwowano po przedawkowaniu
paracetamolu, należą anomalie tkanki mięśnia sercowego i stany
zapalne trzustki. Kodeina Po przedawkowaniu kodeiny mogą wystąpić:
zahamowanie ośrodka oddechowego, senność, śpiączka, zwężenie
źrenic, wymioty, bóle głowy, zatrzymanie moczu i zaparcie.
Obserwowano również sinicę, niedotlenienie narządów, zimną skórę,
atonię mięśni szkieletowych, w niektórych przypadkach bradykardię i
gwałtowne obniżenie ciśnienia krwi. Czasami, zwłaszcza u dzieci,
występują skurcze mięśniowe.Objawy te mogą się nasilić przy
jednoczesnym spożyciu alkoholu lub przyjęciu leków zaburzających
czynność ośrodkowego układu nerwowego. Kodeina, zwłaszcza w dawkach
powyżej 60 mg, może zwiększać napięcie mięśniówki gładkiej.
Leczenie zatruć Paracetamol W momencie podejrzenia zatrucia
paracetamolem: zaleca się oznaczenie stężenia paracetamolu w osoczu
krwi; przeprowadzenie hemodializy może zmniejszyć stężenie
paracetamolu we krwi; w ciągu pierwszych 10 godzin wskazane jest
dożylne podanie substancji będącej donorem grup SH, np.
N-acetylocysteiny. N-acetylocysteina wykazuje w pewnym stopniu
działanie ochronne nawet po upływie 10 godzin, aż do 48 godzin od
momentu zatrucia. W takim przypadku zaleca się podawanie przez
dłuższy okres. Inne możliwości terapeutyczne leczenia zatruć
paracetamolem wdraża się w zależności od zakresu, stadium zatrucia
i objawów klinicznych, zgodnie z zasadami postępowania w
intensywnej terapii. Kodeina W przypadku wystąpienia objawów
klinicznych po podaniu dawki kodeiny powyżej 2 mg/kg masy ciała
należy monitorować oddech w warunkach zapewniających możliwość
reanimacji, aż do ustąpienia objawów. W przypadku braku objawów
zaleca się obserwację przez co najmniej 6 godzin od momentu
zatrucia. Zniesienie skutków działania kodeiny, przejawiających się
depresją ośrodka oddechowego, można uzyskać podając antagonistę
opioidów, np. nalokson. Nalokson można podać więcej niż jeden raz,
ponieważ działanie kodeiny utrzymuje się dłużej niż działanie
naloksonu. W przypadku, gdy nie ma możliwości podania naloksonu,
wskazane jest leczenie objawowe, zwłaszcza ułożenie pacjenta w
pozycji bocznej bezpiecznej, prowadzenie sztucznego oddychania i
terapia przeciwwstrząsowa.
Talvosilen - przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję
pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1. Produktu leczniczego
Talvosilen nie należy stosować w następujących przypadkach: ciężka
niewydolność hepatocytów (wskaźnik Child-Pugh ? 9); niewydolność
oddechowa; depresja ośrodka oddechowego; utrata przytomności;
śpiączka; zapalenie płuc; ostry atak astmy; okres przedporodowy;
zagrożenie porodem przedwczesnym; u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Talvosilen - działania niepożądane
Częstość występowania działań niepożądanych określono następująco:
bardzo często (> 1/10) często (od > 1/100 do < 1/10)
niezbyt często (od > 1/1000 do < 1/100) rzadko (od > 1/10
000 do < 1/1000) bardzo rzadko (< 1/10 000) Zaburzenia układu
pokarmowego: Bardzo często: nudności, wymioty, zaparcia Niezbyt
często: suchość błony śluzowej jamy ustnej Rzadko: zwiększenie
aktywności enzymów wątrobowych (transaminaz) Zaburzenia układu
nerwowego: Bardzo często: uczucie zmęczenia, niewielkie bóle głowy
Często: niewielka senność Niezbyt często: zaburzenia snu Zaburzenia
skóry i tkanki podskórnej: Niezbyt często: świąd, rumień, wysypka,
pokrzywka Rzadko: ostre reakcje alergiczne, w tym zespół
Stevensa-Johnsona Zaburzenia układu oddechowego: Niezbyt często:
skrócenie oddechu Bardzo rzadko: skurcz oskrzeli (tzw. astma po
analgetykach) Obrzęk płuc może wystąpić przy dużych dawkach,
zwłaszcza u pacjentów z istniejącymi poprzednio zaburzeniami
czynności płuc. Zaburzenia naczyniowe: Często: zmniejszenie
ciśnienia krwi i omdlenia podczas przyjmowania dużych dawek
Zaburzenia ucha i błędnika: Niezbyt często: szumy uszne Zaburzenia
krwi i układu chłonnego: Rzadko: małopłytkowość, leukocytopenia
Bardzo rzadko: agranulocytoza, pancytopenia Zaburzenia układu
immunologicznego: Bardzo rzadko: reakcje nadwrażliwości takie jak
obrzęk naczynioruchowy, duszność, wzmożone pocenie, nudności,
gwałtowne obniżenie ciśnienia krwi prowadzące do wstrząsu. Uwaga
Podczas długotrwałego stosowania dużych dawek istnieje ryzyko
rozwoju uzależnienia. Po dużych dawkach i u osób o zwiększonej
wrażliwości może dojść do zależnych od dawki zaburzeń koordynacji
wzrokowo-ruchowej i pogorszenia ostrości widzenia. Ponadto może
wystąpić zahamowanie ośrodka oddechowego i euforia. Kodeina,
zwłaszcza w dawkach jednorazowych powyżej 60 mg, może zwiększać
napięcie mięśniówki gładkiej. Po zastosowaniu dużych dawek
terapeutycznych oraz podczas zatrucia produktem leczniczym mogą
występować omdlenia oraz spadki ciśnienia krwi; u pacjentów
podających w wywiadzie zaburzenia czynności płuc należy liczyć się
z możliwością wystąpienia obrzęku płuc. Należy pouczyć pacjenta, by
w przypadku wystąpienia oznak nadwrażliwości przerwał przyjmowanie
produktu leczniczego i jak najszybciej skontaktował się z lekarzem.
Nie zgłaszano dotychczas, by podczas stosowania produktu
leczniczego zgodnie z jego przeznaczeniem zwiększył się zakres i
rodzaj działań niepożądanych pochodzących od poszczególnych
składników połączonych w jeden produkt złożony.
Talvosilen - ciąża i karmienie piersią
Ciąża Badania przeprowadzone u kobiet w ciąży nie wykazały związku
między przyjmowaniem paracetamolu w pierwszych trzech - czterech
miesiącach ciąży a występowaniem wad rozwojowych płodu. Odnotowano
jednak znaczący związek pomiędzy wadami rozwojowymi układu
oddechowego a przyjmowaniem kodeiny w pierwszych trzech miesiącach
ciąży. Produkt leczniczy jest przeciwwskazany w pierwszym
trymestrze ciąży. W drugim i trzecim trymestrze ciąży pojedyncze
dawki można stosować jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności.
W okresie przedporodowym oraz w przypadku zagrożenia porodem
przedwczesnym stosowanie produktu leczniczego Talvosilen jest
przeciwwskazane, ponieważ kodeina przechodzi przez łożysko i może
hamować czynność oddechową u noworodka. W przypadku długotrwałego
przyjmowania kodeiny może rozwinąć się u płodu uzależnienie od
opioidów. Stosowanie kodeiny w ostatnim trymestrze ciąży może
powodować wystąpienie zespołu odstawiennego u noworodków,
niezależnie od dawki. Karmienie piersią Produkt leczniczy jest
przeciwwskazany w okresie karmienia piersią. Paracetamol i kodeina,
a także morfina będąca jej metabolitem, przenikają do mleka
kobiecego. Jeżeli terapia produktem leczniczym Talvosilen jest
konieczna, należy zrezygnować z karmienia piersią na czas jej
trwania. Należy zwrócić uwagę na działania niepożądane takie jak
trudności ze ssaniem, patologiczna senność lub stan letargu, które
wskazują na zatrucie morfiną u dziecka.
Talvosilen - prowadzenie pojazdów
Talvosilen może zaburzać zdolność prowadzenia pojazdów i
obsługiwania maszyn, nawet jeśli jest przyjmowany zgodnie z
zaleceniem lekarza. Podczas stosowania produktu leczniczego
Talvosilen nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.
Komentarze